Конспект розмови щодо знайомства з музичним інструментом. Сценарій музичної розваги для дітей середнього гурту на тему: Музичні інструменти. Діти під музику заходять до зали, стають у спільне коло

Тема уроку: знайомство з музичними інструментами.

Мета уроку:продовжувати знайомити дітей із музичними інструментами.

КОРЕКЦІЙНІ:Розвивати мовлення учнів під час аналізу музичних п'єс, почуття ритму, розвивати вокально-хорові навички Розвивати творчі здібності, активність учнів, культуру мислення.

ОСВІТНІ:Формувати знання учнів про музичні інструменти, продовжити розвивати навички вміння аналізувати, висловлюватися про прослухану музику, свідомо підбираючи відповідні слова характеру музичних п'єс.

ВИХОВНІ:Виховувати естетичні, моральні, патріотичні якості на основі музичних п'єс, інтерес та любов до образотворчому мистецтву, музики, літератури, повага один до одного і думки товаришів, посидючість на уроці.

ОБЛАДНАННЯ:ноутбук, ілюстровані сторінки музичного матеріалу, диски із записом музичних п'єс, зображення нот, квіти, для відображення настрою, презентація, ТСО.

Хід уроку

Вхід у клас. Організаційний момент.

"Вітаю"

Сьогодні на уроці ми вирушимо у подорож, у світ музики, добра та краси.

Ми познайомимося продовжуватимемо знайомитися з музичними інструментами.

Але спочатку я пропоную вам подивитися уважно на свої парти. Перед вами лежать три квітки, які допоможуть нам визначити ваш настрій (де Біла квіткапоганий настрій, жовта квіткагарний настрій, а червона квітка – чудовий настрій). Подумайте і підніміть ту квітку, яка більше підходить вашому настрою на початку уроку. Тепер опустіть їх і відкладіть на край парти, вони нам знадобляться ще в кінці уроку.

А допоможуть нам оцінити вашу роботу картки, де зображені ноти. За правильну відповідь ви отримаєте по ноті, а наприкінці уроку ми порахуємо скільки нот ви отримали, а відповідно дізнаємося, як ви працювали на уроці. Де 7-6 ноти – ти молодець, 4-5 нот – це хороша роботана уроці, 3 ноти і менше – ти старався.

Але спочатку давайте згадаємо, як називається цей інструмент (СЛАЙД фортепіано). Я пропоную послухати звучання фортепіано та уявити себе у ролі піаніста. Для цього потрібно сісти рівно руки ми поставимо на парту як це фортепіано, а ваші пальчики будуть бігати по парті як клавішами фортепіано. (ЗВУК ФОРТЕПІАНО)

Молодці, а як звучала музика голосно чи тихо?

Діти:

Молодці, а цей інструмент, як називається? (СЛАЙД СКРИПКА)

Діти: скрипка.

А як грають на ньому? Покажіть. (ДІТИ ПОКАЗУЮТЬ, ЯК ГРАЮТЬ НА СКРИПКУ)

Давайте встанемо на ніжки і як маленькі, скрипалі-початківці пограємо на скрипці (МУЗИКА. Звучання скрипки).

Ви чудово впоралися і з цим завданням.

А тепер слухайте загадку. Що це?

Усі ми дуже любимо слухати

Як співає у нас Тамара.

І в руках її слухняна

Шестиструнна…

(гітара)

Отже, сідаємо як справжні гітаристи і уявляємо, що в нас у руках якийсь інструмент?

Діти: гітара.

(ЗВУЧИТЬ МУЗИКА. ЗВУЧЕННЯ ГІТАРИ)

Ви великі молодці, пам'ятаєте назву та манеру виконання на кожному музичному інструменті, який ми з вами проходили. Настав час познайомитися з таким музичним інструментом як трикутник (СЛАЙД І РОЗПОВІДЬ ПРО ТРИКУТНИК) Послухаєте звучання цього інструменту.

Діти, ви так добре позаймалися, давайте згадаємо які музичні інструменти ви знаєте. (ЯКЩО ЗАВАЖАЮТЬСЯ ПОКАЗ СЛАЙДІВ З ІНСТРУМЕНТАМИ).

