Образ людини відродження в образотворчому мистецтві. Образ людини у образотворчому мистецтві італійського відродження

Вчитель образотворчого мистецтва та креслення

Сем'яшкіна Людмила Семенівна

МБОУ ЗОШ №10

3 чверть

Вдивляючись у людину. Портрет у образотворчому мистецтві.

Урок 16

Образ людини - Головна темамистецтва.

Цілі: познайомити із зображенням людини у мистецтві різних епох, з історією виникнення портрета; розвивати розуміння того, що в портретному зображенні має виражатися характер людини, її внутрішній світ; формувати вміння знаходити красу, гармонію, прекрасне у внутрішньому та зовнішньому образі людини; активізувати пізнавальний інтересдо навколишнього світу та інтерес до процесу навчання.

Методи та прийоми:

Письмові прийоми, частково-пошуковий метод, інформаційно-рецептивний, використання ІКТ технології.

Форми роботи:

індивідуальна, парна, фронтальна.

Обладнання уроку:

Для вчителя комп'ютер, проектор, екран.

Для учнів творчі зошити, фарби, олівці, альбоми.

Хід уроку

Здрастуйте хлопці!

Відкриваємо щоденники та запишемо домашні завдання на наступний урок вам знадобиться: кольоровий папір, клей олівець, ножиці, фломастери, і папір (бежевий, ніжний рожевий).

А почну я урок із вірша Миколи Заболоцького.

Любіть живопис, поети!

Лише їй, єдиною, дано

Душі мінливої ​​прикмети

Переносити на полотно.

Ти пам'ятаєш, як з пітьми колишнього,

Ледве закутана в атлас,

З портрета Рокотова знову

Чи дивилася Струйська на нас?

Її очі - як два тумани,

Напівусмішка, напівплач,

Її очі - як два обмани,

Покритих імлою невдач.

З'єднання двох загадок,

Напівзахоплення, напівпереляк,

Божевільної ніжності припадок,

Передбачення смертних мук.

Коли сутінки наступають

І наближається гроза,

З дна душі моєї мерехтять

Її чудові очі.

Вчитель: про що цей вірш? Яку можна дати йому назву?

Діти: Портрет.

Вчитель: Правильно! Отже, ви вже здогадалися.

Тема сьогоднішнього уроку? - Портрет.

Вчитель: Хто знає, що таке портрет?

Діти:

Портрет - це зображення або опис будь-якої людини або групи людей, які існують або існували в реальній дійсності.

Вчитель: Діти, а що можна показати чи передати за допомогою портрета?

Діти:

Вчитель: за допомогою портрета можна показати характер, внутрішній світ, життєві цінностілюдину, а так само в який час жила ця людина.

Вчитель: Хлопці, давай ті запишемо визначення. На лівому боці альбому.

Сьогодні на занятті ви дізнаєтесь про історію виникнення жанру портрет.

Портрет з'явився у світі кілька тисячоліть тому. Вже у стародавньому Єгипті скульптори створювали досить точну подобу зовнішнього вигляду людини.

Вчитель: Хлопці, а хтось знає, чому скульптори створювали статуї точною копієюлюдину?

Діти:

Вчитель: статуї передавали портретну подібність у тому, щоб по смерті людини його душа могла у ній вселитися, легко знайти свого власника. Одним із відомих портретівтого часу є портрет Нефертіті (близько 1360 до нашої ери.) -Слайд 1

Вчитель: Діти, подивіться, які були у неї риси обличчя, яка довга гарна шия, подивіться, як вона гордо тримає голову. Хлопці оскільки це скульптура давай ті розгорнемо, і подивимося на неї з іншого боку.Слайд 2

Вчитель: Діти, зверніть увагу на очі у цариці Нефертіті немає одного ока. Як ви вважаєте чому?

Діти: У той момент, коли було створено погруддя, цариця була ще жива.

Вчитель: Правильно, молодці!

Діти ці зображення були створені задля милування, а заупокійним культам. Єгиптяни вірили про життя після смерті.

Цим же цілям служили і мальовничіфаюмські портрети , виконані у техніціенкаустики . (Восковий живопис). -Слайд 3

Фаюмські портрети - створені у техніці енкаустики похоронні портрети знайдено у Римському Єгипті у містечку Фаюм. Вони є елементом видозміненої під греко-римським впливом місцевої похоронної традиції: портрет замінює традиційну похоронну маскуна мумії.

Правдивість та точної психологічною характеристикоювідзначилися давньоримські портретні бюсти. Вони відбивали характер та індивідуальність конкретної людини. Зображення обличчя людини у скульптурі чи живописі за всіх часів приваблювало художників. Особливо розквіт жанр портрета в епоху Відродження, коли головною цінністю була прийнята гуманістична, дієва, людська особистість. (Леонардо да Вінчі, Рафаель, Тіціан)Слайд 4,5,6

Леонардо да Вінчі «Монна Ліза» - Мадонна Ліза була дуже гарна, то під час писання портрета Леонардо да Вінчі тримав людей, які грали на лірі або співали, і тут постійно були блазні, що підтримували в ній веселість і видаляли меланхолію, яку зазвичай повідомляє живопис виконуваним портретом.

Вчитель: Хлопці, але це лише припущення, які багато.

Гуманізм утверджує цінність людини як особистості, її право на свободу, щастя, розвиток, прояв своїх здібностей.

Майстри Відродження поглиблює зміст портретних образів, Наділяють їх інтелектом, душевною гармонією, а іноді і внутрішнім драматизмом. У Росії її портретний жанр активно почав розвиватися з початку 18 століття. (Ф. Рокотов, Д. Левицький, В. Боровиковський) створили серію чудових портретів знатних людей. -Слайд 7. Особливо чарівні та чарівні, пронизані ліризмом та духовністю були жіночі образи, написана цими художниками.

