Завантажити відкрите заняття з вокалу додаткової освіти. Конспект музичного заняття в дитячому садку з вокально-хорової роботи. Підготовча група

ПЛАН – КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ

Григор'єва Оксана Анатоліївна, педагог додаткової освіти, керівник вокальної студії "Максимум" МОУ ДОД "Центр дитячої творчості" м. Аткарськ Саратовської області. Відкрите заняття вокального гуртка 1-3 роки навчання, тема: «Ритм»

Тема заняття: «Ритм»

Мета заняття: створення радісної, доброзичливої ​​атмосфери заняття, що сприяє успішному знайомству з елементами нотної грамоти: звукоряд, ритм.

Завдання заняття:

    розвивати творчі здібності, залучаючи дітей до емоційного виконання попевок, пісень, ігри на музичних інструментах;

    у процесі вокально-хорової роботи розвивати співочі навички;

    формувати стійкий інтерес до музичної культури;

    виховувати патріотизм, добрі стосунки один до одного і до оточуючих.

Попередня робота.

    Розучування скоромовок, вправ дихання, дикцію, звукообразование.

    Індивідуальна робота з дітьми з розучування пісень, співу.

    Слухання музики Р.Н.П. "Камаринська".

Мотивація: вчитель звертається до учнів із проханням повернути ноти.

Оформлення залу: на стіні зображення скрипкового ключата нотоносця з нотами; «Музична гусениця».

Обладнання: роздатковий матеріал, аудіо запис, магнітофон, ноти, ударні музичні інструменти (ложки, барабан).

Слухання: пісня «До, ре, ми» гурт«Домисолька» сл. В. Ключникова,

муз. О. Юдахіна., «Пісенька про пісеньку», «Росія», р.н.п. "Камаринська".

Хід уроку.

    Організаційний момент.

Побудова перед залою.

Вхід під музику: Звучить пісня «До, ре, мі».

Музичне привітання : «Домисолька» сл. У Ключникова,

муз. О.Юдахіна.

    Вступне слово педагога.

Я дуже рада новій зустрічі з вами.

Світ музики загадковий і дивовижний. Зрозуміти це царство звуків може тільки той, хто вміє чути і слухати, бачити у звичайних речах незвичайне, хто любить мріяти та фантазувати, хто прагнути, пізнання та працьовитий. Розмовлятися в цьому світі прийнято особливою мовою - музичною, яку вам, хлопці, доведеться опанувати.

Що повинен знати композитор, щоб записувати музику чи виконавець, щоб її виконати?(Ноти, нотну грамоту). Сьогодні на занятті за допомогою музики ми намагатимемося створити радісну, доброзичливу атмосферу та познайомитися з елементами нотної грамоти.

Ми вирушаємо до країни Музика, де нас уже чекають друзі. Веселі нотки. А записуються ноти на лінійках.

П'ять лінійок нотного рядка

Ми назвали « нотний стан».

І на ньому всі ноти – крапки

Розмістилися на місцях.

Діти, подивіться на нотний стан. Тільки сьогодні вранці там були ноти, та раптом зникли. Ми обов'язково маємо повернути їх. Ну що ж тоді в дорогу.

    Робота на тему уроку.

Хлопці, а на чому можна мандрувати?

Одна нота хоче повернутись у свій будиночок. До

Ми з вами теж розіємося.

Повторити правила співу (Запитати дітей)

Якщо хочеш сидячи співати

Не сідай ти як ведмідь

Спину випрями швидше

Ноги в підлогу упри сміливіші

    Розспівування

    1. «Від топота копит», - робота над дикцією та динамікою:

    Чітка дикція;

    Штрихи

    Робота над динамікою;

      "До, ре, мі, фа, сіль" сл. З.Петрової, муз. О.Островського

    Робота над диханням;

    Побудова тризвучтя

    Спів по руці

Молодці, ви добре впоралися із цим завданням і повернулиноту ре.

Який у вас настрій? А у музиці буває настрій? Давайте побажаємо всім: Гарного настрою! І намагатимемося точно передати настрій цієї пісні«Пісенька про пісеньку» . Яке воно?

Виконання пісні«Пісенька про пісеньку» (1,2,3 рік навчання діти)

Нота кріпиться на нотний стан. Ми

Наша подорож продовжується. А зараз – нове завдання.

    Вивчення нового матеріалу. Ритм

1) Я кілька разів проплескаю, а ви повторите те, що покажу. Приготуйте долоні. Тільки спершу слухайте уважно. А плескати треба по моїй команді і не голосно.

Приклади ритмічних диктантів

1.«Калинка»,

2. «У полі береза ​​стояла»

3. «Маленькій ялинці»

запис ритмічного малюнка на дошці

Ви звернули увагу на те, що у кожній фразі, яку ви повторювали за мною, ляскаючи в долоні, зустрічалися короткі та довгі звуки? Чергування довгих та коротких звуків у музиці називається?ритмом. Запам'ятайте це нове слово. Повторіть його.

Ритм конкретної мелодії – це ритмічний рисунок, тобто. елемент ритму. З яких тривалостей складається ритмічний рисунок?( Четвертих, Восьмих, Шістнадцятих)

Тривалість

Ритмічний малюнок складається з коротких та довгих тривалостей

Ритмічні звуки пов'язані один з одним, вони можуть бути рівні, плавні, а можуть звучати уривчасто.Приклад: ритмічно б'ється серце, цокає годинник, змінюється пора року.(Приклад дітей)

Приходимовисновку, що порядок створюють? (Рівні кроки. Чіткий малюнок. Рівномірне чергування ударів.)

2) Завдання ускладнюється.

Проплескати ритм: довгі звуки – удари по колінах, а короткі – у долоні.

Будь-який ритм у музиці можна записати спеціальними позначеннями. Сьогодні ми спробуємо використати знаки та виконати ритм.

3) Завдання «Музична гусениця»

На дошці зображено гусеницю з великими і маленькими кружальцями. Діти ляскають ритм.

