Відкрите заняття зі співу в ддт. Конспект музичного заняття «Вокально-співоча діяльність

Муніципальне освітнє бюджетна установа

додаткової освітидітей

Центр додаткової освіти для дітей «Райдуга» м. Сочі

Естрадний вокал

Тема: «Подорож до країни «Мелодія»»

Домбровська Юлія Юріївна

Даниленко Світлана Василівна

Пояснювальна записка

Дивовижний музичний інструмент- Людський голос. Кожен із нас наділений ним. А як неповторно звучать голоси дітей, як вони люблять співати та виступати як удома для батьків, так і на святах. Це надає їм упевненість у собі, розвиває естетичний та художній смак.

Приходячи на перше заняття з вокалу, вони ще не знають, чим їм належить займатися. І дуже важливо з першого заняття розкрити перед вихованцями красу музики, показати як необхідне оволодіння засобами вокальної виразності, музично - ритмічними здібностями, що допомагає дітям вільно та розкуто триматися на сцені, що сьогодні неможливо уявити виконавця естрадної пісні, що не володіє хореографічними та акторськими. дозволяє яскравіше і виразніше донести до глядачів характер виконуваних пісень, набувати знання музичної грамоти А найголовніше вплинути на емоційний, отже, і мотиваційний аспекти особистості до занять з вокалу.

Новизна та актуальність розробки.

Розробка даного заняття обумовлена ​​пошуком оптимальних форм роботи з дітьми у системі додаткової освіти. Заняття проходить у формі гри - подорожі, що сприяє емоційному спілкуванню вихованців, розвитку їх творчої фантазії. Кожна дитина знаходить можливість творчого самовираження особистості через виконання індивідуальних і групових завдань. Педагогу це заняття допомагає отримати початкове уявлення про музичні здібності новоприбулих вихованців, наскільки вони люблять музику і бажають навчитися красиво і правильно співати, наскільки він наділений здатністю та потягом до творчості, розвитку своїх вокальних здібностей.

Ще однією відмінною особливістюданої розробки заняття є скоординована діяльність усіх напрямів діяльності при навчанні у вокальній студії (вокал, музично-ритмічні рухи, хореографія, акторська майстерність), вкладених у досягнення єдиної мети.

При складанні методичної розробкивикористані методи:

метод «забігання» вперед та «повернення» до пройденого матеріалу;

метод спілкування;

метод імпровізації;

метод драматизації.

Усі методи перебувають у тісному взаємозв'язку. Це допомагає педагогу вести протягом заняття таке необхідне живе спілкування педагога з дітьми, що дозволяє легко переходити від одного етапу заняття до іншого, оскільки носить емоційний характер і викликає у дітей почуття радості. Такий процес сприйняття інформації найефективніший.

Заняття побудовано таким чином, що контроль за ефективністю реалізації розробки даного заняття педагог може здійснювати непомітно для вихованців, оскільки на останній станції подорожі вони самі показують у ігровій формі, наскільки реалізовані цілі та завдання, поставлені педагогом.

Роль та місце заняття в освітньому маршруті учнів, практичне призначення заняття.

Діти, на даному занятті, мають можливість, познайомитися з усіма розділами програми, за якою вони навчатимуться протягом усього курсу естрадному вокалу.

Очікувані результати.

Позитивний настрій дітей на заняття вокалом,

Практична значимістьосвітньої розробки заняття полягає в тому, що вона може бути застосована в гуртковій роботі, загальноосвітніх школах, Палацах дитячої творчості, будинки культури.

Ціль:

МЕТА:створення умов для включення дітей до системи безперервної музично-естетичної освіти у вигляді занять у вокальній студії.

Завдання:

    знайомство дітей у ігровій формі з основними поняттями пісенного жанру;

    вироблення початкових навичок підготовки голосового апарату до вокального виконання;

    розвиток пізнавальної активності дітей;

    сприяння естетичному вихованнюдітей;

    створення у дітей атмосфери радості спілкування та успішності у колективі.

Обладнання:

Мультимедіапроектор, екран, ноутбук (комп'ютер), музична апаратура (дека для міні-дисків), піаніно, журнальний столик, стільці для дітей, скринька, нотний стан, "Чарівна паличка.

Вік дітей: 7 – 8 років

План заняття:

    Вітання

    Знайомство

    Підготовка до «подорожі»

    Станція «Нітки»

    Станція «Мажор та Мінор»

    Станція "Театральна"

    Станція "Грація"

    Станція "Сцена"

    Підбиття підсумків заняття. Виявлення настрою дітей.

    Прощання.

Хід заняття.

Перед початком заняття у записі звучать дитячі пісні. Хлопці знайомляться з буклетом. Діти займають свої місця у аудиторії. (Слайд № 1)

1. Організаційний момент. Вітання.

Педагог:Привіт, друзі! Бажаєте побувати в казковій музичній країні? Де чудові учні та добрі педагоги, де вчитися не нудно, не важко, а весело та дивно? Така країна на світі є, називається вона

"Мелодія"! (Слайд № 2)

2. Знайомство

Педагог:Перш ніж вирушити до нашої подорожі, давайте з вами познайомимося. Мене звуть Юлія Юріївна. А як вас звати?

Діти по одному відповідають.

Педагог:

Ось ми з вами познайомилися. А тепер привітаємо одне одного.

Привітання наше буде трохи незвичним, музичним. Саме так

вітаються у прекрасній країні «Мелодія».

Музичне привітання: «Добрий День»

Показ педагога.

Діти разом із педагогом виконують вітання.

Педагог:Молодці, ви чудово впоралися.

Ось тепер ми можемо вирушити у подорож. Давайте візьмемо із собою найнеобхідніше: світлу усмішку та гарний настрій. Головна метанашої подорожі – побачити, наскільки прекрасна музична країна, які герої її населяють.

3. Підготовка до «подорожі»

Педагог:Для чарівної подорожіта помічники потрібні чарівні: казковий екран, чарівний ключ та незвичайний поїзд. Казковий екран ми маємо, незвичайний поїзд ми з вами створимо самі. Я буду паровозом, а ви вагончиками. Давайте зараз побудуємось і спробуємо зобразити справжній поїзд.

Педагог бере прапорець та свисток. Діти зображують поїзд.

Педагог:Ось ми й готові! А як ми потрапимо до країни «Мелодія»?

Педагог дістає з скриньки скрипковий ключ

Педагог:Ви знаєте, що таке?

Відповіді дітей

Педагог:Правильно, це скрипковий ключ. Він допоможе нам відкрити дорогу до прекрасної країни «Мелодія».

Педагог кріпить скрипковий ключ на нотний стан.

На екрані відчиняються двері, (Слайд № 3) та діти бачать карту країни «Мелодія» (грає казкова музика) (Слайд № 4)

Педагог:Дорога відкрита, подорож починається.

Але що за подорож без веселої пісні? Щоб дорога була веселішою, я співатиму пісеньку, а ви спробуйте запам'ятати не складні словапісні та співати разом зі мною. Запам'ятовуйте.

Приспів:

Чух-чух-чух, ту-ту-ту,

Білі баранчики

Видує на ходу

Паровоз-букашка.

