Виразні засоби музики: Діалог метра та ритму. Виразні засоби музики: Діалог метра та ритму Музичний матеріал уроку

Вчитель музики та МХК Кичак Т.М.

Урок музики «Діалог ритму та метра» у 6 класі

«Вритмі є щось чарівне, він змушує нас вірити, що піднесене належить нам».

( Гете)

Мета уроку:

Моральне та емоційне виховання через прилучення до культури як найважливішому компонентугармонійного формування особистості

Завдання уроку:

    Знайомство з поняттям «метр» та «ритм» у музиці та житті.

    Знайомство з різними фактурами на прикладі наступних
    музичних творів:

    І.Штраус. Вальс "Казки Віденського лісу";

    А. Хачатурян. «Танець із шаблями» з балету «Гаяни»;

    Л.Бетховен. Симфонія №5.

3. Подальший розвиток почуття ритму та поліритмії.

    Розучування та ансамблеве виконання ритмічного
    акомпанементу.

    Знайомство з різними прийомами та методами роботи з
    підручником з музики та «Щоденником музичних роздумів».

    Подальший розвиток слухацької та співочої культури
    учнів.

Тип уроку:Інтегрований.

Технічне оснащення:

    Відеозапис балету А. Хачатуряна «Гаяне».

    Аудіокасета із записом симфонії № 5 Л. Бетховена.

    Комп'ютерний слайд - альбом:

    Портрети композиторів та нотні приклади;

    Фортепіано, комп'ютер, аудіо та відео техніка.

    Фотографії пам'яток архітектури, ілюстрації.

    Т. І. Науменко, В. В. Алєєв. Підручник "Музика". 6 клас.

    Т. І. Науменко, В. В. Алеєв, Т. М. Кічак «Щоденник музичних
    роздумів» б клас.

Хід уроку

У:«Ритм виявляє себе всюди у навколишньому світі. Ритмічно чергуються пори року, місяці, тижні, дні та ночі. Ритмічні людське дихання та биття серця. Ритмічні архітектурні споруди, палаци та будинки з їх симетрично розташованими вікнами, колонами та ліпними прикрасами.

Все це говорить про те, що ритм є однією з першооснов життя: він присутній у живій та неживій природі, ми чуємо його і бачимо – у шумі морського прибою, у візерунку на крилах метелика, у зрізі будь-якого дерева, будь-якого сучка.

Можливо, у загальній ритмічності буття і полягає відповідь питанням, чому ми відчуваємо музичні ритми і чому це почуття прокидається у нас з перших днів життя, задовго до того, як ми навчимося розрізняти і розуміти слова.

Ось чому іноді кажуть, що ритм – початкова форма зв'язку людини із життям, із людьми, зі своїм часом.

Розгляньте ілюстрації.

У чому ви знаходите прояви ритму, ритмічності?

Д: У чергуванні колон, вікон, листя, візерунків на крилах метелика.

У: А це чергування рівномірне?

Д: Ні. Іноді однакові елементи виникають частіше, іноді рідше.

У: А можна також частіше, то рідше розташувати музичні звуки? Чи вийде тоді ритм звуків чи музичний ритм?

Д: Я гадаю, що це можливо.

У: Так що ж таке ритм у житті та в музиці? Спробуйте дати визначення.

Д: ( Дають свої визначення.

Отже, ми приходимо до висновку, що порядок і симетрія - корінні властивості ритму, а в музиці - це чергування довгих і коротких звуків.

Що ж станеться із музикою, якщо в ній зникне ритм?

Прослухайте знайому вам з дитинства пісеньку, в якій раптом зник ритм. Спробуйте дізнатися про неї.

Вчитель грає мелодію пісні «Ялинка» без ритму.

У: Який характер у цієї музики?

Д: Плавний, спокійний.

(Як правило, небагатьом вдається дізнатися про пісню).

У: Що ж привносить ритм до музики?

Д: Настрій, характер...

позначений тактовими характеристиками?

Д: Метр та ритм не збігаються.

Як ви думаєте, який характер буде у музики, якщо ритм постійно вступає в суперечку, бореться з метром і розміреністю.

Д: Вона буде схвильованою, енергійною, наполегливою...

У: Зараз ви побачите унікальний запис першої постановки балету А. Хачатуряна «Гаяне». Зроблено її під час Другої світової війни, коли Маріїнський - Петербурзький театр був евакуйований до міста Твер. Тут було здійснено першу постановку знаменитого балету. Ви знаєте, що тоді було чорно-біле кіно. Але досі викликає захоплення ентузіазм та майстерність акторів. Порівняйте характер музики із вашими визначеннями.

Д: Підтверджують правоту своїх висловлювань.

У: Як ви думаєте, чому в музиці, яка з'являється сьогодні, боротьба метра та ритму така сильна? Чому музика 15-16 століть більш спокійна, спокійна? Знайдіть пояснення в житті людини.

Д: Дають відповіді.

Відкрийте підручник на сторінці 50.

Розгляньте фрагмент нотного запису симфонії №5 Л. Бетховена.

Знайдіть розмір. Скільки часток має бути в такті?

Д: У такті має бути дві частки.

У: Тобто метр складається з двох часток. Чи відображено в нотному фрагменті метр твору чи тут записано лише ритм?

