Шоста. літературні пологи: епос – лірика – драма. Поділ літератури на пологи

Урок 1

Основні пологи літератури: Епос, лірика, драма. Багатство та різноманітність їх жанрів.

Мета уроку:

    повторити з учнями літературознавчі терміни;

    формування поняття про три пологи літератури.

    актуалізація знань з літератури, здобутих у 5-6 класах.

Обладнання:

    закритий запис теми уроку на дошці;

    таблиці на дошці;

    епіграф: "Література - мистецтво слова"

ХІД УРОКУ

1.Організаційний момент

2. Визначення теми уроку

Опитування "Назви літературний термін з опису".

Найбільш узагальнююче, історично стійке поділ літературних творів відповідно до трьох форм зображення людської особистості (рід).

Історично сформований вид літературного твору (жанр).

Рід літератури, у якому відбито переживання, почуття, думки автора літературного твору (лірика).

Рід літератури, в якому розповідається про події та героїв (епос).

Один із пологів художньої літератури, в якому події, що відбуваються з героями, їх почуття, переживання відображені у діях та вчинках та втілені на сцені (драма).

Як ви думаєте, про що йтиметься на уроці? (Учні відкривають зошити, записують тему уроку)

3. Вивчення нового матеріалу.

Слово вчителя

Вся художня література – ​​це величезна країна. Життя її - це відображення життя людини.

Літературні твори прийнято розділяти на три основні роди (або, інакше, види): епос, лірику та драму. Цей поділ сягає ще часів Стародавню Греціюі вперше було намічено філософом Аристотелем у його трактаті «Про мистецтво поезії» (IV ст. до н. е.).

М/в: таблиця на дошці

Пологи літератури

Епос Лірика Драма

Деяке уявлення про трьох головнихВиди літератури є у кожного з вас, але ті, хто ніколи не замислювався про сенс цього поділу, часто мають про нього спрощене, не зовсім правильне поняття. Багатьом здається, що лірика – це обов'язково вірші, з ритмом та римою, драма – те, що грають на сцені, а епос – це будь-який художній прозовий текст. Проте трохи більш досвідчений читач знає, що й драми бувають у віршах, а древні поеми – наприклад, «Іліаду» та «Одіссею» називають «епічними». Зате і в прозі іноді бувають невеликі оповідання, в яких майже немає подій, а головну рольграє настрій. Цикл своїх оповідань, написаних такого роду, російський письменник І. З. Тургенєв назвав «Вірші у прозі».

ЗавданняЕпоса (по-грецьки "епос" означає оповідання) - описувати події. В епічному творі авторський погляд – це погляд із боку. Дуже довго епос не вмів і не брався описувати події внутрішнього життя людини, але навіть коли такі описи з'являються, автор, щоб розповісти про свої переживання, повинен зробити ніби крок убік і поглянути на свій внутрішній стан чужими, відстороненими очима.

Епос - це міркування оповідача та його слухачів (а пізніше - читачів) про сенс подій, що відбулися. Роздуми потребують спокійного, тверезого погляду на речі. Часто кажуть: "Розказано з епічним спокоєм". Справді, Гомер, наприклад, з однаковою ґрунтовністю, “не опускаючи очей”, розповідає про те, як циклоп доїть своє стадо, і як він убиває і їсть супутників Одіссея. Точніше, розповідає про це в поемі сам Одіссей, але й він не привносить у розповідь своїх почуттів: страху, жалю, розпачу. Його відокремлює від цих подій пройдений шлях та прожиті роки – епічна дистанція, яка надає погляду усунення.

Лірика , навпаки, найбільше зайнята зображенням почуттів людини, її внутрішнього стану. Навіть якщо ліричний твір описує якісь предмети та події, опис завжди забарвлений особистим, суб'єктивним ставленням. Це і є головний предмет зображення. Коли ми читаємо у віршах Пушкіна:

Вся кімната бурштиновим блиском
Осяяна. Веселим тріском
Тріщить затоплена піч, -

Нас цікавить не стільки опис кімнати та печі (якого, взагалі-то кажучи, тут і немає), скільки враження затишку, радості, тепла та світла, що встає з цих рядків.

Лірика – це співпереживання читача автору вірша. Лірика вимагає не усунення, а навпаки, занурення читача (слухача) у почуття та настрої – і авторські, і у власні, бо, якщо ми не вгадаємо за авторськими словами щось уже знайоме нам з внутрішнього досвіду, вірші залишаться для нас ніби листом незрозумілою мовою. Коли ми не розуміємо вірші, ми просто не помічаємо, не чуємо в них того головного, про що йдеться.

Лірика вимагає від читача вміння входити до емоційного світу іншої людини. Виявляється, нам набагато легше це зробити, якщо ліричний текст з'єднаний із музикою. Слово "лірика" по-грецьки означає "вимовний під звуки ліри" - струнного музичного інструменту, який, як вважали стародавні греки, колись винайшов бог Гермес і передав Аполлону - покровителю мистецтв. Сама назва лірики показує, що вона глибинною своєю суттю споріднена з музикою - мистецтвом, яке вміє висловлювати людські почуття, не називаючи їх.

Ця спорідненість пояснює нам, чому ліриці властиві ритм та міра. Ритм, наспівність, музичність допомагають ліричним творам висловити те, що не завжди вміщують слова. Або можна сказати інакше: музика вірша змушує слова висловлювати більше, ніж можуть висловити у звичайній промови. Ритм вірша сам уводить нас у потрібний настрій. Порівняйте, наприклад, два описи зимової місячної ночі в пушкінських віршах:

Крізь хвилясті тумани
Пробирається місяць...
(«Зимова дорога») – спокійне, світле, сумне;

Мчать хмари, в'ються хмари,
Невидимкою місяць
Висвітлює сніг...


(«Біси») - напружене, тривожне, як сильні удари серця

Читання віршів, як і спів пісень - якщо говорити не про підробки, а про справжнє мистецтво, - це одночасно і насолода, і праця душі.

Через те, що форма віршів досить складна, а сприйняття їх потребує певної культури, може скластися враження, що вірші - якийсь пізній та штучний винахід у літературі. Це не так. Вірші давніші і в певному сенсі природніші за прозу. Ритм дивним чиномпритаманний людській мові. Російський поет Н. С. Гумільов сказав якось, що про це “знає кожен, хто, уважно відточуючи шматок прози, вживав зусилля, щоб стримати ритм, що народжується”. Тому й давні епічні оповіді складені у віршах, подібно до ліричних пісень. І ті, й інші, на думку вчених, виникли із давньої хорової поезії.

Драма по-грецьки означає “дія”. У ній не розповідається про події, що відбулися, а показуються події, що ніби відбуваються на наших очах. Знамените визначення, яке дав драмі Аристотель, починається словами: "Драма є наслідування дії ..."

