План-конспект заняття (старша, підготовча група) на тему: Спільна освітня діяльність у міні-музеї «Руська хата» «Милості просимо гості дорогі. Конспект інтегрованого заняття «В гостях у Бабусі-Забавушки» (Екскурсія до міні-музею

ЧАХАЛЯН ЛЮДМИЛА МИКОЛАЇВНА Музичний керівник вищої категоріїМАДОУ м. Нижньовартівська ДС №41 «Росинка»
СЦЕНАРІЙ ЕКСКУРСІЇ У МІНІ МУЗЕЙ

«РУСЬКА ХАЗ»
Екскурсоводи діти від 6-7 років (екскурсію проводить одна дитина або текст можна розділити на кілька дітей) Здрастуйте, гості дорогі! Гість на поріг – господареві радість. Це кімната російської хати, вона ще називається -
хата.
Така раніше була у наших прабабус у селі. Центральне місце у будинку займала
пекти
, її топили дровами і щоб вони гарно горіли їх помішували ось такий
кочергою
.
Пекти обігрівала будинок і в ній готували їжу в
чавунних горщиках
. Горщик ставили в піч, а з неї діставали
рогачем
, Щоб господарка не обпекла свої руки. Головною їжею була каша. Є російське прислів'я; "Щи та каша - їжа наша. Їжу їли дерев'яними ложками. Їжучи дерев'яною ложкою, ніколи не обпечешся.

Стіл
- Одна з основних частин хати. Його робили більшим, щоб за ним одразу могла розміститися вся родина на дерев'яних лавках. На столі стояв великий
самовар
і вся селянська родина, пили гарячий чай з медом, з пирогами та млинцями. Самовар став символом добра, домашнього затишку та сімейного спокою. Поруч із лавками стояли скрині і в них зберігали не лише речі, а й усі цінності. «Що за пані така? В гребінь шерсть вона бере, Тонкою пухнастою ниткою - пряжу віддає?» (
прядка
Взимку довгими вечорами господині на ній пряли нитки, а з ниток в'язали половики, ткали полотно, шили одяг, а з клаптиків збирали покривала на ліжко. Гладили білизну дерев'яною праскою, яка називається -рубель. Біля прядки завжди стояла дитяча колиска - маленьке ліжечко для немовлят. Першою колискою дитини була колиска або ще її називали хист. Люльку підвішували до стелі. Покладе мама дитину в люльку, хитне, а сама в цей час пряде пряжу і співає колискові пісеньки. Води в хаті не було і жінки з коромислом ходили водою до колодязя. Прали білизну в дерев'яному кориті, на такій пральній дошці. Живі традиції на Русі, якого б не було шляху, Від старовини не можна нам відступати, традиції Росії, нам треба дотримуватися! Всі ці предмети зібрані батьками вихованців та співробітниками дитячого садка.
Прощайте, дорогі гості! (уклін)

Перехопова Надія Олександрівна
Посада:вихователь
Навчальний заклад:МБДОУ "Плешанівський дитячий садок № 1"
Населений пункт:с. Донське, Червоногвардійський район, Оренбурзька область
Найменування матеріалу:Конспект
Тема:Екскурсія в міні-музей "Російська хата"
Дата публікації: 03.11.2016
Розділ:дошкільна освіта

Екскурсія в міні-музей «Руська хата» для дітей старшої

групи

ОСВІТНЯ ОБЛАСТЬ:
«Пізнавальний розвиток»
ЗАНЯТТЯ:
Формування цілісної картини світу.
ВИГЛЯД ЗАНЯТТЯ:
Ознайомлення із соціальним оточенням.
ІНТЕГРАЦІЯ

ОСВІТНІ

ОБЛАСТ:
«Пізнавальний розвиток», «Соціально – комунікативний». "Мовленнєва", "Художньо - естетичне", "Фізичне".
МЕТА:
Продовжувати знайомити дітей із побутом російського народу.
ЗАВДАННЯ:

1. Освітні:
- відкрити дитині доступ до культури свого народу, знайомлячи його з особливостями повсякденного побуту, звичаями, традиціями, російською народною музикою, іграми. - Познайомити дітей із хатою – житлом селянської сім'ї, російською піччю. - Збагатити словник дітей народними прислів'ями, приказками, новими словами (крап, чавун, кочерга і т.д.).
2. Розвиваючі:
- розвивати пізнавальні інтереси дітей, монологічну мову, комунікативні вміння за допомогою залучення дошкільнят до виконання ролі екскурсоводів; народних ігор. - Розвивати допитливість та формувати здатність взаємодіяти один з одним у ігрових ситуаціях.
3.Виховні:
- Виховувати бережливе ставленнядо старовинним речам, народним традиціям, звичаям гостинності, інтерес до російського фольклору
ВИДИ ДИТЯЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ:
Ігрова, сприйняття художньої літератури, рухова, пізнавально – дослідна, комунікативна.
МЕТОДИ ТА ПРИЙОМИ:
Методи – ігровий, словесний, наочний. Прийоми – розмова, пояснення, загадування загадок, читання віршів, прислів'їв, розгляд експонатів.
ПОПЕРЕДНЯ