Д: Ні. Я тут бачу лише відображення ритму.

У: Правильно. Ритм цілком переміг метр, мірність, розміреність. Що ж сталося у житті людини, якщо ритм її життя абсолютно знищив її розміреність, біологічну пульсацію?

У симфонії композитор завжди ділиться зі слухачами своїми почуттями, переживаннями. Саме про цей мотив Бетховен сказав: «Так доля стукає у двері». Ритм відображає характер цих життєвих обставин, які змушують людину порушити звичний спосіб життя, боротися чи підкоритися їм.

Як ви вважаєте, які думки про себе розповів нам Л. Бетховен у своїй симфонії №5? Що відчував композитор, коли писав таку музику?

Д: Висловлюють свої міркування.

У: Розповідає епізод біографії композитора.Відкрийте «Щоденник музичних роздумів» на сторінці під назвою «Афіша». Виберіть у нотних прикладах ті музичні твори, які мають повільний темп і запишіть у перше відділення прізвища їхніх авторів та назви. Твори, написані швидко, запишіть у друге відділення.

Д: Виконують перевірну роботу:

"+ дізнаються за нотними фрагментами прослухану на уроці

У: Слухаючи різні музичні твори, ми дізналися, що ритм часто вступає у суперечку, у боротьбу з метром, іноді перемагаючи його. А чи можуть вони існувати одне без одного?

Д: Звісно, ​​ні.

У: Метр і ритм у музиці, як і в житті людини, завжди існують у єдності, незважаючи на постійну боротьбу та відмінності.

Невипадково І.Гете помічав, що «у ритмі є щось чарівне; він змушує вірити, що піднесене належить нам».

Послухайте пісню М.Дунаєвського "Негода". Яка взаємодія ритму та метра у цій пісні?

Д: Вони не суперечать одне одному.

Розучування фрагмента пісні за часом.

У музиці ритм рідко виступає ізольовано, поза зв'язком із метром.

Метр, мірність, рівномірність – однокорінні слова не випадкові.

Вони пов'язані з пульсом людини, розміреністю життя, графіком роботи, розкладом, рівномірним чергуванням чогось: рівномірно чергуються день і ніч.

Д: Пори року, перерви та уроки, прихід до школи та відхід з неї...

У: Кроки людини... Іноді людина ходить, підкреслюючи якийсь крок, виділяє її, особливо у танці.

Музика завжди відбивала життя, його різноманітні явища, зокрема і його розміреність, пульсацію, рівномірність. Всі ці явища відображалися в музиці за допомогою метра, який записується в нотах цифрами 24,34,44.

Спробуйте метром визначити танець, який зараз прозвучить.

У: Грає акомпанемент вальсу І. Штрауса «КазкиВіденського лісу».

Д: Це вальс.

Це акомпанемент вальсу І. Штрауса «Казки Віденського лісу».

У вальсі завжди один крок довгий, а два наступні - короткі. Відкрийте підручник на сторінці 42. У нотному прикладі пульсація часток позначена розміром 34, який записаний на початку твору. Перед кожною сильною часткою ставиться тактова характеристика.

Покажіть пульсацію сильних і слабких часток бавовною. Слідкуйте за нотами і вчасно зупиніть зупинку в кінці фрагмента.

Д: Плескають, виділяючи сильні частки.

У: А тепер додамо мелодію. Що вона передає, метр чи ритм?

У: Покажіть його бавовнами.

Д: Бавовнами показують ритм.

У: Метр і ритм у вальсі І. Штрауса суперечать один одному чи звучать у єдності?

Д: Доповнюють один одного.

Виконайте ритм і метр одночасно, розділившись на дві групи.

Д: Виконують ритмічний акомпанемент.

У: Витріть підручник на сторінці 49. Де відображається метр: в акомпанементі чи мелодії?

Д: В акомпанементі.

У: Який його характер?

Д: Радісний, рівномірний.

У: Розгляньте мелодію. Над нотами знайдіть позначення наголосів. Чи збігаються вони з пульсацією метра, який Урок

Блоку в ритмі, відповідному ритмукожної пісні. Ритмпісень (рядок... музикування, імпровізації на уроках музики– спрямовані на... що у тексті передається діалог, розмова між воїном та... вітчизняну індустрію розваг: « Метро», «Нотердам де Парі...

  • Урок роль мови у суспільстві

    Урок

    Правопис. Тип уроку: урокзасвоєння нових знань... запозичені (пальто, метрота ін), які... в порівняльного ступеня. а) Музикастала голосніше. б) Ми... ігри актора, оповідання, діалогу, ритму. ДИПЛОМАТИЧНИЙ – ДИПЛОМАТИЧНИЙ Дипломатичний...

  • Робоча програма з музики для 6 класу звернена головним чином до музики, її специфіки, втіленої у засобах музичної виразності. Ритм, мелодія, гармонія, поліфонічно

    Робоча програма

    Виховання потреби у музичному самоосвіті. Метою уроків музикиу 6 класі є духовно-моральне... 14 Діалог метраі ритму 1 Комбінований Метрв музиці– порядок чергування сильних та слабких часток, система організації ритму. Метри ...