Д. Левицького. Портрет Марії Олексіївни , проникнуть глибокої симпатії автора до своєї моделі Чарівність і привабливість молодої жінки робили багатьох її друзями, поети присвячували їй вірші.

У першій половині 19 століття головним героєм портретного мистецтва стає мрійлива і водночас схильна до героїчного пориву романтична особистість (на картинах О. Кіпренського, К. Брюллова.) –Слайд 8,9 . У 20 столітті портрет поєднує найсуперечливіші тенденції - яскраві реалістичні індивідуальні характеристики та абстрактні експресивні демонстрації моделей (П. Пікассо, А. Бурдель, М. Врубель.)Слайд 10, 11.

Вчитель: Діти, а які види портрета ви знаєте?Слайд 12.

Діти:

Вчитель:

    Парадний

    Камерний.

Вчитель: Хлопці, а що означає парадний?

Діти: Такий портрет виставляється напоказ, а камерний (інтимний) призначений для близького кола людей.

Парадний (репрезентативний) портрет - Як правило, передбачає показ людини в повний зріст(на коні, що стоїть або сидить). У парадному портреті фігура зазвичай подається на архітектурному чи пейзажному тлі;

Камерний портрет - Використовується поясне, погрудне, оплічне зображення. Фігура найчастіше дається на нейтральному тлі.

Також портрет буває подвійний чи груповий.

    Групові - називають портрети, написані на різних полотнах, якщо вони узгоджені між собою за композицією, форматом та колоритом. Найчастіше це портрети подружжя.

Нерідко портрети утворюють цілі ансамблі – портретні галереї. Вони зображують зазвичай представників одного роду, включаючи здорових членів сім'ї та їхніх предків.Слайд 13

Якщо в портреті людина представлена ​​у вигляді якоїсь історичної, театральної або літературного персонажатакий портрет називаютьКостюмований. Найменування таких портретів включають слова"у вигляді" або"в образі" наприклад (Катерина 2 у вигляді Мінерви.)Слайд 14

Мінерва - це блискавична богиня гір і корисних відкриттів та винаходів.

Отже, ви дізналися, що Портрети доносять до нас як образи людей різних епох, відбивають частину історії, а й говорять у тому, яким бачив світ художник, як і ставився до портретуемому.

Вчитель: А зараз я перевірю, хто мене уважно слухав.

Отже, зараз ми розгадаємо кросворд на портрет. Я читатиму питання, а ви відповідатимете.

    Портрет, призначений для близького кола людей.

(Камерний)

    Якщо в портреті людина представлена ​​у вигляді якогось історичного, театрального чи літературного персонажа такий портрет називають? (Костюмований)

    Головним завданням даного портретапрославлення царських осіб та їх наближених, знатних та високопоставлених персон. Такий портрет виставляють напоказ? (Парадний)

    Як звали давньоєгипетську царицю? (Нефертіті)

    Де було знайдено перші мальовничі портрети, написані восковими фарбами? (у Фаюмі)

    Як називається підгрудне зображення людини у скульптурі?

(Бюст)

Якщо бачиш, що з картини

Дивиться хтось із нас, -

Або принц у старовинному плащі,

Або в робі верхолаз,

Льотчик або балерина,

Або Колька, твій сусід, -

Обов'язково картина

Називається портрет.

Вчитель: Хлопці, подивіться, вийшло слово «портрет».

Підсумок уроку:

ЛИСТ САМООЦІНКИ УЧНІВ НА УРОКУ:

Закінчіть речення:

1. На уроці мені було важливо______________________________________

2. На уроці мені було складно_________________________________________

_______________________________________________________________

3. Тепер я вмію__________________________________________________

__________________________________________________________________

4. На уроці у мене вийшло _____________________________________

______________________________________________________________

Домашнє завдання: Написати коротку історіюпро один портрет.

Вчитель: Ви сьогодні були активними, уважно слухали, молодці! Дякую за увагу, урок закінчено. До побачення.

Слайд 2

мета

Ознайомити учнів із портретним жанром.

Слайд 3

Завдання

Закріплення знань про жанри образотворчого мистецтва. Знайомство з історією портрета Розвиток умінь аналізувати твори образотворчого мистецтва. Виховання почуття прекрасного.

Слайд 4

Завдання створення портрета змушує нас по-новому побачити людину, відкрити її собі. Як дивно люди не схожі один на одного! Начебто влаштовані все однаково - очі, ніс, губи, а вдивляючись в обличчя, дивуєшся людської індивідуальності! Особливий шлях життя кожної людини залишає слід у її образі.

Слайд 5

Портрет - образ певної реальної людини. Сенс портрета – в інтересі саме до його особистості, наділеної індивідуальними якостями.

Слайд 6

Для нас завжди існує радість впізнавання. Але що означає «схожий» чи «не схожий»? Відповідно до форми та пропорцій відтворені деталі особи – чи достатньо цього? Не менш важливо передати особливості його поведінки, манеру поводитися, темперамент. П.-П. Рубенс. ПОРТРЕТ КАМЕРИСТКИ ІНФАНТИ ІЗАБЕЛЛИ. Фрагмент. Масло. Фландрія. XVII ст.

Слайд 7

Мистецтво донесло до нас обличчя різних епох та народів. Ми бачимо їх такими, якими вони уявляли себе, але кожне зображення для нас є чимось більшим, ніж подібність до однієї людини. У кожному образі можна побачити ідеали епохи, розуміння світу, характер життя. І це саме те, що ми особливо цінуємо у портретах. Розуміння життя художником збагачує наше розуміння себе. Ф. Ліппі. Фрагмент храмового розпису. Фреска. Італія. XV ст.

Слайд 8

Під час розкопок у Фаюмі, біля Каїра, було знайдено дощечки з портретами, виконаними восковими фарбами. Перед враженими дослідниками постали приголомшливі реалістичні образи людей, які жили дві тисячі років тому. Їх погляд звернений до нас, у їхніх образах явно переважання духовного початкунад тілесним.