А зараз ми з вами відпочинемо встанемо з-за парт і трохи рухаємося.

Фізмінутка.

Ми плескаємо в долоні, хлоп, хлоп
(бавовна над головою)
Ми топаємо ногами, топ, топ
(високо піднімаємо коліна)
Качаємо головою
(головою вперед назад рухати)
Ми руки піднімаємо, ми руки опускаємо
(Руки підняти, опустити)
Ми низько присідаємо та прямо ми встаємо
(Присісти і підстрибнути)
Руки вниз на бочку.
Розтискаємо-в кулачок
Руки вгору та в кулачок
Розтискаємо на бочок
На шкарпетки піднімайся
Присідай і випростуйся.

Дихальна та артикуляційна гімнастика(«Нюхаємо квіточку».) гімнастика для міміки обличчя (коротка розспівка).

Запитання. Хлопці, яку пісню ми з вами навчали на минулому уроці?

Відповідь. «Два веселі гусаки».

Давайте пригадаємо перший куплет пісні та заспіваємо.

Діти виконують перший куплет пісні «Два веселі гуски»

Розучування.

Розучування 2 куплети пісні, робота з текстом.

Підсумок уроку:

Хлопці, наша подорож у світ музики, добра та краси добігла кінця. Давайте разом із вами скажемо тему нашого уроку.

Тема нашого уроку: Ознайомлення з музичними інструментами.

Мета уроку: продовжувати знайомити дітей із музичними інструментами.

Скажіть, які музичні інструменти ви знаєте?

Як ми граємо на фортепіано? Скрипці? Гітарі? Трикутник?

Окрім слухання на уроці чим ще займалися? ( Співали, грали на музичних інструментах, відгадували загадки.)

Хлопці, настав час повернутися до наших квітів, вони допоможуть дізнатися ваш настрій наприкінці уроку. Підніміть квітку, яка відповідає вашому настрою.

А зараз підчитайте, скільки нот ви отримали за урок (виставлення оцінок).

МБУДО ЦДТ

Конспект заняття.

Тема:

педагог додаткового

освіти Ромашова О.М.

Тула, 2016

«Магазин музичних інструментів»

Тема заняття: "Музичні інструменти"

Ціль:

- розвиваюча - розвиток музичних та творчих здібностей, психофізичних функцій (пам'ять, увага, сприйняття, мислення, уява);

- навчальна - закріплення та узагальнення знань про музичні інструменти;

- виховує - Виховання виконавської культури, культури поведінки, толерантності.

Обладнання: комп'ютер, проектор з екраном, ради, піаніно.

Методичне забезпечення: картки із зображенням музичних інструментів, магнітофон, ширма, дитячі музичні інструменти, предмети: магнітофон, телефон, щітка для одягу, порошок, касети, диски, бубон, дерев'яні ложки, металофон, ноти, книги про музичні інструменти, розмальовки з музичними інструментами, крем для рук, кухоль, скотч; заготівлі для виготовлення шумових інструментів.

Хід заняття:

Організаційна частина.

Здрастуйте, хлопці!

Ви, мабуть, любите ходити до магазинів? (Відповіді дітей) Сьогодні ми з вами відправимося в незвичайний магазин, музичний. Як ви вважаєте, що може продаватися в цьому магазині? (відповіді дітей) Подивіться, у мене на столі багато різних предметів, які з них можуть продаватися в магазині музичних товарів (на столі розкладені предмети: магнітофон, телефон, щітка для одягу, порошок, касети, диски, бубон, дерев'яні ложки, металофон, ноти, книги про музичні інструменти, розмальовки з музичними інструментами, крем для рук, кухоль, скотч (завдання: дітям потрібно вибрати товари, які можуть продаватися в музичному магазині).

Ціль: розвиток уваги, мислення, пам'яті.

Які ж з цих предметів є основними, які продаються в музичному магазині? (Відповіді дітей)

Звичайно, це музичні інструменти.

Основна частина.