  • Кожен музичний твір обов'язково написано у якомусь певному розмірі: 2/4, 3/4, 4/4 і т. д. Проте розмір рідко збігається з ритмічним малюнком музики. Ритм зазвичай набагато багатший і різноманітніший за просту метричну пульсацію.

    Згадаймо, що таке ритм? (Чередування тривалостей). А що ми називаємо метром? (Чередування сильних і слабких часток).

    Частка метра може бути виражена різною тривалістю.

    Які тривалості ви знаєте? (ціла, половинна, четвертна, восьма, шістнадцята). Що відрізняє їх одну від одної? (довгота звучання)

    Простукайте, будь ласка, на столі ритмічний малюнок дитячої пісеньки «Ялинка» М.Красєва (I –II- I- II- II-II- I )

    А тепер простучите лише метр (I – I – I – I – I – I )

    Тепер поділимося на дві групи: одна стукає ритм, інша метр.

    Молодці.

    У поєднанні рівномірної пульсації метра і постійної мінливості ритму, можливо, і укладено секрет чарівної влади ритму над людським серцем.

    У всьому різноманітті музики практично не знайдеш твори, в якому метр і ритм повністю збігалися б. Набагато частіше зустрічаються твори, в яких вони вступають у діалог, а часом і в суперечку, де ритм постійно намагається подолати стримуючу силу метра. У таких творах ритм стає надзвичайно винахідливим. Він всіляко уникає збігу з метричними частками, то переносячи їх з сильної часткина слабку, то уриваючись акцентами та синкопами, як, наприклад, у знаменитому фрагменті з балету А. Хачатуряна «Гаяне», який отримав назву «Танець із шаблями».

    Своєю яскравою виразністю ця музика багато в чому завдячує саме ритму. Його запальність, мінливість, непередбачуваність відразу ж залучають слухача, у живу та яскраву емоційну дію.

    Балет «Гаяне» написаний Хачатуряном в 1942 р. У складний і трагічний час ця музика прозвучала як життєстверджуючу розповідь про любов до Батьківщини, великий підйом духу радянських людей. Ми сьогодні можемо по-різному ставитися до цієї епохи, але те, що мільйони людей тоді жили єдиним поривом, з ентузіазмом будували своє життя.

    Музика балету глибоко пов'язана з музичною культуроюнародів Закавказзя. Мелодії його близькі до народних інтонацій, у них проявляються ладові, ритмічні особливості вірменської музики. Тембри інструментів оркестру як би наслідують звучання народних інструментів. Народні сцени, в яких особливо яскраво проявляється ця близькість до народним мистецтвом, займають у балеті велике місце. Причому життя народу Хачатурян показує з різних сторін- і в будні - в роботі, і в лихах, і в день святкових веселощів.

    Аналіз твору. Простукування ритму та метра.

    - Як ви думаєте: Чи можуть повністю збігтися метр і ритмічний малюнок?(Теоретично можливо, але тоді закінчиться чи перерветься поняття (діалог).

    Іноді ритм або навіть короткий ритмічний оберт може стати основою яскравого образу всього музичного твору. Таке, наприклад, початок симфонії № 5 Л. Бетховена (Людвіг ван Бетховен (1770-1827) – великий німецький композитор, піаніст та диригент, представник музичного спрямування«віденський класицизм».),яка є дуже відомим і значним твором. При цьому виростає воно з короткого мотиву, що складається лише з кількох нот.

    Саме про цей мотив композитор сказав: «Так доля стукає у двері» - слова, що надалі стали крилатими. «Мотив долі» – з такою назвою ці чотири ноти назавжди увійшли до історії музики.

    Послухайте фрагмент із першої частини Симфонії № 5 Л. Бетховена.

    Перші такти симфонії утворюють головну ритмічну інтонацію. Дивовижна силапотужної музичної енергії, укладена лише у чотирьох нотах, пронизує весь розвиток твору – від перших звуків до фіналу.

    Аналіз твору. Простукування ритму та метра.

    Мета уроку: Підкреслити значення і роль безперервного розвитку діалогу між поняттями "метр" - "ритм" у музиці та житті людини в цілому.

    • розвивати почуття ритму в учнів та уявлення про нього;
    • продовжити знайомити з поняттями діалогу “метра” та “ритму” у музиці та житті;
    • розвивати творчу активність на уроці та вміння узагальнювати отриману інформацію, працюючи в ініціативних групах та самостійно;
    • виховувати емоційно-ціннісне ставлення до мистецтва та інтерес до предмета.

    Музичний матеріалуроку:

    • слухання та аналіз – А.І. Хачатурян "Танець з шаблями" з балету "Гаяне";
    • виконання – ритмічні “кричалки” “Джумба” та “Лазня”; шотландська пісня My Bonnie.

    Технічне обладнання: мультимедійний проектор, синтезатор, електронне піаніно, DVD-програвач, диски з музичними творами, електронна презентація.

    Оформлення дошки: три розділи - "Тема"; "Слухаємо"; "Співаємо".

    Тип уроку – комбінований

    ХІД УРОКУ

    Вчитель: Здрастуйте, хлопці! Тема нашого уроку “Діалог метра та ритму”. На попередніх уроках ми з вами дізналися, що таке метр і ритм. Згадайте, будь ласка! (Демонструю звучання ритму – відбиваю ритм).