Молодці, у вас чудово виходить! Тепер з веселою піснею нас точно пропустять у музичну країну! Куплет виконаю я, а з приспівом наш поїзд рушить. Приспів – це початок руху. Тож приготувалися! (Слайд № 4, 5)

Діти разом із педагогом починають рух по аудиторії. Звучить музика, педагог співає пісеньку: (плюсування 1 куплет та приспів пісні «Паровоз-букашка»)

Потяг зупиняється. На екрані будиночок із віконцями. (Слайд № 6)

4. Станція «Нітки»

Педагог:Наша перша зупинка. Подивіться, хлопці, який чудовий

будиночок. У цьому будиночку мешкають 7 дуже дружних мешканців ноток.

А ви знаєте їхні імена та хто, на якому поверсі живе?

Відповіді дітей (До, ре, мі, фа, сіль, ля, сі).

Педагог:Правильно! На першому поверсі мешкає нотка «ДО».

Відкривається віконце будиночка на першому поверсі, і діти бачать ноту «ДО»

Педагог:У країні «Мелодія» нота «ДО» – символ доброти та дружби. Ця нота допоможе вам знайти багато друзів. Хлопці, а ви знаєте пісні про дружбу?

Діти називають пісні про дружбу («Дружба міцна», «Коли мої друзі зі мною» тощо)

Педагог:На другому поверсі мешкає «РЕ»

Відкривається віконце будиночка і діти бачать ноту «РЕ»

Педагог:Це – радість творчості, робота. Як ви думаєте, щоб красиво і правильно співати, потрібно багато регулярно працювати?

Відповіді дітей

Педагог:Та спів це регулярні заняття та багато праці. Давайте дізнаємося, а хто живе у нас на 3 поверсі – нота «МІ», що означає Світ пісні.

Відкривається віконце будиночка, і діти бачать ноту «МІ»

Пісні бувають різні: пісня народна та пісня, створювана композиторами та поетами. І познайомити нас із цими піснями надалі зможе нотка «МІ».

Підкажіть, хто мешкає на наступному поверсі?

Відповіді дітей

Педагог:Правильно! Нота "ФА".

Відкривається віконце будиночка, і діти бачать ноту "ФА"

У моїй країні все більші фантазери і вигадники.

Відкривається віконце будиночка, і діти бачать ноту «СІЛЬ»

Педагог:Ось ми і на поверсі «СІЛЬ». У нашій країні це означає співробітництво, злагоду, співтворчість. Ці якості є дуже важливими, коли жителі країни співають хором. Але в нашій країні навчаються співати і поодинці. Такий спів називається сольним і такий виконавець соліст.

Педагог:Поверх нотки «Ля». Земля… Ця нотка знайомить своїх друзів про те, що відбувається на нашій землі. Вона розповідає про різні події.

Відкривається віконце будиночка і діти бачать ноту «СІ».

Педагог:Остання мешканка будинку – нота «СІ». "СІ" - це сила. Сила творчості, сила фантазії, дружби.

Між ними є гачки.

Ану, їх скажи -

Діти:До, ре, мі, фа, сіль, ля, сі!

Педагог:А тепер навпаки –

Діти:Сі, ля, сіль, фа, мі, ре, до.

Педагог:Щоб з ними потоваришувати,

Потрібно музиці вчитися.

Світ прекрасний ти відкриєш,

Якщо нотки все опануєш.

У світ чарівний потрапиш –

Разом із ними заспіваєш!

Будеш з нотками дружити

Музично житимеш.

Жити без музики, дружок,

На землі ніхто не міг.

Ось ми й познайомилися із сімома новими друзями. Ми з ними ще обов'язково зустрінемося, а поки що вирушаємо в подорож у пошуках нових друзів.

Діти разом із педагогом починають рух по аудиторії. Звучить музика, педагог співає пісеньку: «Паровоз-букашка». (Плюсування приспів) (Слайд № 7)

Потяг зупиняється. На екрані одноповерховий затишний будиночок. (Слайд № 8)

5. Станція «Мажор та Мінор»

Педагог:Наша друга зупинка. І ми потрапили з вами до двох братів, з якими, я сподіваюся, ми потоваришуємо. А звати їх Мажор та Мінор. І зараз я хочу познайомити вас із однією чудовою казкою. Жили – були два брати: Мажор та Мінор. Мажор був старшим, а мінор – молодшим. Старший брат завжди веселився:

Я - лад мажорний: радісний, задерикуватий!

А молодший - сумував і зітхав:

Я сумний з давніх-давен, тому що я - мінор.

Незважаючи на різні характери, брати ніколи не сварилися та жили дружно. Ось якось вирушили вони в ліс за грибами та ягодами і заблукали...

Ох, пропадемо, в яму впадемо, заголосив мінор. Ніколи нам із цього лісу не вийти...

Та що ти розплакався, заспокоював його старший брат. Не журись, а краще пісеньку заспівай!

Виконує пісню: Я мінорний звукоряд, сумних звуків довгий ряд, пісню сумну співаю і зараз зареву...

Пісня вийшла у мінора дуже сумна. Засумував разом із ним весь ліс, сумно зашелестіла трава, затих вітерець, навіть пташки замовкли. А сонечко сховалося за хмарку від сумної пісеньки мінору.

Ні, братику, так не годиться! - Вигукнув мажор. Давай я заспіваю!

І заспівав мажор свою пісню: Усі ми дружно стали навряд, вийшов звукоряд. Не простий - мажорний, радісний, задерикуватий.

Стрепенувся ліс, виглянуло сонечко, защебетали весело пташки, підспівуючи старшому братові мажору.

Ану, братику, веселіше крок! Дивись, як яскраво світить сонце, як щебечуть птахи! Чуєш? Журчить струмок! Ось у який бік нам іти!

Так із веселою піснею і вибралися брати з лісу!

Сподобалася вам казка?

То як звати двох братів музики?

Відповіді дітей (Мажор та мінор).

На екрані біля будиночка з'являються двоє чоловічків. (Слайд № 9)

Педагог:А як ви вважаєте, які можна виконувати рухи під музику мажору? А мінору?

(Мажор – активні: бавовни, стрибки тощо, мінор – плавні.) Ми з вами зараз проведемо гру. Почергово звучатиме музика. Коли ви почуєте мажор, потрібно буде плескати в долоні, як тільки зазвучить мінор - похитувати руками з одного боку на голову. Усім ясно завдання? Подивимося, хто з вас уважний!

Проводиться гра, звучить різнохарактерна музика.

Педагог:Молодці, ви всі навчилися розбиратися з настроєм музики, а отже, потоваришували з Мажором та Мінором. Але наша подорож продовжується, і незвичайний поїзд знову вирушає в дорогу.

Діти з педагогом знову утворюють поїзд і з піснею «вирушають у дорогу». Звучить музика (плюсування «Паровоз-букашка» приспів).

Діти співають разом із педагогом. (Слайд № 10)

Потяг зупиняється. На екрані будиночок – станція. (Слайд № 11)

6. Станція "Театральна"

Педагог:Ми не дарма зупинилися на цій станції. Будь-яка людина, яка виступає на сцені, чи то актор, музикант чи співак дарує глядачам не лише свою творчість, а й емоції. А ви знаєте, що таке почуття?

Відповіді дітей: радість, смуток, сум, захоплення тощо. буд. А як ми можемо передати ці емоції? Інтонацією голосу та мімікою (виразом обличчя)

Педагог:Зараз я прочитаю текст уже знайомої нам пісеньки, а ви уважно послухаєте, а потім відповісте, чи вдалося мені інтонацією голосу та мімікою передати характер та зміст тексту?

Педагог читає рядки не в характері, сумно та затягнуто.

Педагог:Пливуть за віконцем поля та ліси,

Ми їдемо туди, де на нас чекають чудеса,

І сонечко світить і річка блищить

І наш паровозик так стрімко летить.