РОБОТА:
знайомство з експонатами музею, завчання текстів загадок, віршів про предмети старовинного начиння, предмети побуту, російської хати. Повторення правил поведінки у музеї.
СЛОВАРНА

РОБОТА:
Хата, ікони,піч, сорочка, порти, сарафан, кочерга, чавунок, постоли, валянки.
ВІДПОВІДАЛЬНИЙ РЕЗУЛЬТАТ:

-
Діти отримають великі знання історію селянського житла – хати, про її устрої. - Познайомляться зі старовинними предметами домашнього вжитку. - Словниковий запасзбагатиться назвами предметів російського побуту.
ХІД ЗАНЯТТЯ

Господиня (вихователь):
Здрастуйте гості дорогі! Милості прошу в мою хату! Світлиця у мене невелика Та гарна яка! Проходьте добре все огляньте. Я запрошую вас до нашого музею. А ви знаєте, що таке музей? (Відповіді дітей)
Господиня:
Музей – це місце, де збираються, зберігаються та виставляються напоказ старовинні предмети: картини, книги, посуд, іграшки та багато іншого. Музей створюють люди: вони збирають різні предмети, вивчають їх та влаштовують виставки. Це потрібно для
того, щоб зберегти цінні та рідкісні предмети. У нашій групі зібрано куточок російської старовини. Слава нашій стороні, Слава російській старовині! І про цю старовину, Я розповідати почну, Щоб діти знати могли Про справи рідної землі! - Перше приміщення у будинку – сіни. Сіні насамперед відокремлювали тепло від холоду. Двері з теплої хати відчинялися не відразу на вулицю, а в сіни. У господарстві сіни використовувалися як підсобні приміщення. Влітку в сінях було зручно спати на прохолоді. А у великих сінях влаштовувалися дівочі посиденьки та зимові зустрічі молоді.
Дитина:
Похлебкою, кашею, пирогами Красна ти, російська хата, Та тканими половиками Гостей зустрічаєш ти завжди.
Господиня:
Входячи в хату, мимоволі кожен повинен вклонитися господарям, а то шишку на лобі можна набити: двері в хату низькі, а поріг, навпаки, високий, щоб менше дуло. Увійшовши до хати, на піч відразу звернеш увагу: займала пекти основний простір хати. У народі казали: Без печі хата – не хата.
Господиня:
А як ви думаєте, навіщо потрібна грубка?
Діти:
Щоб їжу готувати, щоби тепло було в будинку, щоб спати на ній.
Господиня:
Так, грубку топили дровами, щоб у хаті тепло було. А ще в російській печі дуже смачно готували борщ, кашу, пекли хліб, пироги.
Дитина.
Ось пекти! Півбудинку займає! Таку де тепер знайдеш? Чавун із щами виймають - За вуха справді не відірвеш! А на печі ще лежанка: Вболіваєш - так погрій боки.
Господиня:
Печка була багатофункціональною: у ній варили їжу, вона обігрівала і навіть освітлювала будинок. На печі спали діти та старі люди, в печі люди милися, тобто всередину печі вільно пролазить доросла людина. А ще в ній сушили продукти та одяг. За допомогою розігріву тіла всередині печі на Русі виганяли хвороби, наприклад, застудні захворювання.
Господиня:
А хто з вас більше прислів'їв про пічку та російську гостинність знає? - Півні на сідницю сідають, а старі люди на піч валяться. - Хочеш, їсти калачі, так не сиди на печі! - Що в печі, все на стіл мечі. - Гості на піч дивляться, мабуть, каші хочуть. - Біля печі не можна не нагрітися. — Немов із печі впав.
Господиня:
Пекти ділила хату на три частини: «Червоний кут», «Бабин кут» (жіноча частина хати) і «Конник» (чоловічий кут). У правому від грубки кутку командувала господиня. Тут все було пристосовано для приготування їжі, стояла прядка. Інший, лівий від грубки кут називався
червоний,
тобто гарний. Тут стояли стіл, лави, висіли ікони. Це особливе місце для гостей. Російський народ завжди славився своєю гостинністю. Ось як про це говорять російські прислів'я:
- Що в печі - все на стіл мечі. - Не червона хата кутами, а червона пирогами. - Вмій у гості кликати, умій пригощати. Садаючи гостей у червоний кут, говорили: Зустрічайте не з лестощами, а з честю. Задній кут здавна був чоловічим. Тут поміщали коник – коротку широку лавку. Це було робоче місцечоловіків. Тут плели ноги, корзини, ремонтували упряж, в'язали сітки і т. д. Під коником або в самій ящику зберігали інструменти.
Господиня:
Хлопці, в нашому музеї можна доторкнутися до будь-яких експонатів і навіть пограти з ними. Відгадайте загадки про музейні експонати: Наша товста Федора Наїдається не скоро А зате, коли сита Від Федори теплота (пекти). Донизу вузький, верх широкий Не каструля - а ... (Чавунок). Чи не бик, а з рогами, Не їсть, а їжу вистачає, А що схопить – віддає? (Вохват).
Господиня:
Біля грубки лопата, віник, та рогач дружно поряд стоять. На лопаті хліб у піч «садили», а рогачем чавунки з печі діставали. Хто спробувати хоче? (Діти за бажанням виймають з пічки чавунок)
Господиня:
У мене для вас є ще загадка: Дерев'яна подружка, Без неї ми як без рук, На дозвіллі - веселощі І нагодує всіх навколо. Кашу носить прямо в рот І обпектися не дає.
Діти:
ложки.
Господиня:
А ось і ложки розписні. Подивіться, які вони всі різні за формою і за розмальовкою. З якого матеріалу вони виготовлені? (Відповіді дітей)
Господиня:
А це чашки, миски. З чого вони зроблені? Чим вони відрізнялися від сучасного посуду?
Господиня:
Так, раніше посуд робили з дерева чи глини.
Господиня:
А це старовинний одяг. Розглянемо її. Як називаються предмети одягу, з якої тканини їх шили, чим прикрашали, чим відрізнявся повсякденний одяг від святкового? Хто шив такий одяг? (Діти відповідають).
Господиня:
Ну, а раз одягся ти І в сорочку та порти – Треба взуття одягати І на свято поспішати!
Господиня:
Подивіться, що це таке? (Звертає увагу дітей на старовинне взуття - ноги, валянки). Назвіть це взуття.
Діти:
Валянки та постоли.
Господиня:
Як ви думаєте, яке взуття для холодної пори року, а яке для теплої?
Діти:
Взимку валянки носили, а влітку – ноги.
Господиня:
Раніше за старих часів людям доводилося багато трудитися, майже все робили своїми руками. Жінки та дівчата пряли пряжу на таких прялках. Клали кудель (вовну, льон) і пряли за допомогою веретена. Тут же стояли гребені для чесання волокон вовни. Жінки пряли пряжу і примовляли:
Ти помічниця моя, прядка рідна, Наряди ти пряжи мені, що не видно краю.
Господиня:
А навіщо пряжа потрібна була?
Діти:
Щоб в'язати шкарпетки, одяг.
Господиня:
Жінки та дівчата ткали половики, шили та вишивали одяг. Навіть іграшки робили самі. Люди за старих часів багато працювали, але любили і повеселитися, поводити хороводи, поспівати пісні. А ви хочете погратись?
Гра (народна) «Ремінець».
Діти сідають навпочіпки в коло. За колом ходить ведучий з ремінцем (стрічкою) і каже: Ховаю, ховаю ремінець, під очеретяний кущ, А хто зоренько проспить, того бити, бити! З цими словами він кладе ремінець за одним із граючих, той має підняти ремінець і бігти за ведучим. Ведучий, обіжаючи коло сідає на місце граючого. Якщо його наздогнали, змінюються ролями.
Господиня:
Сьогодні, діти, ви вперше прийшли в хату, і я бачу, вам не терпиться все ближче побачити. Не соромтеся, проходьте, та все ближче розгляньте.
Підсумок:
Про які предмети російської світлиці ми сьогодні говорили? На які частини ділиться російська хата? Що знаходиться у червоному кутку? Як називалася жіноча частина хати? Як називалася чоловіча частина хати?

Додаток.
Експонати міні – музею «Російська хата» Екскурсію проводить Господиня (вихователь) «Російської хати».

