Система образів у п'єсі «Вишневий садок. П'єса А.П. Чехова "Вишневий сад"; особливості конфлікту, система образів, жанрова специфіка, символічний початок «Вишневий сад» та драматургія Чехова у літературознавстві

Пән

Предмет: література російська

Тарип

Тема: П'єса « Вишневий сад». Система образів персонажів. Символіка у п'єсі. (2 години)

Опитування мен тәрбіелеудің міндеттері:

Цілі уроку:

Білімдік

освітня:

- розширити уявлення творчість А.П.Чехова через аналіз п'єси «Вишневий сад»;

Закріпити теоретичні знання: - види драми, символ;

Дамитушілиқ

розвиваюча:

Розвивати асоціативне, образне мислення, вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки, розвивати монологічне мовлення;

Тәрбієлік

виховна:

Сприяти духовному розвиткуучнів, формування моральних цінностей.

Сабақтиң түрі

Тип уроку : урок отримання нових знань

Әдісі

Метод: частково-пошуковий

Сабақ з туди қолданатин ұйимдастиру әдістері

Форма : групова.

Құрал-жабдиқтар

Обладнання:текст п'єси А.П. Чехова "Вишневий сад", презентація до уроку.

Көрнекті құралдар

наочний матеріал: ілюстрації до п'єси А.П. Чехова "Вишневий сад", роздатковий матеріал.

Сабақ бариси:

Хід уроку:

    Оргмомент.

    Цільова установка .

Здрастуйте, хлопці! Я рада вас бачити. Подивіться уважно на те, як оформлений кабінет сьогодні. Чому саме так, як ви вважаєте? Яка тема уроку, озвучте будь ласка.

Як ви вважаєте, які завдання вирішуватимемо на сьогоднішньому уроці? (відповіді хлопців: дізнаємося, як було створено п'єсу Чехова, визначимо жанр п'єси, познайомимося з героями, будемо вчитися правильно і гарно говорити.)

У зошитах запишіть число, тему уроку під час уроку робіть необхідні записи у зошиті.

    Основна частина.

Сьогодні ви поділені на групи, які допоможуть краще зрозуміти зміст твору п'єси «Вишневий сад»: образ вишневого саду, минуле, сьогодення, майбутнє. І у зв'язку з цим ми з вами маємо відповісти на головне питання:

Яку ж «безумовну та чесну правду» міг побачити Чехов наприкінці XIX століття?

Повідомлення

1. Особливості драматичного методу Чехова-новатора

Жанр - "нова драма".

Принципи «нової драми»

    Театр настрою

    Немає ні лиходіїв, ні ангелів

    Діалог рухає дію та розкриває характери

    Підтекст

    Значення кожної репліки

    Ключові символи

    Історія створення п'єси «Вишневий сад»

7 березня 1901 року до дружини О.Кніппер він зізнається: «Наступна п'єса, яку я напишу, буде неодмінно смішна, дуже смішна, принаймні за задумом». «Йому здавалося, – згадує Станіславський, – відчинене вікно, з гілкою білих квітучих вишень, що влазять із саду в кімнату. Артем уже став лакеєм, а потім ні з того ні з цього керуючим. Його господар, а іноді йому здавалося, що це господиня, завжди без грошей, і в критичні хвилини вона звертається за допомогою до свого лакею або управителя, який має накопичені звідкись досить великі гроші»). Це остання п'єса письменника, тож у ній його самі потаємні думкипро життя, про долю батьківщини.

    Сенс назви п'єси:

Послухайте, не Уі шневий, а Вишне вий сад, - оголосив він і закотився сміхом. Першої хвилини я навіть не зрозумів, про що йде мова, але Антон Павлович продовжував смакувати назву п'єси, напираючи на ніжний звук"е" у слові «Вишневий», ніби намагаючись з його допомогою обласкати колишнє гарне, але тепер непотрібне життя, яке він зі сльозами руйнував у своїй п'єсі. Цього разу я зрозумів тонкість: «Вишневий сад» – це діловий, комерційний сад, який приносить дохід. Такий сад потрібен і

тепер. Але «Вишневий сад» доходу не приносить, він зберігає в собі та у своїй квітучій білизні поезію колишнього панського життя. Такий сад росте і цвіте для забаганки, для очей розпещених естетів. Жаль знищувати його, а треба, оскільки процес економічного розвитку країни вимагає

цього.

К. С. Станіславський: А. П. Чехов у Художній театр. У книзі «О. П. Чехов у спогадах сучасників» .

Отже, наша мета: зрозуміти, що стоїть за вишневим садом, як герої ставляться до нього та символом чого все-таки є вишневий сад.

А зараз уявимо на хвилину, що ви кожен у своїй групі вже є основними образами п'єси, і ми самі вже герої нашої п'єси.

Уявіть собі – візитки груп

    Групи уявляють себе: оформлення столів, квітописи до своїх назв.

А тепер подивимося, як герої п'єси ставляться до вишневого саду – виступ гурту «Образ вишневого саду».

    Спробуємо скласти кластер «Вишневий сад очима героїв»

Раневська – дитинство

Аня – дитинство, будинок Лопахін – справжнє, селянин (раб), дачі

Фірс – панське благополуччя

Петро Трофимов - кріпацтво Гаєв – дитинство

«Якщо у всій губернії є щось цікаве, навіть чудове, то це тільки наш вишневий сад».

Сад - минуле, дитинство, а й ознака благополуччя, гордості, спогад про щастя.

«І в « Енциклопедичний словник»згадується про цей сад».

Сад – символ дитинства, сад-будинок, але з дитинством доводиться розлучатися.

"Чому я вже не люблю вишневого саду, як раніше".

Сад – надії на майбутнє.

«Ми насадимо новий сад, Розкішніше цього ».

Сад - спогад про минуле: дід та батько були кріпаками; надії на майбутнє – вирубати, розбити на ділянки, здавати в оренду. Сад – джерело багатства, предмет гордості.

Лопахін: «Якщо вишневий сад ... віддавати потім в оренду під дачі, то ви матимете щонайменше двадцять п'ять тисяч на рік доходу».

«Вишня народиться раз на два роки, та й ту ніхто не купує»

Як ставляться до вишневого саду Фірс, Петро Трофімов?

( Для Фірса садок - панське благополуччя.

«За старих часів, років сорок - п'ятдесят тому вишню сушили, мочили, маринували, варення варили... Грошей було!»

Для Трофімова : вишневий сад символізує кріпосницьке минуле

«Невже… з кожного аркуша, з кожного ствола не дивляться на вас людські істоти…».

«Вся Росія наш сад» - це його мрія про преображену батьківщину, але незрозуміло, чиїми силами це буде зроблено)

Запитання:

Символом чого є вишневий садок у п'єсі А.П.Чехова?

(Сад - символ рідного дому, символ краси, символ минулого, символ сьогодення, символ майбутнього, Росію).

Сад для автора втілює любов до рідної природи; гіркота від того, що не можуть зберегти її красу та багатство; важлива авторська думка про людину, яка зможе змінити життя; сад - символ ліричного, поетичного ставлення до Батьківщини. В авторських ремарках: "прекрасний сад", "широкий простір", звук струни, що лопнула, стукіт сокири.

Чехов: "У другому акті Ви дасте мені справжнє зелене поле і дорогу, і надзвичайну для сцени далечінь". "Звук... повинен бути коротшим і відчуватися зовсім здалеку" .