Автор драми не має можливості говорити “від себе”: все, що він хоче сказати, має бути зрозумілим глядачеві з подій, що відбуваються на сцені, та розмов дійових осіб. При цьому глядач вникає в події чужого життя і починає переживати їх так, ніби вони торкаються його самого. У театрі (особливо у дитячому) часто трапляється, що глядачі забувають, що їх п'єса, написана драматургом. Буває, що вони хвилюються, кричать, намагаються змінити перебіг дії: когось попередити, комусь завадити.

Якщо епос - це міркування, а лірика - співпереживання, драма робить глядача буквально “співучасником” подій.

Довгий час драма не мислилася і не існувала поза театром, і цим пояснюються її особливості. Дія у драмі обмежена строгими рамками. Воно має мати логічний початок (зав'язку ), розвиток дії та кінець (розв'язку ). Очікування розв'язки тримає глядача в напрузі, яка в якісь моменти дії наростає стає захоплюючим гострим. Такі моменти називаютьсякульмінаціями - точками найвищої напруги дії.

Інтерес глядача до дії зовсім не обов'язково тримається на бажанні дізнатися, чим справа скінчилася. Понад те, у Стародавню Грецію, де народилася європейська драма, основою драматичних сюжетів зазвичай клалися міфи, які всім були добре відомі. Напружена увага трималася на іншому. В основі драматичної дії лежитьконфлікт - Зіткнення життєвих позиційгероїв. Драма - це завжди діалог, суперечка двох сторін, двох "правд", і глядачі чекають на рішення (або, вірніше, виносять рішення): що ж насправді в тій чи іншій ситуації є "правдою", хто правий, хто переможе у суперечці . Стародавні сюжети осмислювалися заново, у яких висвічувалися гострі конфлікти, які так чи інакше зачіпають кожного глядача, і головне було - знайти правильне рішення, а не дізнатися кінець якоїсь давньої історії.

Наприклад, у трагедії Есхіла - першого з великих трагічних поетів Стародавньої Греції (бл. 525-456 рр. до н.е.), яка називається «Умоляючі», сперечаються дві сторони: діви-Данаїди, дочки царя Даная, що біжать від величезної армії, що переслідує їх, і маленький грецьке містоАргос, у якого Данаїди просять захисту.

Місто виявилося перед важким вибором: з одного боку, воно зовсім не зобов'язане захищати Данаїд, тим більше що військо переслідувачів велике і могутнє і місто навряд чи зможе дати йому відсіч. З іншого боку, видавши Данаїд переслідувачам, місто зречеться своїх принципів: від закону, права, поваги до свободи - і мовчки погодиться з тим, що груба сила може творити у світі будь-яке свавілля.

На сцені не відбувається майже жодних подій, лише розмови: Данаїди благають, вісник ворожого війська загрожує, представники міста вирішують, як бути. І поступово всім стає зрозуміло, що вільна людина, підкорившись грубій силі, перестане бути вільним. Захищаючи Данаїд, Аргос захищатиме не стіни, не багатство, а суть свого міста – його свободу та незалежність. І перед Данаїдами відчиняють ворота. Трагедія завершується словами вісника про те, що ворожа армія підійшла до стін міста.

Глядачі не побачать, чим скінчиться битва. Для самої драми це байдуже: рішення знайдено, конфлікт вирішено, розв'язка відбулася. Хоча, втім, усі, для кого Есхіл написав і поставив свою трагедію, чудово знали, що місто загине у битві. На цьому виборі правди ціною життя заснований на дивовижний ефект будь-якої трагедії, який Аристотель назвав “катарсис ” - очищення через страждання, чи очищення самого страждання; світлий підйом духу, який відчувають усі учасники та свідки трагічної, але праведної розв'язки. Існує розповідь про те, як під час небезпеки афіняни поставили трагедію, щоб підняти свій дух, після неї пішли в бій і перемогли.

У минулі століття драму вважали вищим з пологів літератури, що поєднує в собі переваги епосу та лірики. З епосом драму ріднить інтерес до події, сюжету, з лірикою - емоційне напруження, повнота занурення глядача у світ художнього твору. Але походженням своїм драма істотно відрізняється від епосу та лірики. Вона походить від стародавніх обрядових дій, які справді зачіпали всіх членів роду, як і глядачів, і учасників.

До епосу належать такі жанри: казка, байка, билина, давні епічні поеми, роман, повість та оповідання .

У давнину та в Середньовіччі виділялося безліч ліричних жанрів: гімн, послання, ода, елегія, сонет, рондо, пісня, романс тощо. Але в XIX-XX століттях ліричні твори найчастіше називаються просто "вірш", без поділу на жанри.

До драми відносяться трагедія, комедія та середній жанр - просто серйозна п'єса, не така глибока та піднесена, як трагедія; такі “середні” п'єси, як і весь рід називають драмами.

Є твори, у яких поєднуються риси одразу двох пологів. Зокрема існує досить велике коло ліро-епічних творів, в яких лірика (передача почуттів) поєднується з епосом (описом подій). Наприклад, «Бородіно» М.Ю. Лермонтова – це ліро-епічний твір.

4. Читання статті підручника на с. 3-4

5.Закріплення

У чому ви бачите різницю творів епічних, ліричних і драматичних жанрів?

6. Підсумок уроку

Що нового впізнали? Із чим познайомилися?

7.Домашнє завдання

Скласти кросворд «Жанри літератури»


Епос - (Гр.оповідання, оповідання) – один із трьох пологів літератури, оповідальний рід. Жанрові різновиди епосу: казка, новела, повість, оповідання, нарис, роман і т.д. Епосвідтворює зовнішню стосовно автору, об'єктивну реальність у її об'єктивної сутності. Епос використовує різноманітні способи викладу - розповідь, опис, діалог, монолог, авторські відступи. Епічні жанри збагачуються та вдосконалюються. Розвиваються прийоми композиції, засоби зображення людини, обставин її життя, побуту, досягається багатостороннє зображення картини світу, суспільства.

Художній текстсхожий на якийсь сплав оповідальної мови та висловлювань персонажів.

Все розказане дається лише через оповідання. Епосдуже вільно освоює реальність у часі та просторі. Він знає обмежень обсягом тексту. До епосу також належать романи-епопеї.

До епічних творів можна віднести роман Оноремпа де Бальзака «Батько Горіо», роман Стендаля «Червоне та чорне», роман-епопею Льва Толстого «Війна та мир».

