Портрет у музиці «У кожній інтонації захована людина. Музичний портрет. Чи може музика висловити характер людини? Що допомагає розширити уявлення про музичний портрет

Міхєєва Маргарита Едуардівна, вчитель вищої кваліфікаційної категорії, "Новоуральська СКОШ № 59", Новоуральськ

Урок мистецтва (музика) у 5 класі III чверть.
Тема уроку: Музичний портрет.
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.
Мета уроку: показати взаємозв'язок музики та живопису через образне сприйняття світу.

Завдання:

  1. учні:
    1. формувати розумові навички – узагальнення, вміння вслухатися та доводити;
    2. розвиток вміння порівнювати, зіставляти;
    3. формування навички інтеграції різних видів мистецтва;
    4. закріпити поняття – засоби музичної виразності: характер, інтонація, мелодія, лад, темп, динаміка, образ, форма;
    5. вчити зіставляти твори музики та живопису;
    6. ознайомити із творчістю М.П.Мусоргського;
    7. навчити дітей відчувати поетичність, музичність та мальовничість художніх образів;
  2. розвиваючі: розвинути емоції, фантазію, уяву учнів при порівняльному сприйнятті музичних, мистецьких та літературних творів;
  3. корекційна:
    1. створення умов оптимізації творчих здібностей учнів;
    2. виховні: вчити дітей відчувати поетичність музичних та мальовничих художніх образів.
  • словесно-індуктивний (розмова, діалог);
  • наочно-дедуктивний (порівняння);
  • частково-пошуковий (імпровізація);

Обладнання: Аудіо та відеообладнання. ІКТ. Портрет М.П. Мусоргського, опорні картки, презентація POWER POINT.

Музичний матеріал:
"Баба-Яга" М.П. Мусоргський, пісня "Капітан Немо" муз. Я. Дубравіна, сл. В. Суслова.

Презентація з творчості М. Мусоргського, мультфільм "Зображення з виставки".

Форма роботи: групова, індивідуальна.

ХІД УРОКУ:

Організаційний момент.
Музичне привітання.
Навчальним пропонується асоціативний ряд: портрет "Оленка" Васнєцов, портрет Мусоргського, фрагмент пісні "Капітан Немо" муз. Я. Дубравіна, сл. В. Суслова.
Учні мають самі сформулювати тему уроку з урахуванням побачених асоціацій.

У.: наша сьогоднішня тема "Портрет у музиці". Що таке "портрет" у образотворчому мистецтві?

Д.: зображення людини на повний зріст; кількох людей зобразити, якщо зобразити людей до плечей – це портрет.

У.: Що ми з вами можемо побачити на портреті?

Д.: костюм; зачіску; характер; настрій; молодий чи старий; багатий чи бідний.

У.: а чим музичний портрет відрізняється від портрета живопису?

Д.: Його не можна побачити відразу, необхідно послухати всю музику, щоб його побачити у своїй уяві. Він триває у часі; передає рух, настрій; картину можна розглядати неспішно, а музичний твір продовжується деякий час і закінчується; на картині все видно відразу, а коли слухаєш музику, треба собі щось уявити; і різні люди можуть уявити кожен своє…

У.: Нагадайте мені, за допомогою яких засобів виразності художник створює свої картини?

Д: палітра, колір, мазок, штрих тощо.

А які засоби виразності використовує композитор для створення музичного образу?

Д: динаміка, темп, регістр, тембр, інтонація.

У.: перед вами на дошці (картках) записані засоби музичної виразності. Виберіть із них, які допоможуть вам зрозуміти музичний портрет. Поясніть їхнє призначення.
(Записано: форма, темп, ритм, лад, динаміка, мелодія)

Д.: темп – це швидкість руху музики, дозволяє визначити, як рухався герой; дозволяє дізнатися про характер героя.
Лад – мажор чи мінор – створює настрій героя. Мажор – це зазвичай радісний настрій, мінор – сумний, задумливий.
Динаміка – це гучність: що ближче до нас герой, то голосніше звучить музика.
Мелодія - це образ героя, його думки; це наші думки про нього.