Організація та відкриття музею російського побуту «Російська хата»

У Останніми рокамив російській системідошкільної освіти відбулися певні позитивні зміни: оновлюється зміст освіти та виховання дітей, відбувається переосмислення самої сутності дошкільної освіти. У наші дні діти дуже мало отримують інформацію про російську культуру, побут. Зараз уже ні в кого не викликає сумніву, що долучення до культури та історії слід починати з дошкільного віку. Провівши опитування як серед дітей, так і серед батьків, ми з'ясували, що не всі діти були в музеї, деякі не знають що це таке, а батьки не вважають за потрібне водити дітей дошкільного віку в музеї.
Не секрет, що уявлення випускників дитячого садка про російську культуру уривчасті та поверхові.
Ці прогалини можуть бути заповнені участю у фольклорних святах, відвідинами різноманітних виставок народного мистецтва, в музеї - краєзнавчих експозицій. Однак для вихованців дитсадка це не завжди можливо, не кажучи вже про те, що такі експозиції розраховані на сприйняття дорослої людини, а для малюків потрібна велика грамотна переробка матеріалу.
Одним із пріоритетних напрямків роботи нашого дитячого садка є робота щодо залучення дітей до витоків російської народної культури: у групах реалізуються проекти, оформлені куточки народного мистецтва: діти знайомляться з прислів'ями, приказками, слухають казки. Проте стало очевидним, що система роботи у цьому напрямі розвитку дітей потребує організації особливих умов, створення обстановки, яка засобами образності та наочності забезпечувала б дітям особливі відчуття. Тому дійшли висновку про створення музею народного побуту«Руська хата» у дошкільному освітньому закладі, що є найоптимальнішим наочним засобомпередачі інформації. Було створено ініціативну групу з вихователів та фахівців дошкільного освітньої установина чолі із завідувачкою.

Ідея Проекту:з прочитаної літератури, інтернет ресурсів, в результаті відвідин Арзамаського Краєзнавчого музею, З оповідань людей похилого віку, стало ясно, що в російській хаті не було випадкових предметів, а місце розташування кожного було певним і традиційним. Ми вирішили не відступати та відтворити повну імітацію російської хати. Уздовж стін у нас розташовуються лавки, в «червоному кутку» обідній стіл, у кутку пекти в ній чавунок поруч стоїть рогач, ткацький верстат як особлива гордість господинь тогочасного часу, на підлозі самоткані килимки.
Музей народного побуту – своєрідна машина часу. За лічені хвилини діти разом з педагогом можуть здійснити захоплюючу подорож не тільки минулого і сьогодення, а й зазирнути в майбутнє, порівняти, порівняти події різних часів. Як правило, подібні музеї виховують у дітей любов до рідному краю, його природа, викликають інтерес до історичного минулого малої батьківщини.
Співробітники дитячого садка провели велику роботув даному напрямку, загалом батьківських зборахоголосили про створення музею «Російська хата», творчою групоюпідготовлено та роздано інформацію для батьків у даному напрямку. Ця темабула винесена на обговорення на групових батьківських зборах

Мета проекту.
Створення умов виховання громадянських, патріотичних почуттів та духовності у дошкільнят. Формування у дошкільнят інтересу до російської національній культуріта побуті. Збагачення виховно-освітнього простору новими формами роботи з дітьми.

Основні завдання проекту.
Організувати особливі умови, створити обстановку, яка засобами яскравої образності та наочності забезпечила б дітям особливий комплекс відчуттів та емоційних переживань у вивченні традиційної культуриросійського народу.
Сприяти збагаченню уявлень учасників проекту про системи традиційного народного календаря, сімейної обрядовості та народної пам'яті з точки зору значущості для життя Вітчизни
Виховувати естетичне, дбайливе ставлення до творів
образотворче-прикладного мистецтва та усної народної творчості.

Більшість експонатів було зібрано з допомогою батьків та педагогів. Для повної імітації нашої хати виготовлені предмети побуту (піч, лавочки). У цьому нам допоміг наш тесляр Віктор Вікторович. Урочисте відкриття музею відбулось на 26 квітня 2016 року.

Оцінка ефективності Проекту:результати роботи даного Проектувплинуть на роботу з морально-патріотичного та духовного виховання дітей. Створення єдиного простору дітей, педагогів сприятиме формуванню у дитячого та дорослого населення почуття відповідальності, любові до малій батьківщиніта творчого ставлення до навколишнього.
Батьки та педагоги, об'єднавши зусилля, створили для дітей цікаве середовище, що дозволяє грати, відпочивати, займатися пізнавальною діяльністю. Знайомство з предметами художніх промислів, прикрашених різними рослинними орнаментами, наводять хлопців на думку про нерозривний зв'язок людини та природи. Відтворення дітьми різних видівдомашніх робіт селянського побуту: змотування клубків, товчення зерна, перебирання крупи і т.д., вельми традиційних для народної культури, але, на жаль, що пішли з сучасного побуту, допомагає як розвитку дрібної моторики, посидючості і усвідомлення дитиною себе ролі необхідного помічника у ній. Заняття в музеї можуть включати знайомство з різними народними іграми. Навіть добре всім відомі «ладушки» у легкій та веселій формі розкривають перед дитиною поняття ладу, тобто. вміння жити у світі і добрі з оточуючими, вчать зважати на інтереси інших, адже треба встигати потрапляти в ритм бавовни. Експонати можуть використовуватися для проведення різних занять, для розвитку мови, уяви, інтелекту, емоційної сферидитини для ознайомлення з навколишнім світом. Будь-який предмет музею може
підказати тему для цікавої розмови. Таким чином, відвідування музею дозволить дитині стати безпосереднім учасником подій, торкнутися сторінок історії Росії.