Лірика- (Гр. ліра, музичний інструмент, під акомпанемент якого виконувалися віршовані твори) – одне із пологів літератури. Ліричні твори характеризуються особливим типом художнього образу- Образи-переживання. На відміну від епосу та драми, де в основі образу лежить багатостороннє зображення людини, її характеру у складних взаєминах з людьми, у ліричному творі перед нами цілісний та конкретний стан людського характеру. Сприйняття особистості вимагає ні окреслення подій, ні передісторії характеру. Ліричний образ розкриває індивідуальний духовний світпоета, але водночас він має бути і суспільно значущим, нести у собі загальнолюдське начало. Для нас важливо як те, що дане переживання було відчуте даним поетом у певних обставинах, так і те, що це переживання взагалі могло бути випробуване у цих обставинах. Ось чому ліричний твір завжди містить вигадку. Обставини можуть бути широко розгорнуті в ліричному творі (Лермонтов «Коли хвилюється жовтуча нива…») або відтворені у згорнутому вигляді (Блок «Ніч, вулиця, ліхтар, аптека…»), але вони завжди мають підлегле значення, відіграють роль «ліричної ситуації» необхідної для виникнення образу-переживання. Ліричний вірш у принципі – це мить людського внутрішнього життя, її знімок, тому лірика переважно пишеться у час, на відміну епосу, де домінує час. Основним засобом створення образу-переживання у ліриці є слово, емоційне забарвлення мови, у якому переживання стає нам життєво переконливим. Лексика, синтаксис, інтонація, ритміка, звучання – ось що характеризує поетичну мову. Лірична емоція – потік душевного досвіду людини. Для лірики характерна розмова про прекрасне, проголошення ідеалів людського життя. У ліриці може бути сатира, гротеск, але переважна більшість ліричних віршів все-таки належить до інший області. Принцип ліричного роду: якнайкоротше і якомога повніше.

Драма - (др.-гр. дія, дійство) – одне із пологів літератури. На відміну від лірики і подібно до епосу драма відтворює насамперед зовнішній для автора світ – вчинки, взаємини людей, конфлікти. На відміну від епосу вона має не оповідальну, а діалогічну форму. У ній, як правило, немає внутрішніх монологів, авторських характеристик персонажів та прямих авторських коментарів. У «Поетиці» Арістотеля про драмісказано як про наслідування дії шляхом дії, а не оповідання. Це становище не застаріло й досі. Для драматичних творів характерні гостроконфліктні ситуації, які спонукають персонажів до словесно – фізичних дій. Авторська мова іноді може бути в драміале носить допоміжний характер. Іноді автор стисло коментує репліки своїх героїв, робить вказівки на їхні жести, інтонацію.

Драматісно пов'язана з театральним мистецтвомта має відповідати запитам театру.

Драмарозглядається як вінець літературної творчості. прикладами драмиє п'єса "Гроза" Островського, "На дні" Горькова.

Роман - велика епічна форма, типовий жанр буржуазного суспільства.

Назва «роман»виникло в епоху середньовіччя і спочатку відносилося лише до мови, якою написано твір. Найбільш поширеною мовою середньовічної західноєвропейської писемності була, як відомо, літературна мовастародавніх римлян – латинський. У XII-XIII ст. нашої ери поряд з п'єсами, повістями, оповіданнями, написаними латинською мовою і що існують переважно серед привілейованих станів суспільства, дворянства духовенства, стали з'являтися повісті та оповідання, написані романськими мовами і існували переважно в середовищі демократичних верств суспільства, які не знають латинської мовисеред торгової буржуазії, ремісників, вілланів. Ці твори, на відміну від латинських, так і стали називати: conte roman - романське оповідання, повість. А потім прикметник набув самостійного значення. Так виникла особлива назва для оповідальних творів. Надалі воно увійшло до складу мови і з часом втратило свій первісний зміст. Романомстали називати твір будь-якою мовою, але не всяке, а тільки велике за розмірами, що відрізняється деякими особливостями тематики, композиційної побудови, розгортання сюжету тощо. п. У час, особливо у XVIII-XIX ст., цей вид творів став провідним жанром художньої літератури нового часу.

Незважаючи на виняткову поширеність цього жанру, його межі досі недостатньо зрозумілі та певні. Поряд із творами, що носять це ім'я, ми зустрічаємо у літературі останніх столітьвеликі оповідальні твори, які називаються повістями. Деякі письменники дають своїм великим епічним творам назву поеми (досить нагадати Гоголя, його «Мертві душі»).

Найбільш відомими романамиросійської літератури є «Війна та мир» Толстого, « Тихий Дон» Шолохова.

Повість - Широкий, розпливчастий жанровий термін, що не піддається єдиному визначенню. У своєму історичному розвитку як найтермін « повість», так і обіймається ним матеріал пройшли довгий історичний шлях; говорити про повісті як про єдиний жанр у стародавній і новій літературі зовсім неможливо. Невизначеність цього терміна ускладнюється ще двома специфічними обставинами. По-перше, для нашого терміна немає точно відповідних термінів у західноєвропейських мовах: німецькій "Erzählung", французькій "conte", частково "nouvelle", англійській "tale", "story" і т. д. відповідають у нас як повість, і «оповідання», частиною «казка». Термін повість у його певній протиставленості термінам «оповідання» та «роман» - специфічно російський термін.

По-друге, повість- один із найдавніших літературних термінів, який у різні історичні моменти змінював своє значення. Необхідно також розрізняти зміну значення терміна повістьвід зміни самих відповідних явищ. Історичний розвиток терміна відбиває, звісно 19 (з деяким лише запізненням), рух самих жанрових форм. Невипадково ми терміни «оповідання» і «роман» з'являються пізніше, ніж повість, як і випадково те, що певному етапі цей останній застосовується до таких творів, які є сутнісно оповіданнями.

Розповідь - Оповідальний епічний жанрз установкою на малий обсяг та на єдність художньої події.

Розповідьж, як правило, присвячений конкретній долі, говорить про окрему подію в житті людини, згруповану навколо певного епізоду. У цьому його на відміну від повісті, як більш розгорнутої форми, де описується зазвичай кілька епізодів, відрізок життя героя. У розповіді Чехова «Спати хочеться» йдеться про дівчинку, яка безсонними ночами доведена до злочину: вона душить того, хто заважає їй заснути немовля. Про те, що було з цією дівчинкою раніше, читач дізнається лише з її сну, про те, що з нею буде після того, як злочин скоєно, взагалі невідомо. Усі персонажі, окрім дівчинки Варьки, окреслені дуже швидко. Всі події, що описуються, підготовляють центральне - вбивство немовляти. Розповідьневеликий за обсягом.

Але справа не в кількості сторінок (є невеликі за обсягом повісті та відносно довгі оповідання), і навіть у кількості фабульних подій, а встановлення автора на граничну стислість. Так, розповідь Чехова «Іонич» за змістом близька навіть не до повісті, а до роману (простежено майже все життя героя). Але всі епізоди викладені стисло, авторська мета одна – показати духовну деградацію доктора Старцева. За словами Джека Лондона, «оповідання – це… єдність настрою, ситуації, дії».