Ні, не вдалося мені передати настрій, бо текст із веселої, задерикуватої пісні. І написав її Олександр, а допоміг йому один із наших друзів Мажор. Давайте разом з вами прочитаємо рядки весело?

Діти намагаються проговорити рядки весело, задерикувато, дзвінко. (Слайд № 12)

Педагог:Молодці, і з цим завданням ви впоралися. Настав час вирушати далі...

Діти разом із педагогом починають рух по аудиторії. Звучить музика. Діти співають разом із педагогом «Паровоз-букашка» (плюсування приспіву). Потяг зупиняється. (Слайд № 13)

7. Станція "Грація"

На екрані танцююча дівчинка. (Слайд № 14)

Педагог:Щоб весело нам співати,

Потрібно тілом нам володіти.

Всім під пісню танцювати,

Пісня з танцем підкорювати.

Коли співак співає на сцені, він не лише повинен добре співати, а й обов'язково вміти гарно рухатись. На станції «Грація» ми з вами спробуємо вивчити кілька танцювальних рухів, які вам знадобляться для виступів. А допоможе нам у цьому паровозик із «Ромашкова». Будьте уважні, слухайте музику та повторюйте рухи за мною та чарівними помічниками на екрані.

На екрані казкові героїпоказують танцювальні рухи. Діти намагаються запам'ятати та повторити рухи за допомогою педагога.

(Слайд № 15, 16, 17)

Педагог:Чудово! Ви просто справжні танцюристи. Всі рухи у вас чудово виходять. Вони нам обов'язково стануть у пригоді на наступній станції. І знову в дорогу.

Діти разом із педагогом починають рух по аудиторії. Звучить музика. Діти співають разом з педагогом (плюсування приспіву). (Слайд № 18)

8. Станція "Сцена"

На екрані сцени. (Слайд № 19)

Педагог:Ну, ось, хлопці, ми з вами приїхали на одну з найголовніших станцій країни «Мелодія» - станція «СЦЕНА». Усі, хто потрапляє на цю станцію, стають справжніми артистами. І вірним другомним стає мікрофон.

Подивіться, уважно, і скажіть: Скільки мікрофонів знаходиться в нашій аудиторії?

Відповідь дітей (10).

Педагог:Ви дуже уважні та правильно порахували – їх рівно 10. Подивіться, як вони посміхаються і дуже чекають, коли виявляться у ваших руках, але …

Але щоб мікрофон справді був помічником виконавцю, треба вміти користуватися ним. Як ви вважаєте, як потрібно скористатися мікрофоном?

Відповідь дітей

Педагог:У вас є цікаві припущення. І багато в чому ви маєте рацію. Як з усіма друзями, так і з мікрофоном потрібно поводитися дбайливо.

У мікрофон не треба кричати, але й не треба просто співати.

У мікрофон потрібно співати ясно, чітко та чисто, щоб чути було всі слова та не було фальшу.

Не треба боятися мікрофона. Спочатку ваш власний голосздасться не вашим, оскільки мікрофон має властивість спотворювати звуки.

Не треба тримати мікрофон за голівку, бо звук буде глухим.

Але це ще не все.

Тримати мікрофон потрібно в одній руці. 4 пальці повинні розташовувати нагорі всі разом, а великий унизу. Мікрофон не повинен закривати ваше обличчя та розташовуватися на відстані 5-10 сантиметрів. Звук повинен потрапляти до середини мікрофона.

Отже, я сподіваюся, що ви тепер озброєні знаннями та готові до роботи з

мікрофон.

Протягом усієї розповіді педагог демонструє правильне зверненняз мікрофоном.

Педагог:Зараз ми з вами спробуємо заспівати пісню з мікрофонами, згадати, як ми вчилися бути акторами на станції «Театральна» та рухи, які вивчили колись були на станції «Грація». Якщо ми з вами будемо уважні, то ми матимемо справжній виступ маленьких артистів.

Педагог роздає всім дітям мікрофони. Звучить музика. Діти, разом із педагогом виконують пісню «Паровоз козирка» намагаючись у своєму виступі поєднати емоції, рухи, правильне поводження з мікрофоном.

(Слайд № 20, 21, 22, 23, 24, 25)

9. Підбиття підсумків заняття. Виявлення настрою дітей. (Слайд № 26)

Педагог:Ось і добігла кінця наша сьогоднішня подорож. Але у країні «Мелодія» ще багато, багато цікавого. Займаючись вокальною творчістю, ви зможете дізнатися про цю країну дедалі більше. Чи сподобалися вам наші пригоди?

Відповіді дітей

Педагог:А ви знаєте, що ви так сподобалися новим друзям, що вони передали вам подарунок.

Педагог дістає музичну скриньку. Скринька відкривається. Звучить чарівна музика.

Педагог:У цій скриньці різнокольорові нотки, за допомогою яких ми з вами сьогодні складемо свою справжню МЕЛОДІЮ. Якщо вам сподобалася наша подорож, вам було весело та цікаво, візьміть зі скриньки нотку і прикріпіть на нотний стан, де розташовується скрипковий ключ, який відкрив нам двері до країни «Мелодія».

Діти беруть нотки та прикріплюють на нотний стан.

10. Прощання.

Педагог:

Подивіться, яка чудова мажорна мелодія в нас вийшла.

Так, від спілкування з музикою і ми стали сьогодні трохи красивішими і добрішими. Несіть ці почуття в наш світ, і він стане кращим! Ви були чудовими супутниками, обіцяйте не забувати дорогу до музичної країни «Мелодія». Я дуже рада, що сьогодні познайомилась із вами. Спасибі вам велике. До нових зустрічей, друзі!

СВІТЛАНА ТАНКЛАЄВА
Конспект відкритого заняття з вокалу «Вступ до освітньої програми» для дітей 6–7 років

Упорядник:

Танклаєва Світлана Таймуразівна,

педагог додаткового освіти

МБУ ДО "Дім творчості"р. о. м. Викса

Кількість дітей: 7

Анотація на освітню програму, у рамках якої проводиться відкрите заняття«» .

Це заняттяпроводиться відповідно до навчально-тематичного плану додаткового загальноосвітній(загальнорозвиваючою) програмихудожньої спрямованості «Мелодії дитинства» (далі – Програма) . Програма, Розрахована на 3 роки навчання. Учасники програмидіти віком від 7 до 17 років, заняттяорганізовуються відповідно до вікових особливостей учнів.

Навчання з програмідолучає учнів до музичному мистецтвучерез спів, найдоступніший для всіх дітей, активний вигляд музичної діяльності. В основу навчання покладено постановку голосу, що включає себе:

Тренування дихальної системи за допомогою спеціальної гімнастики:А. Н. Стрельникової;

Артикуляційну гімнастику за методикою В. В. Ємельянова,

Дихальні вправи за методикою Б. С. Толкачова.

Активізація дикції - комплекс вправ для розвитку апарату артикуляції; розігрівання голосових зв'язок округлення вокального звуку та володіння ним, а також озвучування природних резонаторів; інтонаційно – фонопедичний метод розвитку голосу В. В. Ємельянова.

Тема заняття: « Введення в освітню програму»

Опис заняттята практична значимість:

Використовуються елементи здоров'язберігаючих технологій;

Пропонований на заняттяхкомплекс вправ універсальний, його можна застосовувати як у вокальних дитячих колективах, так і в дошкільних освітніхустановах з метою музичного розвитку дітейта профілактики захворювань органів дихання

Пропонований конспектдемонструє приклад проведення першого заняття з вокалу для дітей 7 років. Він може бути корисним вчителям музики, керівникам вокальних студій, педагогам додаткового освіти.