    А тепер давайте дізнаємося все про вишню, її властивості? Чи корисна?

3. Повідомлення про вишню.

Фізхвилинка

    Система образів – характеристика героїв за групами

    Минулий час (Раневська, Гаєв)

    В даний час (Лопахін)

    Майбутній час (Трофімов, Аня)

Які герої що символізують?

Дати характеристику героям – минуле:

Раневська Любов Андріївна

    Безвольність, непристосованість, романтична захопленість, нестійка психіка, невміння жити

    Зовні приваблива, любить природу, музику, мила, добра, проста, довірлива і щира до захоплення, але в її душевних переживаннях немає глибини: настрої її швидкоплинні, вона легко переходить від сліз до сміху

    Наче чуйна і уважна до людей, але яка байдужість до всього, що виходить за межі її благополуччя

Гаєв Леонід Андрійович

    Безвольний, нікчемний, все життя прожив у маєтку, нічого не роблячи

    Проїв свій стан на льодяниках

    Єдине заняття – більярд.

Раневська Любов Андріївна Головна героїня«Вишневого саду» – у минулому багата аристократка, яка звикла жити за велінням свого серця. Її чоловік досить рано помер, залишивши купу боргів. Поки вона віддавалася новим почуттям, трагічно загинув її. маленький син. Вважаючи себе винною в цій трагедії, вона біжить від дому, від коханця закордон, який урешті-решт пішов за ним і буквально пограбував його там. Але її надії на здобуття спокою не справдилися. Вона любить свій сад та свій маєток, але не може його врятувати. Прийняти пропозицію Лопахіна для неї не мислимо, адже тоді буде порушено багатовіковий порядок, в якому звання «поміщика» передається з покоління в покоління, несучи в собі культурно-історичну спадщину, непорушність і впевненість у світовідчутті.

Любов Андріївні та їїбратові Гаєву властиві всі найкращі риси дворянства: чуйність, щедрість, освіченість, почуття прекрасного, вміння співчувати.
Проте в сучасності всі їхні позитивні якості не потрібні і перевертаються на протилежний бік. Щедрість ставати невгамовним марнотратством, чуйність і вміння співчувати перетворюється на слюнтяйство, освіченість перетворюється на марнослів'я.

На думку Чехова ці два героя не заслуговують на співчуття і їх переживання не такі глибокі, як може здатися.

Сьогодення:

Лопахін

    Величезна енергія, підприємливість, широкий розмах роботи

    Стає господарем маєтку, створеного руками його прадіда

    Петро Трофімов: «Ось як у сенсі обміну речовин потрібен хижий звір, який з'їдає все, що трапляється йому на шляху, так і ти потрібен»

У п'єсі «Вишневий сад» головні герої більше говорять, ніж роблять, та єдина людина- Дія цеЛопахін Єрмолай Олексійович , центральний персонаж, на думку автора. Чехов був упевнений, що якщо його образ не вдасться, то вся п'єса провалиться. Лопахін позначений купцем, але йому більше підійшло б сучасне слово «бізнесмен». Син і онук кріпаків став мільйонером завдяки своєму чуття, цілеспрямованості та розуму, адже якби він був дурний і не освічений, хіба зміг би він досягти таких успіхів у своїй справі? І не випадково Петрик Трофимов говорить про його тонку душу. Адже лише Єрмолай Олексійович усвідомлює цінність старого саду та його справжню красу. Але його комерційна жилка переборює і він змушений знищити сад.

А хто є символом майбутнього?

Трофімов Петро – вічний студент та «облізлий пан». Очевидно, він також належить до дворянському роду, але став, по суті, бездомним бродягою, який мріє про загальне благо і щастя. Він багато говорить, але нічого не робить для якнайшвидшого настання світлого майбутнього. Йому так само невластиві глибокі почуття до оточуючих його людей і прихильність до місця. Він живе лише мріями. Однак він зумів захопити Аню своїми ідеями.

Аня, донька Раневської . Мати залишила її під опікою свого брата у 12 років. Тобто в підлітковому віці, настільки важливому для формування особистості, Аня виявилася сама собі. Вона успадкувала найкращі якості, які властиві аристократії. Вона по-юнацькому наївна, можливо, тому вона так легко захопилася Петиним ідеями.

То за ким же майбутнє? За Петею? За Анею? За Лопахіним?

Це питання могло б бути риторичним, якби історія не надала Росії другої спроби для її вирішення. Дуже символічний кінець п'єси - старі господарі їдуть і забувають вмираючого Фірса. Отже, закономірний фінал: бездіяльні споживачі у соціальному значенні, слуга, який служив їм усе своє життя, і вишневий сад - все це безповоротно йде в минуле, в яке немає дороги назад. Історію повернути не можна.

Хотілося відзначити як головний символу п'єсі вишневий сад. У монолозі Трофимова розкривається символіка саду п'єсі: “Вся Росія - наш сад. Земля велика і прекрасна, є багато чудових місць. Подумайте, Аня: ваш дід, прадід і всі ваші предки були кріпаки, які володіли живими душами, і невже з кожної вишні в саду, з кожного листка, з кожного ствола не дивляться на вас людські істоти, невже ви не чуєте голосів... живими душами, адже це переродило всіх вас, які жили раніше, і тепер живуть, так що ваша мати, ви, дядько вже не помічаєте, що ви живете в борг на чужий рахунок, на рахунок тих людей, яких ви не пускаєте далі передньої. .” Навколо саду відбувається вся дія, на його проблемах висвічуються характери героїв, їх долі. Символічно й те, що занесена над садом сокира викликала конфлікт між героями і в душах більшості героїв конфлікт так і не вирішується, як не вирішується проблема після вирубування саду.
І ось для того щоб відповісти на запитання, яке стояло перед нами на початку уроку, яку правду побачив Чехов наприкінціXIX століття, ви повинні зробити творчу роботу.

    Творча робота. Спробуйте уявити, що думав би вишневий сад, у жовтні, коли вже наближаються холоди, і бачить, як йдуть до нього люди з сокирами – ваше завдання – скласти «Монолог душі вишневого саду». (5-7 хвилин)

Під час складання творчої роботиграє звукозапис: вокаліз №5 Ніжність. Сад Едема С.В. Рахманінова

Намагайтеся узагальнити все перелічене вище. Як ви знаєте образ вишневого саду?

Образ вишневого поєднує навколо себе всіх героїв п'єси. На перший погляд, здається, що це тільки родичі та старі знайомі, які волею випадку зібралися в маєток, щоб вирішити свої життєві проблеми. Але це не так. Письменник поєднує персонажів різного вікуі соціальних груп, і вони мають так чи інакше вирішити долю саду, а отже, і свою долю.

А як ставиться до вишневого саду автор? Символом чого є вишневий садок для А. П. Чехова?

Сад для автора втілює любов до рідної природи; гіркота від того, що не можуть зберегти її красу та багатство; важлива авторська думка про людину, яка зможе змінити життя; сад - символ ліричного, поетичного ставлення до Батьківщини.

Ви звернули увагу, який колір найчастіше повторюється у п'єсі?

З усього різноманіття квітів у п'єсі «Вишневий сад» Чехов використовує лише один – білий, по-різному застосовуючи його протягом першої дії.