    Учні: Звісно, ​​це ритм. (Слайд2 ) Дають визначення ритму: чергування довгих та коротких звуків. Виконують практичне завдання: "Повторити ритмічний малюнок", дає завдання вчитель, учні та по черзі охочі повторюють ритмічний малюнок .

    Вчитель: Молодці! Із завданням впоралися чудово! Знайдіть, будь ласка, алгоритм даного явищау природі, житті .

    Учні: наводять приклади: ритмічно чергуються пори року, місяці, тижні, дні та ночі; ритмічні людське дихання та биття серця; ритмічні архітектурні споруди зі своїми симетрично розташованими вікнами, колонами, ліпними прикрасами, і нарешті панування ритму переважають у всіх сферах життя дозволило за часів античності поставити музику першому плані устрою Всесвіту.

    Вчитель: Справді так! І відразу ж наводжу приклад метра - шляхом відстукування.

    Учні Дають визначення метра. Метр – це пульс музики, ритм – рівномірне чергування сильних та слабких часток . (Слайд 3)

    Вчитель: І так дві сторони однієї медалі! Як же вони співіснують метр та ритм!

    Учні: Безумовно, з-поміж них взаємна розмова й у назві теми уроку розкривається сенс цього поняття – діалог: дві сторони, два співрозмовника.

    Вчитель: У якому зв'язку знаходяться метр та ритм? Як здійснюється цей нескінченний діалог?

    Учні: Метр вносить порядок, а ритм своєю чергою наповнює частки метра ритмічним малюнком.

    Вчитель: Чи можуть повністю збігтися метр і ритмічний малюнок?

    Учні: Теоретично можливе, але тоді закінчиться чи перерветься поняття діалог.

    Вчитель: Так, цілком вірно, справді у всьому різноманітті музики практично не знайдеться твори, в якому метр повністю збігався б з ритмом. Як правило, у музичних творах метр і ритм вступають у діалог, а іноді навіть у відверту суперечку: ритм постійно намагається подолати стримуючу силу метра. І як вам здається, який має бути характер у даного твору?

    Учні: Запальний, динамічний,

    Вчитель: Цілком правильно! Він всіляко уникає збіги з метричними частками, намагаючись їх зруйнувати, перериваючись акцентами і синкопами, як, наприклад, у знаменитому фрагменті з балету А.І. Хачатуряна “Гаяне”, який отримав назву “Танець із шаблями ”. (Слайд 4 А.І. Хачатурян)

    Слухаємо фрагмент із балету “Гаяне” “Танець із шаблями” (Аналізуємо твір)

    Учні: Виконує твір симфонічний оркестр (чотири групи інструментів), провідна група – мідно-духові інструменти, характер динамічний, запальний, ритм – мінливий та непередбачуваний. Метр намагається приборкати цю стихію, вступаючи у нерівний діалог.

    Вчитель: Молодці, розумниці! І так А.І. Хачатурян – яскрава, обдарована особистість. Діти, як ви вважаєте у якому віці доцільніше розпочати заняття музикою?

    Учні: Мабуть, у сім років.

    Вчитель: Безумовно, але є винятки із правил. Хачатурян почав займатися музикою професійно майже у 19 років, народився та виріс у Тбілісі, за національністю вірменин. Хмара долі, всі можливі нагороди і визнання отримав за життя. Одна з найяскравіших і найдивовижніших подій була пов'язана з твором, що прозвучав.

    Одного разу Хачатурян у складі Радянської делегації прибув до Іспанії. Улюбленим і найшанованішим художником був Сальвадор Далі ( Слайд5 С.Далі) художник-сюрреаліст(понад реальний, інша реальність, поєднати несумісне, пишу “як брежу”, відбиваю свої сни (Слайд 6,7,8 - картини С. Далі).Мрія про зустріч із ним не давала спокою. І ось цей радісний, справді щасливий день настав. Хачатурян переступив поріг будинку: чудова зала для гостей, де він в очікуванні прийому, відчуваючи почуття глибокої тривоги і хвилювання, нудився майже дві години, пориваючись вийти, але, на жаль, всі двері були зачинені. Раптом спалахнув яскраве світло, відчинилися центральні двері: під оглушувальні звуки “Танцю з шаблями”, С.Далі верхи на мітлі з шаблею в руці, проскакав по периметру зали. Мажор будинку голосно й урочисто оголосив: "Прийом закінчено". Згасло світло. Історія цієї події була розказана відомим письменником-істориком М. Веллером у збірці "Легенди Невського Проспекту" 1993р. (Слайд10)

    Ось так відбувся діалог між двома визначними талантами! (Слайд11)

    Повторне прослуховування твору, після якого переходимо до практичного завданням. (Слайд12)Перед нами метроритмічна кричалка

    "Джумба". Клас ділиться творчі групи:

    I група скандує “ Джумба”– чотири рази до вступу наступної групи, будучи метричною основою кричалки та протягом виконання кричалки продовжує скандувати “ Джумба”

    ІІ група вступає на п'ятій частці зі словами "Джумба, квелико, пітоліко, мікадзе"і скандує цю фразу двічі та продовжує скандувати її протягом виконання кричалки.