4) Вправа «Хор годинника»

Залежно від ритму змінюється характер музики. Я пропоную таку вправу «Хор годинника»

Вам потрібно зобразити одночасний хід великого і маленького годинника в мовному ритмізованому двоголосі. 1 група вимовляє низьким голосом«бом-бом», а 2 група- високим голосом«тики-тики»

Нота кріпиться на нотний стан. Фа

Жодні музичні інструменти не підкреслюють ритм твору як ударні інструменти. Які ви знаєте ударні інструменти?

4)Музіцірування на музичних інструментах.

Р.М.П. «Камаринська»

Який характер?(задерикуватий, веселий, бешкетний)

Що можна сказати про мелодію(Мелодія змінюється, повторюється кілька разів)

Які інструменти ви почули?

У російських сільських танцях є не лише змагання між танцюристами, а й змагання між інструментами. Твір, який ви прослухали, називається"Камаринська".

На чому раніше грали російські танці?

От і ми гратимемо на муз. інструменти. Спочатку давайте вивчимо ритмічний малюнок.

у виконанні вчителя та учнів на ударних інструментах «Камаринська».

Чудово виконали твір.

Нота кріпиться на нотний стан. Сіль

А зараз нам час прогулятися казковим лісом.

    Фізмінутка.

«Поплескаємо, потопаємо»

Як ви чудово рухалися,

А рух – це здоров'я!

Нота кріпиться на нотний стан.Ля

Яка чудова подорож вийшла у нас з вами по музичному царству-державі. Але найкраща країна для будь-якої людини та, де вона народилася і виросла, її Батьківщина. Як називається країна, де ми живемо?

Виконання пісні «Росія»

З яким настроєм виконується ця пісня? Які відчуття тут передає автор?

Нота кріпиться на нотний стан.Сі

Діти, подивіться на нотний стан.

До, ре, мі, фа, сіль, ля, сі

Ці ноти підряд утворюють звукоряд.

Ось і всі ноти повернулися додому. Знову ми з вами співатимемо і танцюватимемо, гратимемо на музичних інструментах.

  1. Підсумок. Наша подорож добігла кінця.

З якими елементами нотної грамоти ми познайомились? (Ритм, тривалість, звукоряд).

Ритм- чергування довгих та коротких звуків у музиці.

Тривалість - Тривалість удару від удару до удару.

Звукоряд - це певний порядок музичних звуків, що застосовуються у музиці. Нотний табір з нотами.

Що цікавого ви впізнали? Що особливо яскраво запам'яталося? (Дізналися, що таке ритм, грали на ударних інструментах, співали солістами тощо).

VIII . Рефлексія.

Педагог: Мені хочеться дізнатися, як ви оцінюєте свою роботу. Хто вважає, що добре попрацював, нехай заспіває –"А", а хто вважає, що ще не все виходить- "О".

Діти оцінюють свою роботу.

Розлучитися з музикою не можна.

Ми закохані в неї з народження

І ми не скажемо їй: «Прощавай»,

А просто: До побачення! Виходять із класу під музику.

Сценарій відкритого заняття «Подорож до Королівства Співу»

Ціль: Введення дітей у світ співу.

Завдання:

  1. Ознайомитись з елементами програми «Естрадний вокал»
  2. Сприяти розвитку музично-співочих навичок та формуванню сценічної культури.
  3. Створити ситуацію успіху для кожної дитини на занятті

Обладнання: фортепіано або синтезатор, СД - програвач, магнітофон, аудіозаписи, наочні посібники, елементи костюма

Хід заняття

Доброго дня, хлопці! Я впевнена, що багато хто з вас любить співати пісні. Я пропоную подорож до Королівства Співу.
Королівство співу – це величезна країна. У ній є музичні річки та галявини, які співають ліси, великі та малі міста. І хоча офіційно, на карті такої країни немає, але ми її може уявити у своїй уяві, у своїх фантазіях. І ще ця країна відкрита для тих, хто любить і хоче навчитися добре та гарно співати.
Я пропоную такий маршрут: (Додаток 1 )

  1. побувати на музичній галявині;
  2. зазирнути до міста говорунів;
  3. спуститися в печеру голосних звуків;
  4. перейти через струмок Мелодія;
  5. послухати лісові розспівування;
  6. вивчити пісню у Палаці ПІСНІ;
  7. і можливо навіть виконати її на концертній ПЛОЩІ.

Я думаю, що скрізь, де ми з вами побуваємо, ви намагатиметеся чогось навчитися.
Хлопці, як ви вважаєте, на чому можна вирушити до Королівства Співу, яким видом транспорту? (На літаку, пішки, в поїзді, на велосипеді, на повітряній кулі, на роликах, машиною). Ну що ж, тоді в дорогу.

Звучить пісня «Диво дитинство» (діти виконують рухові імпровізації).

Ми з вами приземлилися намузичну Поляну (Додаток 2). Яке тут повітря? Поставили руки на реберця. Вдих – реберця розсунути – видих.

Подивіться, а ось троянда. Вона ще тільки прокинулася, але побачивши, що ми підійшли до неї, розпустилася, розкрила всі свої пелюстки і стала незвичайною красою. І ми ахкаємо від подиву – АХ!
А ось кульбаби. Вони вже відцвіли. Давайте подивимося на них, і пустимо парашутики по всій галявині.
А що це за квіти?

«Дігідон-дігідон, чути їх передзвон». (Співати на ноті СІЛЬ).

Правильно – це дзвіночки. Заспівайте «ДОН-ДОН-ДОН!»

На лісову галявину жителі Королівства Співа приходять, щоби зробити зарядку. Але зарядку не просту, а зарядку для губ, щічок та язика, щоб вони слухалися та не підводили співака.