Ітема нашого заняття «Музичні інструменти» . Давайте їх повторимо (усне повторення музичних інструментів)

Ми згадали назви музичних інструментів, а тепер згадаємо, як вони виглядають, а в цьому нам допоможе наш комп'ютер, тож увага… На екрані з'являється інструмент, а вам треба сказати його назву.

2-3 слайди. Почергова поява зображень музичних інструментів.

Ціль: повторення пройденого матеріалу, розвиток пам'яті, уваги.

А ще ми знаємо, що кожен музичний інструмент видає свій унікальний, чарівний звук. Давайте пограємо у гру «Вгадай, що звучить».

Гра "Вгадай, що звучить".

Ціль: розвиток музичного слуха.

(за ширмою знаходяться музичні інструменти та запис звучання музичних інструментів, педагог грає на кожному з них по черзі, а діти повинні дати назву музичному інструменту, що прозвучав)

Хлопці, а чи можуть інструменти грати самі по собі? (Відповіді дітей)

Ви знаєте, у нашому магазині сталася неприємна історія, молодий продавець переплутав, які смички, палички, молоточки до яких інструментів належать, давайте допоможемо йому розкласти. Увага на екрані.

4-5 слайдів. «Музичні палички» (поява на екрані паличок від музичних інструментів, діти говорять назву та відгадують від якогось інструменту, потім на екрані з'являється музичний інструмент, перевіряючи, чи правильно відповіли діти)

Ціль: розвиток логічного мислення.

Але хіба інструменти можуть грати самостійно? (Відповіді дітей)

Як називають людей, які грають на музичних інструментах? (відповіді дітей) Зараз на екрані з'являться картинки із зображенням музикантів, які грають на певних музичних інструментах, вам потрібно буде сказати, як їх називають.

6-8 слайдів. Хто, на чому грає? (На екрані по черзі з'являються музиканти з музичними інструментами)

Ціль: розвиток пам'яті, мислення.

А зараз я візьму в руки бубон та маракас і теж стану музикантом, яким? (відповіді дітей) І пограємось у гру«Вгадай, що за дзвін»

Ціль: розвиток слухової уваги, координації рухів, орієнтування у просторі.

У музичному магазині інструменти завжди розставлені за групами. Ми знаємо, що існує три основні групи музичних інструментів: струнні, духові та ударні.

Завдання: у мене на дошці вивішені картинки із зображенням музичних інструментів, вам потрібно розподілити їх за групами (виконання завдання)

Ціль: розвиток уваги, логічного мислення.

Тепер уявіть, що кожен музикант візьме до рук свій музичний інструмент і всі вони заграють одне музичний твір, то як називатиметься їх колектив? (відповіді дітей) А як називають людину, яка керує оркестром? (Відповіді дітей) А тепер, давайте подивимося на екран.

9 слайд. (зображення оркестру) На яких інструментах грають музиканти у цьому оркестрі? (Відповіді дітей)

А ми знаємо пісню, яка називається«У нашому оркестрі» муз. Т.Попатенко, сл. М.Лапісової. Давайте її виконаємо, але спочатку, як музиканти налаштовують свої інструменти перед виступом, і ми маємо налаштувати свій інструмент – голос, щоб він гарно звучав. Згадаймо поспівку «Труба» (виконання поспівки)

Тепер можна співати пісню (виконання пісні«У нашому оркестрі» )

Які інструменти брали участь у нашому оркестрі? (Відповіді дітей)

Ми сьогодні багато говоримо про музичні інструменти. Але не сказали про найголовніше, хто ж їх виготовляє? (Відповіді дітей)

Це дуже складна, копітка праця – створити музичний інструмент, щоб він гарно звучав і своїм звуком зачаровував слухачів. Щоб стати майстром з виготовлення музичних інструментів потрібно багато вчитися, можливо, хтось із вас стане знаменитим майстром. А поки що ми спробуємо з вами створити простий музичний інструмент. Хочете спробувати? (Відповіді дітей)

(Виготовлення шумових інструментів з коробочок від кіндер-сюрпризів та наповнювача: квасолі, пшона, рису і т.д.)