У.: всі ці знання допоможуть нам зрозуміти, як композитор створює музичні портрети і що йому в цьому допомагає.
М.П.Мусоргський створив безліч національно яскравих музичних образів, у яких розкриває неповторність російського характеру.
"Моя музика має бути художньою передачею людської мови у всіх найтонших нюансах" М.П.Мусоргський.
Мусоргський творець різних музичних портретів.
Про такі образи - музичні портрети - і поговоримо на нашому уроці. Згадаймо, що таке музичний портрет?
Музичний портрет – це портрет характеру героя. У ньому нерозривно поєднані виразна та образотворча сила інтонацій музичної мови.
Сьогодні ми познайомимося з музичним портретом, лише казковим.
Ми матимемо дві творчі групи музичних експертів, які спробують зрозуміти образ-портрет, створений М.П. Мусоргським.

Клас поділяється на дві творчі групи.
Завдання:

  • простежити за розвитком музики,
  • проаналізувати засоби музичної виразності, їх використання,
  • дати назву образу на портреті.

Слухання: М.П.Мусоргський "Баба Яга" із циклу "Малюнки з виставки".
Аналіз прослуханого твору проводять представники із двох творчих груп.

У: хлопці, давайте подивимося, як уявила собі образ Баби-Яги кінорежисер І.Ковалевська, яка створила мультфільм на основі музичного твору "Баба-Яга" з фортепіанного циклу "Картинки з виставки". Чи відповідає образ Баби-яги з мультфільму вашим представленим образам?

Підсумок уроку.
Про що ми сьогодні говорили на уроці?
Музика має образотворчість. Ми з допомогою внутрішнього зору, уяви можемо уявити те, що нам розповідає композитор.
Вчитель: Отже, ви зуміли висловити свої почуття емоції, фантазію у словесних малюнках.
Підсумок уроку.

У.: Тема нашого сьогоднішнього уроку називалася "Портрет у музиці". З чиїм портретом ми сьогодні познайомились?

Д.: Баби-Яги!

У.: Музика має образотворчість. Ми з допомогою внутрішнього зору, уяви можемо уявити те, що нам розповідає композитор. Отже, ви зуміли висловити свої почуття емоції, фантазію у словесних малюнках.

У.: А тепер – домашнє завдання: 1) намалюйте Бабу-Ягу так, як ви її представили із твору Мусоргського. 2) складіть пісеньку або частушку про Бабу-Ягу.
Рефлексія.

У: Хлопці, що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
(Учням пропонуються для заповнення листи самооцінки).

У: Наш урок закінчено, дякую вам, хлопці, ви дуже добре попрацювали.

Конспект уроку

ВчительАрхіповаНС

ПредметМузика

Клас 5

Тема: Музичний портрет. Чи може музика висловити характер людини?

Цілі уроку:Вміти зіставляти твори живопису та музики; емоційно відгукуватися на музичні твір та вміти звертатися до внутрішнього світу людини через музичні та зорові образи.

Завдання уроку:

Виховувати інтерес та любов до музичного та образотворчого мистецтва.

Ознайомити із жанром музичного портрета.

Зіставити твори музики та живопису.

Показати, як різні види мистецтва - література, музика і живопис - по-своєму і незалежно один від одного втілили один і той же життєвий зміст.

Заплановані результати (УУД)

    предметні

Розвиток внутрішнього слуху та внутрішнього зору як основи розвитку творчої уяви;

Поглиблення уявлень учнів про образотворчі властивості музики за допомогою порівняльного аналізу твору музики – «Пісня Варлаама» М.Мусоргського та образотворчого мистецтва – картини Рєпіна «Прототьякон»;

Метапредметні

Регулятивні

. володітивмінням цілепокладання у постановці навчальних завдань у процесі сприйняття, виконання та начерки музичних творів.

.планувативласні дії в процесі сприйняття, виконання музики.

Пізнавальні

. виявлятивиразні можливості музики

. виявляти

. засвоюватисловник музичних термінів та понять у процесі музичної

діяльності

комунікативні

передавативласні враження про музику, інших дідів мистецтва в усному та писемному мовленні

.виконуватипісні з групою однокласників

Особистісні

. висловлюватисвоє емоційне ставлення до музикальних образів у співі, при дослуханні до музичних творів.