Перспективи Проекту:на базі створеного музею проходитимуть
заняття з народної культури, ознайомлення з навколишнім світом, розвитку мови, ознайомлення з художньою літературою. Екскурсії до музею, винятковість яких у тому, що діти зможуть не лише розглянути предмети російського побуту, а й доторкнутися до них. Театралізована діяльність, драматизація росіян народних казок, концерти старших дошкільнят, присвячених народної пісні, музика, гра на музичні інструменти. Виготовлення виробів (іграшок, ляльок, розпис, аплікація). Проводитимуться майстер-класи для вихователів, консультації з метою поглиблення знань у цьому напрямі. Діти «наживо» зможуть розглянути одяг, меблі, предмети народного побуту.
Звичайно ж, простір нашого музею не дозволить провести масштабні заходи (для всіх груп одночасно) у російській хаті. У рамках проекту організується діяльність поза хатою із залученням вузьких фахівців, масові свята(«Масляна» та ін), ми проводимо на вулиці.
В даний час у нашому дошкільному закладірозроблені перспективні планизаходів, конспекти занять та розваг за віком, сценарії свят; напрацьовується методичне забезпечення: підбираються ігри, продумуються виставки, наочний матеріал.
У музеї будуть створені зони дитячої активності, де діти зможуть використати у діяльності предмети старовинного селянського побуту,
знаряддя праці, іграшки та ін., наприклад, взутися в ноги, походити з коробом за плечима, похитати ляльку в колисці, посидіти за прялкою, почухати кудель, посидіти за ткацьким верстатом, взяти в руки дерев'яні ложкиі порівняти їх із байдиками - заготовками для виготовлення цих самих ложок і т.д. Повний цикл пізнання предмета народної культури дозволить розвивати у дошкільнят не лише необхідні навички мислення, спостережливості, а й уміння зіставляти минуле та сучасне, сприяє формуванню історичної пам'ятіта поваги до праці майстрів. Відтворення дітьми різних видів домашніх робіт селянського побуту: змотування клубків, товчення зерна, перебирання крупи і т.д., дуже традиційних для народної культури, але, на жаль, що пішли з сучасного побуту, допомагає як розвитку дрібної моторики, посидючості так і усвідомленню дитиною себе у ролі необхідного помічника у ній. Таким чином, відвідування музею дозволить дитині стати безпосереднім учасником подій, торкнутися сторінок історії Росії тим більше, якщо в організації музею брали участь самі діти та їхні батьки.

Спільна освітня діяльність

у міні – музеї «Російська хата»

«Милості просимо гості дорогі»

Ціль: Продовжувати знайомити дітей із предметами народного побуту.

Завдання:

1. Ознайомити дітей з хатою - житлом селянської сім'ї, з предметами старовинного російського побуту (піч, прядка, коромисло, самовар і т.д.). 2.Збагатити словник дітей народними прислів'ями та загадками. Розвинути зв'язкову монологічне мовленнята комунікативні вміння.

3.Воспитывать дбайливе ставлення до старовинних речей, народних традицій, звичаїв гостинності, інтерес до російського фольклору.

Обладнання: « Російська хата» з предметами побуту (піч, лавки, стіл, тин, старовинний посуд, прядка, сито, січка, дерев'яне коритце, борошно, капуста, глиняні горщики, самовар, чавунок та ін.), дидактична гра"Що було, що стало", аудіозапис російської народної пісні, російський народний костюм для господарки.

Інтеграція освітніх областей : пізнавальний розвиток, мовний розвиток, художньо-естетичний, соціально-комунікативний розвиток

Вступна частина

Хазяйка хати зустрічає дітей біля входу: Здрастуйте, гості дорогі! Гість на поріг – господареві радість.

Діти : Господиня в будинку, що оладок в меду

Багато гостей – багато новин!

Що є у печі – на стіл мечі!

Хазяюшка: Які молодці, стільки прислів'їв та приказок знаєте про будинок! Прошу вас у хату, будьте як удома, сідайте. Сядемо рядком, та поговоримо ладком. У давнину, та й у наш час у кожної людини був будинок. Як ви думаєте, хлопці, навіщо людині потрібен будинок?

Діти : Щоб жити в ньому

Господиня : Як ми почуваємося вдома?

Діти : Нам вдома добре, тепло, затишно!

Хазяюшка: Чому кажуть: "В гостях добре а вдома краще?"

Відповіді дітей.