Малий обсяг оповідання визначає та її стилістичне єдність. Розповідь зазвичай ведеться від однієї особи. Це може бути і автор, і оповідача, і герой. Але в оповіданні набагато частіше, ніж у «великих» жанрах, перо ніби передається героєві, який сам розповідає свою історію. Найчастіше перед нами – оповідь: розповідь якогось вигаданого обличчя, що має власну, яскраво виражену мовленнєву манеру (оповідання Лєскова, в 20 ст. – Ремізова, Зощенка, Бажова та ін.).

Нарис –наближене до документальної розповіді про реальну подію чи людину; роль вигадки в нарисі мінімальна (див. наприклад, фізіологічні нариси «натуральної школи»).

Притча -невелика розповідьповчального характеру, споріднений з байкою; містить повчання в алегоричній, алегоричній формі. Відрізняється від байки глибиною та значимістю сенсу, широтою узагальнення. Ілюструє важливу думку, що стосується не тільки приватного життя людини, але й загальнолюдських законів буття.

Поема –великий віршований твір сюжетно-оповідальною організацією; повість чи роман у віршах; багаточастковий твір, в якому зливаються воєдино епічне та ліричне початку.

Балада –оповідальна пісня (чи вірш) з драматичним розвитком сюжету, основою якого є надзвичайний випадок, одне із видів ліро-епічної поезії.

Вірш- Невеликий твір, створений за законами віршованого мовлення. З. буває ліричний, публіцистичний і т. д. «У ліричному вірші виражається безпосереднє почуття, збуджене в поеті відомим явищем природи чи життя, і головна справа тут не в самому почутті, не в пасивному сприйнятті, а у внутрішній реакції того враження, яке виходить ззовні » ( Н.А. Добролюбов).

Елегія - ліричний твір із сумним настроєм. Це може бути жалібний, скорботний вірш про нерозділене кохання, міркування про смерть, про швидкоплинність життя, а можуть бути і сумні спогади про минуле. Найчастіше елегії пишуться від першої особи.
Елегія (лат. elegia від грец. elegos жалібний наспів флейти) – жанр лірики, що описує сумний, задумливий чи мрійливий настрій, це сумний роздум, роздум поета про швидко поточне життя, про втрати, розставання з рідними місцями, з близькими людьми, про те , що радість і смуток переплітаються у серце людини... У Росії її розквіт цього ліричного жанру належить початку XIX століття: елегіїписали К.Батюшков, В.Жуковський, А.Пушкін, М.Лермонтов, Н.Некрасов, А.Фет; у ХХ столітті - В.Брюсов, І Анненський, А.Блок та ін.

Виник у античній поезії; спочатку так називали плач над померлим. Елегіяґрунтувалася на життєвому ідеалі древніх греків, в основі якого лежала гармонія світу, пропорційність та врівноваженість буття, неповні без смутку та споглядальності, ці категорії і перейшли в сучасну елегію. Елегіяможе втілювати як життєстверджуючі ідеї, і розчарування. Поезія ХІХ століття ще продовжувала розвивати елегію у " чистому " вигляді, у ліриці ХХ століття елегія зустрічається, скоріш, як жанрова традиція, як особливий настрій. У сучасній поезії елегія - це безсюжетний вірш споглядального, філософського та пейзажного характеру.

Епіграма- Короткий вірш, що висміює якесь обличчя.

Послання- 1) прозовий жанр давньоруської літературидидактичного чи політичного змісту у формі листа до реальної чи фіктивної особи. «Почуття авторства» було по-різному у жанрі проповіді й у жанрі літопису, у жанрі послання й у жанрі повісті. Перші припускають індивідуального автора часто підписувалися іменами своїх авторів…» (Д.С. Лихачов). 2) поетичний твір у формі листа, лист у віршах до реальної, фіктивної особи або групи осіб. Зміст різноманітний – від філософських роздумів до сатиричних картин. А.С. Пушкін «Послання до Сибіру». В.В. Маяковський «Послання до пролетарських поетів». НАСТУПНА історія– це повідомлення у тому, як склалася доля персонажів після завершення дії твори.

Пісня– невеликий ліричний твір, призначений для співу; зазвичай куплетне (строфічне). 1) П. основна форма народної лірики У давнину пов'язана з танцем і мімікою. Види пісні: побутова, лірична, бурлацька, міська, революційна селянська, солдатська, багатоголосна, танцювальна, сольна, авторська, народна. «У традиційному фольклорі текст пісні та її мелодія створювалися одночасно. Літературна пісня була лише основою для наступних, часто різних музичних обробок» ( С. Лазутін

О так - урочистий вірш. Спочатку, у давньогрецькій поезії - ліричний віршна різні теми, що виконувався хором. У одахдавньогрецького поета Піндара (бл. 518-442 до н. Е..) Оспівуються царі та аристократи, удостоєні, на думку поета, розташування богів. Особливий розвитокжанр одиотримав у поезії європейського класицизму. Урочиста ода – основний жанр творчості основоположника французького класицизмуФ. Малерба (1555-1628). Тема його од - прославлення абсолютистської влади у Франції. Етапом у розвитку жанру оди є творчість Ж. Ж. Руссо.

В Росії о так, Яка «високу, благородну, іноді ж і ніжну матерію оспівує» (В. К. Тредіаковський), була головним жанром поезії класицизму. Зразкові твори цього жанру належать М. В. Ломоносову, відомими авторами од були його поетичний спадкоємець В. П. Петров і противник А. П. Сумароков, найкращі творицього жанру належать Р. Р. Державіну. Крім урочистої (піндаричної) оди, у русявий. поезії існувала ода повчальна (гораціанська), любовна (анакреонтична) та духовна (перекладання псалмів).

Сонет(італ. sonetto, від прованс. sonet – пісенька) – вид (жанр) лірики, основною ознакою якого є обсяг тексту. Сонет завжди складається із чотирнадцяти рядків. Інші правила твору сонета (кожна строфа закінчується точкою, жодне слово не повторюється) дотримуються далеко не завжди. Чотирнадцять рядків сонета розташовуються подвійно. Це можуть бути два катрени і два терцети або три катрени і дистих. Передбачалося, що у катренах лише дві рими, а терцетах може бути або дві рими, або три.

Уявлення про комічний сходить до стародавніх обрядів, ігрового, святково-веселого народному сміху. Це «фантазування розуму, якому надано повну свободу». Комічним називають також життєві зміни, у яких міститься невідповідність загальноприйнятій нормі, алогізм.

Постійним предметом комедії служить необґрунтована претензія потворного уявляти себе прекрасним, дріб'язкового – піднесеним, відсталого, омертвілого – живим. Всі елементи комічного образу при цьому взяті з життя реального предмета, особи. Вони не перетворені творчою фантазією. Види комічного – іронія, гумор, сатира. За значенням різняться високі видикомедії (найбільший зразок у літературі – Дон Кіхот М. де

Сервантеса, сміх над найвищим у людині) і кумедні, жартівливі види (каламбури, дружні шаржі). Комедія пов'язана не тільки з запереченням того, хто віджив, але і з духом утвердження, висловлюючи радість буття і вічне оновлення життя.