. вмітиосмислювати взаємодії мистецтв як засоби розширення уявлень про зміст музичних образів, їх вплив на духовно-моральне становлення особистості;

розумітижиттєвий зміст музичного твору

Предметні

Вироблення вміння розкрити властивості «мальовничої музики» завдяки майстерному використанню композиторами та виконавцями фарб музичної мови(реєстрових, тембрових, динамічних, тем- ритмічних, ладових)

Метапредметні

. виявлятиспільність музики та інших видів мистецтв

Особистісні

.вміти осмислювативзаємодії мистецтв як засоби розширення уявлень про зміст музичних образів, їх вплив на духовно-моральне становлення особистості

Тип уроку:комбінований - вивчення нової теми з використанням ІКТ.

Форма уроку: діалог.

Музичний матеріал уроку:

М. Мусоргський.Пісня Варлаам. З опери Борис Годунов (слухання).

М. Мусоргський.Гном. З фортепіанного циклу «Зображення з виставки» (слухання).

Г. Гладков,вірші Ю. Ентіна.Пісня про картини (співи).

Додатковий матеріал:портрети композиторів, репродукції картин, підручник 5 клас "Мистецтво.Музика" Т.І.Науменко, В.В. Алєєв

Хід уроку:

    Організаційний момент.

Мета, яка має бути досягнута уч-ся:

Підготуватись до продукпивної роботи на уроці.

Мета, яку хоче досягти вчитель:

Сприяти родготуванню учнів до продуктивної роботи.

Завдання

Створити позитивний емоційний настрій;

Допомогти прийняти правильну робочу позу;

Сядьте правильно. Молодці! Починаємо урок!

Входження в тему уроку та створення умов для усвідомленого сприйняття нового матеріалу

Комунікативні УУД:

Вміння слухати та розмірковувати.

Особистісний УУД:

Формування інтересу до музичних занять.

- Прочитайте епіграф до уроку. Як ви його знаєте?

Запис на дошці:

«Нехай настрої залишаться головною сутністю музичних вражень, але вони сповнені також думок та образів».

(Н.А. Римський-Корсаков)

Визначення теми уроку та постановка навчальної задачі.

Мета: готовність та усвідомлення потреби до побудови нового способу дій

Як ви думаєте, про що йтиметься сьогодні на уроці?

- Як ви думаєте, хлопці, а чи може музика висловити характер людини, чи під силу їй це? На це питання ми й спробуємо сьогодні відповісти з вами.

Сьогодні ви познайомитеся з жанром-жанром музичного портрета (Слайд).

Етап первинного закріплення

Пізнавальний УУД:

Знайомство з новим музичним твором:

Регулярні УУД:

Вміння слухати та аналізувати характер музичного твору;

Вміння порівнювати, бачити загальне та відмінність;

Вміння бачити проблему та прагнення знайти відповіді на поставлені запитання.

Комунікативні УУД:

Вміння вислуховувати думку товаришів та висловлювати власні судження.

Особистісні УУД:

Розпізнавати та емоційно відгукуватися на виразні особливості музики;

Розглядаючи картину, ми включаємо усі наші органи почуттів, а не лише зір. І ми чуємо, не тільки бачимо, що відбувається на полотні.

Портрет у літературі - один із засобів художньої характеристики, що полягає в тому, що письменник розкриває типовий характер своїх героїв і висловлює своє ідейне ставлення до них через зображення зовнішності героїв: їх фігури, обличчя, одягу, рухів, жестів та манер.

У образотворчому мистецтві портрет – це жанр, у якому відтворюється чийсь образ. Разом із зовнішньою подібністю на портреті відображається духовний світ людини, що зображується.

Як ви вважаєте, може музика намалювати портрет і висловити характер людини, її душевний світ, її переживання? (Композитори створюючи музичний портрет, передають думки та почуття своїх персонажів за допомогою музичної інтонації, мелодії, характеру музики.).

Музичний портрет – це портрет характеру героя. У ньому нерозривно злиті виразність та образотворча сила інтонацій музичної мови. (Слайд).