Основна частина

Господиня : Навіть за старих часів люди робили собі житло, де можна було сховатися від холоду і негоди, від диких звірів, погрітися біля вогню Ми приходимо додому відпочити та набратися сил. Скажіть, а з чого люди раніше могли збудувати собі будинок? З якого дерева? Зараз я загадаю загадку, а ви спробуйтевідгадати:

Є у родички ялинки

Неколючі голки,

Але, на відміну від ялинки,

Опадають ті голки(модерниця)

Коли модрина намокає, вона стає міцнішою і міцнішою, майже як камінь. Такий будинок стоятиме довго, не гниватиме. Але будували будинки і з сосен, а нижні колоди намагалися класти з модрини. Скажіть, любі гостіа що можна ще виготовити з дерева?

Відповіді дітей. Показ дерев'яних виробів сільськогопобуту : скринька, обробна дошка, качалка, толкушка, дитяча іграшка і т.д.

Господиня : Послухайте, так відгадайте моюзагадку:

Влітку спить,

Взимку горить,

Рот відкриває,

Що дають – ковтає(пекти)

Діти: Це піч!

Господиня : Пекти - це серце будинку Пекти годувала сім'ю, обігрівала будинок, на ній спали молодші дітки та старі люди, сушили одяг і навіть милися. Як встане вранці господиня, так насамперед починає розтоплювати піч. Піч - сільська годувальниця. Готували у чавунках, і тоді їжа могла довго залишатися теплою(демонструє чавунок). А хто знає, чим могла піч нагодувати своїх господарів?

Діти : російської печі готували щи, кашу, пекли хліб, пироги.

Господиня : А щоб приготувати пироги з м'ясом або капустою, м'ясо рубали в кориті січкою. У кориті так само рубали гриби, яблука та інші овочі.

"Показ рубки капусти січкою" (діти по черзі рубають капусту січкою в дерев'яному кориті).

Між піччю та стіною будинку було місце, яке називали«бабин кут» або куток - це кут, який відокремлювали від решти хати кольоровою завісою. Ви знаєте, чи жили в будинку не тільки люди. Були в ньому мешканці – хто родом із лісу, хто – з поля, хто – із землі. Без них у господарстві не обійтися. Що це таке, хто знає?

Відповіді дітей (гриби, ягоди, засушені лікувальні трави, зерно, овочі)

Хозяюшка : Ось і я зібрала врожай, гриби насушила, та не встигла все по місцях розкласти Допоможіть мені правильно розкласти по кошиках?

Гра «Розклади врожай по кошиках»

Господиня : Ви, знаєте, не тільки в чавунці готували їжу за старих часів Чавунок мав суперника. Вгадайте, хто?

Був я копан, був я топтан,

Був на пожежі, був на базарі,

Скільки було сил, усю родину годував.

Сам терпів – нічого не їв.

Став старий – сповиватись став(Горщик)

Головним кухонним посудом був горщик - прямий попередник каструлі, супниці, цукорниці, чайника, контейнера для зберігання. У горщику варили супи, каші, кип'ятили воду, гасили м'ясо, зберігали крупу, борошно, олію. У горщиках не кисло молоко, не заводилися жучки. Горщики могли бути різнихрозмірів : від маленького горщика на кілька ложок, до величезного горщика, що вміщав до 2-3 відер води.

«Демонстрація горщиків»

Горщики розрізнялися і по зовнішній обробці. Наряднішими були ті, які подавалися з їжею на стіл. Вважалося, що що старший горщик, то більше в нього оберегової сили. Одне погано, горщик мав бути«нероней» . Але якщо раптом горщик тріснув, то обплітали його берестяними смужками та використовували для зберігання. Про такий горщик навіть загадкусклали: «Була дитина - не знала пелюшок, стара стала - сповиватись стала».

Горщик був чоловічий та жіночий.

Господиня показує дітям два горщики і просить відгадати, який із них жіночий, а який чоловічий.

Жіночий горщик по стуку - дзвінкий, формою - витягнутий вгору, витончений. У ньому зберігали борошно, крупу.

Чоловічий за стукотом-глухим, за формою - товстий, пузатий, його використовували для приготування їжі.

Коли купали дітей, то дівчаток поливали з жіночого горщика, щоб вони виростали стрункими та гарними, а хлопчиків – з чоловічого, щоб росли сильними та міцними.

Господиня : Досить, дорогі гості, мовчки гостити - пора загадки відгадати Я загадуватиму загадки, а ви постарайтеся знайти відгадки в нашій хаті.

1-а загадка:

Випускає жарку пару

Стародавній чайник.(Самовар) .

За самоваром збиралася вся велика селянська родина, пили гарячий чай із медом, з пирогами та млинцями. Самовар став символом добра, домашнього затишку та сімейного спокою.