Трагедія – драматичний твір, що зображує глибокі, найчастіше нерозв'язні життєві протиріччя. Їхні наслідки завершуються загибеллю героя. Конфлікти реальності передано в трагедіїу гранично напруженій формі. Це, впливаючи на глядачів, пробуджує силу їхніх почуттів та народжує душевний підйом (катарсис – очищення). Трагедіявиникла у Стародавній Греції з релігійно-культового обряду поклоніння богу виноградарства та виноробства Діонісу. На честь Діоніса влаштовувалися свята, урочисті ходи зі співом дифірамбів. Розігрувалися дії, учасниками яких ставали одягнені в козлячі шкіри прихильники Діоніса і співала хору (корифей). Ці ігри, ці «пісні козлів» започаткували трагедіїяк одного з різновидів драми.

Саме слово « трагедія» означає «пісня козлів». « Трагедіяє наслідування дії важливому і закінченому, що має певний обсяг, вироблене промовою, задоволеною по-різному в різних її частинах, що виробляється в дії і здійснює через співчуття і страх очищення подібних пристрастей. Що ж до характерів, то існують чотири пункти, які мають на увазі: перший і найважливіший, щоб вони були благородні. Другий пункт – щоб характери були відповідними.

Третій пункт – щоб характери були правдоподібними… Четвертий пункт – щоб характер був послідовним. Гідність словесного висловлювання – бути ясним і бути низьким. Найяскравіший вираз, звичайно, складається із загальновживаних слів, але він низький. Благородний і вільний від тривіальності вираз є те, яке користується незвичайними словами. А незвичайним я назву глоссу, метафору, подовження і все, що ухиляється від загальновживаного» (Аристотель «Поетика»).

Один із основних жанрів (видів) драмияк роду літератури поряд із трагедією та комедією. Як і комедія, драма відтворює переважно приватне життялюдей, проте головна її мета не осміяння вдач, а зображення особистості в її драматичних відносинах із суспільством.

При цьому, як і трагедія, драматяжіє до відтворення гострих протиріч, але з тим ці протиріччя менш напружені і допускають можливість благополучного вирішення.

Як самостійний жанр драмасклалася у другій половині 18 ст. у просвітителів. Драма 19-20 ст. є переважно психологічною. Окремі різновиди драмистуляються із суміжними жанрами, використовуючи їх засоби виразності, наприклад прийоми трагікомедії, фарсу, театру масок.

Епос, лірика та драма

Будь-який літературний твір належить до одного з трьох літературних пологів: епосу, ліриці чи драмі.

Епосом у Стародавній Греції називали оповідання, розповідь. Автор епічного твору, як казав Арістотель, розповідає «про подію, як про щось окреме від себе». В епічному творі, як правило, є сюжет, персонажі та оповідач. У творах великих епічних форм кілька сюжетних ліній, Розповідається про події, що відбуваються одночасно в різних місцях («Повість временних літ»). Дія, про яку розповідається, може розігруватися протягом десятків років, включати безліч епізодів. На початку XVI ст. створено чудову пам'ятку жанру ходінь — «Ходіння за три моря» Афанасія Нікітіна.

Епічні твори написані певних жанрах. Епічні жанри поділяються на три групи: велика форма- Героїчна пісня, билина, епопея, роман, літопис; середня - повість, повчання; мала - розповідь, новела, байка та ін.

Епосом також називають героїчну розповідь про минуле, бо основні події тут розгортаються на тлі. широкої картининародного життя. Наприклад, про життя карело-фінського народу розповідає "Калевала". На Русі героїчний епос представляють билини - російські народні епічні пісні про подвиги богатирів («Ілля Муромець і Соловей-розбійник», «Садко»). Героїчний епосіснує практично у всіх народів як в усній, так і в письмовій формах. Великим епічним письмовим жанром вважається літопис - історичне оповідання, яке велося за роками («Повість временних літ»).

Якщо билини та легенди існували як в усній, так і в письмовій формах, то перекази були оповіданнями, які передавалися з вуст в уста та відображали не послідовний ланцюг подій, а один яскравий та маловідомий епізод історії.

До середніх писемних жанрів можна віднести повчання — заповіт, повчання старшого молодшим («Повчання» Володимира Мономаха).

Ще один поширений епічний жанр - повість. Вона присвячена кільком епізодам із життя головного персонажа (Н. В. Гоголь «Тарас Бульба»), тоді як розповідь — лише одному яскравому випадку або моменту (А. П. Чехов «Хамелеон»). У Росії її розповідь, як стати самостійним жанром, вважався коротким різновидом повісті.

Лірика - рід літератури, в якому на першому місці автор, його почуття, думки. Висловлює їх ліричний герой - той, від імені якого пишеться твір. На відміну від епосу, ліричний твір не має сюжету чи він ледве намічений.

Найпоширенішими ліричними жанрами є ода, елегія, послання. Одою називається вірш в урочистому тоні з постійним колом тем - уславлення монарха, державної величі (оди М. В. Ломоносова).

У ліричних творах важливим є кожне слово, інтонація, ритм. Тому лірика тяжіє до віршованої форми. Але вірші не є обов'язковою ознакою лірики. Є вірші в І. З. Тургенєва у прозі («Російська мова» та інших.), у яких письменник висловив думки та почуття, які володіли ним протягом усього творчого шляху.

Твори, які можна віднести і до епосу, і до лірики, називаються ліро-епічними. Вони сюжет невіддільний від переживань оповідача.

« Літературний рідряд творів, схожих за типом своєї мовної організації та пізнавальної спрямованості на суб'єкт та об'єкт »(Давидова Т.Т. Пронін В.А. Теорія літератури. - М., 2003, с. 47).

Про формування трьох пологів літератури писав А. Н. Веселовський у своїй «Історичній поетиці» (М., 1989). За уявленнями вченого, на зорі мистецтва існувала якась синкретична форма – хоричне дійство, що приєдналося до обряду. З нього виділилися спочатку лірико-епічні пісні, які за умов дружинного побуту перейшли в епічні пісні. Ті, своєю чергою, об'єднувалися в цикли, часом досягаючи форм епопеї. Пізніше виділилася лірика, потім з'явилася культова драма, на основі якої згодом виникла художня драма.

Теорія походження літературних пологів, висунута О.М. Веселовським, підтверджується історичними даними про життя первісних народів. Однак епос та лірика могли формуватися і крім обрядових дій.

Питання диференціації літературних творів розглядається з давнини до сьогодення, кожному етапі літературного процесу виникають нові рішення і пріоритети, вносяться уточнення і поправки, хоча поділ всього словесного мистецтва втричі – епос, лірику, драму залишається незмінним з часів Платона та Аристотеля (IV ст. до н.е.). В естетиці стародавнього світу виникла тенденція розуміння літературних пологів як засобів вираження художнього змісту.