Слайд 9

У Стародавньому Риміувага художників зосереджувалась на особливостях обличчя – кожна складка, зморшка чи шрам, виявляли життєвий шляхлюдини, його натуру. Тут не дбали про зовнішню красу, але в кожному портреті підкреслювали силу духу, сувору впевненість та волю до дії. Портрет імператора Пилипа Мармур. Древній Рим. І ст.

Слайд 10

Візантійська імператриця Феодора явлена ​​у мерехтіння мозаїки з кубиків різнокольорового скла – смальти. Вона зображена на стіні храму на чолі процесії. Ця жінка мала суперечливий, яскравий характері насичену подіями долю, та її особисті якості не можна побачити у відчуженому вираженні царського обличчя, застиглої позі.

Слайд 11

Саме слово «портрет» походить від латинського слова. Його можна перекласти як «витяг сутності», тобто виявлення внутрішнього змісту. Це і є основне завдання створення художнього образу, тільки значення цього внутрішнього змісту мінливе, і тому постійно йде пошук нових художніх засобів, нової образотворчої мови.

Слайд 12

У роботі художника Жана Клуе докладно розроблений костюм не заважає побачити обличчя короля Франциска I. Шляхетна стриманість і безпристрасна величність поєднуються з витонченістю та недобрим, упертим поглядом. Ж. Клуе. Франциск I. Олія. Франція. XVI ст.

Слайд 13

Твердження, що через зовнішній виглядможна передати духовну сутність, що стало особливо важливим у Середні віки. З епохою Відродження приходить новий інтерес до реальній людинідо самобутності його особистості. Художники півночі Європи навчилися зображати конкретних людейз особливою увагою до своєрідності їхньої індивідуальності.

Слайд 14

У російському мистецтві художники вперше звернулися до створення портретів XVII в. І спочатку писали їх таким самим методом як ікони, - на дошці темперними фарбами. Такі портрети називали парсунами, від слова «персона». З часу Петра I портретне мистецтво Росії стало розвиватися стрімко.

Слайд 15

Слайд 16

Слайд 17

Фамільні портрети часто прикрашали кабінети та вітальні дворянських садибах

Слайд 18

До кінцю XVIIIв. Російські художники досягли досконалої майстерності. Портрети було прийнято поділяти на парадні та камерні.

Слайд 19

Парадний портрет зазвичай мав на меті показати суспільний стан героя. Такі картини мають піднятий, урочистий характер. О. А. Кіпренський. Портрет Є. В. Давидова. Масло. Росія. ХІХ ст.

Слайд 20

Не менше значення мав камерний портрет, у якому велика увагаприділялося індивідуальним особливостямлюдини. Його обличчя зазвичай наближено до глядача, довірливо розкриваючи внутрішній світ героя. У цей час особливо цінувалося дуже складне і тонке вміння передавати ледь вловимі трепетні відтінки переживань. Портрет Марії Лопухіної – найзнаменитіший із портретів – образів юності, задумливої ​​та водночас трохи пустотливої ​​дівчиниу білій сукні на тлі краєвиду

Слайд 21

А. Г. Венеціанів. Автопортрет. Масло. Росія. ХІХ ст.

Слайд 22

Визначні портретні твори було створено й у скульптурі. Спочатку скульптура розвивалася повільніше, тому що в Росії не було традиції ставити скульптурні пам'ятки(в честь знаменних подійзакладали храми), але поступово з'явилися свої майстри. Найяскравішим став Ф. І. Шубін.

Слайд 23

Слайд 24

Запитання

Чому не будь-яке зображення людини можна назвати портретом? Як можна пояснити, що в художній портретпроступає авторська позиціяхудожника? Як вона співвідноситься із завданням портретної подібності? Як ти поясниш, чим відрізняються один від одного парадний портретта ліричний камерний портрет?

Слайд 25

П.- п. Рубенс Портрет камерістки Інфанти Ізабелли Імператриця Єлизавета Петрівна. Портрет роботи К. Г. Преннера. 1754 р. ГТГ

Переглянути всі слайди


















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі:познайомити із зображенням людини у мистецтві різних епох, з історією виникнення портрета; розвинути розуміння того, що в портретному зображенні має виражатися характер людини, її внутрішній світ; формувати вміння знаходити красу, гармонію, прекрасне у внутрішньому та зовнішньому образі людини; активізувати пізнавальний інтерес до навколишнього світу та інтерес до процесу навчання.

Обладнання: репродукції картин із зображенням портретів різних епох; репродукції картини Леонардо да Вінчі "Джоконда"; Рембрандт Харменс ван Рейн; Ілля Юхимович Рєпін “Урочисте засідання Державної ради”.

Словник: портрет.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Вітання.

Себе як у дзеркалі я бачу,
Але це дзеркало мені лестить ... -

написав Олександр Сергійович Пушкін, побачивши свій портрет, написаний Орестом Адамовичем Кіпренським. Поет, без сумніву, був схожий на себе: те ж витягнуте обличчя, те ж кучеряве волосся і живі очі, бакенбарди, що обрамляють чіткі й тонкі риси. Але куди поділися властиві йому бешкетність та іронія? Перед Пушкіним став величний мудрець, трохи втомлений і сумний. Таким побачив художника поета. Саме таким, за сто сімдесят років, представляємо Пушкіна і ми.

2. Вивчення нового матеріалу.

Тема нашого уроку “Портрет”.

Жанр, присвячений зображенню людини чи групи людей, називається портретом. Саме слово "портрет" походить від латинського слова. Його можна перекласти як “витяг сутності”, тобто. виявлення внутрішнього змісту. Намалювати його схоже - не єдине і далеко не головне завдання портретиста. Від нього потрібно передати також внутрішній світ, душевний стан людини, її становище у суспільстві. І, що найважливіше, портретист повинен висловити своє особисте ставлення до моделі (так називають людину, що зображається). Художник має право на власний погляд, навіть якщо портретований уявляє себе інакше.