    III група вступає початку третього скандування II групи зі словами “ Пля, пля, плясинкопа! Ква, ква, ква – квареллі”.Двічі вимовляє свою фразу і всі три групи закінчують одночасно скандуванням "Джумба".

    Вчитель: Чудово! Скажіть, будь ласка, що у цьому діалозі виконує функції метра.

    Учні: Перша фраза "Джумба"– метр! А решта двох виконує ритмічний малюнок!

    Вчитель: Молодці! Розумниці! Тепер спробуємо виконати "Джумбу" соло. І так потрібні троє відважних виконавців. (Залежно від підготовленості дітей “Джумбу” можна на опорних звуках тризвуччя і т.д.)

    Вчитель: Спробуємо виконати російський варіант кричалки. Можна змінюватися групами. Група, яка виконує ритмічний малюнок, буде метричною основою і навпаки. Кричалка "Лазня". (Слайд 13)

    I група – "З Волги колоди прикотили".

    ІІ група – "Кидай віники на лазню".

    ІІІ група – "Пий чай із сухарями".Виконуємо цю кричалку за принципом виконання Джумби. Закінчуємо цю кричалку скандуванням "Лазня"

    Вчитель: Молодці! Скажіть будь ласка, а як називається принцип виконання, коли голоси вступають по черзі один за одним: у певній послідовності?

    Учні: Каноном.

    Вчитель: Цілком правильно! Ми продовжуємо роботу над виконавською майстерністю, завершуючи роботу над народною шотландською піснею “My Bonnie”. Як в оригіналі має бути виконана пісня?

    Учні: А капела, тобто. без супроводу, одноголосно.

    Вчитель: Згадуємо мелодію. Пісня написана у куплетній формі. Що це означає?

    Учні: складається із запіву та приспіву.

    Вчитель: Зараз ми заспіваємо всі співи. Згадаймо слова та мелодію. (Робота над унісоном, злагодженим звучанням.)

    Після роботи над виконанням пісні звучить контрольний варіант My Bonnie з солістами.

    А як ми можемо виконати цю пісню, правильно з музичним супроводом.

    Звучить виконання пісні з автоакомпаніментом (Ідеальний варіант: акомпанують учні на синтезаторі)

    Вчитель: Чудово! Настав час підбити підсумки. Робота у групах. Клас поділяється на невеликі групи по 4-5 учнів. Група бере завдання-питання. Кожній групі необхідно сформулювати відповідь і вирішити, хто її озвучуватиме.

    • Як ти розумієш вираз “діалог метра та ритму”? Наведи приклади діалогів, що були на уроці.
    • Чи можливо повний збігритму та метра? Аргументуй свою позицію: якщо так, то що може статися?
    • Знайти алгоритм поняттям метра та ритму в житті.
    • Які жанри відрізняються найрізноманітнішою ритмічною характеристикою?
    • Назвати твір, що пролунав на уроці, автора та охарактеризувати його сточки зору теми уроку.
    • Як ти думаєш, чи могла б музика існувати без ритму? Аргументуй свою відповідь.
    • Чи погоджуєшся ти, що в музиці А.І.Хачатуряна “Танець з шаблями” найголовнішим засобомвиразності є ритм? У чому його особливості?
    • Як, на твою думку, у музиці Хачатуряна взаємодіють метр і ритм - збігаються, доповнюють один одного або "сперечаються і борються"?

    Вчитель: підбиває остаточний підсумок уроку. Відповіді дітей є яскравим підтвердженням засвоєнням цієї теми на відмінно. А урок ми закінчимо так, як імовірно, його міг би завершити сам Сальвадор Далі.

    Звучить “Танець із шаблями” (Слайд14). До класу вривається театральний персонаж зі шпагою, проноситься ураганом по кабінету, зупиняється в центрі та вимовляє сакраментальну фразу “Урок закінчено, панове! Дякую всім за увагу!!!"

    Додатковий матеріал для проведення уроків музики у розділі
    ВИРАЗУВАЛЬНІ ЗАСОБИ МУЗИКИ для 6 класу
    На тему Ритм: Діалог метра та ритму
    Коли ми говоримо, то на одних словах уповільнюємо темп, а інші вимовляємо
    швидко, роблячи акцент на головних моментах, щоб надати сенс всій фразі в
    загалом. Те саме в музиці: її також можна розділити на фрази, і одні
    ноти звучатимуть сильніше за інших. Тимчасова організація цих нот та
    називається ритмом.
    Ритм є, мабуть, основною характеристикою музики. Незважаючи на те,
    що він може існувати сам по собі в барабанному дробі африканських
    племен, наприклад, в класичній музиці, рідко можна почути ритм без
    мелодії чи гармонії.
    Іншим важливим тимчасовим аспектом музики є метр. Метр та ритм
    Це не одне і те ж. Метр це регулярне та рівномірне повторення
    музичного малюнка, тоді як ритм відноситься до специфічної
    організації тривалості нот усередині кожної музичної фрази. П'єси з
    одним і тим самим метром можуть мати абсолютно різний ритм. Наприклад,
    вальс це танець на три чверті з трьома ударними частками та з акцентом на
    першої: РАЗ, два, три, РАЗ, два, три, але це не означає, що в кожному вальсі
    ритм буде ідентичним. Для порівняння візьміть початок трьох фортепіанних
    вальсів Шопена Вальс мібемоль мажор, тв. 18 (фрагмент), Вальс ля
    бемоль мажор, тв. 42 (фрагмент), Вальс ля мінор, тв. 34 № 2 (фрагмент).
    Барабани та інші ударні інструментимайже завжди використовуються в піп
    музиці для підтримки метроритмічної основи, в той же час у
    класичній музиці вони частіше використовуються для пунктуації або
    підкреслення ритму, встановленого налаштованими музичними
    інструменти. Навіть без барабанів у класичній музиці неважко
    розрізнити метр: ви, як правило, сприймаєте його, постукуючи пальцями
    під музику. Якщо зарахувати метр до рівномірного повторення подій, то
    існує «метр» Всесвіту і нашого повсякденному житті. Є «метр»
    циклічного повторення пір року, місяців і днів, так само як «метр»
    життєдіяльності людини: дихання, ходьби, підйому та падіння рівня
    наших гормонів і найбільш очевидний биття нашого серця.