Вправа – зарядка:

  1. Покусайте кінчик язика.
  2. Пошаткуйте його до середини і назад.
  3. Пожуйте з одного боку мови, з іншого.
  4. Почистіть зуби язичком.
  5. Покажіть язичок як ящірка.
  6. Уколіть одну щоку язичком, іншу.
  7. Губи трубочкою малюють коло.
  8. Скажіть "Б-р-р".
  9. Поцокайте.
  10. Уявіть кролика, що гризить моркву. Він її об'ївся і позіхає.
  11. Зірвіть горошинку-вітамінку. Покладіть її на язичок, утримайте вітамінку, щоб вона не впала. А тепер проведіть небом і проковтніть. Цевітамінки бадьорості та гарного настрою.

Ця зарядка добре зволожує рота і робить слухняними губки, щоки, язичок.

Ми прийшли в місто ГОВОРУНІВ ( Додаток 3 ). Сьогодні тут проводяться змагання на кращу вимову скоромовки, на найкращу дикцію, тобто. це те, як ми говоримо. Якщо ми невиразно вимовлятимемо слова на сцені, нас почують глядачі? Давайте розділимося на дві команди.

Яка з команд чіткіше проговорить скоромовку?

Скоромовка : «Щуку я тягу, тягу, щуку я не відпущу» (гра «Питання-відповідь»)

А тепер ми з вами вирушаємо у таємничуПечеру голосних звуків(Додаток 4 ). Хлопці, які ви знаєте голосні звуки? У звичайній мові ми вимовляємо голосні швидко, коротко. А при співі їх тягнемо, співаємо. Вимовте: У-О-А-Е-І. Спускаємося до Печери, вимовляємо ці голосні низьким голосом, таємниче. Повз Печеру проходив Велетень, він чхнув: «Ап-ч-хі!». Голосні звуки перетворилися на каміння та завалили вхід до Печери. Зараз ми разом з вами кидатимемо їх вгору і тим самим звільнимо дорогу: «У!», «О!», «А!», «Е!», «І!».

Перед нами струмок Мелодії ( Додаток 5 ). Що ми перш за все бачимо, коли дивимося на людину? Особа. Що ми насамперед чуємо, коли слухаємо пісню? Мелодію. Мелодія – це обличчя пісні (у перекладі з давньогрецької «мелодії» означає - співати пісню).
Слухайте, яка мелодія біля струмка? (на склад «ЛЕ» виконується приспів пісні, що розучується). Хто запам'ятав мелодію? Заспівайте її разом зі мною.
А тепер нам треба перейти через місток.

Розспівування «Піб'ю-піб'ю-па» за тризвуччю.

Переходимо обережно, щоб не впасти по одному, і кожен виконує розспівування.

Перед нами Співаючий Ліс ( Додаток 6 ). У Королівстві Співу дуже багато є Розспівок, а сьогодні ви послухаєте лісові співи. Щоб не загубитися в лісі, проведемо перекличку:

  1. Сашко, ти де?
  2. Я тут! – (відповідь імпровізована, головне щоб вона була заспівана).
  3. Розспівування Комара : «з» з різною динамікою
  4. Розспівування Жаби: "Ква-ква". Поставте руки на кісточки, відкрийте крильця носа.
  5. Розспівування Їжачка : «їжачок був колючий», «Фу-фу-фу»
  6. Розспівування Павучка : «На паркеті в 8 пар мухи танцювали,

Побачили павука, непритомніли, АХ!

Заспівати АХ на глісандо.

Розспівування Тигреня:

«й, не стійте надто близько,

Я Тигреня, а не кицька! Р-Р-Р!»

Поричати як тигреня: р-р-р

Розспівування для голосу - це ліки, дуже добре розігріває голосовий апарат.
Палац Пісень ( Додаток 7 ). Усі мешканці Королівства Співу люблять співати пісні. Сьогодні у Палаці Пісень розучується Нова пісня(на вибір педагога).

  1. Про що ця пісня?
  2. Характер пісні.
  3. Колір пісні.
  4. Виділити ключове словоу кожній фразі, щоб пісня заграла різнобарвними фарбами.
  5. Гра «Питання-відповідь» із початком пісні.
  6. Зверніть увагу на постановку корпусу під час співу.
  7. Уявіть, що ця пісня виконується по телебаченню, я вмикаю, то вимикаю звук.
  8. одна фраза – вголос;
  9. друга фраза – «про себе»;
  10. третя фраза – вголос;
  11. четверта - "про себе".
  12. Не забувайте брати подих на початку кожної фрази.
  13. Як краще заспівати пісню? Уривчасто чи співуче? Заспівайте приспів, як би її заспівав коник, а тепер - як Равлик. (Додаток 8 ) А тепер заспівайте так, як би її виконали ведмеді, а тепер сороки. А в якому темпі ви виконуватимете? (Додаток 9 )
  14. Як краще виконати пісню: стоячи на одному місці чи з рухом? Звичайно, якщо ми підключимо танцювальні рухи, виразні жести та міміку, пісня прозвучить набагато цікавіше.

(Програвання пісні з рухом)

Виконання пісні наконцертної Площі (Додаток 10)

Яку роль відіграє костюм для вокаліста, котрий виконує пісню на сцені? Звичайно, він допомагає у створенні художнього образута говорить про культуру виконавця.

Який ви бачите костюм до цієї пісні? Давайте сьогодні ми використовуємо один з елементів костюма (на вибір).
Хто з вас хоче оголосити назву пісні? А тепер виконуємо пісню під інструментальний супровід. Пам'ятайте, що пісня має бути виконана емоційно, з рухами. Адже ви виступаєте як справжні співаки перед глядачами! (виконання пісень)

Вам сподобалося у Королівстві Співу? Згадаймо наш маршрут. Я думаю, що не раз ще загляньте на Музичну галявину, в місто Говорунів, Печеру голосних звуків, струмок Мелодія, згадуватимете лісові Розспівки та пісню з Палацу Пісні. А хтось із вас стане постійним жителем Королівства Співу. І ми його побачимо на концертному майдані.
А тепер ми вирушаємо додому на повітряній кулі.