Ціль: розвиток музичних, творчих здібностей, почуття ритму

Які музичні інструменти в нас вийшло: шумові чи мелодійні? (Відповіді дітей) Отже, ми створили оркестр шумових інструментів. Давайте пограємо на них (гра на музичних інструментах за певним ритмом)

Заключна частина.

Наші інструменти втомилися, вирушають на свої місця, а музична крамниця закривається. І наше заняття добігає кінця.

Згадаймо, які ж музичні інструменти ми побачили сьогодні в музичному магазині? (відповіді дітей) На які основні групи діляться музичні інструменти (відповіді дітей) А як називається колектив музикантів, які виконують один музичний твір? (Відповіді дітей) Всім дякую! До побачення!

Конспект безпосередньо освітньої діяльності
"Знайомство з духовими музичними інструментами"

З музичного проекту
«Що ми знаємо про музичні інструменти»

Ганичева Тетяна Авенірівна,
музичний керівник МБДОУ №25,
м. Мончегорськ

Самусєва Юлія Миколаївна,
вихователь МБДОУ № 25,
м. Мончегорськ

Завдання:
1. Формувати елементарні уявленняпро духові музичні інструменти.
2. Розвивати сприйняття музики.
3. Залучити вихованців до класичній музицічерез вивчення інструментів симфонічного оркестру.

Діти входять до зали та виконують вітання «Здрастуйте» М. Ю. Картушіною.
Вихователь:Візьміть кожен по одній картці, зараз ми пограємо з вами.

Гра «Музичні інструменти», українська нар. мелодія
1 частина – діти з картками музичних інструментів біжать коло.
2 частина - пружинки, руки з карткою праворуч - ліворуч, кружляння.
Після закінчення музики діти по черзі (на кого покаже вихователь) називають інструмент, і до якої групи симфонічного оркестру він належить.

Діти сідають до фортепіано.
Музикальний керівник: Подивіться, яка незвичайна пташка (дме в свистульку). Що це, хлопці? Свистулька – народний духовий інструмент. Чому духовий? Бо в неї дмуть! А на чому грає пастушок? (Показ ілюстрації). Правильно, на дудочці чи сопілці. Слухайте.

Виконується в аудіозаписі «Концерт для флейти №1»В.А. Моцарт.

Музикальний керівник:Як звучить музичний інструмент? Звук легкий, витончений, свистячий. Це грає флейта (ілюстрація).
Флейта – духовий інструмент, дуже схожий на дудочку.
Ми сьогодні познайомимося з вами із духовими інструментами симфонічного оркестру. Назвіть групи інструментів, які ви знаєте? (Плакат – інструменти симфонічного оркестру).
Діти називають інструменти.
Музикальний керівник:Перш за все знайте, що існує 2 групи духових інструментів, залежно від матеріалу, з якого ці інструменти виготовлені. З дерева – (діти кажуть: дерев'яні), з міді (діти кажуть: мідні) духові інструменти.
До групи дерев'яних духових інструментів відносяться: флейта, фагот, кларнет та гобой (показ карток).
У флейти самий високий голос. Флейта – дерев'яний духовий інструмент, але зараз найчастіше її виготовляють із металу, іноді із пластику та скла. Слухайте флейту.
На екрані слайд – флейта (з музичної презентації"Духові інструменти").

Корекційна вправа «З'єднай по точках»(Контур флейти).

Музикальний керівник:Гобій – голос у нього нижчий, ніж у флейти. Голос у Гобоя трохи гугнявий (як у людини, яка каже «в ніс») (слайд – гобой). Слухайте.

Виконується в аудіозаписі «Концерт для гобою з оркестром і бемоль мажор»В. Белліні.

Гра « Музичні картинки» (знайти силует гобою на зображенні) фото.

Музикальний керівник:Кларнет (плакат) має м'який, теплий, ласкавий тембр (голос). Може співати і високо та низько (слайд – кларнет). Слухайте.

Виконується в аудіозаписі «Концерт №1 для кларнету з оркестром»Вебер.