    Прагнення розрізнити метричний малюнок музичної п'єсиможе
    найчастіше зробити доступним навіть саме складний твір, але не
    хвилюйтеся, якщо часом вам здаватиметься, що це не виходить:
    іноді композитори навмисно роблять його мало помітним, можливо, для
    того, щоб створити відчуття простору або часу, що зупинився.
    Наприклад, неможливо стукати в такт відомому початку до
    "Трістану та Ізольді" Вагнера (фрагмент), навіть якщо ви дуже добре
    знаєтеся на музиці.
    У музиці практично не знайдеш твору, в якому б метр і ритм
    повністю збігалися, зливались у нерозривне ціле. Набагато частіше
    зустрічаються твори, в яких взаємодія метра та ритму вступає
    в діалог, а часом і в суперечку, де ритм постійно намагається подолати
    стримуючу розміреність метра. У таких творах ритм стає
    надзвичайно винахідливим: він всіляко уникає збігу з
    метричними частками, то переносячи їх із сильної частки на слабку, то
    перериваючись акцентами та синкопами, як, наприклад, у знаменитому фрагменті
    з балету А. Хачатуряна «Гаяне», який отримав назву «Танець із шаблями».
    Своєю незвичайною образною виразністю ця музика багато в чому
    завдячує саме ритму: його нескінченно рухлива гра, мінливість,
    непередбачуваність завжди безвідмовно діють на слухача, залученого до
    живе та яскраве емоційне співпереживання.
    Буває, що ритму вдається нехай на короткий часвирватися з
    ритмічних кайданів. Це не означає, що він починає діяти сам собою,
    поза зв'язку із загальною ритмічною організацією твору. Однак у свідомості
    слухачів, а часом і в пам'яті багатьох поколінь слухачів який
    або ритмічний оборот може стати найяскравішим чином, сигналом
    всього наступного образного розвитку.
    Таке, наприклад, початок симфонії № 5 Л. Бетховена, яке є
    дуже відомим і значним твором, проте виростає воно з
    короткого мотиву, що складається всього з чотирьох нот:
    Відомо, що композитор сам сказав про свій музичний епіграф: «Так
    доля стукає у двері» слова, що стали надалі крилатими.
    Численні варіанти цього мотиву епіграфу пронизують всю першу
    частина симфонії, проникають й у інші частини. У мотивепіграф вкладено
    не лише похмурий та загрозливий сенс. Одночасно він сприймається

    як заклик до невпинної героїчної боротьби, яка з величезною силоюі
    невгамовною енергією розгортається протягом усієї першої частини.
    Дивовижна ця концентрація потужної музичної енергії, укладена
    всього у чотирьох нотах, до того ж майже позбавлених мелодійного початку!
    Одвічне прагнення музичного ритму до подолання «Земного
    тяжіння» метричної пульсації – один із проявів емоційності
    у музиці. Адже і в людини пульс б'ється не завжди рівно, він прискорюється чи
    сповільнюється залежно від його переживань, хвилювань та тривог. Якщо
    простежити поведінку ритму в музичному творі, то виявиться,
    що воно не завжди однаково: десь ритм підтримує спокійне та
    некваплива розповідь, десь, навпаки, входить у стрімке
    рух музичного потоку, десь навмисне сповільнюється і навіть як
    ніби завмирає.
    Пульс відповідає частоті, з якою розгортаються музичні
    події. Порівняйте повільний пульс "Мрії" Дебюссі (фрагмент) з швидко
    темами, що змінюються, і мотивами його "Ігри хвиль" (фрагмент).
    Тут ми підходимо до ще одного засобу ритмічної виразності
    музики її швидкості, чи темпу.
    Музика, будучи тимчасовим мистецтвом, за довгі століття свого існування
    навчилася руху в багатьох темпах від повільних до самих
    стрімких. Кожен із музичних темпів має свою назву, зазвичай
    на італійською мовою. Так, наприклад, Adagio (адажіо) означає «повільно»,
    moderato (модерато) «помірно», allegro (алегро) «скоро», presto (престо)
    «швидко», presto prestissimo (престо престисимо) «вищою мірою
    швидко». Поруч із цими назвами можуть застосовуватися позначення
    підсилювального (molto мольто «дуже») або стримувального характеру (mа
    non troppo ма нон троппо «але не надто»).
    Як бачимо, у темпових позначеннях відображені навіть різні відтінки
    швидкості. Це пов'язано з тим, що музичний темп величезною мірою
    залежить від змісту та характеру твору, від тих настроїв та
    емоцій, що у ньому переважають.
    Про що розповідає музичний ритм?