У-О-А-Е-І У-О-А-Е-І

На паркеті в 8 пар мухи танцювали, Побачили павука, непритомніли, АХ!

) Ой, не стійте занадто близько, Я Тигреня, а не кицька! Р-Р-Р!»)

«Якщо ми дружитимемо» 1. У житті буває чимало розлук, Горьких образ, розлучень. Світ тобі засяє навколо, Якщо з тобою буде друг. Приспів (2 рази): Радісним бути, Радість дарувати Ми зможемо всім на планеті, Щасливо жити, Творити і любити, Якщо ми будемо дружити. 2.Знай, що коли ти вийдеш за поріг, Будуть відкриті всюди Безліч різних шляхів і доріг, Якщо ти не самотній. Приспів: той же 3.Більше друзів у тебе з кожним днем, І нехай завжди полум'я дружби Яскраво горить негасимим вогнем В твоєму серці і моєму!

Доброго дня, мир! Приспів: Здрастуйте, мир, вітай, друже. Привіт, пісень щедре коло, Привіт, мить, здравствуй, повік, Привіт, добра людина! Привіт, дім, привіт, далечінь, Привіт, радість і смуток. Привіт, бувай, вітай, новина, Привіт, світла любов!


Здрастуйте, хлопці та шановні гості!

Протягом усього навчального року ми навчаємо дуже багато цікавих та різноманітних пісень, кожна з них має свою історію та зміст. Хлопці, а скажіть, будь ласка, без чого сенсу та змісту твору ми не зможемо донести до глядача? (Діти відповідають) Правильно! Без чітко сказаного тексту пісні.

Сьогодні ми проведемо відкрите заняття, темою якого є «Артикуляція та вокальне слово». Спів - єдиний вид музично-виконавського мистецтва, де музичне виконанняорганічно поєднується з необхідністю виразного донесення мовного тексту.

Але перш ніж ми приступимо до артикуляційної і вокальної роботи, ми зробимо, необхідні для справжнього співака, дихальні вправи.

Хлопці, ви, мабуть, все дуже любите повітряні кульки. Уявімо, що ми з вами проковтнули кульку, тепер, коли ми з вами робимо вдих, наша кулька надується прямо у нас у животі. Потім видихаємо і кулька наша здувається! Молодці, а тепер ще 5 разів надуємо і здуємо кульку.

Добре, тепер пограємося з вами у гру під назвою «Змія». Давайте повернемося один до одного, а тепер уявімо, що наша права рука- це змія. Наберемо повітря в живіт, піднімемо руку і складемо кисть у вигляді мордочки змії, і зі звуком «Ссс» змія поповзла. Добре, а тепер уявімо, що наші змії хочуть одне одного налякати. Набираємо знову повітря в живіт, робимо звук «Ссс», і в той момент, коли буде дихання закінчуватися, ми зробимо різкий активний видих з тим же звуком, при цьому наша змія відповідно зробить кидок. Тепер зіграємо у цю гру ще раз. Розумнички!

Тепер ми переходимо до гімнастики артикуляції. Хлопці, стаємо все до дзеркала і ми з вами зараз вирушимо до зоопарку. Спочатку ми відвідаємо океанаріум. Першу ми побачили з вами рибу-голку, тонку-тонку рибу. Давайте з вами втягнемо щічки, щоб бути схожими на неї. А за рибою-голкою пливе риба-куля, роздмухали щічки як у цієї рибки, молодці! А за нею пливе морський коник, подивіться, як у нього сильно витягнуті губки вперед, так само витягнемо наші губи! Ну і насамкінець ми подивимося з вами на рибу-м'яч, і так само сильно надуємо щоки! Виходимо з океанаріуму, йдемо далі, і назустріч нам біжить конячка, давайте зробимо звук стукаючих копит, спочатку швидко, а потім конячка нас побачила і трохи сповільнила крок (робимо звук стукаючих копит повільніше). Конячка втекла далеко, а ми йдемо далі і бачимо жирафа. У жирафа не лише довга шия, а й довга мова. А тепер і ми з вами зробимо нашу мову довгою як у жирафа, тягнемося язиком до носа, не допомагаємо собі руками! Добре, а тепер витягуємо його до підборіддя. Чудово! Ідемо далі і бачимо з вами бегемота, а в нього велика паща! А ну-но відкрили рота як бегемоти, широко-широко. І постоїмо так небагато. Молодці, екскурсію зоопарком ми з вами провели, тепер підемо грати в м'ячик.

Зараз ми з вами згадаємо скоромовки, які ми навчали на попередніх заняттях, перша «Їхала Грека», голосно, не поспішаючи, вимовляємо кожне слово.

(Діти розповідають скоромовку)

Їхав грека через річку,

Бачить Грека в річці рак

Засунув руку Грека в річку

Рак за руку цап Грека.

І так само чітко активно промовляємо з вами другу «Зозуля кукушонку»

«Зозуля кукушонку

Купила капюшон,

Як у каптурі

Він смішний»

(Беремо маленький тенісний м'ячик) А тепер, як і обіцяла, ми пограємось у м'ячик! Розбійтеся, будь ласка, парами і встаньте навпроти один одного (діти діляться парами). Зараз кожен з вас буде промовляти один рядок із скоромовки та на останнє словона ударний склад, кидати м'ячик партнеру. Ліва сторона говорить перший рядок, правий – другий, і так далі до кінця кожну скоромовку. (Діти виконують завдання). Молодці, хлопці!

Опис матеріалу: представлений мною конспект відкритого заняття з вокалу розрахований для роботи з дітьми молодшого віку(5-7 років). Тема заняття: "Чарівний масаж". Цей матеріал пропонується педагогам додаткової освіти та музичним керівникаму дитячих садках.