Показати на плакаті "Інструменти симфонічного оркестру".
Музикальний керівник:Фагот – дерев'яний духовий інструмент із найнижчим голосом (тембром звучання), виконує басові партії в оркестрі (слайд – фагот). Слухайте.

Виконується в аудіозаписі «Соло на фаготі», Петро Стоянов.

Гра «Лабіринт»(провести лініями, що ведуть до дерев'яних духових інструментів).

Музикальний керівник:Сама гучна групав симфонічний оркестр- Мідні духові інструменти. Сьогодні я лише познайомлю вас із ними (плакат). Який інструмент вам знайомий? Правильно це труба.
Труба – інструмент із високим, чистим звуком. Труби бувають різних розмірів, кожен має свій тембр (голос).
Валторна (ріжок) – звук її може бути м'яким, може – скрипучим. В оркестрі вона не одна (від 2 до 8).
Тромбон – найчастіше виконує не мелодію, а басовий акомпанемент. Тільки тромбон має спеціальну висувну деталь, за допомогою якої змінюється звучання інструменту (показати).
Туба – найбільший низький голос, як контрабас у струнних інструментів. Тембр у туби суворий, масивний.

Музикальний керівник:Пам'ятайте, ми з вами дивилися казку «Музичний теремок». Нехай сьогодні у нашому музичному теремкуоселяться лише духові інструменти.

Гра «Знайди картку заданого інструменту та розмісти у віконці теремка»(Діти виконують по одному за бажанням, інші діти перевіряють правильність виконання завдання, допомагають).

Музикальний керівник:Слухайте.

Виконується «Забуття» A. Пьяццолла (ісп. Вероніка Кожухарова (саксофон) та Московський Симфонічний Оркестр).

Музикальний керівник:Це звучить саксофон. У нього співучий вібруючий звук. Саксофон входить до дерев'яних духових інструментів, хоча виготовлений з металу. Цей інструмент інколи вводиться до складу симфонічного оркестру. Найчастіше він звучить у джазі та на естраді.
Музикальний керівник:Ми з вами чудово провели час. Вам сподобалось? З якою групою симфонічного оркестру ми сьогодні познайомились? Який духовий інструмент вам сподобався? (Діти відповідають за одним за бажанням). Ми приготували вам картки з загадкою, яку ви спробуєте розгадати з мамою або татом і намалюєте відгадку (на звороті силует - крапками). Підійдіть, будь ласка, до мене, я хочу вам подякувати і попрощатися (діти заплющують очі, музичний керівник гладить їх по голові).

Муніципальне дошкільне освітня установа дитячий садокзагальнорозвиваючого виду №28 «Лелека» м.о.Подільськ

Конспект основної освітньої діяльності з музичного вихованняу підготовчій
до школи групи

Тема: Знайомство з музичними інструментами«
Тітіва, що звучить.
»

Виконав музичний керівник МДОУ №28 «Лелека»
Мусіна Ірина Михайлівна

м.о.Подільськ 2016

Маленька Дудочка, Барабанчик і
Тітіва, що звучить.

Ціль : Знайомство дітей з історією виникнення музичних інструментів

Завдання :

    Ознайомити дітей із різними групами інструментів;

    Познайомити з звучанням;

    Викликати інтерес до подальшого вивчення історії музики та музичних інструментів

    Доставити радість та задоволення від прилучення до музичного мистецтва.

Оснащення музичного залу: комп'ютер, проектор з екраном, два виставкові столи з музичними інструментами, розташованими за групами. Блок-флейта, барабан, скрипка.

Хід заняття

(Слайд 1) Діти входять до зали під музику, розглядають виставку з інструментами, сідають на стільці. Стільці розставлені перед екраном півколом.

МР: (співає)Здрастуйте, хлопці!

Діти: (співають)Вітаю!

МР:У нас із вами сьогодні не зовсім звичайне заняття. Сьогодні я хочу познайомити вас із моїми друзями, і дуже хочу, щоб і ви потоваришували з ними. Бажаєте? (так)Ну тоді...