"З історії виникнення портрета"

Мистецтво портрета народилося кілька тисяч років тому. Найраніші з творів цього жанру, що збереглися, - гігантські скульптурні зображення давньоєгипетських правителів фараонів, висічених з каменю. Тисячі рабів працювали з їх виготовленням. Ці величезні статуї мали піднести фараонів на недосяжну висоту, уподібнити їх богам.

Були в Стародавньому Єгипті скульптурні зображення і менші. Наприклад, зроблені у майстерні скульптора Тутмеса портрети фараона Ехнатона, цариці Нефертіті та їхніх шістьох дочок. Перед нами постають звичайні людські обличчя, Але виконані настільки майстерно, що важко віриться в їх нинішній "вік" - три з половиною тисячі років!

Жанр скульптурного портрета досяг досконалості у Стародавню Грецію, де так високо цінували людську особистість. Моделями для скульпторів були філософи, поети, політики, що мали заслуги перед країною. Тому художник, зображуючи конкретну людину, водночас створював і образ ідеального громадянина.

В історії мистецтва жанр портрета не тільки ніколи не згасав, але, навпаки, процвітав у всі часи – насамперед тому, що завжди були замовники.

У Стародавньому Римі ними були почесні городяни та члени їхніх сімей. Тепер ми можемо багато дізнатися про те, як вони одягалися в ті далекі часи, які зачіски та прикраси носили – наскільки точно і правдиво працювали римські скульптори.

Поруч із звичайним розвивався і алегоричний ( алегоричний ) портрет . У Стародавньому Єгипті фараони зображалися як бога Осіріса, цариці – богині Ісіди. У Стародавній Греції царя Олександра Македонського представляли образ казкового героя Геракла, одягненого в левову шкуру і з палицею в руках. А в Стародавньому Римі імператору надавали вигляду верховного божества Юпітера.

Жанр мальовничого портрета склався пізніше, за доби Відродження. Тоді портрет почали поділяти на парадний та камерний.

Парадний портрет зображує людину на момент її торжества. Про це красномовно говорить весь його вигляд: пишний одяг зі відзнаками та прикрасами, химерна горда поза. Здається, модель відверто позує художнику.

Повна протилежність парадному – камерний портрет. Сама назва говорить про те, що він призначений не для парадних залів, а для невеликих приміщень (слово "камера" означає латиною "кімната"). Камерний портрет вводить нас у внутрішній світ людини, часто невідомої. Поза моделі невимушена. Складає враження, що той, хто портретується, навіть не підозрює про те, що його малюють.

Свого найбільшого розквіту портретний живопис досяг у 17 столітті. З цієї епохи дійшли до нас образи панів і селян, дітей та старих, королів і блазнів… Неймовірно, але все це людське розмаїття втілив у творчості іспанський художник – Дієго Веласкес.

Протягом багатьох років він був живописцем при дворі іспанських королів. Його парадні портрети дуже урочисті та пишні. Вони представляють королівську сім'ю і придворну знати у всій їхній зовнішній пишності: вишукані костюми з оксамиту та парчі, усипані коштовностями і розшиті золотом і мереживом, здатні вразити найбагатшу уяву.

Але пози моделей надто нагадують пози манекенів, а за показною розкішшюне видно людської душі.

Ці картини художник писав на замовлення, а для себе малював королівських блазнів. Виродки, з яких оточуючі постійно знущалися, викликали у Веласкеса глибоке співчуття і співчуття, що чітко видно з численних портретів.

Художник відкрив для нас, що за скромним одягом та фізичними вадами ховалися внутрішня краса та шляхетність цих людей.

Блискучим майстром камерного портрета був голландський художникРембрандт Харменс ван Рейн. Створені ним образи пронизані різними почуттями: радістю, сумом, глибокою задумливістю, втомою, гідністю, цікавістю. Моделі Рембранта ніби розмовляють із нами. Ми ясно чуємо кожну їхню історію, “розказану” рухами очей, промовистими жестами рук, виразною поставою… Великий Рембрандт писав автопортрети протягом усього свого життя. Їх налічується близько ста, і з них ми сьогодні можемо простежити його складну долю.

У Росію жанр портрета прийшов лише у 18 столітті разом із європейськими художниками, запрошеними Петром Першим. Спочатку на портретах, які називалися тоді "парсунами" або "персонами", зображували самого царя та його наближених.

Пізніше, першій половині 19 століття, головною моделлю стає герой, романтична особистість. Вітчизняна війна 1812 висунула на перший план людей активних, рішучих. Саме таким постає перед нами написаний пензлем Кіпренського гусарський полковник О.В. Давидов: яскраво – червоний парадний мундир, твердий погляд, впевнена поза.

У другій половині 19 століття романтизм поступається місцем реалізму, а парадний портрет – камерному.

Велику рольу цьому зіграли передвижники. Так скорочено називали себе члени Товариства пересувних виставок. Його натхненником був блискучий портретист Іван Миколайович Крамський.

“Урочисте засідання Державної Ради” вміщує вісімдесят одну модель, і всі написані з портретною подібністю.

Розмова по картині Леонардо да Вінчі "Джоконда".

Вчитель. З усієї величезної кількості портретів у світі є один, про який знає практично кожна людина на землі, але зберігає навіть після багатьох років свою загадку. Як ви вважаєте, що це за портрет?

Джоконда!

Чому цей портрет Леонардо да Вінчі досі вражає людей? Чому загадку цієї картини намагається розгадати кожен, хто дивиться на портрет, але так і залишається нерозгаданою?

(Повідомлення учня).

3. Завдання, що стоять перед художником.

Художник повинен вміти зображати людину у різних положеннях, у русі. У людині найголовніше, найвиразніше – це її зовнішній вигляд та обличчя. Тому митець починає вивчати людину з малювання голови.