Здоров'я – не все, але все без здоров'я – ніщо

(Сократ)

ТЕМА: «Чарівний масаж»

МЕТА: Підвищити адаптивні можливості дитячого організму за допомогою ознайомлення з видами масажу, що застосовуються на заняттях вокалом.

ЗАВДАННЯ:

Навчальна: навчити виконувати гігієнічний та вібраційний масажі.

Розвиваюча: сприяти розвитку співочих навичок з використанням здоров'язберігаючих технологій, виходячи з вікових особливостей дітей.

Виховна: формувати уявлення про охорону здоров'я, дбайливого відношеннядо себе та до свого молодого організму.

Оздоровлююча: створення системи профілактики та корекції здоров'я дітей шляхом навчання методиками: дихальна гімнастика за методом О.М. Стрільниковий, гігієнічний та вібраційний масажі, вокальні вправи, логопедичні вправи (скоромовки), артикуляційна гімнастика, гра.

Обладнання, дидактичний матеріал:

Фортепіано, музична апаратура, нотний стан, головні убори з назвою нот, репродукції картин образотворчого мистецтва, музичні творикласичного та сучасного напряму.

ПЛАН ЗАНЯТТЯ:

1. Організаційний момент.

2. Повторення пройденого матеріалу.

3. Вивчення нової теми.

4. Закріплення нової теми.

5. Творча частина.

6. Підбиття підсумків заняття.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

1. Організаційний момент (2 хв.)

Педагог:Здрастуйте, друзі мої! Ви сьогодні всі прийшли?

Відповідь дітей (перевірка присутніх)

Я дуже рада вас бачити, і сподіваюся, що ви теж прийшли на заняття з гарним настроєм. Тим більше, що сьогодні у нас з вами дуже цікава тема: «Чарівний масаж» А щоб нічого не затьмарило наше заняття, хочу вам нагадати що потрібно:

· бути ввічливими та акуратними на занятті;

· Не включати і не чіпати жодну апаратуру самостійно.

· в розетку не вставляти ручки, шпильки, скріпки та інші сторонні предмети.

· не користуватися електроприладами, якщо помічено пошкодження дроту.

2. Повторення пройденого матеріалу (10 хв.)

Педагог:Діти, назвіть, будь ласка, мені ноти, які ви знаєте.

(Відповідь дітей: до, ре, мі, фа, сіль, ля, сі). Правильно! І зараз ми потрапимо з вами у казку, де кожен із вас буде ноткою. Я буду ноткою - ДО, а ви...

Кожній дитині одягається головний убір, що відповідає певній ноті.

Педагог:Ну ось, ви вже й перетворилися на нотки. Усі нотки живуть у будиночку – нотному стані. На сцені ви бачите нотний стан. Але він порожній. Кожна нота має у будиночку своє місце, але яке? Ну нотки покажіть, де в будиночку ваше місце.

Діти по черзі стають біля нотного стану, і показують де розташовується кожна нота.

Педагог:Шановні мої нотки! Нагадайте, будь ласка, що обов'язково потрібно робити юним вокалістам, щоб добре співати нотки.

(Відповіді дітей)

Педагог:Правильно, займатися вокальними вправами, дихальної та мовної гімнастикою, і не забудемо про ряд вправ «Пригода язичка». Для цього ми проведемо спеціальне налаштування. У нас гарний настрій? (Відповіді дітей)

Педагог:Сядьте зручно, заплющити очі (діти сидять на стільцях півколом). Ми готові до роботи на заняття з вокалу. Зробіть глибокий вдих та видих (діти повторюють цю вправу 2-3 рази). Розплющіть очі, ще раз глибоко вдихніть і видихніть. Починаємо наше заняття із групи вправ «Пригода язичка»

Піднімаємо язичок до носа і опускаємо до підборіддя (розтягується нижня частина язичка, і зміцнюються м'язи нижньої щелепи), кожну вправу повторюємо 10 разів

Згортаємо язичок у трубочку і робимо вдих через ніс, а видих здійснюємо через язичкову трубочку (вправа на твердість форми)

Облизуємо верхню та нижню губи за годинниковою, а потім проти годинникової стрілки (вправа на рухливість язичка)

Педагог:Хлопці у вас все чудово виходить. Продовжуємо нашу роботу та переходимо до розвитку та зміцнення артикуляційного апарату. І маю до вас питання. Що це таке і для чого він нам потрібний? (Відповідь дітей). Цілком правильно ви відповіли на моє запитання. Ми переходимо до наступного ряду вправ:

Верхню губку тягнемо вниз і повертаємо у вихідне положення

Нижню губку витягаємо вперед, а потім ховаємо під верхню губку

Витягуємо губи вперед і робимо рухи вгору-вниз, праворуч-ліворуч

Витягнутими губками робимо кругові рухи у різні боки

Вправа «Поцілунок»

Розтягуємо широко губи в посмішці так, щоб було видно всі зуби.

Вправа «Рибка»

Вправа «Машинка»

Педагог: Ми з вами завершили перший блок вправ і щоб перейти до наступного, я хочу, щоб ви максимально розслабилися сидячи на своїх стільцях Зачиненими очима послухали класичний твірКлода Дебюссі Місячне сяйво»(Діти в тиші слухають музику).

Педагог:Продовжимо заняття із вокальної розминки. Навіщо потрібна вокальна розминка? А може зовсім не обов'язково співати на кожному занятті? (Відповіді вихованців). Правильно хлопці. Розспівуватися на кожному занятті обов'язково, тому що голосові зв'язки міцнішають, ростуть. Ми отримуємо навичку правильної вимовислова у пісні. Голос як будь-хто музичний інструментвимагає правильного налаштування. Правильно поставлені співи організовує діяльність голосового апарату, зміцнює голосові зв'язки, розвиває приємний тембр голосу. Правильна поза впливає рівномірне і глибше дихання. Спів розвиває координацію голосу та слуху, покращує дитячу мову. Спів із рухами формує гарну поставу, координує ходьбу. Тому величезну роль позитивної орієнтації особистості під час співу грає манера звуковидобування: звук посилається у простір, губи розтягуються у посмішці. Звук, що видобувається на посмішці, стає світлим, чистим та вільним. Внаслідок постійного тренування посмішки, якості звуку переходять і на особистість людини. Незабаром зовнішня посмішка стає усмішкою внутрішньою, і вже співаючі люди з усмішкою дивляться на світ і на інших людей. Давай усміхнемося з вами один одному і продовжимо наше заняття. Починаємо з співувань:

Вправа №1

На одній ноті співаємо ма-е-і-о-у(висхідний рух з хроматизму)

Вправа №2

Співаємо по складах «Я співаю» за звуками T53 при низхідному русі.