«Гаєв (відчиняє інше вікно). Сад весь білий».

При цьому сад у п'єсі ще тільки названий, показаний лише за вікнами, як намічено, але не конкретизовано потенційну можливість його загибелі.

Білий колір- Передчуття візуального образу. Про нього неодноразово говорять герої твору: «Кохання Андріївно. Весь, весь білий! О сад мій! Праворуч, на повороті до альтанки, біле деревце схилилося, схоже на жінку... Який чудовий сад! Білі маси кольорів».

Білий колір- Символ чистоти, світла, мудрості.

Підсумок

Чехов у п'єсі «Вишневий сад» використав практично весь спектр символічних виразних засобів: звукову, реальну, словесну символіку Це допомагає йому створити об'ємне художнє полотно, яскраве і сценічне, зі своєю «підводною течією», що зображає загибель дворянських гнізд.

    Висновок

Тож яку правду побачив Чехов?

Чехов побачив правду про майбутнє Росії, що у руках людини: Вона у смутну епоху або загине, або відродиться.

Чехов у п'єсі «Вишневий сад» використав практично весь спектр символічних засобів вираження: звукову, реальну, словесну символіку. Це допомагає йому створити об'ємне художнє полотно, яскраве і сценічне, зі своєю «підводною течією», що зображає загибель дворянських гнізд, і загибель старої Росії.

    Рефлексія. Підсумок уроку.

Синквейн.

Наприкінці уроку - написати синквейн до вишневому саду

1-й рядок – одне ключове слово, що визначає зміст синквейну;

2-й рядок – два прикметники, що характеризують це поняття;

3-й рядок – три дієслова, що позначають дію в рамках заданої теми;

4-й рядок – коротка пропозиція, що розкриває суть теми чи ставлення до неї;

5-й рядок – синонім ключового слова(Іменник).

Перший приклад:

Вишневий сад.
Яскрава, глибока.
Написано, поставлено, завершено.
Комедія у чотирьох діях.
Чехів.

    Оцінка за урок.

    Домашнє завдання: скласти кластер з біографіїІ.А. Буніна, читати повість «Пан із Сан-Франциско».

Комедійність "Вишневого саду" закладена у самій структурі п'єси. Кожен герой поглинений своєю правдою", занурений у свої переживання і не помічає оточуючих: їх болі, їх туги, їх радостей і надій. Кожен із персонажів як би грає свою моновиставу. і поліфонія (багатоголосся, особливо організований хор самостійних голосів), і дисонанс, звучання неузгоджене, безладне, де кожен голос прагне бути єдиним.

Звідки ця самопоглиненість героїв "Вишневого саду"? Що заважає їм почути одне одного: адже всі вони – близькі люди, які намагаються один одному допомогти, підтримати та отримати підтримку? Звернімо увагу: кожен із героїв сповідається, але у результаті всі ці сповіді виявляються зверненими в глядацький зал, а не до партнерів по сцені У якийсь момент сповідник розуміє, що найголовнішого пояснити не зможе. Так, Аня ніколи не зрозуміє драми матері, а сама Любов Андріївна ніколи не зрозуміє її захоплення Петиними ідеями. Що ж "не пускає" один одного героїв п'єси? Річ у тім, що за задумом автора кожен із них - як особистість, а й виконавець певної соціально-історичної ролі: те, що можна назвати " заручник Історії " . Людина може певною мірою коригувати свою особистість, свої стосунки з оточуючими. Але змінити свою роль він не може, як би чужа вона йому не була. Невідповідність внутрішньої сутності героя тієї соціально-історичної ролі, що він змушений грати, - ось драматична суть " Вишневого саду " .

"Стара жінка, нічого в теперішньому, все в минулому", - так характеризував Раневську у своїх листах Станіславському, що ставив п'єсу, Чехов. Що ж у неї в минулому? Її молодість, сімейне життя, квітучий і плодоносний вишневий сад - все це скінчилося кілька років тому, скінчилося трагічно. Помер чоловік, маєток занепав, виникла нова болісна пристрасть. А потім сталося непоправне: загинув – потонув у річці – Грицько. Загибель сина – найстрашніша трагедія. Для Раневської страх втрати з'єднався з почуттям провини: захоплення коханим, поглиненість любов'ю, здається їй, віддали її від сина. Може, безглузду смерть можна було запобігти? Може, загибель Гриші - кара їй, матері, за неприпустиму пристрасть? І Раневська біжить із дому - від вишневого саду, від дочок, від брата, від тієї річки, де потонув син, - від усього колишнього життя, від минулого свого, що обернулося непоправною катастрофою. Біжить, щоб ніколи не повертатися, біжить, щоб десь закінчити своє грішне і безглузде - після смерті хлопчика - життя.

Раневська опиняється у Парижі. Притупився гострий біль, схлинула перша хвиля розпачу. Раневську врятувало кохання. Почуття до людини, її недостойної, до негідника... Але хіба нам дано вибирати, кого любити? Так, він негідник, її останній коханий, він обібрав і покинув її, а потім знову повернувся - знову жебраком. І Любов Андріївна все знає про нього, все розуміє – і не бажає цього знати та пам'ятати. Бо цінне саме почуття, бо немає для неї нічого в житті, понад любов.

Це єдина героїня "Вишневого саду", яка живе в ореолі кохання: невипадково саме ім'я її - Любов. Любові колишні і нинішні переплітаються в її душі, вміння любити безкорисливо і безрозсудно, цілком віддаючись почуттю - ось "ключ" до образу Раневської. "Це камінь на моїй шиї, я йду з ним на дно, але люблю цей камінь і жити без нього не можу". Хто ще з російських героїнь був такий відвертий?!

Її теперішнє дивне паризьке існування є по суті життя після життя. Ніщо з колишнього не забуто. Не загоїлася і ніколи не загоїться страшна рана. Все примарніший зв'язок з рідним будинком та рідними людьми. Все неможливіше ні стати "своєю" в Парижі, ні повернутися до вишневого саду... Примарність, безглуздість існування, туга по дому, почуття провини перед дочкою та падчеркою - за те, що залишила їх, за те, що витрачає їхній стан, - томлять Любов Андріївну. І ось на наших очах робиться рішучий крок: Раневська повертається додому. Вона рве телеграми від свого коханого, рве не читаючи: з Парижем покінчено! Вона щаслива: "Мені хочеться стрибати, розмахувати руками... Бачить Бог, я люблю батьківщину, люблю ніжно, я не могла дивитись із вагона, все плакала." "Якби зняти з грудей і з плечей моїх важкий камінь, якби я могла забути моє минуле!"

Раневська повертається до будинку, де всі її люблять, де на неї чекають - і віддано чекали п'ять "паризьких" років. І де всі її за щось засуджують: за "порочність", за легковажність... Ніхто не бажає прийняти її такою, якою вона є; її люблять, засуджуючи та посміюючись. І сама Раневська гостро відчуває це, приймає справедливість закидів, постійно відчуває провину. Але поряд з почуттям провини в ній наростає відчуженість: чому всі вимагають від неї чогось, що дати вона не може, чого чекають, що вона зміниться, стане тією, якою оточуючі хочуть її бачити, перестане бути собою?! Що далі, то ясніше стає: вона чужа тут.