Аристотель на основі поняття «наслідування» виділив у «Поетиці» три роди поезії: епічну, трагічну та ліричну,які різняться методами наслідування. «... Можна наслідувати (...) так, що [автор] або то веде оповідь [з боку], то стає в ньому кимось іншим подібно до Гомера; або [ввесь час залишається] самим собою і не змінюється; або [виводить] всіх наслідуваних [у вигляді осіб] діючих та діяльних» – такі короткі характеристики епосу, лірики, драми(Аристотель. Поетика // Твори. У 4-х тт. Т.4 – М., 1984, з. 648).

Спостереження та ідеї Аристотеля дали поштовх усьому подальшому розвитку теоретико-літературної думки. До тріади Аристотеля повернулися за доби Відродження. У цьому ракурсі розглядали літературні пологиІ.В. Гете і Ф. Шиллер у своїй листуванні та написаній ними у співавторстві статті «Про епічну та драматичну поезію» (1797).

Разом з тим у ХIХ столітті в естетиці романтизму виникло інше розуміння епосу, лірики та драми як певних типів художнього змісту. За такого підходу літературні пологи стали визначатися за допомогою філософських категорій. Так, Ф.В. Шеллінг у своїй праці "Філософія мистецтва" (1802 - 1804) визначив лірикуяк найсуб'єктивніший рід(В термінології Шеллінга - вид) літератури, в якому переважає свобода. Ліриці «дозволяються найсміливіші ухилення від звичайної послідовності думки, причому потрібен лише зв'язок у душі поета чи слухача, а чи не зв'язок об'єктивного, чи зовнішнього, характеру». У епосі,завдання якого – бути картиною історії, об'єктивно"зображується чиста необхідність". «Синтезом усієї поезії» Шеллінг вважав драму,«в якій зображуване так само об'єктивно, як в епічному творі, і все ж таки суб'єкт перебуває в такому ж русі, як у ліричному вірші: це саме те зображення, де дія дано не в оповіданні, але представлена ​​сама і насправді (суб'єктивне зображується об'єктивним )». Драма може виникнути лише з боротьби свободи та необхідності»(Шеллінг Ф.В. Філософія мистецтва - М., 1995, с.345, 351, 398 - 400).


Найбільш вдало з цих визначень літературних пологів те, що належить до лірики. Незважаючи на суб'єктивізм та абстрактність подібного підходу до літератури, саме Шеллінг уперше застосував при розгляді літературних пологів філософські категорії суб'єкта та об'єкта,а також охарактеризував драму як змішаний рід. Ці відкриття романтичної естетики згодом врахував Г.В.Ф. Гегель, який обґрунтував свою аргументовану теорію літературних пологів також за допомогою філософських категорій.

Особливості епосу, лірики та драми Г.В.Ф. Гегель описав через філософські поняття об'єктаі суб'єкта пізнання(Переважання об'єкта в епосі, суб'єкта в ліриці, синтез об'єкта та суб'єкта в драмі). На цій основі характеризується предмет кожного літературного роду: буття у його цілісності та панування подій над волею окремих людей в епосі; душевна схвильованість, переживання у ліриці; спрямованість до мети, вольова активність у драмі, панування у ній людини над подією. У епосі поет чи прозаїк відтворює реальність, існуючу незалежно від автора («суть справи вільно розкривається як така, а поет відступає другого план»). У ліриці реальність, пропущена крізь призму авторської уяви, пофарбована суб'єктивно (зміст лірики – «все суб'єктивне, внутрішній світ», «Словесна самовираження суб'єкта»). У драмі виявляється синтез об'єктивної сценічної дії та суб'єктивного самовираження персонажів (драма – «спосіб викладу», що пов'язує «обидва перші в нову цілісність, де нам постають як об'єктивне розгортання, так і його витоки в глибинах душі індивіда» (Гегель Г.В.Ф .Естетика.У 4-х тт. Т. 3 - М., 1971, с.419 - 421).

При цьому в характеристиках епосу та драми Г.В.Ф. Гегель звертає першорядну увагу на співвідношення глибоко змістовних категорій події та дії.В основі епосузнаходиться художньо освоєне подія,в основі драми – дія.Але самі собою подія та дія – категорії реального життя. Щоб стати художньою реальністю, вони повинні перетворитися на «матерію» сюжету, композиції, художньої мови. Тому в епосі та драмі подія та дія постають у вигляді епічної та драматичної фабули.Відтворюючи подію, епос прагне освоїти цілісність буття, захопивши всі його сторони та сфери. Тому, на відміну від драматичного літературного роду, епос не обмежується зображенням дії,яке перш за все є прагнення конкретної мети і через це односторонньо розкриває людину. Епічний автор зображує подія,що постає як окремий прояв багатостороннього цілісного буття.

Хоча гегелівська теорія літературних пологів дещо суперечлива, її підтримав та розвинув В.Г. Бєлінський у статті «Поділ поезії на пологи і види» (1841) та інших робіт. Проте він висловив зауваження, які спонукають поставитися до концепції Гегеля критично. Він виявив випадки, коли немає прямої відповідності між родовим змістом і родовою формою: «…Інше епічне за формою своєї праці відрізняється драматичним характером, і навпаки. Буває драма в епопеї, буває і епопея в драмі »(Бєлінський В.Г. Повн. Зібр. соч. Т.5 - М., 1954 - с.22)

Бєлінський дав чіткі визначення епосу та ліриці: « Епічнаі ліричнапоезія являють собою дві абстрактні крайнощі дійсного світу, діаметрально одна одною протилежні …

Епічна поезія є переважно поезія об'єктивна, зовнішня, як у відношенні до самої себе, і до поета та її читачеві. В епічній поезії виражається споглядання світу і життя, як сущих по собіі тих, хто перебуває в досконалій байдужості до самих себе і поета або читача, що їх споглядає». Бєлінський особливо підкреслював протилежність епосу лірики: «Лирическая поезія є, навпаки, переважно поезія суб'єктивна,внутрішня, вираз самого поета» (там-таки, с.10). Епоспередає видимий, лірика –внутрішній світ, хоча, за спостереженням Бєлінського, часто змішуються.

У граматичних формах епос визначається дієсловом минулого часу та займенником 3-ї особи єдиної чи множини. Епосу притаманні дві просторово-часові ситуації, які перебувають у дистанції між справжнім часом оповідання та минулим часом події, про яку розповідається. У ліриці переважають займенник однієї особи однини і дієслово теперішнього часу. Якщо ж ліричне хвилювання пережите у минулому, воно зберігає свою актуальність у Наразі(«Вас любив…» А.С. Пушкіна, «Лист до жінки» С.А. Єсеніна тощо.).

Епос і лірика розрізняються як за типом мовної організації, так і за емоційним станом автора чи героя, зображеному у тексті.