Кількість учнів: 7 осіб

Ціль:знайомство з Програмою об'єднання за допомогою вокальних вправ.

Завдання:

Ознайомити учнів із вправами на дихання, розвиток звуковисотного слуху, розвиток апарату артикуляції;

Розвивати музичне сприйняття, пам'ять через ігрові прийоми;

Сформувати на мотивацію через ігрові прийоми

Навчити фокусування звуку в резонаторах;

Навчити правильному вокальному диханню

Методи та прийоми, що використовуються на заняття:

за джерелом знань:

Наочні – особистісний показ;

Словесні – коментарі, пояснення (пояснення практичної дії, розмова;

Практичні – вправи, практичні завдання;

за характером пізнавальної діяльності: пояснювально-ілюстративний, репродуктивний

Технології: розвиваючого навчання, здоров'язбереження;

Форма організації навчального заняття:гра-подорож.

Прийоми: діалог, повідомлення інформації, гра.

Форма організації заняття: індивідуальна, групова

Засоби навчання:

Наочні посібники: картки для гри « Музичний словник» , слайди з текстом скоромовки, з текстом пісні «Дорога добра» , з портретами композитора Марка Мінкова та поета Юрія Ентіна, квітка-семицвітка з паперу з пелюстки, що відкріплюються.

Устаткування: фортепіано, стільці, мультимедійне обладнання, ноутбук. (комп'ютер).

План заняття:

1. Вступна, організаційна частина (3 хв):

Вітання;

Постановка мети заняття.

2. Основна частина (15 хв):

введення освітнього матеріалу;

Узагальнення. Систематизація та закріплення матеріалу.

3. Заключна частина (2 хв):

Підведення підсумків заняття.

Етапи заняття Хід заняття

Організаційний Педагог:Привіт, друзі! Я запрошую Вас побувати у чудовій країні «Королівство Співу?»

Відповіді дітей.

Педагог: Для того, щоб відправитися в країну «Королівство співу»нам треба познайомитися. А допоможе нам у цьому пісня (Педагог співає своє ім'я, дитина своє).

Педагог:Молодці, ви чудово впоралися,хлопці, а на чому ми вирушимо в країну «Королівство Співу»? (відповіді дітей)

Педагог: Для чарівної подорожі потрібні чарівні помічники - це казковий екран, і незвичайний поїзд. Казковий екран у нас є, незвичайний поїзд ми з вами створимо самі - Я буду паровозом, а Ви будете вагонами. Давайте зараз побудуємось, візьмемося за руки і спробуємо погудіти як справжній потяг.

Гра «2 поїзди»

Ціль гри: розвиток звуковисотного слуху

Результат: розвиток легень, вміння розрізняти висоту звуку

Зустрілися 2 поїзди – великий та маленький.

Великий каже:"У!" (дуже низько).

Маленький теж уміє розмовляти:"У!" (дуже високо).

Великий вітає маленького: "У-У-У!"(3 рази коротко, низько,

Маленький теж вітає великого:"У-У-У" (3 рази коротко, високо). Великий дивується, чому він такий маленький? "УУУ" (робимо глісандо (майже до вереску) широко відкриваємо рот, Виходить "УУУУУА").

"Не маленький я!" - образився маленький! "УУУ" в портаменті! відкриваємо рот.

Педагог: Молодці, у вас відмінно виходить!

Педагог одягає кашкет залізничника, бере прапорець і свисток. Діти зображують поїзд.

Педагог:- Але що за мандрівка без веселої пісні? Щоб дорога була веселішою, я співатиму пісеньку, а ви спробуєте запам'ятати не складні слова і співати разом зі мною.

Отже, приготувалися. Поїхали…

пісеньку:

Ми їдемо, їдемо, їдемо

У далекі краї,

Гарні сусіди,

Щасливі друзі

Педагог:Хлопці, нашим путівником по «Королівству Співу»буде квітка-семиквітка. Ось він! (на екрані з'являється квітка - семиквітка без пелюсток)

Педагог:Але чому він без пелюсток-помічників? Без них пісенька не складеться... Сталася біда - Королева Мовчужа викрала співаючі пелюстки.

І, напевно, музиці більше не звучати. Допоможіть пелюстки-помічники зібрати!

Але Корольова Мовчужня їх просто так не віддасть. Вона ставитиме нам певні завдання. А завдання ми отримуватимемо на кожній станції. Тільки тоді Королева-Мовчунья поверне їх нам. Ви готові виконати їх?

Відповіді дітей

Педагог:Ну, а для того, щоб не втомитися за час подорожі, нам потрібно розім'яти свої плечі

Виконуємо вправу «Піджачок». («Надягаємо піджачок»- плечі проводимо вперед, і «знімаємо піджачок»- плечі проводимо назад) повтор 2 р.

Тепер спинки у нас прямі, і ми готові до подорожі.

Давайте, швидше, сядемо в поїзд і знайдемо їх!

Отже, приготувалися. Поїхали…

Діти разом із педагогом починають рух по аудиторії. Звучить музика, педагог співає пісеньку:

Ми їдемо, їдемо, їдемо

У далекі краї,

Гарні сусіди,

Щасливі друзі.

Потяг зупиняється. На екрані Напис «Дихання»

Педагог:Ймовірно, для того, щоб повернути першого помічника, треба навчитися правильно дихати У цьому нам допоможе дихальна гімнастика. Отже, трохи старання - розвинеш дихання.

Вправа: Надувала кішка (собачка, комар)

Ось іде сердитий їжак (Діти разом з Педагог: Ф ф ... ф .... ф (Потрібно обхопивши руками груди)

Педагог:Де ж носик не зрозумієш (Згорнувся в клубок їжачок)

Діти: ф. ф. ф. ф…. ф. ф. ф. ф. ф

Педагог:От весела бджола ззззззззз (кружляють головою стежачи за бджолою піднімаються)

Високо летить вона (Діти разом з Педагог:зззззззззззззззззз (Звук допомагає при хворобливих відчуттях у горлі)

Села до нас на лікоть ззззззззззззззззззз

Полетіла на носок ззззззззззззз

Бджілку ослик налякав (Діти разом сПедагог: иаиаиаиа (Зміцнення зв'язок гортані, профілактика хропіння)

На весь ліс він закричав.

Гуси по небу летять, гуси ослику гудуть (Діти разом із Педагог:Гу-у-у-у, гу-у-у-у-у (Повільно йдуть, руки крила піднімати на вдиху, опускати зі звуком).

Дихання»

Педагог: Хлопці! Ось ми і познайомилися з першою пелюсткою квітки-семиквітки. Ми з ним ще обов'язково зустрінемося, а поки що вирушаємо в подорож у пошуках нових друзів.

Нас веселий поїзд у подорож відвозить.

"потяг"- Вібрація губ.

Немов пес мотор гарчить: «Зупинка»- каже.

«Мотор гарчить»- вібрація звуку "Р".

Потяг зупиняється.

На екрані

Напис «Дикція, артикуляція»

Вправа «Скоромовки»

Промовляння скоромовки, почати у повільному темпі, далі продовжувати з прискоренням.

«Ми перебігали береги»

«Від тупоту копит пил по полю летить»на глухі приголосні;

«На мілини ліниво лосося ловили»- На роботу кінчика мови. Промовляютьсяпо 2 рази на одному диханні.