Вправа №3

По висхідному і низхідному хроматичному руху співаємо так-так-так-так-так-так-так.

Вправа №4

Співаємо по складах «Сяйла ніч» за звуками T53 при низхідному русі.

Вправа №5

Співаємо «Ось іду я вгору, ось іду я вниз»

Вправа №6

До-ре-до; до-ре-мі-ре-до; до-ре-мі-фа-сіль-фа-мі-ре-до. Розспівування співається вгору по хроматизму.

Вправа №7

Співаємо по складах «Ми йдемо» за звуками T53 при низхідному русі.

Вправа №8

По звуках T53 при висхідному русі співаємо так-де-ді-до-ду; бра-бре-брі-бро-бру; за-зе-зі-зо-зу.

Педагог: Завершуємо блок співу ми завжди скоромовками. А навіщо нам потрібні скоромовки? (Відповіді вихованців). Абсолютно вірно. Скоромовки розкріпачують мовний апарат.

Вправа №9

Співаємо скоромовку «Ішла Саша шосе і смоктала сушку».

Вправа №10

Промовляємо скоромовку «Мишка мила ведмедику шишці»

Вправа №11

Промовляємо скоромовку « Тигреня голосно рикнув р-р-р-р.

3. Вивчення нової теми (20 хв.)

Педагог: Ми повторили всі знайомі вам вправи і готові приступити до нової теми А називається вона "Чарівний масаж". А чи робили вам масаж? (Відповіді вихованців). Ви маєте рацію, масаж буває різний, у тому числі і для вокалістів. Сьогодні ми з вами познайомимося з гігієнічним та вібраційним масажами. Ці вправи прості, але дуже необхідні при зайнятті вокалом. Ви готові до нових вправ? (Відповіді вихованців).

Вправи гігієнічного масажу:

1. Пальцями обох рук робимо легкі погладжування, від середини чола до скронь.

2. Пальцями обох рук робимо легкі погладжування від середини носа по крилах носа, по верхньощелепних пазух вгору до скронь.

3. Розслаблені губи (рот злегка відкритий). Від середини верхньої губи вниз до куточків масажуємо вказівними пальцями обох рук по черзі. Нижня губа масажується аналогічно, лише нагору.

4. Підборіддя - виконуємо активні дотичні рухи вправо-ліворуч.

Педагог:Ми з вами познайомились із гігієнічним масажем. А для гарної роботи резонаторів необхідно всім вокалістам виконувати наступні вправи вібраційного масажу.

Вібраційний масаж

1. Лоб - виконуємо легкі постукування з самим високим звуком"М".

2. Гайморові пазухи – виконуємо легкі постукування, знижуючи висоту звуку «м».

3. Верхня губа- Виконуємо легкі постукування, знижуючи висоту звуку «в».

4. Нижня губа – виконуємо легкі постукування, знижуючи висоту звуку «з».

5. Верхня частинаспини та груди – виконуємо легкі постукування, знижуючи висоту звуку «м».

Педагог:Велике спасибі. А тепер нагадайте мені, яких вправ ми ще сьогодні не виконували? (Відповіді дітей). Правильно. Вправи на дихання. Адже вони нам дуже потрібні перед початком заняття вокалом, тому що якщо перед початком співу не взяти подих, то звук прозвучить не так як треба. Зараз ми з вами виконаємо дихальні вправи. Слідкуйте, щоб плечі під час вдиху не піднімалися. Нагадайте мені, яких потрібно дотримуватись правил при виконанні цих вправ (відповіді вихованців та виконання вправи разом з педагогом «Маятник», «Насос», «Кіт», «Перекати»).

4. Закріплення нової теми (5 хв.)

Несподівано для всіх дітей до зали входить Шапокляк. Наспівуючи пісеньку.

Педагог:Хто ви така? І що ви тут робите?

Шапокляк:

Хто людям допомагає

Той витрачає час даремно.

Хорошими справами

Уславитися не можна

Ха-ха-ха-ха.

Я стара Шапокляк.

Педагог: А навіщо Ви до нас прийшли?

Шапокляк: Я хоч і бабуся, вірніше жінка шанобливого віку, але й то знаю, як треба співати і що для цього треба робити Зараз я розповім вам. Бажаєте? (Відповіді дітей). Отже, слухайте мене уважно і записуй у ваші зошити. Необхідно їсти цукерки перед заняттям, регулярно прогулювати заняття. Дихати ротом...

Педагог:Шапокляк, щось ти плутаєш. Діти вже всі знають. Як дотримуватися гігієни голосового апарату. Регулярно відвідують усі заняття та із задоволенням роблять усі вправи показані педагогом. Щоправда, хлопці? Ану, розкажіть старенькій Шапокляк, що ми сьогодні на занятті дізналися.

(Відповідь дітей)

Шапокляк:І справді, знаєте багато. Видно, моя інформація застаріла. Хлопці, може ви мені якусь гарну піснюзаспіваєте. Ви згодні?

Діти: Згодні Ми заспіваємо Вам пісню «Кулі повітряні».

5. Творча частина (4 хв.)

Діти виконують пісню: «Кулі повітряні».