У переліку дійових осібРаневська позначена одним словом: "поміщиця". Але це поміщиця, що ніколи не вміла керувати своїм маєтком, пристрасно його кохала - і не зуміла зберегти. Її втеча з маєтку після смерті Гриші, закладання та перезакладання цього маєтку... Номінально – поміщиця. По суті - дитя цього вишневого саду, не здатне його врятувати від руйнування та загибелі.

Роль поміщиці для Раневської "відіграно" вже давно. Роль матері - також: нове життя, де немає місця Любові Андріївні, йде Аня; по-своєму влаштовується Варя... Повернувшись, щоб залишитися назавжди, Раневська лише завершує своє колишнє життя, переконується, що не можна двічі увійти до тієї самої річки. Всі надії обертаються панахидою за колишнім життям: минуле померло, пішло безповоротно. Вона прожила всі "сюжети", можливі у Росії. Батьківщина не прийняла блудну дочку: повернення не відбулося. І примарне паризьке "життя після життя" виявляється єдиною реальністю. Раневська повертається до Парижа - а Росії, у її вишневому саду, вже стукає сокира.

Стихія любові, болісних пристрастей, гріха і покаяння, в якій живе Раневська, далека від інших героїв комедії. Ось її брат та ровесник, Гаєв. Леонід Андрійович, людина немолода, більшу частинужиття вже прожив, мислить і діє, як хлопчик, що зістарився. Але гаївська невичерпна юність - не те, що довірливість та легкість його сестри. Він просто - інфантилен. Не юність з її бунтівними пристрастями збереглася в ньому - Гаєв, здається, так і не доріс до неї, так і не переступив дитячий поріг. Безпорадний, балакучий, неглибокий, нічого і нікого, що по-справжньому не любить. "Круазе... Жовтого в середину..." Звук більярдних куль цілком виліковує його страждання після втрати вишневого саду... Але і в ньому, людині нерозумній, духовно не розвиненій, бачить Чехов щось миле: це один з поміщиків повітів. , які по-своєму прикрашали провінцію в минулі часи, що надавали російським дворянським гніздам своєрідну красу. Гаєв - постать, породжена своїм часом; комічна, безглузда і жалюгідна в нову епоху.

У комедії переплітаються кілька сюжетних ліній. Раніше за всіх закінчується лінія роману Лопахіна і Варі, що не відбувся. Вона побудована на улюбленому чеховському прийомі: найбільше і найохочіше говорять про те, чого немає, обговорюють подробиці, сперечаються про дрібниці - неіснуючого, не помічаючи або свідомо замовчуючи існуюче та суттєве. До речі, звернемо увагу: цей прийом дуже любить і Гоголь. Згадаймо, як все місто в " Мертвих душахзі смаком обговорював чичиківських мужиків, яких вже не було на світі, як сперечалися, який "мужик у Чичикова", чи зуміє новоявлений херсонський поміщик із цим мужиком впоратися. І як сам Чичиков із задоволенням, майже вірячи в реальність своєї вигадки, обговорює проблеми свого херсонського маєтку, але у Гоголя цей прийом покликаний багаторазово посилювати взаємодію реального та ірреального пластів його художнього світу, сплав фантасмагорії та дійсності. Чехов оточує нескінченними розмовами неіснуюче, здавалося б, щоб підкреслити саму ілюзорність тверезих розрахунків, логічних планів, які будують його герої в хисткому і ненадійному світі. Переконано, як про давно вирішене, говорить про свій розрив з "тою людиною" Раневська - і їде до нього... Впевнено обговорюються проекти порятунку саду... Говорять про роман Лопахіна та Варі. Але чому не відбувся цей роман? Чому не з'єдналися долі трудівниці Варі та ділової людиниЛопахіна? І тут можна запитати: а чи був роман? Чи не видавалося бажане за дійсне?

Вдивимось у образ Лопахіна. Сам Чехов вважав його роль "центральної" у комедії, писав Станіславському, що "якщо вона не вдасться, то значить, і вся п'єса провалиться". Чехов просив Станіславського самого відігравати роль Лопахіна, вважав, що іншому акторові вона не під силу: він "проведе або дуже блідо, або збалаганіт, зробить з Лопахіна кулачка... Адже це не купець у вульгарному розумінні цього слова, треба це розуміти". Однак "мхатівці" авторськими проханнями не почули, ставили "Вишневий сад" по-своєму. І хоча спектакль мав великий успіхЧехов постановкою був вкрай незадоволений, відгукувався різко негативно, стверджував, що театр не зрозумів п'єсу і все провалив. Театр мав право на своє трактування, проте що вкладав у комедію сам драматург, чому не Раневську та Гаєва, як грали у Станіславського, а Лопахіна помістив він у центр образної системи.

Фігура купця приваблювала російську літературу вже півстоліття. Поряд із темними самодурами та безглуздими нуворишами шукали риси нового, інтелігентного купця, мудрого та чесного підприємця. Але риси його вислизали. Так, у "Скажених грошах" створив Островський образ купця Василькова - здається, одна з найвиразніших невдач великого драматурга. У "Талантах і шанувальниках" він розробляє образ купця-мецената: мовчазного, недурного, що тягнеться до добра і світла Великатова. У Великатові вже немає "ходульності", неприродності Василькова, і все ж таки в його образі досить недомовленостей, неясностей. Безумовно, Лопахін належить до цього ряду, до нового купецтва, до кола купців-підприємців кінця століття. Адже це коло, це явище - одне з найцікавіших у Росії тієї пори! Це унікальний соціально-психологічний тип, що виник на рубежі століть, обпльований та знищений революцією. У Лопахіні жваво зображені риси Третьякова, Щукіна, Ситіна, Морозова, Клейна, Мамонтова, та й самого Станіславського - адже він з купецького роду Олексієвих. Багаті фабриканти, вони тонко розуміли мистецтво, були меценатами, містили театри, створювали чудові музеї, видавали дешеві книжки народу. Та що там! Вони ще й нескінченно допомагали революціонерам-підпільникам! На фабриці Сави Морозова робітники страйкували, і страйковий комітет існував на морозівські гроші. Його ж гроші допомагали більшовикам перетинати кордони, ховаючись від царської поліції. Горький цікаво писав: "І коли я бачу Морозова за лаштунками театру, в пилюці і тремтінні за успіх п'єси - я йому готовий пробачити всі його фабрики, - чого він, втім, не потребує, я його люблю, бо він - безкорисливо любить мистецтво , Що я майже відчуваю в його мужицькій, купецькій, користолюбної душі ".

Ось це поєднання безкорисливого коханнядо прекрасного - і купецької жилки, мужицької простоти - і тонкої артистичної душі і прагне вловити і втілити образ Лопахіна Чехов.

Лопахін – єдиний, хто пропонує реальний план порятунку вишневого саду. І реальний цей план насамперед тому, що Лопахін розуміє: у колишньому вигляді сад зберегти не можна, час його минув, і тепер сад можна зберегти, лише перевлаштувавши, перестворивши відповідно до вимог нової доби.