Ціль використання: розвиток апарату артикуляції.

Результат: Виразна дикція.

Звучить труба (фонограма).

Педагог:

Трубачі трубять на сполох - все швидше на допомогу.

Ми по берегах гуляли, черепаху зустріли

Повільно, не знаючи страху, співає нам черепаха.

«Ми перебігали береги»- протяжно

Трохи швидше – жучок, жучок-павучок.

Ми перебігали береги – стримано

Почув тривогу та метелик.

Ми перебігали береги» - скоро, прискорюючи

Найквапливіший – мураха, ще швидше.

Ми перебігали береги» - швидко

Звучить сигнал, на екрані з'являється Пелюстка з написом «Дикція, артикуляція»

Педагог:Ось до нас повернувся і другий Пелюстка квітки-семиквітки. У вас все виходить, мої друзі!

Діти разом із педагогом починають рух по аудиторії. Звучить музика, педагог співає пісеньку:

Ми їдемо, їдемо, їдемо

У далекі краї,

Гарні сусіди,

Щасливі друзі.

Потяг зупиняється

На екрані

Напис «Роспівування»

Педагог:Ріспівування - дуже важливий етап роботи співака в Королівстві Співу Треба розігріти голос, підготувати наші шийки до співу. Для цього ми виконаємо декілька вправ. І, можливо, деякі вправи вам здадуться кумедними та смішними, знайте, що вони найкорисніші для розвитку вашого голосу. До того ж вони допоможуть нам повернути наступного помічника!

3. Основний етап

Розповідь Вправа

Жила-була маленька Конячка. Вона дуже любила бігати. Ось так. Діти швидко «клацають»мовою на напівусмішці (високо).

Коня жила зі своєю мамою - доброю і красивою Конем. Ходила вона так. Діти повільно «клацають»мовою, витягнувши губи (низько).

І дуже часто Конячка любила бігати з мамою наввипередки. Почергово високо – низько, швидко – повільно «клацати»мовою.

Але одного разу повіяв сильний вітер. Активний довгий вдих через рот 4 рази.

Конячка підійшла до своєї мами і запитала: «Можна мені погуляти?»Від нижнього звуку «у»до верхнього «про». «У» - «про»?

«Та куди ж ти підеш? - Відповіла мама, - на вулиці сильний вітер ». Від верхнього «про»до нижнього «у». «Про» - «у»?

Але Конячка не послухалася і побігла «Клацнути»високо.

Раптом вона побачила на галявині гарна квітка. «Ах, яка краса», - подумала Конячка, підбігла до квітки і почала його нюхати. Вдих через ніс – легкий, безшумний, видих – через рот зі звуком «а»повільно 4 рази.

Тільки це була не квітка, а гарний метелик. Вона спалахнула і полетіла. А Конячка поскакала далі. «Клацнути»високо.

Раптом Конячка почула дивний звук. Довгий звук "ш - ш - ш".

«Підійду я ближче», - Вирішила Конячка. «Клацнути»високо.

То була велика змія, що повзла по дереву, вона дуже налякала Конячку. Звук «ш»короткий по 4 рази.

Під час прогулянкиКонячка чула безліч незвичайних звуків. Ось пробіг їжачок. Звук "ф"по 4 рази.

Защекотів коник. Звук «ц»по 4 рази.

Пролетів жук. Звук «ж»тривалий.

За ним комар. Звук «з»тривалий.

А вітер дув усе дужче і сильніше. Тривалий видих.

Конячка замерзла. Звук «брр» 4 рази.

І побігла додому. «Клацнути»високо.

Назустріч Конячку вийшла її добра мама. «Клацнути»низько повільно.

Вона почала зігрівати Конячку. Безшумний видих на долоні через відкритий рот 4 рази.

Вправа: №1 Ммм… (зівок)

Упр. №2 І-Е-А-О-У (З нахилом)

Упр. №3 МІ-МЕ-МА-МО-МУ

Упр. №4 Трель губами.

Упр. №5 7 «Ось іду я вгору

Упр. №6 Я співаю, добре співаю.

Педагог:

А зараз я вас познайомлю із чудовою піснею з телефільму «Пригоди маленького борошна». Музику до цієї пісні написав сучасний композиторМарк Мінков, а слова – поет Юрій Ентін. Назва пісні я називати не буду, я думаю, ви мені її скажете самі після прослуховування пісні.

Педагог:Виконання пісні «Дорога добра»

Педагог:

Як би ви назвали пісню?

Що таке добро?

Діти відповідають.

Педагог:

Так, це все найкраще, що відбувається в нашому житті. Наприклад: сонце, весна, посмішка, мама, тато. Добро – це коли люди допомагають один одному.

Педагог:

Добра людина - це та, хто:

Любить людей і готовий у скрутну хвилину прийти їм на допомогу.

Любить природу та береже її.

Ввічливий у спілкуванні, поважний до дорослих та молодших

Добра людина помічає в інших, перш за все хороше.

Вірш:

Стань добрим чарівником

Ану спробуй

Тут хитрощів зовсім не потрібно особливої

Зрозуміти та виконати бажання іншого

Одне задоволення, слово честі.

Не стій осторонь байдужим

Коли в когось біда.

Рвонути на виручку потрібно

Будь-якої хвилини, завжди.

І якщо комусь допоможе

Твоя доброта та дружба твоя

Ти щасливий, що день недаремно був прожитий

На світі живеш ти не дарма.

Розучування мелодії 1 куплета

Педагог: Молодці! Ось ми вивчили мелодію пісні, слова. Але щоб слухачам сподобалося наше виконання, співати треба дуже виразно.

Проаналізуймо, який настрій у музиці пісні? Яким звуком слід співати?

Діти відповідають.

Педагог:Давайте пограємо в гру «Підбери слова».

Ми розділимося на 2 групи. Кожній групі видам картку зі словом, яке описує характер звучання музики. Наприклад: урочисто чи ніжно.

Ваше завдання, по одному учаснику команди підійти до столу і вибрати картку зі словом, яке підходить за значенням до слова вашої групи. Наприклад

до слова, що описує Урочисту музику підходять слова:

1. велично

2. грандіозно

3. переможно і т.д.

до слова, що описує ніжну музику підходять слова:

1. зворушливо

3. ласкаво і т.д.

Після того, як повернуться перші гравці, в гру вступають другі і так далі.

Час для гри – 3 хвилини.

Гра «Підбери слова»

Підбиття підсумків гри.

Давайте підберемо слова, які підходять до нашої пісні (Благородно, серйозно, доброзичливо та світло)

Виконання пісні (1.2.) (1.3.) (3.2.) (3.1.)

Звучить сигнал, на екрані з'являється Пелюстка з написом «Роспівування»

Діти разом із педагогом починають рух по аудиторії. Звучить музика, педагог співає пісеньку:

Ми їдемо, їдемо, їдемо

У далекі краї,

Гарні сусіди,

Щасливі друзі.

Потяг зупиняється

Насамперед кожен співак повинен берегти свій голос:

Не кричати

Не злитися

А ще є спеціальні правила для співаків.

Наприклад, не можна їсти треба за 2 години до заняття співом.

Повторити правила співу (Запитати дітей)

Якщо хочеш сидячи співати

Не сідай ти як ведмідь

Спину випрями швидше

Ноги в підлогу упри сміливіші

Звучить сигнал, на екрані з'являється Пелюстка з написом «Гігієна голосу»

Ура! Зовсім скоро всі помічники співаючої Квіти-семиквітки будуть зібрані та зазвучить пісня! Продовжуємо нашу подорож!