    Що чується нам у мірній ході метра, у химерному і часом
    несподіваному малюнку ритму; яку загадку тануть музичні темпи? І як
    все це, поєднуючись безліччю зв'язків, перетворюється на струнке,
    досконалий і гармонійний цілий музичний твір?
    З усіх мистецтв тільки музика здатна показати нам красу в русі, в
    розвитку, у її становленні крок за кроком. А. Блок говорив, що у світі
    «котяться звукові хвилі, хвилі духу». Але так само, як зараз, ці
    хвилі котилися і сто, і двісті років тому. У них наші радості та надії,
    поразки та розчарування, все, чим сповнена людське життя. Лише музиці
    підвладний вираз цього грандіозного безперервного руху
    руху зірок і землі, океанів і річок, людських доль та почуттів. Лише музика
    доносить до нас живий ритм давно минулих часів.
    Джерело http://www.musicfantasy.ru/content/виразнішіредстваmuzyki
    dialogmetrairitma

    Музика 6 клас

    Мета уроку:Підкреслити значення та роль безперервного розвитку діалогу між поняттями «метр» - «ритм» у музиці та житті людини в цілому.

    Завдання:

    Освітня:

    Розвиваюча:Розвивати музичніші здібностіучнів (почуття ритму, ладове почуття, музично-слухові уявлення). Розвивати вокально – хорові навички учнів через пісенний матеріал уроку. Вміння слухати та аналізувати прослуханий матеріал.

    Виховна:

    Музичний матеріал уроку:

    • Слухання та аналіз - А.І. Хачатурян "Танець з шаблями" з балету "Гаяне"; Л. Бетховен симфонія №5 1 частина

    Тип уроку- комбінований

    Вигляд уроку- урок концерт

    Перегляд вмісту документа
    «Діалог ритму та метра»

    Музика 6 клас

    Тема уроку: Діалог метра та ритму.

    Мета уроку:Наголосити на значення і роль безперервного розвитку діалогу між поняттями «метр» – «ритм» у музиці та житті людини в цілому.

    Завдання:

    Освітня:Продовжити знайомити з поняттями діалогу «метра» та «ритму» у музиці та житті; порівняти музичні ритм та метр «Танець із шаблями» А. Хачатуряна та Симфонія №5 Л. Бетховена.

    Розвиваюча:Розвивати музичні здібності учнів (почуття ритму, ладове почуття, музично – слухові уявлення). Розвивати вокально – хорові навички учнів через пісенний матеріал уроку. Вміння слухати та аналізувати прослуханий матеріал.

    Виховна:Виховання у тих, хто навчається слухацьку та виконавську культуру, музичний смакта інтерес до предмета.

    Музичний матеріал уроку:

      Робота з музичним ритмомна прикладі дитячої пені «Ялинка» М. Карасьова

      Слухання та аналіз – А.І. Хачатурян "Танець з шаблями" з балету "Гаяне"; Л. Бетховен симфонія №5 1 частина

      Виконання пісні «Улюблена школа» (Муз. Олександра Єрмолова, сл. Вадима Борисова)

    Технічне обладнання уроку:екран, мультимедійний проектор, комп'ютер, диск «Мистецтво. Музика 6 клас», електронна презентація.

    Тип уроку– комбінований

    Вигляд уроку– урок концерт

    ХІД УРОКУ

    1. Організаційний момент. Емоційний настрій

    Всі розсілися по місцях,

    Нікому не тісно.

    По секрету скажу вам:

    "Буде цікаво!"

    2. Підготовка до сприйняття теми

    Вчитель включає запис метронома, а потім починає вистукувати ритм пісеньки «Ялинка» М. Карасьова.

    Як, ви думаєте, хлопці, про що сьогодні піде на уроці мова?

    Чи сформулюйте тему уроку?

    Сьогодні ми продовжуємо своє знайомство із коштами музичної виразності, а саме з поняттями ритм та метр, розглянемо їх відмінні особливостіі постараємося простежити їхній нерозривний зв'язок, а також познайомимося з різновидами розмірів.

    3. Робота за темою

    Деякі люди вважають, що метр і ритм - це одне й теж, але ми знаємо, що це не так. Згадаймо, що таке ритм? (це співвідношення тривалостей звуків у тому послідовності.). А що ми називаємо метром? (Чередіння сильних і слабких часток).

    Частка метра може бути виражена різною тривалістю.

    Які тривалості ви знаєте? (ціла, половинна, четвертна, восьма, шістнадцята). Що відрізняє їх одну від одної? (довгота звучання)

    Простукайте, будь ласка, на столі ритмічний малюнок дитячої пісеньки «Ялинка» М.Красєва

    А тепер простучите лише метр

    Тепер поділимося на дві групи: одна стукає ритм, інша метр.

    Дуже добре. Молодці. Тепер простучимо лише сильну частку фрази.

    Відстань від однієї сильної частки до іншої називатиметься тактом. Значить виходить, що у пісні «Ялинка» в одному такті 2 частки або 2 чверті.