Справді, колись сад був важливою частиною поміщицького господарства: "В давні часи, років сорок-п'ятдесят тому, вишню сушили, мочили, маринували, варення варили, і бувало... сушену вишню возами відправляли до Москви і Харкова. Грошей було І сушена вишня тоді була м'яка, соковита, солодка, запашна... Спосіб тоді знали..." - згадує Фірс. Тепер цей спосіб забутий. Грошей катастрофічно не вистачає, але заощаджують на їжі для двірні, тоді як вишню - нікуди дівати, вона опадає і пропадає. Сад перетворився на символ, перестав бути реальністю: для всіх, крім Лопахіна, він – житло привидів колишнього. Ось Раневська бачить, як садом йде покійна мама. Ось Петя пояснює Ані: "... невже з кожної вишні в саду, з кожного листка, з кожного ствола не дивляться на вас людські істоти, невже ви не чуєте голосів..."

Лопахін прагне повернути саду життя - нехай навіть вдихнувши в нього нове життя, що майже заперечує старе. "Розбивка саду на дачні ділянки- ідея, з якою носиться Лопахін, - це просто знищення вишневого саду, яке перебудова, пристрій, так би мовити, загальнодоступного вишневого саду. З тим колишнім, розкішним, що служив лише небагатьом садом цей новий, поріділий і доступний будь-якому за помірну ціну лопахинський сад співвідноситься, як демократична міська культурачеховської епохи з чудовою садибною культурою минулого." (Катаєв В.Б. Літературні зв'язки Чехова. - М.: Вид-во МДУ, 1989). В.Б.Катаєв дуже розумно і тонко коментує суть ідеї Лопахіна. Сад Раневської для нього, селянського сина, мужика - частина елітарної аристократичної культури, її квінтесенція.Те, що ще двадцять років тому було недоступним, зараз чи не "валяється на дорозі": і це відчуття п'янить Лопахіна.З іншого боку, сад гине - і лише він, Лопахін, може цей скарб врятувати... Усі його спроби врятувати сад для Раневської ні до чого не ведуть: вона не чує Лопахіна, не розуміє його простих і ясних доводів, адже для Любові Андріївни вишневий сад існує лише у своєму первозданному вигляді, у своїй цілісності. Розбитий на ділянки і відданий під дачі сад все одно втрачено і знищено: "...продавайте і мене разом із садом..."

Лопахін переконує Раневську та Гаєва, пояснює, доводить, пропонує гроші: він щиро намагається зберегти садок для власниці. І зрештою сам виявляється власником саду – ненароком, несподівано для самого себе та оточуючих. Він водночас щасливий - і пригнічений, збентежений подіями: "Гей, музиканти, грайте, я бажаю вас слухати! Приходьте все дивитися, як Єрмолай Лопахін вистачить сокирою по вишневому саду, як впадуть на землю дерева! Налаштуємо ми дач, і наші онуки і правиці побачать тут нове життя... Музико, грай!.. Чому ж, чому ви мене не послухали? наше нескладне, нещасливе життя”.

Подумаємо над останніми відчайдушними словами Лопахіна. Йому – єдиному у п'єсі – дано наблизитися до справжньої правди, до глибокого розуміння сутності епохи. Не чиїсь окремі приватні гріхи і провини бачить Лопахін, але глибоке неблагополуччя всієї сучасного життя: "Треба прямо говорити, життя у нас безглузде... Ми один перед одним ніс деремо, а життя знай собі минає..." Саме це розуміння глобальної безглуздості сучасного життя, його нелогічності, неможливості жити так, як хочеться, в ладі собою та світом, і висуває Лопахіна на центральне місце у комедії.

А тепер подумаємо: чи могла Лопахіна приваблювати Варя – сіренька, недалека, захоплена дрібними господарськими розрахунками? Чи любить Варя Лопахіна? Як розуміє вона кохання? Пам'ятаєте, Петя все сердиться, що Варя шпигує за ним і Анею, побоюється, як би у них не вийшло роману, хоч би як трапилося недозволеного. І справа не в тому, що Петя і Аня далекі від кохання, а в Вариних принципах і поглядах, у її дріб'язковому, розумовому, міщанському сприйнятті будь-яких людських взаємин - і своїх стосунків із Лопахіним у тому числі. Варя не запитує, чи любить вона Єрмолая Олексійовича і чи любить він її. Вона бачить відповідну партію (тим більше, що інших претендентів на її руку немає, навіть оточуючим посудачити більше нема про кого). Вона хоче вийти заміж. І чекає від Лопахіна пояснення у коханні та пропозиції - і те, що Лопахін ніяк не вимовляє довгоочікуваних слів, Варя відносить за рахунок його діяльності": "У нього справи багато, йому не до мене", і "він багатіє, зайнятий справою. Варя чекає простого і логічного ходу життя: раз Лопахін часто буває в будинку, де є незаміжні дівчата, З яких "підходить" йому лише вона, Варя, - значить, повинен одружитися. І лише зайнятість заважає йому помітити її переваги. У Варі навіть думки не виникає інакше поглянути на ситуацію, подумати, чи її Лопахін любить, чи цікава вона йому? Всі Варини очікування засновані на розмовах оточуючих про те, що цей шлюб був би вдалий, на дозвілля!

Не сором'язливість і не зайнятість заважають Лопахіну порозумітися з Варею. Розуміючи, чого від нього чекають усі, розуміючи і те, що Варя для нього - "пристойна партія", Єрмолай Олексійович все ж таки зволікає і врешті-решт пропозиції так і не робить. Ну, не любить він Варю, нудно йому з нею! Паралельно з гаданим романом з Варею, про який всі стільки говорять, для Лопахіна простягається інша нитка: він "як рідну, більше ніж рідну", любить Раневську. Цю лінію чудово розкриває В.Б. Катаєв: "Це здалося б немислимим, безглуздим Раневською і всім оточуючим, та й сам він, мабуть, до кінця не усвідомлює свого почуття. Але достатньо простежити, як поводиться Лопахін, скажімо, у другій дії, після того, як Раневська каже йому , щоб він зробив пропозицію Варі, саме після цього він із роздратуванням говорить про те, як добре було раніше, коли мужиків можна було бити, починає нетактовно піддражнювати Петю. і на думку не спадає всерйоз сприймати його почуття, і далі в п'єсі ще кілька разів прориватиметься ця нерозділена ніжність Лопахіна.

Гинув сад і не відбулася, навіть непомічена любов - дві наскрізні, внутрішньо пов'язані темип'єси" (Катаєв В.Б. Літературні зв'язки Чехова. - М.: Вид-во МДУ, 1989).

Чоловік, селянський синТільки собі самому, своїм здібностям і працьовитості зобов'язаний успіхом у житті, Лопахін стає господарем вишневого саду. Саме йому належить найпалкіше визнання: "...маєток, прекраснішого якого немає нічого на світі." Ніхто з героїв п'єси не сказав про сад проникливіший і захопленіший! Людина з народу, він бере до рук те, що досі належало лише аристократії і що аристократія втримати не зуміла. Чи сподівається Чехов на Лопахіна? Так, звісно. Але автор і не спокушається щодо нових мужиків, що відірвалися, як Лопахін, від свого кола. Поряд з Єрмолаєм Олексійовичем існує дуже "важлива постать - лакей Яша. Він - такий же селянський син, він також відчуває прірву між своїм нинішнім становищем (пожив у Парижі! побачив цивілізацію! долучився!) і своїм минулим. І цей нахабний, огидний хам яскраво відтіняє Лопахіна, всією своєю суттю протистоїть йому Не тільки Росія Раневської та Росія Петі Трофімова виглядають один в одного, а й Росія Лопахіна, і Росія лакея Яші.