Розглядаючи епос з прикладу гомерівських поем, А.А. Потебня дав таку характеристику епічного творчості: «Епос – perfectum. Звідси спокійне споглядання, об'єктивність (відсутність іншого особистого інтересу у речах, що зображуються у подіях, крім того, що необхідне можливості самого зображення). У чистому епосі оповідача не видно. Він не виступає зі своїми роздумами щодо подій та почуттів (порівняй ліро-епічні поеми Байрона та інші). Не співак-поет любить батьківщину, а зображений ним Одіссей, який хоче побачити дим батьківщини, хоч би потім померти. Співак цілком прихований за Одіссеєм. Фіктивна всюдисутність Гомера »(Потебня А.А. Естетика та поетика. - М., 1976, с.440).

У ліриці Потебня наголошує на єдності переживання і пізнання, звертає увагу на способи вираження мінливих емоційних станів душі: «Лірика – praesens. Вона є поетичне пізнання, яке, об'єктивуючи почуття, підкоряючи його думки, заспокоює це почуття, відсуваючи його в минуле і таким чином дає змогу піднятися над ним.

Лірика говорить про майбутнє і минуле (предмет, об'єктивне) лише настільки, наскільки воно хвилює, турбує, радує або відштовхує. З цього випливають властивості ліричного зображення: стислість, недомовленість, стислість, так званий ліричний безлад» (Потебня А.А., там же, с.440).

У ліриці один головний герой- Це автор, здатний до незліченних перевтілень, але водночас і самоспостережень. Ліричний твір завжди є «віршом на випадок». Лірична поезія внаслідок цього природна і подібна до експромту.

Драма як рід літератури, що найчастіше має сценічне втілення, зберігає свою систему умовностей, які любитель театру охоче визнає та прощає автору. Це насамперед те, що в драмі дія відбувається у строго обмеженому просторі та часі. Останнє незмінно збігається з часом читання п'єси чи перегляду вистави. Тимчасова послідовність тут, як правило, відповідає хронології дії, яка рухається від сьогодення до майбутнього, хоча іноді є і події, що передували початку дії, але вони незмінно виявляються («Едіп-цар» Софокла, «Гамлет» В. Шекспіра та ін.)

Як наголосив Г.В.Ф. Гегель, драматичний рід виходить з дії і, отже, на конфлікті. Сам термін «драма» (грец. dráma – дія) вказує на те, що твори, що належать до цього роду, засновані на стрімкому, порівняно з епічними творами, дії, що виникає з конфлікту персонажів один з одним, героя з самим собою, а нерідко з епохою та позачасовими екзистенційними законами («Фауст» І.В. Гете, «Каїн» Д.Г. Байрона тощо).

«Неправдоподібність» драми проявляється й у підкресленій розстановці персонажів, обов'язковості кожної репліки, що працює на динаміку дії, у репліках убік, які не чують персонажі драми, але чують глядачі, у довгих поетичних монологах, що нагадують виступи риторів (озвучена внутрішня мова). Якщо спробувати поглянути на драму очима послідовника Аристотеля, то неважко помітити її основну тенденцію: єдина зовнішня дія з несподіваними перипетіями – непередбачуваними подіями, впізнаваннями, збігами, випадковостями, пов'язана з прямим протиборством героїв. Поряд з цим драма наслідує живу мову, людям, що стають прообразами сценічних і внесценічних персонажів.

Драматичні твори, як і епічні, мають сюжет, що протікає у часі та просторі. Але художні можливості драми, проти великими можливостями епосу, обмежені: драма належить до епосу як і, як графіка живопису. Це означає, що у драмі немає розгорнутого оповідання, пейзажів, описів дійових осіб, обстановки, у якій відбувається дію. Усе це часом вкрай стисло дається у мові персонажів чи авторських ремарках. Головне у драматичному творі – монологи та діалоги персонажів.

Можна виділити два типи драми. Перший, заснований на зовнішній дії і найбільше тяжіє до гіперболічного або гротескного виявлення сутності персонажів. Від античності і до епохи романтизму провідні властивості драми відповідали головним тенденціям загальноєвропейського літературного розвитку: форми вторинної умовності переважали в ній над життєподібністю Проте прагнення життєподібної типізації, що переважало в реалістичній та натуралістичній літературі, змінило художню структурудрами. У XIX-XX століттях її «неправдоподібність» зводиться до мінімуму, зовнішня дія замінюється внутрішньою або переплітається з ним, в образах персонажів наростають побутові та психологічні риси (О.Н. Островський, А.П. Чехов, М. Горький та ін.) . Так виникає другий тип драми. Однак «неправдоподібність» залишається і в п'єсах цих драматургів як одна з родових рис драми.

Проблема розмежування літературних пологів та виділення їх суттєвих особливостейпродовжує привертати увагу літературознавців. Приміром, В.Є. Халізєв співвідносить основні властивості кожного з літературних пологів із трьома аспектами висловлювання (мовленнєвого акта): повідомленням про предметі мови – репрезентацією; експресією – вираженням емоцій того, хто говорить і апеляцією – зверненням того, хто говорить до когось, яке робить висловлення власне дією.

«У ліричному творі організуючим початком та домінантою стає мовленнєва експресія. Драма акцентує апелятивну, власне дієву сторону промови, і слово постає як свого роду вчинок, який відбувається в певний момент розгортання подій. Епос теж широко спирається на апелятивні засади мови (оскільки до складу творів входять висловлювання героїв, що знаменують їх дії). Але домінують у цьому літературному роді повідомлення про щось зовнішнє говорить.

З цими властивостями мовної тканини лірики, драми та епосу органічно пов'язані (і саме ними зумовлені) також інші властивості пологів літератури: способи просторово-часової організації творів; своєрідність явленості у яких людини; форми присутності автора; характер звернення тексту до читача. Кожен із пологів літератури, кажучи інакше, має особливий, тільки йому притаманний комплекс властивостей» (Халізєв В.Є. Теорія літератури – М., 1999, с.296)

Пологи та види літератури

(Методи образного відтворення дійсності)

Пологи

Рід літератури -певний, історично сформований спосіб зображення у художньому творі дійсності, людини у життя; великі групи літературно-художніх творів, що об'єднуються своєрідністю хронотопу, способом зображення людини, формою присутності автора та характером звернення тексту до читача.

Лірика

Епос

Драма

Ціль

Виразний рід літератури.

Зображення людської особистості у переживаннях та роздумах

Зображення людської особистості об'єктивне, у взаємодії з іншими людьми та подіями

Образотворчий рід літератури.Зображення людської особистості у дії, у конфлікті

Предмет

Внутрішній світ людини; його думки та почуття (рух та розвиток). Фабула відсутня

Реальна дійсність у її об'єктивній, матеріальній даності: характери, події, побутове та природне середовище, в якому існують та взаємодіють герої

Об'єктивне матеріальне буття, представлене не у всій повноті, а через характери людей, що виявляються в їх цілеспрямованих діях

Зміст

Суб'єктивний внутрішній світ поета та духовне життя людства (суб'єкт - ліричний герой); художньо-творче освоєння характерних станів внутрішнього духовного життя людей, характерних почуттів та думок.