    Тепер ми створимо оркестр ударних інструментів. Ми розділимося на 3 групи та під музику пісні «Ялинка» гратимемо на ударних інструментах. Кожен інструмент гратиме свій ритм. Тож почнемо.

    Є музичні твори, які написані у дводольному (навести приклад), а також у тридольному, чотиридольному та інших розмірах.

    Барабани та інші ударні інструменти майже завжди використовуються в поп-музиці для підтримки метроритмічної основи, водночас у класичній музиці вони частіше використовуються для пунктуації чи підкреслення ритму, встановленого налаштованими. музичними інструментами. Навіть без барабанів у класичній музиці неважко розрізнити метр: ви, як правило, сприймаєте його, постукуючи пальцями під музику. Якщо віднести метр до рівномірного повторення подій, то існує «метр» Всесвіту та нашого повсякденного життя. Є «метр» циклічного повторення пір року, місяців і днів, як і «метр» життєдіяльності людини: дихання, ходьби, і найбільш очевидний - биття нашого серця.

    У музиці практично не знайдеш твори, в якому метр і ритм повністю збігалися б, зливалися в нерозривне ціле. Набагато частіше зустрічаються твори, в яких взаємодія метра і ритму вступає в діалог, а часом і в суперечку, де ритм постійно намагається подолати стримуючу розміреність метра. У таких творах ритм стає надзвичайно винахідливим: він всіляко уникає збігу з метричними частками, то переносячи їх із сильної частки на слабку, то перериваючись акцентами і синкопами, як, наприклад, у знаменитому фрагменті з балету Арама Хачатуряна «Гаяне», який отримав назву з шаблями», який написаний у чотиридольному розмірі.

    (Слухання музики: Арам Хачатурян «Танець із шаблями» з балету «Гаяне»)

    Давайте охарактеризуємо твір за допомогою "Таблиці емоційних станів".

    Повторне слухання фрагмента, простукування ритму та метра (1 хв).

    Іноді ритм і навіть короткий ритмічний оборот може стати основою яскравого образу всього музичного твору. Таке, наприклад, початок симфонії № 5 Л. Бетховена, яке є дуже відомим і значним твором, проте виростає він із короткого мотиву, що складається всього з чотирьох нот.

    Відомо, що композитор сам сказав про свій музичний епіграф: "Так доля стукає у двері" - слова, що стали надалі крилатими. Численні варіанти цього мотиву-епіграфа пронизують усю першу частину симфонії, проникають і в її інші частини. У мотив-епіграф вкладено як похмурий і загрозливий сенс. Одночасно він сприймається як заклик до невпинної героїчної боротьби, яка з величезною силою та невгамовною енергією розгортається протягом усієї першої частини.

    Аналіз твору. Простукування ритму та метра.

    - Як ви думаєте: Чи можуть повністю збігтися метр і ритмічний малюнок?

    (Теоретично можливо, але тоді закінчиться чи перерветься поняття (діалог).

    4. Фізкультхвилинка (артикуляційні та дихальні вправи)

    5. Розспівування. (Звук "м", "а", "про").

    6. Робота над піснею «Улюблена школа» (Муз. Олександра Єрмолова, сл. Вадима Борисова).

    «Улюблена школа»

    Школа дивиться добрими очима,

    І сяє погляд від чистоти,

    Прикрашає фарбами полотна.

    З самого початку пояснила нам,

    Що душа дорожча за срібло,

    Наша школа найулюбленіша -

    Колиска мистецтва та добра.

    Приспів: Ти даруєш звуки

    Ти даруєш фарби,

    І оживають дитячі казки.

    Від класики до рок-н-ролу:

    Все дарує улюблена школа.

    Від класики до рок-н-ролу:

    Все дарує улюблена школа.

    Високі і помисли, і почуття

    І біжать твої учні

    У храм благословенного мистецтва

    Швидкою зграйкою наввипередки.

    Це двері, відчинені для кожного,

    І, поки крутиться земля,

    Найзаповітніше і найважливіше

    Відкривають нам учителя.

    По величезних просторах Росії

    Розлітаються випускники

    І несуть широко та красиво

    Світло небесне у всі куточки.

    Від душі побажати тобі хочеться,

    Щоб нині і через віки

    Пробивалась у серцях твоя творчість

    Сріблястою водою джерела.

    7.Підведення підсумків
    Чудово! Настав час підбити підсумки.

      Як ви гадаєте, чи могла б музика існувати без ритму та метра?

      Які їх відмінні риси?

      З якими розмірами ми сьогодні познайомились?

      Назвіть твори, які прозвучали на уроці, їхніх авторів.

    8. Рефлексія

      Діти, чому ви сьогодні навчилися на уроці?

      На яких навчальних заняттяхвам можуть знадобитися ці знання?

    9.Домашнє завдання

    Вивчити текст пісні «Улюблена школа» напам'ять, підготувати доповіді про життя та творчість композиторів Л. Бетховена та А. Хачатуряна (за варіантами).

    Я дякую вам за гарну роботуна уроці. Думаю, ви всі попрацювали на «5» і сподіваюся, що ви з нетерпінням чекатимете нової зустрічіз музикою. До зустрічі на наступному занятті!