Діти разом із педагогом починають рух по аудиторії. Звучить музика, педагог співає пісеньку:

Ми їдемо, їдемо, їдемо

У далекі краї,

Гарні сусіди,

Щасливі друзі.

Потяг зупиняється

На екрані

Напис «Ритміка»

Гра: «Ритмічна луна».

Педагог плескає прості ритмічні малюнки. Діти мають їх точно повторити. Ускладнення: вводиться притоп ногою, обома ногами

Раз, два, три, повтори! Дорослий задає бавовнами ритмічну фразу, яку діти повторюють «звучаннями жестами»: бавовнами, притопами, ляпанцями, клацаннями тощо.

Так де ді до ду

Пляски по колінах

Звучить сигнал, на екрані з'являється Пелюстка з написом «Ритміка»

Хлопці, ми виконали вже 6 завдань Королеви Мовчунчі, залишилося останнє. Чи не втомилися? Тоді вперед!

Діти разом із педагогом починають рух по аудиторії. Звучить музика, педагог співає пісеньку:

Ми їдемо, їдемо, їдемо

У далекі краї,

Гарні сусіди,

Щасливі друзі. Потяг зупиняється

На екрані

Напис «Сцена» «Мікрофон»

Ну, ось, хлопці, ми з вами і приїхали на одне із найголовніших місць країни «Королівство Співу» - «СЦІНА». Усі, хто потрапляє сюди, стають справжніми артистами. І вірним другом ним стає Мікрофон. Як із усіма друзями, так і з мікрофоном потрібно звертатися дбайливо. Тримати мікрофон потрібно в одній руці. 4 пальці повинні розташовувати нагорі всі разом, а великий унизу. Мікрофон не повинен закривати ваше обличчя та розташовуватися на відстані 5-10 сантиметрів. Звук повинен потрапляти до середини мікрофона.

Протягом усієї розповіді педагог демонструє правильне поводження з мікрофоном.

Педагог:Зараз ми з вами спробуємо заспівати пісню з мікрофонами Якщо ми з вами будемо уважні, то ми матимемо справжній виступ маленьких артистів.

Педагог роздає всім дітям мікрофони. Звучить музика. Діти разом із педагогом виконують пісню «Ми їдемо, їдемо, їдемо в далекі краї».

Звучить сигнал, на екрані з'являється Квітка-семицвітка

Педагог:От і добігла кінця наша сьогоднішня подорож. Але в країні «Королівство Співу»ще багато, багато цікавого. Займаючись вокальною творчістю, ви зможете дізнатися про цю країну дедалі більше. Чи сподобалися вам наші пригоди?

Відповіді дітей

Педагог:А ви знаєте, ми так сподобалися Королеві Молчуньє, що вона нам передала подарунок.

Педагог дістає музичну скриньку. Скринька відкривається. Звучить чарівна музика.

Педагог:У цій скриньці Пелюстки, які ми шукали! Візьміть зі скриньки Пелюсток такого кольору, якого кольору у вас настрій на нашому заняттяі прикріпіть на квітку-семиквітку. Якщо ваш настрій веселий, нехай ці пелюстки будуть червоними або жовтого кольоруа якщо ваш настрій сумний, то нехай ці пелюстки будуть синього або зеленого кольору.

Діти беруть пелюстки і прикріплюють на квітку-семицвітку

Педагог:Погляньте, ось який путівник Квітка-семиквітка у нас вийшла. Так, від спілкування з музикою і ми стали сьогодні трохи красивішими і добрішими. Несіть ці почуття в наш світ, і він стане кращим! Сьогодні ми приділили увагу розвитку мовного та голосового апарату, працювали над приголосними літерами у скоромовках та співах, над текстом нової пісні.

домашнє завдання: - До наступного уроку пропрацюй так само 2 куплети, а перший вивчи напам'ять.

Ви були чудовими попутниками, обіцяйте не забувати дорогу до музичної країни «Королівство Співу». Я дуже рада, що сьогодні познайомилась із вами. Спасибі вам велике. До нових зустрічей, друзі!

Список використовуваної літератури:

1. В. В. Ємельянов. "Фонопедичний метод розвитку голосу".

2. О. В. Кацер. «Ігрова методика навчання дітей співу» .

Конспект музичного заняття«Вокально-співоча діяльність»

Музикальний керівник

МАДОУ «Центр розвитку дитини – дитячий садок № 108»

м. Сиктивкара Юрлова Світлана Михайлівна,

Тема: «Незвичайне запрошення» – підсумкове заняття кінця першого кварталу для дітей 5-6 років

Освітні:

  1. 1.Закріпити знання дітей про правильне дихання, звукоутворення (формуємо природний звук, тягнемо тільки голосні звуки), чіткої артикуляції, ритмічності у співі;
  2. 2. Закріпити поняття «концерт».

Розвиваючі:

  1. 1.Розвивати музичний слух, почуття ритму, вміння розрізняти правильне та неправильне звучання (високі та низькі звуки, тривалість, висоту, напрямок мелодії);
  2. 2.Развівать голос, формуючи природний звук, розширювати діапазон;
  3. 3.Розвивати творчі здібностісамостійно виконувати пісенний репертуар.

Виховні:

  1. 1.Воспитывать любов до ближнього, Батьківщини, природи, любов до музики, співу, виступу для глядача;
  2. 2.Формувати у дітей правильні співочі вміння та навички, що сприяють виразному виконанню;
  3. 3. Вчити виконувати пісню за допомогою дорослого та самостійно у супроводі інструменту та акопела.

Обладнання: музичний центр, мікрофонна система, мультимедійне обладнання, презентація, партитура пісні «Повір у казку» слова та музика Л. А. Старченка, легкі пластикові сніжинки на жилці за кількістю дітей, диски із записами пісень « Дитячий садок– це будиночок для хлопців», «Мама – одне є слово на планеті. Мати!" слова та музика А. Петряшевої.

Хід заняття:

Діти заходять до зали. Вітаються із гостями. Музичний керівник просить підійти до екрану, звертає їхню увагу на екран і конверт.

Муз. кер.: Хлопці, до нас прийшло незвичайне запрошення. Для того, щоб дізнатися, куди ми запрошені, ми повинні відкрити це слово, всі літери якого сховалися за зірки. Але відкрити і дізнатися ми зможемо лише виконавши завдання.

Подивимося, яке 1 завдання. (Пропонується кілька вправ з комплексу "Дихальна гімнастика" Стрельникової О.М.: "Долоні", "Насос", "Обійми плечі", "Повороти голови").

(Музичний керівник просить підійти до стільчиків і стати кожній дитині біля свого стільчика; після виконання вправ першого завдання, відкриваємо на екрані 1-у літеру – К, називаємо її хором).

Муз. кер.: Хлопці, щоб відкрилася ще одна літера, нам потрібно виконати друге завдання. Давайте заглянемо в конверт і дізнаємось яке. А тут написано – робота над диханням. Щоб виконати це завдання, нам допоможуть сніжинки. Візьміть кожен собі сніжинку за ниточку в праву руку(показ), щоб сніжинка була перед ротом. Ротики закриті, беремо подих носиком (безшумно, спокійно, легко).

(2 завдання – робота над диханням. Завдання для дітей: під час звучання мелодії знайомої пісні «Повір у казку», діти, взявши подих на початку кожної фрази, дмуть на сніжинку. Ця мелодія виконується на фортепіано).