Необхідно вивчити анатомію, що є

Портрет – це художній образ людини. У ньому має відчуватися конкретна особистість із властивими їй, і лише їй, особливостями зовнішності, психології, морального образу. Головне передати суть портретованого.

4. Практична робота.

Завдання: Виконати рисунок на вільну тему.

5. Підбиття підсумків уроку.

Список використаної літератури.

1. Енциклопедичний словникмолодого художника. Упорядник Н.І. Платонова, В.Д. Синюків. - М.: Педагогіка, 1983. - 416 с., Ілл.

2. Дікінс Р. Маккаферті Я. Як навчитися малювати особи. Переклад з англійської Н. Вєдєнєєвої. - М.: ТОВ "Видавництво РОСМЕН-ПРЕС", 2002. - 64, 64 с.

3. І.Г. Мосін. Малювання. Види та жанри. ТОВ - "У - Факторія", 1999 р.

Слайд 2

Себе як у дзеркалі я бачу, Але це дзеркало мені лестить ... А. С. Пушкін

Слайд 3

Людині притаманне інстинктивне бажання пізнати себе через зображення. Для цього первісна людинадивився у водну гладь на своє зображення, ми ж тягнемося до дзеркала. Але людині хотілося як бачити себе, а й увічнити свій образ з допомогою якогось матеріалу.

Слайд 4

Про що б не говорило мистецтво, воно говорить про людину, про її життя, про середовище, в якому вона проходить, про радість і смуток, про його віру і надію, про її гордість і бажання бути зрозумілим, коханим. Завдання створення портрета змушує нас по-новому побачити людину, відкрити її для себе і для неї теж. Як дивно не схожі люди один на одного. Начебто влаштовані все однаково, а вдивляючись у обличчя, дивуєшся людській індивідуальності. Особливий шлях життя кожної людини залишає слід у її образі. ______________________________________________

Слайд 5

Портрет – образ певної реальної людини.

У портреті важливою є передача особливостей поведінки людини, манера тримати себе, темперамент. Прагнучи розкрити образ портретованого художник розповідає і про себе. Історичний частеж вторгається у портрет. Художник передає образ людини через призму часу. У портреті можна побачити ідеал епохи, характер життя, навколишній світ. ____________________________________________

Слайд 6

Мальовничий Скульптурний Графічний А значить можна виділити портрет:

Слайд 7

О.Дюрер. Автопортрет. Малюнок. Німеччина. 15 століття П.Рубенс. Портрет камерантки інфанти Ізабелли. Фландрія. 17 століття.

Слайд 8

Портрет юнака. Фаюмський портрет. Древній Рим. 1 століття. Портрет імператора Пилипа. Древній Рим. 1 століття.

Слайд 9

Портрет з'явився дуже давно. Для людей давнини збереження свого вигляду представлялося засобом попадання у світ вічного життя, і вони знаходили способи схоже зображати обличчя. З лиця робили гіпсову чи воскову маску. Слово «портрет» походить від латинського слова, його можна перекласти як «витяг сутності». Це і є основним завданням створення художнього образу. _________________________________________

Слайд 10

З виникнення портрета.

Мистецтво портрета народилося кілька тисяч років тому. Найраніші з творів цього жанру, що збереглися, - гігантські скульптурні зображення давньоєгипетських правителів фараонів, висічених з каменю.

Слайд 11

Жанр скульптурного портрета досяг досконалості у Стародавній Греції. Моделями для скульпторів були філософи, поети, політики, що мали заслуги перед країною.

Слайд 12

У Стародавньому Римі замовниками були почесні городяни та члени їхніх сімей.

Слайд 13

Цим же цілям служили мальовничі фаюмські портрети.

Слайд 14

Імператриця Феодора. Візантія 6 століття. С.Боттічеллі Італія. 15 століття.

Слайд 15

Твердження, що через зовнішній вигляд можна передати дух людини, стало особливо важливим у Середньовіччі. З епохою Відродження приходить інтерес до реальної людини. Художники навчилися зображати конкретних людей з особливою увагою до їхньої неповторної індивідуальності. ____________________________________________

Слайд 16

Жанр мальовничого портрета склався пізніше, за доби Відродження. Тоді портрет почали поділяти на парадний камерний.

Слайд 17

Парадний портрет – показує суспільний стан героя, має урочистий характер. Камерний – велика увага приділяється індивідуальним особливостям людини, обличчя наближено до глядача, передається переживання та внутрішній світ людини. ___________________________________________

Слайд 18

В епоху Відродження художники наділяли портрети інтелектом та душевною гармонією.

Слайд 19

Жан Клуе. Франциск 1. Франція. 16 століття. Р.вандерВейден. Портрет молодої жінки. Нідерланди. 15 століття.

Слайд 20

Свого найбільшого розквіту портретний живописдосягла у 17 столітті. З цієї епохи дійшли до нас образи панів і селян, дітей та старих, королів і блазнів… Неймовірно, але все це людське розмаїття втілив у творчості іспанський художник – Дієго Веласкес.

Слайд 21

З мрійливою, загадковою посмішкоюпозує вона ... Задумливий і великий Відтворює він своїм пензлем гнучким її розкішний стан і незрівнянний лик ... Але раптом кладе він пензель. Урочисто і важливо він каже: Нехай пройдуть століття! Я закінчив цю працю, я до мети йшов сміливо; я серцем тремтів але не тремтить рука! Ти, вічно русяща, з небесними очима, з усмішкою щастя на рожевих устах, як нині пануватимеш серцями, коли ми обидва звернемося в порох…

Слайд 22

Блискучим майстром камерного портрета був голландський художник Рембрандт Харменсван Рейн.