Твір Пушкіна припало до душі і російському композитору 19 століття Модесту Петровичу Мусоргському

Біографія композитора

Народився Модест Мусоргський 21 березня 1839 року у селі Карево Торопецького повіту, у маєтку свого батька, небагатого поміщика Петра Олексійовича. Мама, Юлія Іванівна, почала першою вчити його грати на піаніно. У десятирічному віці він разом із старшим братом приїхав до Петербурга: вступити – до Школи гвардійських підпрапорщиків. Після закінчення Школи Мусоргський було визначено Преображенський гвардійський полк. Модесту було сімнадцять років. Один із товаришів-преображенців, знайомий із Даргомизьким, привів до нього Мусоргського. Юнак одразу підкорив музиканта не лише своєю грою на фортепіано, а й вільними імпровізаціями, там же познайомився з Балакірєвим та Кюї. Так почалося для молодого музиканта нове життя, в якому головне місце посіли Балакірєв та гурток "Могутня купка". Незабаром період нагромадження знань змінився періодом активної творчої діяльності. Композитор задумав написати оперу, в якій знайшло б втілення його пристрасть до великих народних сцен і зображення сильної вольової особистості.

Відвідуючи Людмилу Іванівну Шестакову – сестру Глінки, Мусоргський познайомився з Володимиром Васильовичем Нікольським. Це був філолог, літературознавець, фахівець з історії російської літератури. Він і звернув увагу Мусоргського на трагедію Борис Годунов. Нікольський висловив думку, що ця трагедія могла б стати чудовим матеріалом для оперного лібрето. Ці слова змусили Мусоргського глибоко замислитись. Він поринув у читання "Бориса Годунова". Композитор відчув: опера, створена на основі "Бориса Годунова", може стати напрочуд багатогранним твором.

До кінця 1869 року оперу було завершено. Своє дітище Мусоргський присвятив товаришам по гуртку. У посвяті він надзвичайно яскраво висловив основну думку опери: "Я розумію народ як велику особистість, одушевлену єдиною ідеєю. Це моє завдання. Я спробував вирішити її в опері".

Потім було ще багато творів, які варті уваги. 28 березня 1881 року Мусоргського не стало. Йому ледве виповнилося 42 роки. Світова слава прийшла до нього посмертно.

Опера "Борис Годунов" виявилася першою в історії світової опери твором, у якій з такою глибиною, проникливістю та правдивістю показано долю народу.

Опера розповідає час царювання Бориса Годунова – боярина, якого звинувачували у вбивстві законного спадкоємця престолу – маленького царевича Дмитра.

Наша увага на сьогоднішньому уроці буде прикута до найцікавішого персонажа опери Варлаама.

Варлаам співає пісню про облогу Казані військами Івана Грозного.

Тепер подивимося, як у музиці композитор описав цю людину. Вслухайтеся в музичну мову героя так, щоб уявити його зовнішній вигляд, та його характер.

- Послухаємо, як співає Варлаам свою відому пісню «Як у місті було в Казані».

Слухання пісні Варлаама з опери «Борис Годунов» М. П. Мусоргського. (Слайд).

Звучання Пісні Варлаама у записі Ф. І. Шаляпіна (попутно виконуємо завдання: вслухатися у музичну мову героя те щоб представити і його зовнішній вигляд, та її характер, звернути увагу до голос актора).

Яким ви уявляєте собі Варлаама, який співає таку пісню?

Як характер виконання та характер музичної мови видають характер і навіть зовнішній вигляд цієї людини? (Буйна, гучна музика ...)

А тепер відкрийте підручник, параграф 23, стор.133 і подивіться на картину Іллі Рєпіна «Протодиякон»

Хлопці, уважно придивіться в картину Іллі Рєпіна «Протодиякон», кого ви бачите перед собою, опишіть. ( Перед нами портрет протодякона – це такий духовний чин у православній церкві. Ми бачимо літню людину, з довгою сивою бородою, важку, у неї сердитий вираз обличчя/яке надають йому вигнуті брови. У нього великий ніс, великі руки - загалом похмурий портрет. Мабуть, у нього низький голос, може, навіть бас.)

Ви правильно все побачили та навіть почули його низький голос. Так ось, хлопці, коли ця картина з'явилася на виставці художників-передвижників, відомий музичний критик В. Стасов побачив на ній персонаж із поеми Пушкіна "Борис Годунов" - Варлаама. Так само відреагував і Модест Петрович Мусоргський, побачивши «Протодьякона» він вигукнув: «Так це ж мій Варлааміще!»

Що спільного між Варлаамом та Протодияконом? (Це образи владних, жорстких людей, ченців та попів, типових для Стародавньої Русі).

Порівняльна таблиця засобів вираження.