Муз.рук.: Молодці! Ми виконали друге завдання і можна відкрити літеру на екрані. (Відкриваємо 2 літеру Т).

Діти сідають на свої місця.

Муз. кер.: Давайте, хлопці. Подивимося, яке таке завдання. І нам знову допоможе конверт. А наступне завдання – допоможе нам навчитися чітко вимовляти слова у піснях.

(Дітям пропонуються казка «Пригоди язичка» з гімнастики артикуляції В. Ємельянової).

Муз. рук.: Ось і відкрилася третя буква з незвичайного слова- Бук Е.

Подивимося наступне завдання – щоб правильно поєднувати звуки у співі, красиво їх тягнути ми пограємо у «Страшну казку»

(Діти, сидячи на стільчиках, виконують фонетичну вправу В. Омелянової «Страшна казка»)

Муз. кер.: Ось відкрилася буква. Як вона називається? – літера О.

Заглянемо до конверта, що ж там ще? А там гра «Зум-зум».

(З дітьми проводиться гра "Зум-зум".

Мета гри: розвиток ритму, злагодженості, уваги.

Хід гри: музичний керівник вимовляє слова гри – діти повторюють слова, супроводжуючи рухами.

Зум, зум, зум - (по колін обома руками)

Тут суперечка та шум.

Хто взяв ключі від буфета, на полиці, якою лежали цукерки? – (поперемінно по колінах то правою, то лівою рукою)

Муз. кер.: Сашко? (Дитина встає)

Діти: Сашко взяв? (Відстукуючи слова ритмічно).

Сашко: -Хто? Я? (б'є кулаками по грудях, обурено)

Діти: - Та ти! (бавовна в долоні)

Сашко: - Я не брав! (топаючи ногами)

Діти: - А хто? (плескають).

(гра продовжується іншими дітьми)

Все: - Тут немає ключів від буфету! (по колін обома руками).

А миші на полиці доїли цукерки.

Зум -4 рази (клацання пальцями, можна додати бубон, трикутник)

Вірш суперечка і шум (по колін обома руками).

Бу-----------м! (Бавовна).

Бу-----м! (бавовна)

Муз рук.: Молодці! Відкриваємо букву. Як вона називається? – М. Залишилося дві зірки – дві літери. У конверті – два завдання. Одне з них – розспівування.

(Діти виконують знайому розспівку «Луна»)

Мета: співання у великому діапазоні, розвиток динаміки звуку.

  1. 1) Спочатку заспівати всім разом.
  2. 2) Індивідуально – 2-3 дітей запитати.

Муз рук: Давайте відкриємо букву. Літера - Р.

Ось у нас уже й складається слово. Виконавши останнє завдання, ми прочитаємо слово.

(Використовується пісня «Повір у казку»).

  1. 1.Робота над фразами та ритмом (кубики) (у повільному темпі проплескуємо і в ритмі пісні).
  2. 2. Проспівування за фразами, по черзі, індивідуально).

Муз.рук.: Відкриваємо 7-му букву - Ц. Що вийшло? Яке слово? (Діти читають хором).

КОНЦЕРТ – а що таке концерт? (Відповідають).

Муз. кер.: Концерт - це публічне виконання музичних творіву поєднанні з вокальними, хореографічними та іншими номерами за певною, заздалегідь складеною програмою.

Хлопці, скажіть, так куди ми були з вами запрошені?

Муз.рук.: на концерт, у якому ми самі беремо участь та виступаємо – виконаємо пісні для наших гостей.

Діти виконують три пісні:

  1. 1. «Повір у казку» (синтезатор)
  2. 2.«Дитячий садок» (із солістами з мікрофонами).
  3. 3.«Мама – одне є слово на планеті. Мати!"

Муз.рук.: Концерт закінчено, музика раптом замовкла.

Але чи це так?

Здається, зараз вона звучить... і буде довго, довго

Ще звучатиме для кожного з нас.

(Діти прощаються та залишають музичний зал).

МБУ ДО «Будинок дитячої творчості №4»

Адреса: вул. Моріса, 82а, м. Новокузнецьк, Кемеровська область

ПЛАН-КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ З ВОКАЛУ

Співоча установка. «Чарівні правила співу»

Розробник:

Аришева Світлана Іванівна,

педагог додаткової освіти,

вокально-естрадна студія «Орфей»

м. Новокузнецьк

Спрямованість:художня.

Тема заняття:Співоча установка. "Чарівні правила співу".

Ціль:Формування уявлень про поняття «Співоча установка» та практичне застосуванняна заняттях вокалом.

Завдання:

    Ознайомити учнів із поняттям «Співоча установка».

    Ознайомити із правилами співочої установки.

    Розвивати в дітей віком музичне сприйняття, вокальний апарат, слух:

    Розвивати пам'ять, увагу, мислення, посидючість.

    Виховувати інтерес до вокального мистецтва.

Форма проведення:заняття-репетиція.

Обладнання заняття:

    Фортепіано;

    Музична апаратура;

    Наочні посібники;

    Збірник нот;

    Фонограми.

Спосіб організації діяльності учнів:груповий.

Хід заняття

    Організаційний момент, вступ до теми:

Музичне привітання.

(Педагог співає: «Здрастуйте, хлопці!», діти співають: «Здрастуйте, Світлано Іванівно!»)

Педагог:Сьогодні ми дуже займемося важливою справою- Познайомимося з «чарівними правилами співу», без яких не можна обійтися. Якщо ви будете їх дотримуватися, то обов'язково навчитеся гарно співати. Але спочатку я розповім вам про співочу установку. Хлопці, як ви вважаєте, що це таке?

Діти:це пряма спина, розправлені плечі, гарний настрій тощо.

Педагог:Правильно.

    Основна частина

Співоча установка- це правильне положеннякорпуси (тулуба) під час співу. Щоб голос звучав вільно і легко, йому нічого не повинно заважати: плечі мають бути опущені, спина пряма, не потрібно витягувати шию і високо піднімати підборіддя (а то відразу станеш схожим на півня, який усіх хоче перекричати). Від того, як ви тримаєте корпус, залежить постава і навіть самопочуття. Хороша постава необхідна завжди, а під час співу – особливо.

Правильна співоча установка і є «чарівні правила співу», і цих правил багато. Давайте порахуємо скільки їх. Я їх називатиму, а ви рахуйте (педагог показує наочний посібник, на якому зображено правильне положення під час співу стоячи і сидячи).

1. Головне правило - при співі не можна ні сидіти, ні стояти спокійно: потрібно зберігати відчуття внутрішньої та зовнішньої підтягнутості.

2. Голову тримати прямо, вільно, не опускаючи і не закидаючи назад, не витягувати шию.

3. Стояти твердо на обох ногах, а якщо сидіти, то торкаючись стільця, також спираючись на ноги.

4. При співі у сидячому положенні руки повинні вільно лежати навколішки.

5. Не можна сидіти, поклавши ногу на ногу, тому що таке положення створює в корпусі непотрібну напругу.

7. Широко, вертикально розкривати рот.

8. Нижня щелепа має бути вільна, губи рухливі, пружні.

Скільки нарахували правил?

Діти: 8 правил

Педагог:Молодці правильно порахували. Тепер ми знаємо, що є 8 чарівних правил, проте маю ще одне питання. Чому ці правила називаються чарівними?

Діти:Тому що, якщо дотримуватись цих правил, голос звучатиме красиво і легко.