"... Лопахін наприкінці п'єси, досягнувши успіху, показаний Чеховим аж ніяк не як переможець. Весь зміст "Вишневого саду" підкріплює слова цього героя про "нескладне, нещасливе життя", яке "знай собі минає". який один здатний по-справжньому оцінити, що таке вишневий сад, змушений (адже інших виходів із ситуації немає) своїми руками губити його. добрими якостямилюдини, суб'єктивно добрими "його намірами - та результатами її соціальної діяльності" (Катаєв В.Б. Літературні зв'язки Чехова. - М.: Изд-во МДУ, 1989). І тут знову не можна не згадати " Мертві душі"Гоголя. Інтрига "Вишневого саду" дзеркально відображає гоголівську міражну інтригу. Чичиков, що напружував усі сили, щоб накопичити багатство і стати господарем життя, безглуздо і несподівано зривається з" вищої точкиКожної своєї афери, коли, здавалося б, до щастя рукою подати.

Несподіванка такого повороту зміцнює оточуючих на думці, що він - купець, користолюбець, який думає тільки про вигоду. І все глибше прірва, що відокремлює Лопахіна від решти героїв п'єси. Три ідейно-композиційні центри об'єднані у п'єсі: Раневська, Гаєв та Варя – Лопахін – Петя та Аня. Зверніть увагу: серед них лише Лопахін – абсолютно самотній. Інші утворюють стійкі групи. Перші два "центри" ми вже осмислили, тепер давайте подумаємо про третій центр - про Петра Трофімова і Ганну.

Провідну роль, безперечно, грає Петя. Фігура ця суперечлива, суперечливе ставлення до нього автора комедії та мешканців маєтку. Стійка театральна традиція змушувала бачити у Петі прогресивного мислителя та діяча: це почалося ще з першої постановки Станіславського, де В.Качалов грав Петю як горьківського "буревісника". Таке трактування підтримувалося й у більшості літературознавчих праць, де дослідники спиралися на Петини монологи і співвідносили їх із діями героя, з усією будовою його ролі. А тим часом пригадаємо, що театр Чехова – театр інтонації, а не тексту, тому традиційне трактування образу Трофімова принципово неправильне.

Насамперед, у образі Петі чітко відчуваються літературне коріння. Він співвіднесений з героєм "Нові" Тургенєва Неждановим та з героєм п'єси Островського "Таланти та шанувальники" Петром Мелузовим. Та й сам Чехов довго досліджував цей історико-соціальний тип – тип протестанта-просвітителя. Такими є Соломон у "Степу", Павло Іванович у "Гусєві", Ярцев у повісті "Три роки", доктор Благово в "Моєму житті". Особливо тісно пов'язаний образ Петі з героєм "Нареченої" Сашком - дослідники неодноразово зазначали, що образи ці дуже близькі, що ролі Петі та Саші в сюжеті аналогічні: обидва вони потрібні, щоб захопити юних героїнь у нове життя. Але постійний, напружений інтерес, з яким вдивлявся Чехов в цей тип, що з'явився в епоху лихоліття, повертаючись до нього в різних творах, Призвів до того, що з героїв другорядних і епізодичних він в останній п'єсі став героєм центральним - одним з центральних.

Самотній і неприкаяний бродить Петя Росією. Бездомний, який обносився, практично жебрак... І все-таки він по-своєму щасливий: це найвільніший і найоптимістичніший з героїв "Вишневого саду". Вдивляючись у цей образ, ми розуміємо: Петя живе в іншому світі, ніж інші персонажі комедії - він живе у світі ідей, що існує паралельно зі світом реальних речей та стосунків. Ідеї, грандіозні плани, соціально-філософські системи – ось Петін світ, його стихія. Таке щасливе існування в іншому вимірі і зацікавило Чехова, і змусило його раз у раз все пильніше вдивлятися в цей тип героя.

Відносини Петі з реальним світомдуже напружені. Він не вміє жити в ньому, для оточуючих він безглуздий і дивний, смішний і жалюгідний: "облізлий пан", "вічний студент". Він не може закінчити курс у жодному університеті - його звідусіль виганяють за участь у студентських заворушеннях. Він не ладна з речами - вічно в нього все ламається, губиться, падає. Навіть борода у бідного Петі не росте! Зате у світі ідей він - ширяє! Там все виходить спритно і складно, там він тонко вловлює всі закономірності, глибоко розуміє сховану суть явищ, готовий і здатний пояснити все. І всі міркування Петі про життя сучасної Росіїдуже правильні! Він вірно і пристрасно говорить про жахливе минуле, що ще жваво впливає на сьогодення, що не відпускає зі своїх судомних обіймів. Згадаймо його монолог у другій дії, де він переконує Аню по-новому поглянути на вишневий сад і на своє життя: "Володіти живими душами - адже це переродило всіх вас, що жили раніше і тепер живуть..." Петя має рацію! Щось подібне пристрасно та переконано доводив А.І. Герцен: у статті "М'ясо визволення" він писав, що кріпосне правоотруїло душі людей, що ніякими указами не скасуєш найстрашнішого - звички продавати собі подібних... Петя говорить про необхідність і неминучість спокути: "Адже так ясно, щоб почати жити в сьогоденні, треба спочатку спокутувати наше минуле, покінчити з ним, а спокутувати його можна лише стражданням, лише надзвичайною, безперервною працею”. І це абсолютно вірно: ідея покаяння і спокути - одна з найчистіших і найгуманніших, основа найвищої моральності.

Але ось Петя береться розмірковувати не про ідеї, а про їхнє реальне втілення, і його промови негайно починають звучати пихато і безглуздо, вся система переконань перетворюється на просте фразерство: "Вся Росія наш сад", "людство йде до вищої правди, до вищого щастя , яке тільки можливо на землі, і я в перших рядах!

Так само дрібно говорить Петя про людські взаємини, про те, що не підвладне логіці, що суперечить стрункій системі світу ідей. Згадайте, як нетактовні його розмови з Раневською про її коханого, про її вишневий сад, який Любов Андріївна прагне і не може врятувати, як смішно і пішло звучать знамениті Петіни слова: "Ми вищі за любов!.." Для нього любов - до минулого, до людини, до будинку, любов взагалі, саме це почуття, його ірраціональність – недоступна. І тому духовний світ Петі для Чехова ущербний, неповноцінний. І Петя, хоч би як міркував він про жаху кріпацтва і необхідність спокутувати минуле працею і стражданням, так само далекий від істинного розумінняжиття, як Гаєв чи Варя. Невипадково поруч із Петею поставлена ​​Аня - юна дівчинка, що ні про що ще не має своєї власної думки, що перебуває поки що на порозі справжнього життя.

З усіх мешканців та гостей маєтку лише Аню зумів захопити своїми ідеями Петя Трофімов, одна вона сприймає його абсолютно всерйоз. "Аня насамперед дитина, весела до кінця, яка не знає життя і жодного разу не плаче..." - пояснював Чехов акторам на репетиціях. Так і йдуть вони в парі: ворожий до світу речей Петя і юна, "не знаюче життяАня. І мета у Петі є - ясна і певна: "вперед - до зірки".