І.Рєпін картина «Протодиякон»

М. П. Мусоргський «Пісня Варлаама»

Величезна фігура, руку тримає на животі, сива борода, брови зсунуті, червоне обличчя. Похмурі фарби. Характер гордовитий і владний.

Динаміка: гучна музика, мелодія – стрибки нагору, тембр – мідні духові. Співочий голос – бас. Характер виконання – вигуки наприкінці, груба манера виконання.

Для картини і опери властива одна важлива особливість: це можливість словом, музикою, зображенням показати характер людини.

Що спільного між картиною та піснею?

Д - Загальне між картиною і піснею те, що вони показують неприборканість вдачі, грубість, схильність до обжерливості та розгулу.

Ви маєте рацію, адже це збірний образ. Зустрічався такий тип людей на Русі на той час. Спільним є як зовнішнє подібність, а й певні риси характеру. Головне між ними - нестримність вдачі, грубість натури, схильність до обжерливості та розгулу.

Що допомогло композитору та художнику, незалежно один від одного, створити такі схожі образи? (Такі люди були на Русі.)

У портреті “Протодякона” І. Є. Рєпін обезсмертив образ диякона Івана Уланова, зі свого рідного села Чугуєве, про яке написав: “…нічого духовного – весь він тіло і кров, лупа, зів і рев…”.

Якими фарбами митець написав цей портрет? (Художник за допомогою насичених фарб, де переважають темніші кольори.)

Незважаючи на різні засоби виразності, в ІЗО – це фарби, у літературі – слово, у музиці – звуки. Усі вони розповіли, показали про одну людину. Але все-таки музики наголосила та підказала, ті сторони, на які відразу б не звернули увагу.

Вокально хорова робота

Пізнавальний УУД

Знайомство з мелодією та словами нової пісні

Комунікативний УУД

Взаємодія з учителем у процесі музично-творчої діяльності;

Участь у хоровому виконанні музичного твору.

Особистісний УУД:

формування виконавських навичок;

Втілення характеру пісні у своєму виконанні через співи, слово, інтонацію.

Розспівування.

Розучування за фразами

Спів важких мелодійних оборотів.

Робота над текстом.

Пісня, яка нам допоможе запам'ятати назви жанрів ІЗО називається «Пісня про картини» композитора Геннадія Гладкова.

Слухання пісні.

Про які жанри живопису співається у пісні?

У музиці які бувають жанри?

Спів хором.

Подумайте і скажіть, чи кожен із вас міг би стати героєм портрета?

Багато хто з вас виступив у ролі художників і намалював портрети своїх друзів.

У якій формі написано пісню?

Який лад?

Який темп?

Дайте назву цієї пісні. (Відповіді дітей)

Чому пісня має таку назву?

3. Музичні образи

- Ми познайомилися із двома зовсім різними вокальними портретами, а наступний музичний образ звучатиме без слів. Цей твір «Гном» із фортепіанного циклу М.П. Мусоргського «Малюнки з виставки» - музичний портрет маленької казкової істоти, виконаний із незвичайною художньою силою. Написаний він під враженням картини В. Гартмана – близького друга композитора.

Мусоргському запам'ятався нарис ялинкової іграшки - гноміка, маленького незграбного виродка на кривих ніжках. Так митець зобразив щипці для горіхів. - Послухайте цю п'єсу і подумайте, який у гнома настрій, який він за характером, що ви уявляєте під цю музику?

Звучить «Гном» М.П.Мусоргського. (Відповіді дітей)

- Хлопці, яким вам уявився гном? ( У музиці чути й кульгаюча хода, і якісь різкі, незграбні стрибки. Відчувається, що гном цей самотній, він страждає.)

· П'єса М.П.Мусоргського дуже мальовнича. Слухаючи її, ми ясно уявляємо собі, як маленька людина перевалюючись, пробіг трохи і зупинився - важко бігати на таких коротких і тоненьких ніжках. Потім він втомився, пішов повільніше і так само старанно і незграбно. Схоже, він навіть гнівається за це на себе. Обірвалася музика. Впав, мабуть.

Хлопці, а якби ви були художниками, то прослухавши цю музику, якими б фарбами зобразили цього гнома?

Правильно, рухається він справді незграбно, стрибками. Кумедний гномик перетворений композитором на людину, що глибоко страждає. Чути було, як він стогне, скаржачись на долю. Він витягнений зі своєї рідної казкової стихії та відданий на забаву людям. Гном намагається протестувати, боротися, але лунає відчайдушний крик... Хлопці, як закінчується музика? ( Вона не закінчується як завжди, вона ніби обривається.)