(Слайд 2)Якось, давним-давно, коли ще нікого з вас не було на світі (слайд 3),так, втім, і ваших батьків теж не було (слайд 4), та й бабусь із дідусями теж (Слайд 5).Не було жодних машин (слайд 6), літаків (Слайд 7), комп'ютерів (слайд 8)та інтернету (слайд 9), не було навіть метро та трамвая (слайд 10). Загалом, не було нічого, крім дуже гарної природи, диких звірів та людини (слайд 11). Так ось одного разу, (слайд 12)одна людина вийшла на полювання (бо харчувався він тим, що здобув на полюванні або виростив сам) до швидкої річки. Але… забувши про голод, він зупинився, почувши чудові звуки. Його «вечеря» давно втік (слайд 13), а він усе стояв, заворожений цим загадковим звуком, що невідомо звідки взявся.

(Слайд 14)був неймовірний шум вітру, що заплутався в очереті. Очерет видавав справжнісінькі мелодії. Тільки людина не знала, як це виходить така чудова музика.

Людина зрізала одну тростину і дунула в неї, як вітер. (Слайд 15) (Граю на тростинній флейті). І…о, диво! Ось вона, музика! А Маленька ДУДОЧКА (так він її назвав), щойно з'явившись на світ, тут же почала веселитися і грати на всі лади. (Граю на тростинній флейті).Людина зраділа тому, що так чудово вдалося приручити вітер, і так добре це в нього вийшло.

Але Маленькій Дудочці було нудно однієї, і вона заграла сумну мелодію. (Граю на тростинній флейті сумну мелодію)На вулиці йшов дощ …(Слайд 16).І тут людина почув гуркіт грому. Вони були чутні далеко-далеко, і людина вирішила, що їй треба спробувати приручити грім. Але як це зробити? Він знайшов шкуру тварини, натягнув її на старий пеньі вдарив по ній рукою. (Беру до рук барабан). (Слайд 17)І ось з-під його рук вилетів звук, точнісінько схожий на той самий грім.

(Слайд 18)Маленька Дудочка та БАРАБАНЧИК – так людина назвала цей інструмент – дуже весело почали грати разом. Як же це чудово – бути друзями!

(Слайд 19)Якось, перебуваючи на черговому полюванні, людина, випустивши стрілу, почув звук тітки, що вагалася. Її вібрація так здивувала і вразила його, ніби зазирнула в найпотаємніші куточки душі. Йому захотілося повторити цей звук, і він почав використовувати лук для полювання як музичний інструмент. (Слайд 20)Потім він натягнув на цибулю наскільки струн (так він назвав тятиву) різної довжини та товщини. Вийшов інструмент, який він назвав ЛІРОЮ. (Слайд 21)

Йшли роки, десятиліття, століття та епохи. (Слайд 22)Маленька Дудочка, Ліра та їх вірний другБарабанчик крокували разом крізь час, супроводжуючи людину протягом цього шляху. (Слайд 23)Людина дуже полюбила музику, і щоразу намагалася прикрасити нею своє життя.

(Слайд 24)Маленьку Дудочку людина використовувала скрізь - він радів і сумував разом з нею, працював і відпочивав. (Слайд 25)Згодом у Маленької дудочки з'явилися сестри та брати. (Слайди 26, 27, 28)У різних народівце були різноманітні гудки, сопілки, сопілки, жалейки, ріжки, волинки та флейти. (Слайд 29)А ось цей незвичайний інструмент називається альпійський ріг. Його довжина сягає 5 метрів! Слухайте, як він звучить.

(Слайд 30)Давайте вийдемо з вами на килим і пограємось. Стайте у коло. Ви чули, що звуки бувають гучні та... (тихі), високі та... (низькі), довгі та... (короткі). Зараз ми під музику йтимемо по колу і повторюватимемо за мною певну послідовність рухів. Будьте уважні! (Після гри діти сідають на стільці)