Слайд 23

У 17 столітті художники звернулися до образу простих, нічим не знаменитих людейі відкрили у них найбільше багатство душі та людяності Рембрант. Портрет матері

Слайд 24

У російському мистецтві вперше стали писати портрети в 17 столітті, як ікони – на дошці та темперними фарбами. І називалися вони "парсуна", від слова "персона". З часу Петра 1 мистецтво у Росії стало розвиватися дуже швидко. Російські художники як переймали чужі прийоми, а й винаходили свої. Фамільні портрети прикрашали кабінети та вітальні, навіть з'явилися спеціальні портретні кімнати. __________________________________________

Слайд 25

18 вік-вік розквітупортрета у Росії Боровиковський. Портрет Лопухіна Брюлов. Портрет дівчинки

Слайд 26

Г.Островський.Портрет Є.П.Черевіною. Росія. 18 століття. Князь М.В.Скопін-Шуйський. Парсуна. Росія. 17 століття.

Слайд 27

Вітчизняна війна 1812 року висунула першому плані людей активних, рішучих. Саме таким постає перед нами написаний пензлем Кіпренського гусарський полковник О.В. Давидов: яскраво – червоний парадний мундир, твердий погляд, впевнена поза.

Слайд 28

У 19 столітті художники передають індивідуальність за допомогою характерних виразів осіб, поз, жестів, оцінюється роль людини у суспільстві. Тропінін. Мереживниця

Слайд 29

У другій половині 19 століття романтизм поступається місцем реалізму, а парадний портрет – камерному. Велику роль у цьому відіграли передвижники. Так скорочено називали себе члени Товариства пересувних виставок. Його натхненником був блискучий портретист Іван Миколайович Крамський.

Слайд 30

І. Н. Крамської «Міна Мойсеєв»

Слайд 31

І. Н. Крамської «Незнайомка»

Слайд 32

Суперечливе 20 століття змішало в мистецтві реальність з абстрактністю та деформацією моделей. Головне у портреті не образ, а характер.

Слайд 33

«Урочисте засідання Державної Ради» вміщує вісімдесят одну модель, і всі написані з портретною подібністю.

Різниця в інтерпретації релігійного образу, який для раннього італійського мистецтва залишається в центрі уваги як художників, так і скульпторів, стане зрозумілим при зіставленні між собою деяких пам'яток живопису дученто та треченто, серед яких виділяються твори видатного майстра сієнської школи Дуччо ді Буонінсья і, особливо, його молодшого і великого сучасника Джотто, того "Джотто, флорентійця", який "після довгого вивчення" природи "перевершив не лише майстрів свого століття, а й усіх за багато минулих століть", як сказав про нього Леонардо да Вінчі.

Джотто випередив свій час, і ще довго після нього флорентійські художники наслідували його мистецтво. Джотто - перший у часі серед титанів великої епохи італійського мистецтва. Вазарі писав про нього: "І справді дивом найбільшим було те, що вік той і грубий і невмілий мав силу проявити себе через Джотто настільки мудро, що малюнок, про який люди того часу мали трохи або зовсім ніякого поняття, завдяки йому повністю повернувся до життя ".

Петрарка, хоч і віддавав перевагу в силу своїх літературних нахилів сієнців, зазначав, що краса мистецтва Джотто впливає більше на розум, ніж на око. Боккаччо, Сакетті, Віллані приєднуються до тих же похвал: Джотто відродив живопис, що століттями перебувала в занепаді, надавши їй природність і привабливість.

Джотто ді Бондоне (1266/76 - 1337) народився у Флоренції і переїхав до Риму наприкінці 13 ст, крім цих міст він працював у Неаполі, Болоньї та Мілані.

Найбільш чудовим твором Джотто є розписи в Капелі дель Арена в Падуї, побудованій на місці античного цирку.

Подібно до ілюстрацій або кадрів фільму, що повільно змінюються, ці фрески ніби ведуть спокійну розповідь, що пов'язує різнорідні за сюжетами сцени в одне струнке ціле. До старих середньовічних сюжетів він вносить нові деталі. Він настільки олюднює їх і надає їм такої життєвої наочності, що цим вже передбачає ідеї Відродження. Основна заслуга Джотто полягає в новому трактуванні образу людини, який стає в нього життєвим і реальним, наділеним тоншою психікою, ніж у мистецтві античності.

Мистецтво Джотто – це воістину класичне мистецтво, а не наслідування класичних форм. Свідчення тому - узагальнюючий погляд на дійсність (хоч і розуміється як ставлення людського до божественного), що виражається в урівноваженості замкнутих мас, універсальності відображення історії, у повноті передачі у зримій формі різноманітного змісту без натяків.

Образ людини, яка мужньо переносить свої випробування і спокійно дивиться на навколишній світ, проходить лейтмотивом через падуанський цикл Джотто. Людина у Джотто протистоїть ударам долі, як стародавній стоїк. Він готовий покірно зносити свої негаразди, не падаючи духом, не озлоблюючись проти людей. Таке розуміння піднімало людину, стверджувало її самостійне буття, надавало йому бадьорість.

Основи героїзму людини у Джотто полягали у його діяльному ставленні до життя. Людина Джотто знаходить додаток своїх діяльних сил у відносинах до інших людей, у своєму нерозривному зв'язку зі світом собі подібних.


Коло переживань людини у творчості Джотто досить обмежене. Людина тільки починає набувати своєї гідності. Він ще знає гордого самосвідомості, ідеалу особистості гуманістів. Нерозривно пов'язаний з іншими людьми, він у цій сполученості виявляє ще свою залежність. Звідси основна гама його переживань: надія, покірність, кохання, смуток. Тільки допитливість, ясність думки дозволяють людині піднятися над своєю долею. Ця жага знання була знайома і Данте, який у Раю, бачачи вогняне небо, відчуває у грудях нестерпне бажання дізнатися першопричину речей.

Один з найбільш зворушливих образівЛюдина, створена Джотто, - це Христос у сцені "Поцілунок Юди". Велична постать Христа займає центральне місце серед натовпу воїнів та учнів. Зліва до Христа підходить Юда, щоб поцілувати його. Обличчя Христа відзначено печаткою величі вседержителя, грізного судді, але Бога, що не страждає.