Життя представлене через переживання людини

У нерозчленованій єдності – об'єктивний зміст реальної дійсності та її творча переробка (художньо типізовані характери та обставини).

Життя відображається у формі детальної розповіді про людину, її життя, долю та події, в якій він брав участь

Аналогічне епічному, проте як літературний твірдрама не є закінченим цілим: призначено для художнього синтезу з пантомімою (акторською грою) і живописом (декорацією)

Функція мови

Непряме, переносне чи алегоричне значення слова висувається першому плані.

Особливого значення грають образні можливості мови. Вірш стає одним з найважливіших засобів словесного втілення глибинних пластів ліричного змісту.

Особлива організація мови – віршована (рима, ритм, розмір)

Позначити, назвати предмет та викликати внутрішнє уявлення про нього (основне значення слова – предметне).

Текст має переважно описово-оповідальну структуру.

Особливо організована система предметно-образотворчих деталей, що розкривають типові характерита типові обставини

Структура художньої мови визначається монологами та діалогами (описово-оповідальна мова - у підлеглому становищі).

Твори призначені для сценічного використання

Жанри

О так- це вірш захопленого характеру (урочистий, оспівуючий) на честь будь-якої особи чи події.

Вірш- це невеликий твір, створений за законами віршованого мовлення; зазвичай ліричний твір.

Елегія- це ліричний вірш, що передає глибоко особисті, інтимні переживання людини, пройняті настроєм смутку.

Пісня- це загальне визначеннявіршованих творів різних жанрів, призначених спочатку або використовуваних для співу. Для пісень найчастіше обов'язкові строфічність, рима, доступність викладу.

Послання- один з найдавніших поетичних жанрів, що є віршованим листом, в якому поет, звертаючись до конкретного адресата з проханнями, побажаннями, умовляннями, висловлює свої міркування з якогось морально-філософського питання.

Епіграма- це короткий вірш, що висміює якесь обличчя.

Сонет- це 14-рядковий вірш, складений за певним правилам: перший катрен (чотиривірш) представляє експозицію теми вірша, другий катрен розвиває положення, намічені в першому, в подальшому потім терцеті намічається розв'язка теми, в завершальному терцеті, особливо в заключному рядку слід завершення розв'язки, що виражає суть твору

Розповідь- це невеликий прозовий твір переважно оповідального характеру, композиційно згрупований навколо окремого епізоду, характеру.

Нарис- це різновид малої формиепічної літератури, відмінна від іншої її форми, оповідання, відсутністю єдиного, швидко вирішується конфлікту і великий розвиненістю описового зображення. Обидві відмінності залежить від особливостей проблематики нарису. Він зачіпає не стільки проблеми становлення характеру особистості в її конфліктах із усталеною громадським середовищем, скільки проблеми громадянського та морального стану «середовища». Нарис може ставитись і до літератури, і до публіцистики.

Новела- це невеликий прозовий твір, який можна порівняти з розповіддю. У новелі велика насиченість подіями, чіткіше фабула, чіткіший поворот сюжету, що веде до розв'язки.

Повість- це твір епічної прози, який тяжіє до послідовного викладу сюжету, обмежений мінімумом сюжетних ліній.

Роман- це епічна розповідь з елементами діалогу, іноді і з включенням драми або літературних відступів, зосереджена на історії окремої особи у суспільному середовищі.

Роман-епопея- різновид роману, що з особливою повнотою охоплює історичний процес у багатошаровому сюжеті, що включає багато людських долей та драматичні події народного життя.

Притча- це невелика розповідь у віршах чи прозі в алегоричній, повчальній формі. Реальність у притчі явлена ​​поза хронологічними та територіальними прикметами, без зазначення конкретних історичних імен дійових осіб. Притча обов'язково включає пояснення алегорії, щоб читачеві був зрозумілий зміст алегорії. Незважаючи на подібність до байки, притча претендує на загальнолюдське узагальнення, не звертаючи часом уваги на приватні питання

Трагедія- це вид драми, що виник з давньогрецького обрядового дифірамбу на честь покровителя виноградарства і вина бога Діоніса, що представлявся у вигляді цапа, потім - подобою сатира з ріжками та бородою. Трагедія протилежна комедії. Даний жанр зображує конфлікти у гранично напруженій формі та показує протистояння між особистостями, долею чи суспільством. Завжди трагічний фінал (смерть героїв). Конфлікт у трагедії може бути вирішено лише смертю.

Драма- літературний твір у діалогічній формі з серйозним сюжетом (на відміну комедії) до виконання на сцені.

Комедія- це драматичний твір, засобами сатири та гумору, що висміює вади суспільства і людини, що відображає смішне та низьке; всяка смішна п'єса.

Ліро-епічні жанри - Жанри змішаної форми, що поєднують в собі особливості зображення дійсності, властиві епосу та ліриці. У таких творах часто присутні розгорнутий сюжет, докладно і виразно змальовані характери, але водночас представлений внутрішній світ героїв у динаміці, наголошується присутність ліричного героя. Ліро-епічні жанри - байки, балади, поеми, романи у віршах.

Байка- це коротка віршована розповідь-алегорія повчальної спрямованості.

Балада- це ліро-епічний жанр літератури, оповідальна пісня з драматичним розвитком сюжету, основою якого є незвичайний випадок. В основі балади - незвичайна історіящо відображає сутнісні моменти взаємовідносин людини і суспільства, людей між собою, найважливіші риси людини.

Поема- це великий віршований твір із сюжетно-оповідальною організацією; повість чи роман у віршах; багаточастковий твір, в якому зливаються воєдино епічне та ліричне початку. Поему можна віднести до ліро-епічного жанру літератури, оскільки оповідання про історичні події та події життя героїв розкривається в ній через сприйняття та оцінку оповідача. У поемі йдеться про події, що мають загальнолюдське значення. Більшість поем оспівує якісь людські дії, події та характери.

Роман у віршах - це специфічний літературний жанр, що поєднує у собі епічність прозового роману та віршовану епічну поему. Тобто можна сказати, що роман у віршах як окремий жанрвключає всі особливості прозового роману, укладаючи в поетичні рамки. Автор роману у віршах може вільно переходити від докладної описовості оповідання до ліричним відступамі філософським міркуванням, використовуючи у своїй всі можливості поезії. Першим російським романом у віршах став роман «Євгеній Онєгін» Олександра Пушкіна. У російській поезії він досі залишається непокореною вершиною в цьому літературному жанрі. Сам Пушкін писав, що між "романом" і "романом у віршах" - "диявольська різниця". «Вільний рух плану оповідання» став відмітною ознакоюнового нашої літератури жанру.