Шапокляк:Які ви молодці. Тепер я знаю, що ви вмієте правильно співати, і я тепер спокійно можу вирушити додому. Але пам'ятайте, що мій Щур - Лариска за вами спостерігає. Навчайтеся добре, виступайте, перемагайте на конкурсах і, можливо, станете справжніми артистами. До побачення.

Шапокляк іде.

6. Підбиття підсумків заняття (4 хв.)

Педагог:Ну, що, нам час повертатися з казки.

Педагог знімає з дітей головні убори.

Педагог: Я дуже вами пишаюся хлопцями Наше заняття добігає кінця. Я сподіваюся, що сьогодні ви дізналися багато нового, і вам було цікаво на занятті. Якщо це справді так, прикріпіть на наш нотний стан усміхнені нотки, а якщо – ні, то сумні.

Діти прикріплюють нотки.

Педагог:Спасибі хлопці. До наступного заняття.

Використовувана література.

1. Дубровська С. В. Знаменита дихальна гімнастика Стрельникової. - М: РІПОЛ класик, 2008.

3. Жавініна О., Зац Л. Музичне виховання: пошуки та знахідки // Мистецтво у школі. – 2003. – № 5.

4. Морозов У. П. Мистецтво резонансного співу. Основи резонансної теорії та техніки. - М., 2002.

5. Психотерапевтична енциклопедія. - СПб: ПІТЕР, 2000.

6. Розумов А. Н., Пономаренко В. А., Піскунов В. А. Здоров'я здорової людини. - М., 1996.

Конспект заняття з вокалу в середній вокальній групі

Тема заняття: У гостях у чарівниці музики

МБОУ ДІД «ХРЦДТ» п. Намет

«Музична карусель»

Цілі заняття:

Розвивати звуковисотний слух, почуття ритму.

Домагатися правильного звукоутворення. Активізувати крайове змикання голосових складок у момент атаки звуку, що є основою правильного звукообразования.

Збудити дітей до виразного емоційного, чуйного виконання пісень.

Методи навчання: Бесіда, розповідь, порівняння, метод гри, метод забігання вперед та повернення до пройденого, методика стрільникової дихальної гімнастики.

Форма: здоров'язберігаюче заняття

Обладнання:

Хрестоматія музичного матеріалу, пісенний матеріал, тексти пісень « Сонячні зайчики», «Чучело», CD диск із записами фонограм пісень (мінус голос), артикуляційна гімнастика «Пригоди язичка».

План заняття:

1. Організаційний момент

· Привітання

· Позитивний настрій на заняття вокалом.

· Перевірка готовності до заняття.

2. Розвиток теми.

· Повідомлення теми, постановка мети.

· Артикуляційна гімнастика «Пригоди язичка»

· Розспівування.

· Спів канонів.

4. Відеопауза

5. Робота над піснями: "Сонячні зайчики", "Чучело".

6. Підсумок заняття.

Домашнє завдання.

Хід заняття:

1. Організаційний момент.

Здрастуйте, хлопці!

Я рада бачити вас на заняття з вокалу.

Перевірка готовності до заняття.

Психологічний настрой.

Зараз вам доведеться співати пісні, слухати музику, займатися вокальними вправами. Для цього ми проведемо спеціальне налаштування. Сядьте зручно, заплющити очі. Зробіть глибокий вдих та видих. Тепер я вимовлятиму фрази, а ви їх повторюйте хором, тихо, спокійно.

· Ми готові до роботи на заняття з вокалу.

· У нас гарний настрій.

· Ми намагатимемося виконувати вокальні вправи та співати пісні.

Розплющіть очі, ще раз глибоко вдихніть. Видихніть і приготуйтеся працювати на занятті.

2. Робота на тему.

1. Повідомлення теми, постановка цілі.

Згадайте та розкажіть, хлопці, чим ви займалися на минулому занятті з вокалу. ( виконували вокальні вправи. Розучували пісню « Жива музика», працювали над партією другого голосу у пісні «Сонячні зайчики»).

Сьогодні ми з вами продовжимо роботу над першою та другою партією у піснях.

· Дихальна гімнастика Стрельникової.

Ви знаєте, що перед початком заняття необхідно виконати дихальні вправи. Навіщо потрібні дихальні вправи? (Під час співу велике значеннямає ваше дихання. Якщо перед початком співу не взяти дихання, то звук не прозвучить так, як треба).

Зараз ми з вами виконаємо дихальні вправи. Слідкуйте, щоб плечі під час вдиху не піднімалися.

Сьогодні ми виконаємо дихальні вправи за методикою Стрельникової.

При виконанні вправ необхідно дотримуватись певних правил:

а) Вдих – «гучний», короткий. Активний (просто шумно на весь кабінет шморгайте носом, як би нюхаючи запах гару).

б) Видих - абсолютно пасивний, йде через ніс. Про видих думати заборонено. Якщо ви будете думати про видих зіб'єтеся! Видих - це вдих, що йде.

Повітря має само йти через рот після кожного вдиху носом. Вдих – гранично активний, видих – абсолютно пасивний.

в) у стрільниківській дихальній гімнастиці короткі галасливі вдихи носом робляться одночасно з рухами.

Діти виконують вправи разом із педагогом «Погончики», «Насос», «Кішка», «Перекати».

· Артикуляційна гімнастика «Пригоди язичка»додаток №1.doc

· Розспівування.

Продовжимо заняття із вокальної розминки. Навіщо потрібна вокальна розминка? А може зовсім не обов'язково співати на кожному занятті? (Роспівуватися на кожному занятті обов'язково, тому що голосові зв'язки міцнішають, ростуть. Ми набуваємо навички правильної вимови слова в пісні. Голос як будь-який музичний інструмент вимагає правильного налаштування.

Абсолютно вірно. Скоромовки розкріпачують мовний апарат, а вокальні вправи розвивають голосовий апарат.

Адже ви хочете, щоб ваша пісня прозвучала добре? (Відповіді дітей)

Тоді вам потрібно постаратися та виконати вправи для вироблення чіткої дикції.