Педагог:Правильно. А тепер давайте заспіваємо знайому вам розспівку про сову, дотримуючись цих правил. Сядемо рівно, руки покладемо на коліна, випрямимо спинки.

Розспівка про сову:

Сова на дереві сиділа,

І пісню свою співала У-У-У,

Що за дивні слова,

Це ухає сова!

Хлопці, сьогодні ми розспівалися по новому, дотримуючись чарівних правил. Як ви вважаєте, чи допомогли вони нам? Чи стали ми співати вільно та красиво?

Діти:так!

Педагог:Дуже добре. Тепер давайте повторимо пісню, яку ми розучували на минулому занятті.

Вокально-хорова роботанад піснею «Далеко від мами», розучування другого куплету.

3. Підсумок заняття. Рефлексія

Педагог: Хлопці, давайте підіб'ємо підсумок нашого заняття Що нового ми сьогодні впізнали?

Діти: Ми познайомилися з чарівними правилами співу

Педагог: Скільки всього цих правил? Розкажіть їх мені?

Молодці сьогодні ви добре попрацювали. Давайте попрощаємось. До побачення! (У музичній формі).

(Педагог співає: «До побачення!», діти співають: «До побачення!»).

Інтернет-ресурси, що використовуються:

http://vocalmuzshcola.ru-ресурси:

Використовувана література:

М. А. Михайлова Розвиток музичних здібностейу дітей. Популярний посібник для батьків та педагогів. Академія розвитку, 1997 .

«Якщо у вас є талант, поділіться з іншими! Якщо ви знаєте, що сказати цьому світу, скажіть! Якщо ваша душа співає, співайте!

Наталія Княжинська

Вступ.

Спів благотворно впливає на розвиток голосу та допомагає будувати плавну та безперервну мову. Груповий спів є дієвим засобом зняття напруги і гармонізацією особистості. За допомогою групового співу можна адаптувати індивіда до складних умов чи ситуацій. Для дітей із мовленнєвою патологією спів є одним із факторів поліпшення мови. Для дітей різного віку заняття у вокальному об'єднанні - це джерело розкріпачення, оптимістичного настрою, впевненості у своїх силах. Програма забезпечує формування вмінь співочої діяльності та вдосконалення спеціальних вокальних та сценічних навичок. Згодом спів стає для дитини естетичною цінністю, яка збагачуватиме все її подальше життя.

Опис матеріалу: представлений мною конспект заняття з вокалу розрахований до роботи з ансамблем старшої ланки (13 - 14років). Тема заняття: «Концертна діяльність». Цей матеріал пропонується педагогам додаткової освіти та музичним керівникаму будинках культури.

Тема: «Концертна діяльність, як один із методів активного навчання»

Ціль: Підвищити адаптивні можливості дитячого організму шляхом успіху чи невдач під час виступу перед аудиторією.

Завдання:Навчальна: навчити впевнено триматися на сцені у будь-якій непередбаченій обстановці.

Розвиваюча: сприяти розвитку співочих навичок, сценічної майстерності.

Виховна: формувати цілепокладання, тверезо оцінювати свої сили, обстановку в залі.

Оздоровлююча: створення системи профілактики та корекції здоров'я дітей шляхом виступу перед аудиторією.

Устаткування, дидактичний матеріал:

Фортепіано музична апаратура.

План заняття:

1. Організаційний момент.

2. Повторення пройденого матеріалу.

3. Творча частина

4. Підбиття підсумків.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

1. Організаційний момент (2 хв.)

Вітання. Настрій на гарний настрій, список порядку виступу.

Педагог:Здрастуйте, друзі мої! Ви сьогодні всі прийшли?

Відповідь дітей (перевірка присутніх)

Я дуже рада вас бачити, і сподіваюся, ви теж прийшли на заняття з гарним настроєм. Тим більше, що сьогодні у нас з вами дуже цікавий та відповідальний день. А щоб нічого не затьмарило наше заняття, хочу вам нагадати що потрібно:

бути ввічливими з глядачами в залі, не ходити під час виступу інших учасників;

Бути акуратними, щоб не забруднити свої концертні костюми;

Не включати та не чіпати жодну апаратуру самостійно;

У розетку не вставляти ручки, шпильки, скріпки та інші сторонні предмети.

· не користуватися електроприладами, якщо помічено пошкодження дроту.

2. Повторення пройденого матеріалу (10 хв.)

Педагог:Продовжимо з вокальної розминки.

Вправа №1

На одній ноті співаємо ма-е-і-о-у(висхідний рух з хроматизму)

Вправа №2

Співаємо по складах «Я співаю» за звуками T53 при низхідному русі.

Вправа №3

По висхідному і низхідному хроматичному руху співаємо так-так-так-так-так-так-так.

Вправа №4

Співаємо по складах «Сяйла ніч» за звуками T53 при низхідному русі.

Вправа №5

Співаємо «Ось іду я вгору, ось іду я вниз»

Вправа №6

До-ре-до; до-ре-мі-ре-до; до-ре-мі-фа-сіль-фа-мі-ре-до. Розспівування співається вгору по хроматизму.

Вправа №7

Співаємо по складах «Ми йдемо» за звуками T53 при низхідному русі.

Вправа №8

По звуках T53 при висхідному русі співаємо так-де-ді-до-ду; бра-бре-брі-бро-бру; за-зе-зі-зо-зу.

Вправи для апарату артикуляції:

Вправа №9

Співаємо скоромовку «Під тупотом копит пил по полю летить»

Вправа №10

Промовляємо скоромовку «Зозуля кукушонку пошила капюшон, кукушонок у капюшоні жахливо смішний»

Вправа №11

Вправа на розігрів голосових зв'язок:

Дей сам дей. Кожен склад співається однією ноті. Вправа виконується по гамі залежно від діапазону голосу.

Саме після повного співу я переходжу до активного методу навчання, розробленого мною:

Вправа, спрямована на самоствердження та позитивний настрій, що сприяє успішній самореалізації:

Співаємо хором вниз по тризвуччі протягом усієї мажорної гамивгору і вниз: «Я співаю, добре співаю!».

Після цього ми переходимо до повторення творів, спрямованих безпосередньо до цього концерту чи конкурсу. Якщо це звітний концерт, ми закриваємо його спільною піснею всієї вокальної студії. Тут працює активний метод навчання «Давайте заспіваємо». Виконуємо хором для закріплення позитивних емоцій.

4. Творча частина (30 – 35 хв)

5. Підбиття підсумків заняття (4 хв.)

Для підбиття підсумків відмінно підійде активний метод навчання «Фруктовий сад». Замість дерева можна взяти ступінь гами, а замість лимонів та яблук нотні тривалості.

Педагог:Спасибі хлопці. До наступного заняття.

Використовувана література.

1. Дубровська С. В. Знаменита дихальна гімнастика Стрельникової. - М.: РІПОЛ класик, 2008.

2. Ємельянов В. В. Розвиток голосу. Координація та тренінг. - СПб: Видавництво "Лань"; Видавництво «ПЛАНЕТУ МУЗИКИ», 2007.

3. Жавініна О., Зац Л. Музичне виховання: пошуки та знахідки // Мистецтво у школі. - 2003. - № 5.

4. Морозов У. П. Мистецтво резонансного співу. Основи резонансної теорії та техніки. - М., 2002.

5. Психотерапевтична енциклопедія. - СПб: ПІТЕР, 2000.

6. Розумов А. Н., Пономаренко В. А., Піскунов В. А. Здоров'я здорової людини. - М., 1996.