Бачите, хлопці, «Гном» – це не просто ілюстрація картини, це глибший образ, створений композитором.

Самостійна робота

Пізнавальний УУД

Розвиток уміння осмислювати отриману інформацію.

Регулярний УУД:

Усвідомлення того, що вже засвоєно, а що підлягає подальшому засвоєнню

Оцінювання якості засвоєння.

Комунікативні Ууд:

Взаємодія у процесі перевірки результатів роботи.

Особистісні УУД

Формування позитивного настрою та інтересу до музичної діяльності

А тепер вам належить виконати тест, а потім самим оцінити свою роботу

Хто оцінює свою роботу на «5» та «4»?

Домашнє завдання

ПізнавальнийУУД

Пошук музичних творів

Регулятивний УУД

Цілепокладання.

Які музичні жанри найбільше здатні передати портретні риси героя?

Слухають Домашнє завдання.

«Щоденник музичних спостережень» - стор. 26-27.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 1. Абизова О.М. «Зображення з виставки». Мусоргського – М.: Музика, 1987р. 47с. 2. Абизова Є.М. «Модест Петрович Мусоргський» - друге видання М.: Музика, 1986р. 157 с. 3. Вершиніна Г.Б. «... Вільна про музику дієслова» - М.: «Нова школа» 1996 р. с.192 4. Фрід Е.Л. «Модест Петрович Мусоргський»: Популярна монографія - 4-тє вид.-Л.:Музика, 1987р. с.110 5. Фейнберг С.Є. «Піанізм, як мистецтво» - М: Музика, 1965 р. с.185 6. Шліфштейн С.І. «Мусоргський. Художник. Час. Доля». М.:Музика. 1975 р.

Портрет у літературі та музиці

Гарний художник має писати дві основні речі: людини і уявлення його душі.

Леонардо Да Вінчі

З досвіду образотворчих видів мистецтва ми знаємо, наскільки важливим для портрета є зовнішній вигляд моделі. Зрозуміло, портретисту останній цікавий не як така, як мета, бо як засіб - можливість зазирнути в глибини особистості. Давно відомо, що зовнішність людини пов'язана з її психікою, її внутрішнім світом. На основі цих взаємозв'язків психологи, лікарі, та й просто люди з розвиненою спостережливістю та необхідними знаннями «зчитують» інформацію про психічні властивості людини за райдужною оболонкою ока (очі - «дзеркало душі», «вікно душі», «брама душі»), рисам особи, руці, ході, манерам, улюбленій позі і т.д.

Найбільше про людину може розповісти його обличчя. небезпідставно вважав, що обличчя - «душа людини»; як говорив російський філософ, «це навігаторська карта». Лідо – «сюжет» книги «Особистість». Невипадково зміна обличчя часом означає перетворення на іншу людину. Ця взаємозалежність зовнішнього та внутрішнього дала поштовх художньої фантазії письменників – В. Гюго у «Людині, яка сміється», М. Фрішу в «Назву себе Гантенбайном». Саме уродіння обличчя здається герою роману Д. Орузлла «1984» остаточним руйнуванням його особистості. Герой роману Кобо Абе «Чуже лідо», волею обставин змушений виготовити собі маску, під її впливом починає жити подвійним життям. Маска, що приховує обличчя, - право на інший «імідж», інший характер, іншу ціннісну систему, іншу поведінку (згадаймо Сувестра та М. Аллена та кіноверсій їхніх книг, фабулу «Кажана» І. Штрауса...).


З огляду на те, як багато може розповісти опис зовнішності, письменники часто користуються ним для характеристики персонажа. Майстерно зроблений опис робить вигляд персонажа чи не живим, зримим. Ми ніби бачимо індивідуально неповторних провінціалів «Мертвих душ». Рельєфні герої Л. Толстого.

Не тільки те, як виглядає людина, а й навколишня обстановка, обставини, в яких вона існує, також несуть інформацію про персонажа. Це добре розумів, наприклад, Пушкін, представляючи читачеві Онєгіна у першому розділі свого роману, у віршах. Автору мало виразних штрихів особистісного «я» персонажа («молодий гульвіса», «як dandy лондонський одягнений»), і воно доповнюється безліччю подробиць виховання Онєгіна, його світського життя з балами, театрами, фліртами, модами, салонами, обідами.