Скажіть, хлопці, що таке дикція? (Дикція – це чітка, ясна, розбірлива вимова (співування) всіх звуків тексту або вокального твору. Залежить вона від активності губ і язика, правильного дихання та артикуляції загалом).

Діти співають скоромовки «Три сороки тараторки», «Тридцять три Єгорки», «Віники-метелики» додаток №2.doc

А тепер співаємо вправу «Батьківщина наша». Співайте вправу виразно. Округлюйте м'язи рота при проспівуванні голосних (а), (о). Чітко та ясно вимовляючи кожне слово. Не забувайте про правильне дихання.

Виконання вправи «Батьківщина наша».

Діти виконують вправу на співання А. Свєшнікова.

· Робота над канонами «Братець Яків» та «Перепелочка».

Хор складається з різних голосів, партії. Кожна партія має свою роль. Усі у хорі один одного слухають. Доповнюють та збагачують один одного. Голоси співаків різні, але при цьому вони не виділяються. Вони твердять не себе, а ціле. Коли все взаємопов'язане. Якщо все вчасно і доречно, то народжується гармонія та краса. Коли між звуками виникає згода, вони один одного доповнюють і цим народжується милозвучність.

Що таке канон? (Це музична вправа, в якому звучить та сама мелодія у виконанні 2-х або більше груп. Тільки одна група вступає раніше за іншу).

Діти розподіляються на дві групи та виконують канони «Братець Яків», «Перепелочка».У процесі повторень діти змінюються групами і вступають пізніше чи раніше.

4. Відео-пауза

Хлопці, я пропоную вам подивитися відеофрагмент виступу випускниці нашої студії, Погорєлової Поліни на міжнародному конкурсіу м. Москві « Зоряний час», де вона отримала гідну оцінку, стала лауреатом 2-го ступеня. Будь ласка, зверніть увагу на артикуляцію та сценічний рух.

Перегляд відеофрагменту.

5. Робота над піснями «Чучело», «Сонячні зайчики».

Виконання пісні «Сонячні зайчики» додаток №3.doc (сл. А. Бочковської та муз. А. Єрмолова).

Робота над 1-ою та 2-ою партією у приспіві пісні.

Прийоми співу:

· «a capella»

· Заспівувала і хор

Молодці хлопці, а закінчимо ми заняття виконанням пісні «Чучело». Намагайтеся передати веселий настрій у пісні. Слідкуйте за злагодженістю звучання ансамблю, одночасного вступу всіх голосів.

Виконання пісні «Чучело» О. Петряшевої додаток №4.doc

Технічні завдання: домогтися чистоти інтонації, чіткої дикції, своєчасного початку та закінчення музичних фраз.

Емоційно-мистецькі завдання : добитися світлого, піднесеного, одухотвореного стану під час виконання, відчути радість і задоволення від виконання музики.

6. Підсумок заняття.

Оцінка кожному виконавцю, аналіз досягнень та невдач.

Домашнє завдання:

Повторити тексти пісень та його ритмічний малюнок; стоячи перед дзеркалом, пошукати потрібні жести, міміку до пісень; попрацювати над дикцією за допомогою скоромовок.

Використовувана література:

Щетинін дихальна гімнастика (методичний посібник)

Айріс Прес – М. 2007.

Здоров'язберігаючий аспект заняття «В гостях у чарівниці музики»

МБОУ ДІД «ХРЦДТ» п. Намет

Педагог додаткової освіти

Керівник вокальної студії

«Музична карусель»

Сьогодні перед освітніми установамистоїть важливе завдання– створення умов для збереження здоров'я учнів, тобто розробка заходів щодо здоров'язбереження, впровадження здоров'язберігаючих технологій у освітній процес. У зв'язку з цим можливості заняття з вокалу унікальні, оскільки всі види творчої діяльностісприяють зміцненню здоров'я учнів.

Здоров'язберігаючі технології, що застосовуються на занятті з вокалу:

вокалотерапія, ритмотерапія, музично-ритмічні вправи, ритмічні вправи, музикотерапія, дихальна гімнастикаСтрельникова, фольклорна арттерапія, музично-раціональна психотерапія, терапія творчістю, казкотерапія, усмішкотерапія.

Для забезпечення реалізації освітніх програм на основі всебічного обліку індивідуального здоров'я учнів, особливостей їх вікового, психофізичного, духовно-морального стану та розвитку, збереження та зміцнення здоров'я, при вибудовуванні ходу заняття, основну увагу приділено спеціальному розвитку здібності природного, радісного існування в процесі музичної діяльності: зняття внутрішніх затискачів, постановки дихання, рухового розкріпачення дитини.

В своїй педагогічної діяльностіпедагог спирається на методику, спрямовану на розширення та збагачення спектру доступних учням переживань та формування світогляду, який допомагає їм стати щасливими та здоровими і включає рух, танець, спів, перегляд відеозапису виступу випускниці студії. Таким чином, у ході заняття використовуються не тільки музично - педагогічні методинавчання, а й музично-терапевтичні, що сприяють відновленню та зміцненню здоров'я учнів.

Спираючись на здоров'язберігаючі технології, особлива увага приділяється вокально- хорової роботиз учнями, яка допомагає формуванню, особливо у молодшому шкільному віці, оптимістичного та життєстверджуючого світогляду. Хорове та сольне виконанняпісень несе в собі початок наступних видівтренінгу: інтонаційний, дихальний, дикційний, образно-візуальний, ритмічний. Голос – це своєрідний індикатор здоров'я людини. Вправи з реабілітації голосових зв'язок, покращують стан здоров'я через звукові поєднання, що вимовляються і співають, допомагають поліпшенню артикуляції та дикції, розвивають координацію дихання з мовою.

Музикотерапія є найцікавішим і найперспективнішим напрямом, який використовується в багатьох країнах з лікувальною метою. Вченими експериментально доведено, що музика благотворно впливає на організм і психіку дітей.