Джотто зробив такий же переворот у своєму тлумаченні цієї сцени, як набагато пізніше Леонардо у своїй "Таємній вечорі". "Іконна схема" поступається місцем напруженому драматизму в усій глибоко хвилюючій людяності. Христос зберігає винятковий спокій, хоча він, мабуть, знає про зраду учня. Цей спокій у поєднанні з ясною свідомістю своєї долі надає йому характеру піднесеного героїзму.

Обличчя Христа в "Поцілунку Юди" чудове своїми виключно правильними рисами. Профіль Христа відрізняється відмірністю пропорцій античної скульптури. Джотто піднявся тут до вершин класичної краси. Джотто йде далі античного ідеалу людської особистості. Досконала людина мислиться їм над щасливому і безтурботному бутті, але у дієвих взаєминах із іншими людьми. Джотто зумів поєднати ідеал класичної краси з глибокої повнотою душевного життя людини. Нова мальовнича система та розуміння картини як сценічної єдності дали йому можливість втілення образу досконалої особистості в її дієвому ставленні до навколишнього світу та насамперед до інших людей. "Оплакування Христа" належить до найбільш зрілих композиційних рішень Джотто. Джотто сприймає подію смерті епічно, з почуттям неминучості доконаного. "Оплакування Христа" - це сцена прощання з померлим людей, які горять про нього. Христос лежить, як бездиханий труп, але зберігає все благородство і велич нарешті знайденого світ героя. Уся сцена задумана як єдине ціле. Художник ясним поглядом охоплює дію та будує драматичну сценузіставляючи різні відтінки душевних переживань. Взлом композиції служить прощання Богоматері, яка припала до трупа коханого сина. Це - відчай, що не знаходить ні слів, ні сліз, ні жестів. Джотто чітко бачить фізичні рухи в їхній нерозривній єдності з душевним життям людини. Душевне життя людини об'єктивується у Джотто. Це переповнює високим пізнавальним пафосом його твори і надає такий внутрішній спокій і бадьорість найтрагічнішим його сценам. Цим становищем визначаються і композиційні рішення Джотто, його прагнення сконструювати картину в такий спосіб, щоб розташування фігур у сприйнятті глядача відобразилося як наочного, ясного видовища.

Значення творчості Джотто неможливо переоцінити. Твори Джотто відрізняються незвичайною для попереднього живопису емоційністю та виразністю. Історичне значенняноваторства Джотто у розвиток образотворчого мистецтва осмислено вже його сучасниками.

Джотто, один із перших художників, поставив на чолі своєї творчості – людину.

Джотто випередив свій час, і лише через сто років інший флорентієць – Мазаччо – підняв мистецтво на ще більш високий щабель. Разом із геніальним скульптором Донателло та великим архітектором Брунелески Мазаччо(1401 – 1428/29) є визначальною фігурою першого етапу Відродження – першої половини 15 століття. Бо все в його композиціях набуло стійкості і, як каже Вазарі, він першим поставив людей на ноги. І в цьому він після Джотто знаменує новий гігантський стрибок в історії європейського живопису.

Головною монументальною роботою Мазаччо з'явилися його фрески в капелі Бранканччі церкви Санта Марія дель Карміне у Флоренції, яка стала б зразком і школою для кількох поколінь. італійських майстрів. У капелі Бранканчі Мазаччо зобразив Адама та Єву в раю, їх вигнання, а також низку сцен з життя апостола Петра. Мазаччо зробив наступний після Джотто вирішальний крок у створенні збирального образулюдину, що звільнилася відтепер від релігійно-етичної підоснови і пройнята новим, справді світським світовідчуттям. Він по-новому використовував можливості світлотіні, що моделює пластичну форму. Чудова композиція "Диво з сатиром". Три різні моменти євангельської легенди об'єднані в одній сцені. Чудова також група вигнаних з раю: Адам, що широко крокує, і заплющує очі руками, плачуча Єва з перекрученим від горя обличчям. Художник захоплений структурою тіла, архітекторикою його мас.

Відкриття Мазаччо у сфері етики настільки ж разюче, як і відкриття Брунеллески у сфері пізнання: воно нескінченно розширює світогляд людини. Як природа робить різниці між прекрасним і потворним, і у сфері морального немає апріорно даного добра і зла. Мазаччо інтуїтивно відчуває, що тільки присутність людини у світі наділяє її найбільшою відповідальністю, що її обов'язок полягає в тому, щоб так чи інакше висловити своє ставлення до дійсності. Створені ним типи людей насичені таким глибоким почуттям матеріального буття, що ми повністю відчуваємо їхню силу, мужність і духовну виразність, які надавали найбільшим зображеним євангельським сценам. моральний зміст. Мазаччо піднімає нас на високий рівеньсвого реалістичного світовідчуття тим, що образ людини в її трактуванні набуває нової цінності.

У живопису пізнішого часу ми можемо виявити більшу досконалість деталей, але, гадаю, що ми знайдемо у ній колишнього реалізму, сили та переконливості. А яка сила полягає в юнаках пензля Мазаччо. Яка серйозність і владність у його старих! У порівнянні з ними фігури, написані Мазоліно, виглядають безпорадно, а зображення його наступника Філіппо Ліппі непереконливі і незначні, тому що не мають обов'язкової цінності. Навіть Мікеланджело поступається Мазаччо у реалістичній виразності образів. Порівняйте, наприклад, "Вигнання з раю" на плафоні Сикстинської капелиз однойменним сюжетом, написаним Мазаччо на стіні капели Бранканчі. Фігури Мікеланджело правильніші, але менш дотичні і потужні. Його Адам лише відводить від себе удар меча, що карає, а Єва тиснеться до нього, жаліючи у своєму раболепном страху, тоді як Адам і Єва Мазаччо - це люди, які йдуть з раю з розбитим від сорому і горя серцем, не бачачі, але відчувають над своєю головою ангела, який спрямовує їхні кроки у вигнання.