(Слайди 31 – 37)До Звучої тятиви Ліри приєдналися її родичі: гуслі, арфа, цимбали, лютня, гітара та наша балалайка. (Слайд 38)Але людині захотілося продовжити звучання маленької Ліри, і він вигадав Смичок – спеціальна паличка-тростина з натягнутим волоссям. Найкраще для цього підійшло волосся коня. З його допомогою струна вагалася і звучала так довго, як вистачало довжини смичка. (Слайди 39, 40)Такі інструменти людина назвала Віоламі. Вони стали старшими сестрами красуні (слайд 41)СКРИПКИ – найпримхливішого та найпрекраснішого інструменту, створеного людиною. (граю на скрипці"AVE MARIA"Бах-Гуно)

(Слайд 42)Сильно змінилися стародавні музичні інструменти: Маленька Дудочка перетворилася на цілу родину духових інструментів на чолі з Королевою Флейтою (Слайди 43 - 46). Наш старий друг Барабанчик (слайд 47)теж придбав безліч родичів: це були різні бубни, тамбурини, там-тами, тарілки, літаври, ксилофони, металофони та багато-багато інших. Звучуча тятива цибулі стала прародителькою одразу двох величезних сімей (слайди 48, 49)– струнних щипкових та струнних смичкових музичних інструментів. (Слайд 50)Ще одне сімейство струнних інструментів – клавішні (ударні, щипкові, духові) інструменти – клавесини, фортепіано, акордеони ін.

(Слайди 51, 52)Всі вони досі дружать один з одним та з людиною. Вони навчилися звучати всі разом у народному та симфонічному оркестрі, у старовинній народній та класичній манері, у сучасній та естрадній музиці. (Слайд 53) Граю на скрипці С.Джоплін «Артист Естради»

(Слайди 54 – 56)Люди досі придумують все нові і нові форми музичних інструментів, але вони є прямими нащадками Маленької Дудочки, її друга Барабанчика та їхньої приятельки Маленької Тітиви, що звучить.

Хлопці, ну от і підійшла до кінця наша сьогоднішня подорож у дивовижну країну музики та її вірних слуг – музичних інструментів. Які інструменти були для вас незнайомі? (відповіді дітей), а які з них найбільше запам'яталися? (відповіді дітей), а до яких родин належать названі вами інструменти? (Відповіді дітей). Молодці хлопці! Вам сподобалось наше чарівна подорож? (Відповіді дітей) І мені теж дуже сподобалося. Ви дуже уважно мене слухали та брали активну участь у нашій бесіді. Давайте ще раз подивимося на нашу виставку музичних інструментів та ненадовго попрощаємось.

(Співаю)«До побачення, діти!»

Діти: (співають)"До побачення!"

Під музику діти виходять із музичного залу.

Мета заняття:

Дидактичний матеріал: Зображення роялю та клавесину, портрети композиторів (І.С.Бах, Ф.Шопен), аудіо (відео) запису творів.

Методичні рекомендації: Заняття може проводитись як у першій, так і у другій половині дня. Час проведення заняття – 20 хвилин. Основний спосіб досягнення мети заняття – словесний, тобто. розмова із дітьми. Не менш важливим є практичний метод: демонстрація ілюстрацій (слайдів, відеозаписів), наочне дослідження інструменту (піаніно), прослуховування творів, передача вражень у танцювальній імпровізації. Для закріплення матеріалу необхідна підсумкова бесіда з дітьми та коротке повторення пройденого на наступних 2-3 заняттях.

Хід заняття

Музикальний керівник:Сьогодні ми поговоримо про сім'ю інструментів, один із яких ви добре знаєте.

Як називається інструмент, на якому я граю?
(Відповідь дітей).

Музикальний керівник:Правильно цей інструмент називається піаніно.

Чи знаєте ви, що у піаніно є старший брат? Цього брата звуть рояль, що у перекладі з французької означає «королівський». Подивіться уважно. Чим схожі ці брати-інструменти?

Педагог показує зображення піаніно та рояля. Діти старшого віку самостійно шукають схожість. Малюкам порівняння робить педагог.

Музикальний керівник: І у піаніно, і у рояля є клавіші, на які натискає музикант Подивіться: білі клавіші йдуть поспіль, чорні чергуються: дві-три-перепустки, дві-три-перепустки. Всі ці кнопки складають клавіатуру. Давайте подивимося, які клавіатури у піаніно та рояля. Цілком вірно, вони однакові.