Друга загадка:

Новий посуд, а весь у дірках(Сіто)

Ситом сіяли борошно, і тоді тісто на пироги вийшло дуже пишним та м'яким.

Завдання «Просіяти борошно через сито»

Діти по черзі (4-5 дітей) намагаються просіяти борошно через сито.

3-я загадка:

Що за пані така?

В гребінь шерсть вона бере,

Тонкою ниточкою пухнастою

Діткам пряжу віддає?(прялка)

Взимку довгими вечорами господиня на ній пряла нитки. А з ниток потім в'язали чи ткали полотно та шили одяг.

4-а загадка:

Всіх годую з полюванням,

А сама безрота (ложка)

У селянській сім'їкожен член сім'ї мав свою ложку, яку вирізали з дерева. І у гості теж завжди ходили зі своєю ложкою. Навіть приказку склали"Запасливий гість без ложки не ходить". Ложкою не тільки їли, на ложках можна було грати та пускатися у танець. Давайте і ми з вами спробуємо пограти на ложках, та потанцювати під народну музику.

"Музикальна пауза"

Діти під народну музику вигадують та виконують танцювальні рухиграти на ложки та інші народні інструменти.

Господиня : Пограли, ох, втомилися, сядемо рядком, поговоримо ладком Подивіться, у куточку висить ліжечко. Хто знає, як вона називається?

Діти: Люлька!

Господиня : Правильно, колиска. Там спить Машенька. Подивіться, дітлахи, яким гарним ковдрою зачинена Машенька, на люлечке зверху вишитий рушник. Давайте заспіваємо їй колискову пісеньку.

Баю баюшки баю,

Не лягай на краю,

З краю звалишся,

Мами схопишся.

Прийде сіренький дзига

І потягне в лісок

За малиновий кущ.

Кущик затрясеться,

Дитина засміється.

Бай-бай, бай-бай.

Господиня : Здається, наша Машенька заснула Відійдемо від колиски, не будемо її будити.

Скажіть, дітлахи, хто знає, де зберігали одяг, адже шаф не було?

5-а загадка:

І стоїть, покритий килимом

Скриня з господарським добром.

Хто здогадався, що це?

Діти : Скриня!

Господиня : Правильно, це скриня

Господиня підходить до скрині і дістає народніросійські костюми знаходить там кота Ваську.

Господиня : Ах, ось ти де сховався, бешкетник!(Підносить іграшку кота до вуха, щось слухає.)Васька мені намуркав, що виспався, злих духів розігнав і тепер хоче погратися з гостями. Діти, пограємося з Ваською?

Діти: Так, пограємося!

Проводиться російська народна гра«Ходить Васька сіренький»(грають 2-3 рази)

Ведучий (В руках тримає іграшку кота або одягає маска кота)йде по колу, а діти кажутьслова:

Ходить Васька сіренький, хвіст у Васьки біленький,

А біжить стрілою (Ведучий біжить по колу і сідає на стільчик.)

Очі закриваються.

Спить чи прикидається?(Ведучий заплющує очі.)

Зуби у кота – гостра голка!

Тільки діти підійдуть,(Діти тихенько підходять до ведучого.)

Сірий Васька тут як тут,

Усіх зловить. (Ведучий наздоганяє дітей, що підійшли.)

Заключна частина

Хлопці, давайте пограємось у гру, яка називається"Що було, що стало".Я показуватиму картинки предметів, якими користувалися раніше, а вам потрібно підібрати (знайти) картинку предмета, яким ми зараз користуємося (тобто чим його замінили)

  • Чавунок – каструля
  • Самовар – чайник
  • Свічка – електрична лампочка
  • Піч - газова плита
  • Колодязь – водопровідний кран

Господиня підходить до грубки.

Господиня : А, зараз я попрошу нашу грубку-сударушку приготувати для нас частування (піднімає рушник, який закривав страву з булочками, сушками, печивом, пряниками і т. д.) Подивіться, що вона для вас приготувала!

Передає частування вихователюгрупи.

Вихователь разом із дітьми:

Ми бажаємо Вам щастя в будинку множити!


Залучати дітей до витоків російської народної культури потрібно з дитинства. Часто ми забуваємо про своє коріння, не знаємо звичаїв і народних свят. З цією метою в дитячому садкубуло створено міні-музей «Російська хата» та створено систему роботи з дітьми в цьому напрямі.

Дітям дуже цікаві екскурсії до міні-музею, тому що вони дізнаються там багато нового та цікавого. Вони із задоволенням розглядають посуд із глини, слухають розповідь про те, як жили раніше люди. Задають дуже багато запитань: чому діти сплять у люльках, навіщо потрібна прядка і як з нею поводитися, чому самовар і праска не мають дроту і т.д. , рогач, кочерга, ступа, коромисло і т. д. Тільки побачені на власні очі, обіграні в процесі гри-заняття, ці речі стають знайомими, впізнаваними.