Чеховська іронія блискуча. Комедія його дивно зняла всю безглуздість російського життя кінця століття, коли старе скінчилося, а нове ще не почалося. Одні герої впевнено, у перших рядах всього людства, крокують уперед - до зірки, залишаючи вишневий садок без жалю. Про що шкодувати? Адже вся Росія – наш сад! Інші герої болісно переживають втрату саду. Для них це втрата живого зв'язку з Росією і власним минулим, зі своїм корінням, без якого їм залишається лише добути відпущені роки, вже назавжди безплідно і безнадійно... Порятунок саду - в його корінному перебудові, але нове життя означає насамперед смерть колишнього, і катом виявляється той, хто ясніше за всіх бачить красу миру, що гине.

За матеріалами:

Катаєв В.Б. Літературні зв'язки Чехова. - М: Вид-во МДУ, 1989.
Монахова О.П. Малхазова М.В. Російська література XIXстоліття. Чехов про літературу. М., 1955


Системі створення образів персонажів "Вишневого саду" характерна оригінальність. Тут є не один герой. При цьому читач відразу помічає відсутність поділу персонажів на позитивних і негативних героїв. Вони однаково далеко перебувають від справжнього усвідомлення суті життя. Їм характерна безпорадність перед ходом швидкоплинного часу, і всі вони прагнуть кинути погляд у майбутнє, якому судилося залишитися невідомим нікому.

Кожен із персонажів заслуговує на визначення, придумане Чеховим: «поганий хороша людина». Подібні риси характерні колишнім господарям вишневого саду: неврівноваженому, не пристосованому до життя і чутливому Раневському, повному егоїзму. Водночас вона наділена здатністю до відданої любові, щедрості душі, проявів внутрішньої краси.

Відмінними рисами характеру Гаєва вважають інфантильність, непристосованість до життя, сентиментальність. При цьому він людина серцева і добра. Обом персонажам властива наявність внутрішньої культури, яка виступала раніше як характеристики мешканців «дворянських гнізд», хоч і поступово перетворювалася на пережиток минулого. Протилежністю їм став, у майбутнє спрямований, що має схильність до наївних шляхетних поривів, Петя Трофимов.

Він «вічний студент», який вміє говорити багато і чудово, і насичений суспільно-політичним пафосом, виявляється непристосованим до реалій життя теж. Аня була втіленням молодості, віри в те, що на неї чекає прекрасне майбутнє, проте в житті вона нічим не відрізняється в цьому сенсі від своєї безпорадної матері. Серйозній, суворій та господарській Варі, навпаки, властива приземленість, може навіть тому, що щастя від неї вислизає. Інші персонажі також індивідуалізовані, але Лопахіну дісталося особливе місце серед усіх героїв п'єси. Для російської літератури нетрадиційним вважається образ такого купця - дуже щасливого ділка, водночас, «м'якої людини», наділеної «душею артиста». Лопахін, за іронією долі, виявляючи щире прагнення порятунку саду для Раневської, «ненароком» у результаті заволодіває ним сам. Ця людина наділена здатністю до оцінювання вишневого саду гідно.

Оновлено: 2017-01-29

Увага!
Якщо Ви помітили помилку або друкарську помилку, виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter.
Тим самим надасте неоціненну користь проекту та іншим читачам.

Дякую за увагу.

.

Корисний матеріал на тему

Драматичні конфлікти бувають різні: зовнішні та внутрішні, психологічні. Для драматургії Чехова характерні конфлікти другого роду. У дочехівської драматургії система образів нерідко будувалася за принципом прямого протиставлення. Звичайно, це полегшувало шлях аналізу, який підказувався самою структурою тієї чи іншої п'єси: Чацький та світ Фамусова – Скалозуба; Катерина та світ Кабанової - Дикого... У Чехова все не так. Звідси й нотки розгубленості відповіді одного школяра: «П'єса («Вишневий сад») викликала невизначене ставлення, не знаєш, кому співчувати». І справді, на чиєму боці співчуття автора, кому мають співчувати глядачі? Раневській? Лопахіну? Трохимову? Усі мають привабливі риси. На певну частку співчуття заслуговує Раневська. Шкода пропадає енергії ділової людини Лопахіна. Сумну усмішку викликає вічний студент – він же «облізлий пан» – Трофімов з його полум'яними промовами. Можна, звичайно, розглядати систему образів у п'єсі Чехова «Вишневий сад» як вираз певних тимчасових категорій: минуле, сьогодення, майбутнє. Можна додати до цього градацію персонажів залежно від соціального походження: дворяни, купець, представник демократичної інтелігенції. І це теж у п'єсі є. Однак зазвичай не враховується ще один образ, що має визначальне ідейно-композиційне значення, - вишневий сад. По відношенню до нього всі персонажі опиняються одному рівні. Гоголь сказав, що у його «Ревізорі» ніхто не помітив чесного обличчя: «Це чесне, благородне обличчя було – сміх». Якби у Чехова запитали, хто ж, власне, є позитивним героєм його п'єси він міг би, думаємо, відповісти: вишневий сад. Можна сміливо сказати, що це символ. Але до кого з дійових осіб він належить? Ні до кого. Вишневий сад - сам собою, він самостійний, бо є якусь абсолютну цінність, стосовно якої висвічуються, «проявляються», визначаються інші дійові особи. Якщо говорити про символіку, то вона в даному випадку досить складна і багатозначна, тому що вишневий садок - це культурні загальнонаціональні цінності, які треба зберігати і примножувати. Це краса. Це щастя. Це, зрештою, батьківщина. Був час (і не такий вже й далекий), коли деякі літературознавці дорікали власникам вишневого саду в тому, що вони захищали «чисту красу, красу марну». Але якими одиницями виміряти користь краси – у рублях, метрах, кілограмах? Вічне питання: краса та користь. Вишневий сад уже старий. Можливо, ця обставина виправдовує його неминучу загибель? Старий, нікому не потрібний, як Фірс. Так максимально зближуються долі саду та людини. Але поруч із естетикою завжди етика. Аморальність - потворна. Прекрасне вчить нас справедливості. Краса покликана врятувати світ, твердив герой Достоєвського. А вина героїв останньої п'єси Чехова якраз у тому полягає, що вони не врятували красу. Лопахін тривожиться: «Нагадую вам, панове: двадцять другого серпня продаватиметься вишневий сад. Думайте про це!.. Думайте...» Вони думають - але передусім про сам факт аукціону, а не про долю вишневого саду. Драматург же судить їх із найвищої позиції. Вони можуть забути – автор не забуває. І протягом усієї п'єси, про що б не йшлося, весь час звучить тривожна нота: а вишневий сад... Немає дзвону дзвона, що знаменує біду, нещастя, але його замінює інший незрозумілий звук, що лунає чи то. з неба, чи з-під землі, завмираючий, сумний... Коли він пролунав уперше, всім чомусь стало ніяково. Любов Андріївна здригається, у Ані на очах сльози... Можливо, цієї хвилини пролунало для них грізне: а вишневий сад... Усі винні перед вишневим садом, який вони не зуміли зберегти, передати майбутньому - тому самому, про якого так клопоче Петя, тим онукам та правнукам, про яких мріє Лопахін. Отже, конфлікт у п'єсі «Вишневий сад» виникає передусім між різними поколіннями чи соціальними групами, а між дійовими особами, з одного боку, і вишневим садом - з іншого. Персонажі п'єси багато в чому відрізняються один від одного; можна, зрозуміло, їх об'єднати у різні групи, які за низкою ознак виступали б антагоністами. Але стосовно вишневого саду вони - щоправда, з різних причин і приводів - виступають як єдина сила, що губить красу. Чехов говорить нам усім про відповідальність людини за все, що відбувається на землі (можливо, варто було б написати це слово з великої літери- Землі, т. е. планети?). Що ж буде за тисячу років? Невже люди назавжди покинуть нікому вже не потрібну рідну Землю, оселяться десь в інших світах і забудуть навіть, як називалося «те біле дерево»? Що буде з усіма нами - а якщо не з нами, то з нашими онуками та правнуками?