Таким чином, в умінні розподіляти світло та тіні, у створенні чіткої просторової композиції, в силі, з якою він передає об'ємність, Мазаччо набагато перевершує Джотто. Крім того, він першим у живописі зображує оголене тіло і надає людині героїчних рис, прославляючи людська гідність, звеличуючи людину в його могутності та красі. Мазаччо був великим майстром, який розумів сутність живопису, він був у високому ступені осяяний вмінням передавати дотикальну цінність художніх образах. Він вказав флорентійського живопису шлях, яким та йшла аж до свого заходу сонця.

Одночасно з Мазаччо творив і великий скульптор Донателло(1386 – 1466), якого просто неможливо не відзначити у своїй роботі. У його реалістичній творчості тосканська скульптура піднялася до величезної висоти. Ми знаємо про цю людину, що він був невтомним трудівником, який присвятив себе наполегливій роботі у пошуках художньої досконалості. Донателло представляє драматичну та реалістичну тенденцію.

Зрівнюючи пластику з архітектурою, він перший за прикладом стародавніх створює статуї, що вільно стоять, з усіх боків доступні для огляду, самі по собі повноцінні, що, однак, не виключало їх гармонійного поєднання з архітектурою. Повернувши скульптурі те самостійне значення, яке вона мала в античному мистецтві, він із ще більшою послідовністю, ніж його романські та готичні попередники, наділяє свої образи яскравою індивідуальністю, глибокою людяністю, так що його святі та герої здаються нам цілком реальними особистостями.

За словами Вазарі, працюючи над однією зі своїх мармурових фігур, Донателло покрикував на неї: "Говори ж! Говори!" Фігура Давида, створена ним 1409 р. - перша зовсім оголена постать у тодішній готичній схемі: напруга витягнутої вперед ноги, вісь обертання - інша нога, несподіваний порив руху лініях обох рук, живий поворот праворуч нахиленої вліво голови. Але ця схема вихолощена, зведена до суто силових ліній, акцентованих і протиставлених один одному в неспокійній гармонії, дуже далекої від готичного ритму. Вважається, що Донателло використав у цій скульптурі мотив античної статуї Гермеса, але в замкнутому силуеті Давида - хоча він зображений у стані спокою - є відчуття такої гостроти та напруги, що глибоке відмінність цього твору від його гармонійніших за своїм характером античних прототипів цілком очевидне.

Статуї, створені скульптором у кілька прийомів між 141 – 1436 р.р. показують, як змінюється його уявлення про "історичний персонаж". Ще до зображення ним простого селянина в образі розп'ятого Христа він вдягає в шати євангелістів і пророків флорентійських громадян, а юнака з народу одягає зброю святого Георгія. Але робить він усе це не з суєтного прагнення до схожості, а тому, що дійсно знаходить у зовнішності, і в моральній заквасці тосканців велич, силу і життєвий реалізм, що прославляє як найпершу "громадянську" чесноту Колуччо Салютаті і Леонардо Бруні. Перед нами образи, які, безсумнівно, дійшли до нас через століття, але в той же час несуть на собі незаперечну печатку сучасності. Це не "тіні минулого", а живі люди, явлені нам волею скульптора. Бронзовий "Давид" (бл. 1430) - це вже не рішучий юнак і самовпевнений герой з Орсанмікеле. Перед нами задумливий юнак, майже здивований тим, що на його частку випала честь зробити такий славний подвиг. Тіло його трохи відхилено від центральної осі: напівзігнута нога відставлена, завдяки чому центр тяжкості тіла переноситься на іншу ногу. Ця статуя свідчить про відхід від історичної конкретності та перевагу їй меланхолійної образності релігійної легенди.

Величезної сили досяг Донателло в бронзовій кінній статуї кондотьєра Гаттамелати в Падуї. На потужному бойовому коні Гаттамелата, худий, трохи сутулий, виглядає невеликим. Але в жесті руки з жезлом видно стриману, владну силу, розумну і вольову. "Стан у труну" - один з найбільш трагічних рельєфів Донателло, де трагічне - це лише засіб, а не самоціль. Здивування, як і скорбота в "Положення в труну", переживається не окремими людьми, а цілим натовпом. Історія для художника - це нескінченне кругообіг, кожна подія - лише ланка у загальному ланцюзі. Донателло своїми руками руйнує той гуманістичний ідеал особистості, затвердження якого він так багато зробив. Тут бере початок криза гуманізму, яка незабаром досягне кульмінації в мистецтві Леонардо. Будучи людиною вкрай чутливою до зміни історичної ситуації, Донателло в останній періодсвоєї творчості відчуває наростання кризи великих ідеалів зорі гуманізму, починаючи від ідеалу особистості і закінчуючи ідеалом історії. "Юдіф" своїм безсилим жестом і втраченим поглядом, спрямованим у порожнечу, ніби говорить про марність героїчних зусиль.

Так завершується творчий шляхДонателло, художника разюче багатоликого у своєму мистецтві.

Закінчуючи писати про мистецтво треченто та кварточенто, відзначимо основні етапи на шляху до досконалості, тобто до мистецтва Високого Відродження. Дуже багато шкіл, дуже багато майстрів не були мною навіть згадані. Серед них: Сандро Боттічеллі, якого важко зарахувати до типових майстрів Відродження. Душа Боттічеллі, що роздирається протиріччями, відчувала красу світу, відкритого Ренесансом, але боялася її гріховності не витримує випробування. Також відзначу флорентійського живописця Філіппіно Ліппі (син Філіппо Ліппі), учень Боттічеллі та П'єтро ді Козімо, Беноццо Гуццолі, Франческо дель Косса, Еркола Роберті та Лоренцо Коста.