Ціль:формування особистісної культури в дітей віком з урахуванням ознайомлення з особливостями матеріальної та духовної культури російського народу.

Завдання:продовжувати знайомити дітей з побутом та життям російського народу, рвикликати в дітей віком інтерес до національної культури російського народу.

Попередня робота:читання російських народних казок, билин, заучування прислів'їв, приказок, розгляд музейних експонатів. Виготовлення різноманітних прикрас на заняттях художньої творчості.

Словникова робота:хата, пекти, горнило, лежанка, підпіч, рогач, люлька, кочерга, чавунок, веретено, ноги, кудель, самовар, червоний кут,

Обладнання:«Російська хата», оснащена предметами російського побуту, клубочок, російська народні костюми, самовар.

Гра зі стрічкою (у групі)

Вийшов Ваня погуляти

Став подружку вибирати,

Став подружку вибирати,

Кому стрічку віддати,

Вклонися, вклонися,

Та за стрічку тримайся!

Вихователь: хлопці, вам сподобалося грати у російську народну гру«Вийшов Ваня погуляти»? А за старих часів було дуже багато цікавого. Ви хочете відправитися в подорож за старих часів? Допоможе нам у цьому клубочок, скажемо йому разом чарівні слова:

Ти котись, котись клубок,

Шлях-доріжку вкажи

З яру на місток

Тільки сильно не поспішай

А ми підемо за ним! (виходять за клубком із групи).

Ось ми й прийшли! Здогадалися, хлопці, куди ми з вами потрапили? (У російську хату)

Діти заходять до музею «Руська хата», їх зустрічає господиня.

Господиня: Здрастуйте, гості дорогі! Милості прошу в мою хату! Свічниця у мене невелика, а гарна яка! Проходьте, проходьте, добре все огляньте. А щоб дізнатися, про що ми сьогодні говоритимемо. Відгадайте заг пекло:

«Наша товста Федора
Наїдається не скоро,
А зате, коли ситий
Від Федори теплота…» (пекти)

Господиня: Правильно, гості дорогі! Найголовніше у сільській хаті – це піч.

Пекти – без печі хата не хата. Пекти була невід'ємною частиною житла. Вона служила джерелом тепла та світла. Займала велику частинувдома. Навіть загадка є про печі: «Чого з хати не витягнеш?». На грубці можна було спати або лежати грітися. Місце, де люди спали на печі, називалося палати. Складали піч із цегли та обмазували глиною, а клав піч пічник. Але на печі не тільки можна було спати та грітися біля неї, а ще в ній пекли хліб, готували їжу. Цей рогатий рогач потрібний був для того, щоб гарячий чавунок із супом чи кашею ви тягти, а ця лопата для того, щоб хліб із печі діставати.

Народна мудрість говорить: «Не червона хата кутами, а червона хата пирогами». З того, якою була майстриня господиня, судили про сім'ю. І все це господарство називалося бабиним кутом. Тут було все, що їй потрібно, щоб приготувати обід і нагодувати худобу. А готувати доводилося багато, тоді сім'ї були великі. Подивіться, що це варте? Це посуд, яким користувалися люди. Зроблено її з дерева, з глини. Вони зберігали продукти. А ось глечик для молока, називається він глечик.

Хазяюшка: А ще в кожній хаті був «червоний кут». У цьому кутку висіла ікона, накрита гаптованим рушником.

У червоному кутку відбувалися щоденні благання, з яких починалася будь-яка важлива справа. Червоний кут - найпочесніше місце у будинку. Людина, що прийшла в хату, могла пройти туди тільки на особливе запрошення господарів. Червоний кут намагалися тримати в чистоті і чепурно прикрашали. Сама назва кута "червоний" означає "красивий", "хороший", "світлий". У кутку стояв стіл та лавки, де розташовувалася вся родина.

Господиня: Ой, хлопці! Хтось плаче у люльці. Як вигадаєте, хто там? (Дитина)

Раніше, за старих часів, не було ліжечок, колясок і малюків заколисували в колисках. Люльку підвішували до стелі, біля грубки, де тепліше. Люльку закривав полог. Це не просто захист від світла і мух, а ще й від злих духів перешкода. Строго-настрого заборонялося качати порожню люльку, нібито дитина спатиме неспокійно.

У російській хаті багато було зроблено руками самих селян. Меблі були саморобні, дерев'яні, дуже прості. Все було зроблено з любов'ю, передавалося з покоління до покоління.

Господиня: Де російські господині зберігали одяг?

Діти: У скрині (розглядаємо скриню)