Поділ системи образів п'єси

Традиційно система образів у п'єсі «Вишневий сад» ділиться на три групи, що символізують сьогодення, майбутнє та минуле, до яких входять усі дійові особи. У процесі постановки вистави Чехов давав акторам точні вказівки та рекомендації, як грати кожного персонажа, для нього було дуже важливо донести до глядача характери дійових осіб, адже саме через їхні образи Чехов намагався показати комедійність того, що відбувається. Крім цього, на кожну дійову особу покладено певну соціально-історичну роль. Автор ніби каже, що можна скоригувати свою особистість, стосунки із зовнішнім світом та оточуючими людьми, але змінити своє місце в загальної історіїїм не під силу.

До героїв минулого ставляться Раневська з братом і старий слуга Фірс: вони настільки зав'язнули у своїх спогадах, що не здатні оцінювати адекватно ні сьогодення, ні майбутнє. Лопахін - яскравий представникдня сьогоднішнього, людина-дія. Ну і Петя - ідеаліст, вічний студент, який розмірковує про загальне благо, яке, безперечно, чекає в майбутньому. Видно, що образи у «Вишневому саду» Чехов побудував за своїм улюбленим принципом «поганих» добрих людей». І насправді ж, не можна когось із героїв виділити як лиходія, жертву, або абсолютно ідеального. У кожного своя правда, а глядачеві лише необхідно вирішити, чия з них йому ближче.

Особливості образів п'єси

Однією з особливостей образів Чехова є поєднання позитивних та негативних властивостей. Так, Раневській властива непрактичність та егоїзм, але водночас вона здатна щиро любити, має широкою душеюі щедрістю, вона гарна і зовні, і внутрішньо. Гаєв, незважаючи на свій інфантилізм та сентиментальність, дуже добрий. Брату з сестрою властиві ті моральні та культурні принципи спадкового дворянства, які вже стали відлунням минулого, що минає. « Вічний студентПетя Трофимов міркує дуже правильно і красиво, але, як і старі господарі саду, абсолютно відірваний від реальності і не пристосований до життя. Своїми промовами він захоплює і Аню, що втілила символ молодості і надію на краще майбутнє, проте абсолютно безпорадну в самостійного життя. Її протилежністю є Варя, приземленість якої, можливо, заважає влаштувати своє щастя.

Безперечно, у п'єсі «Вишневий сад» систему образів очолює Лопахін. Чехов наполягав, щоб його грав неодмінно сам Станіславський і драматург намагався донести до виконавця психологію цього персонажа. Мабуть, він єдиний, хто має внутрішні переконання максимально наближені до дій. Ще однією яскравою рисою всіх героїв у цій п'єсі є невміння і не бажання чути один одного, всі настільки зайняті собою та своїми особистими переживаннями, що просто не в змозі переймуться в чужі. І замість того, щоб разом пройти через випробування – позбавлення будинку – вони живуть уявленнями про своє майбутнє, в якому кожен буде сам по собі. Особливо це видно в першій дії: Раневська занурена у свої спогади настільки, що абсолютно відірвалася від того, що відбувається, Аня так само зайнята своїми думками, хоча Варя намагається розповісти про те, що відбувається в будинку за її відсутності.

Короткі характеристики героїв п'єси «Вишневий сад»

Характеристика образів «Вишневого саду» показує, наскільки різні людизібрані в одному місці. Особливо це видно по чинним персонажам. Раневська Любов Андріївна – один із центральних образівп'єси, саме від її вирішення залежить доля всього маєтку, улюбленою тактикою для вирішення всіх проблем є втеча. Так сталося після трагічної загибеліїї молодшого сина, що збіглася зі згубною пристрастю до негідної людини «і я поїхала за кордон, зовсім поїхала, щоб ніколи не повертатися». Після невдалої спроби самогубства через її кохання «…потягнуло раптом у Росію», а після продажу маєтку Любов Андріївна знову повертається до Парижа, залишаючи своїх дочок самих обирати свій життєвий шлях. Аня – мріє здобути освіту, яка допоможе влаштуватися на роботу, а от у прийомної дочкиВари перспективи менш райдужні. Слабкі спроби Раневської засватати її Лопахіну успіхом не увінчалися, а виділити кошти для виконання Вариної мрії – присвятити себе Богові, Раневська просто не здогадалася, оскільки інтереси оточуючих її не дуже турбували та хвилювали. Але тим часом вона не відмовляє у грошовій допомозі своєму знайомому Пищику, віддає останні гроші випадковому перехожому, хоча чудово усвідомлює своє тяжке становище. Ще одним жіночим чиномп'єси є покоївка Дуняша, селянська дівчина, яка звикла до життя в панському будинку, прагне продемонструвати свою «тонку» натуру, але не діями, а постійним озвучуванням. Вона мріє про кохання та заміжжя, але відштовхує Єпіходова, який зробив їй пропозицію.

Її брат Гаєв Леонід Андрійович багато в чому схожий на сестру. Але йому властиве марнослів'я, і, можливо, саме тому його ніхто не сприймає всерйоз (навіть лакей Яша вкрай неповажно ставиться до нього) і відкрито вважають непристосованим до життя. Особливо це видно, коли він повідомляє сестрі, що йому запропонували місце у банку «Де тобі! Сиди вже…», але все чекають, що він знайде гроші для погашення боргів. Він наївно вважає, що п'ятнадцяти тисяч, надісланих тітонькою, вистачить на порятунок маєтку.

Єдиною розсудливою людиною п'єси є Лопахін, який пропонує реальний спосібпорятунку маєтку, але він сприймається господарями як «вульгарність». Хоча сусід Раневської Симеонов-Пищик, що у тому становищі, постійно шукає грошей на сплату відсотків за боргами, наприкінці п'єси розповідає, що здав свою землю у найм англійцям для видобутку рідкої глини. Тим самим показуючи, що не так страшно використовувати свою землю для отримання доходу. Саме Лопахін - представник нової епохи, що настала. Петя порівнює його з хижаком: «ось як потрібен хижий звір… так і ти потрібен». Він щиро намагається допомогти Раневській, але її нерозуміння очевидних речей злить його: «Нанянчився з вами». Саме Лопахін своїм задумом вдихає нове життя у старий маєток.

Але, мабуть, лише вишневий сад у системі образів Чеховської п'єси займає центральне місце. Через ставлення до нього та його сприйняття автор показує внутрішній змісткожного з головних дійових осіб, які відображають свій час і свою історичну епоху, а сам сад стає образом і символом усієї Росії.

У статті було проведено аналіз системи образів чеховської п'єсиі дана коротка характеристикаосновним персонажам комедії. Основне завдання цієї статті - допомогти 10 класам при написанні твору на тему "Система образів у п'єсі "Вишневий сад"".

Тест з твору