І піаніно, і рояль мають педалі, на які піаніст натискає ногами. Давайте послухаємо, навіщо потрібні педалі.

Наочна демонстрація.

Права педаль подовжує звук. Навіть якщо натиснути клавішу та прибрати руку, інструмент звучатиме. Послухаймо, що відбувається зі звуком, коли ми натискаємо ліву педаль. Правильно, звучання інструменту стає тихішим.

Чим же відрізняються піаніно та рояль? Рояль-це великий інструмент, у нього потужний звук і тому на роялі грають у концертних залах, таких, наприклад, як філармонія та капела. Піаніно менше розміром, звучить воно не так яскраво, зате його можна поставити в квартирі.

Як же з'являється звук у рояля та піаніно? Піаніст натискає клавішу. Клавіша з'єднується з молоточком, що б'є струною. Усередині інструменту закріплено безліч струн. Вони різної довжини та товщі. У найнижчих звуків товсті струни. Чим вищий звук, тим тонша струна. Погляньмо, як це відбувається.

Діти разом із педагогом розглядають будову піаніно.

Музикальний керівник:А тепер я покажу вам ще один інструмент.

Педагог показує зображення клавесину.

Це дідусь рояля – клавесин.Подивіться, наскільки вони схожі. Подивимося, чим вони відрізняються?

Педагог показує зображення з інструментом.Діти старшого віку шукають схожість самостійно. Малюкам порівняння робить педагог.

Музикальний керівник:У клавесина дві клавіатури. Він дуже красиво прикрашений, немає педалей і розмір клавесину набагато менший, ніж рояль. Як ви думаєте, навіщо знадобилося вигадувати рояль, якщо музиканти вже мали такий гарний інструмент, як клавесин?
(Відповідь дітей старшого віку).

Музикальний керівник:Клавесин чудовий інструмент. Безліч гарних творівнаписано йому. Але є в нього одна особливість: його гучність завжди однакова. Слухайте: на піаніно я можу зіграти тихо, можу дуже голосно.

Наочна демонстрація.

Тому піаніно та рояль називають фортепіано («форте» - голосно, «піано» - тихо). А на клавесині, хоч би як я намагалася, гучність звуку буде однаковою.

Педагог показує портрет І.С.Баха

Це був дуже серйозний композитор і складав він дуже серйозну музику. Ми послухаємо Прелюдія. Це скоріше п'єса-вправа. Бах написав її своїм дітям, коли вони вчилися грати на інструменті. Сідайте зручніше, зараз ви почуєте голос дідуся-клавесина.

Звучить Прелюдія до-мажор. ХТК 1 том

Музичний керівник: Вам сподобався клавесин? А тепер давайте послухаємо твір, що виконується на роялі. Цю п'єсу написав польський композитор Фредерік Шопен.

Педагог показує портрет Ф.шопена

Цей композитор написав безліч гарних творів для фортепіано. Він і сам був віртуозним піаністом. Ми слухатимемо ноктюрн. «Ноктюрн» у перекладі означає «нічний». Уявіть собі: літо, тиха ніч, вікно відчинене в саду. У кріслі сидить Шопен. Він думає про щось і в голові його звучить ця музика. Влаштовуйтесь зручніше та послухайте, про що розповідає нам Ноктюрн.

Звучить Ноктюрн №1, опус 9

Музикальний керівник:Вам сподобався голос рояля? А ноктюрн? А тепер розкажіть мені, який настрій був у Шопена, коли він складав цей Ноктюрн? (Відповіді дітей).

Музикальний керівник:Згадаймо, з якими інструментами ми сьогодні познайомилися? Як називаються піаніно та рояль? Чому? Чим вони відрізняються від клавесину? Твори яких композиторів слухали?
(Відповіді дітей).

Музикальний керівник: Тепер я хочу запропонувати вам танцювальну імпровізацію на музику Шопена Уважно слухайте музику і постарайтеся рухами передати настрій та характер п'єси.

Танцювальна імпровізація. Ноктюрн №2, опус 9.