Очевидно, здатність «обставин дії» свідчити людей знайшла свій крайній вираз у новелі сучасного німецького письменника Германа Гессе «Останнє літо Клінгзора». Художник Клінгзор, щоб, написати автопортрет, звертається до фотографій самого себе, батьків, друзів та коханих, для успішної роботи йому потрібні навіть каміння та мохи, - словом, вся історія Землі. Втім, мистецтво випробувало й іншу крайність - повне відсікання оточення від людини, що ми бачимо на полотнах великих живописців Відродження: у Леонардо да Вінчі, Рафаеля картини природи навмисно віддалені від виписаних, що приковують до себе увагу глядача осіб. Або чуємо в операх: центральна арія-портрет Онєгіна «Ви мені писали, не відмикайтеся» ніяк не пов'язана з навколишніми її побутовими замальовками - піснею дівчат «Дівчини, красуні, душеньки, подружки»; Лізе Єлецький, який зізнається у своїх почуттях у «Піковій дамі» Чайковського, ніби не помічає суєти галасливого парадного петербурзького балу. Контраст організує увагу глядача чи слухача, спрямовуючи їх у «великий план» і розслаблюючи на «фоні».

Описуючи колір волосся та очей, зріст, одяг, ходу, звички, обставини життя героя, письменник аж ніяк не прагне створити «зоровий ряд» художнього твору. Його справжня мета при цьому (і свідома) лежить набагато далі: розглянути в зовнішніх ознаках душу людини. Ось як сказав про це великий французький портретист XVIII століття Кантен де Латур: «Вони думають, що я схоплюю тільки риси їхніх осіб, але я без їхнього відома поринаю в глибину їхньої душі і забираю її цілком».

А як музика портретує людину? Чи вона втілює зриме? Щоб зрозуміти це, можна порівняти три портрети однієї й тієї самої людини - видатного німецького композитора кінця XIX - початку XX століть Ріхарда Штрауса.

Ось яким (аж ніяк не ангелом, але живою людиною) його побачив Ромен Роллан: «У нього, як і раніше, вигляд дорослої розсіяної дитини з надутими губами. Високий, стрункий, досить елегантний, зарозумілий, він здається таким, що належить до більш тонкої раси, ніж інші німецькі музиканти, серед яких він знаходиться. Зневажливий, пересичений успіхом, дуже вимогливий, він далекий від того, щоб бути з рештою музикантів у миролюбних скромних стосунках, як Малер. Штраус не менш нервовий, ніж він... Але він має велику перевагу перед Малером: він уміє відпочивати, Легко збудливий і сонливий, він рятується від своєї нервовості завдяки властивій йому силі інерції; у ньому є риси баварської пухкості. Я впевнений, що після закінчення тих годин, коли він живе інтенсивним життям і коли енергія його витрачається надзвичайно, у нього буває годинник як би небуття. Тоді помічаєш його блукаючі та напівсонні очі».


Два інших портрети композитора – звукових – «намальовані» ним самим у симфонічній поемі «Життя героя» та у «Домашній симфонії». Музичні автопортрети багато в чому нагадують опис Р. Роллана. Однак замислимося, які саме сторони особистості «озвучуються». Навряд чи, слухаючи музику, ми здогадалися б про те, що прототип «високий, стрункий, досить елегантний», що в нього «вигляд дорослої розсудливої ​​дитини з надутими губами» і «блукаючий і напівсонний очі». Але інші риси Штрауса-людини, що розкривають його емоційний світ (нервовість, легку збудливість і сонливість) і важливі риси характеру (зарозумілість, самолюбування) передані музикою переконливо.

Порівняння портретів Р. Штрауса ілюструє загальнішу закономірність. Мова музики не особливо сприяє зоровим асоціаціям, але й повністю відкинути таку можливість було б необачно. Швидше за все, зовнішні, фізичні параметри особистості лише частково можуть знайти свій відбиток у портреті, але лише опосередковано, опосередковано, й у тій мірі, де вони гармонують з психічними властивостями особистості.

Неважко зробити ще одне спостереження. Мальовничий портрет через зовнішній вигляд прагне вловити глибинні риси особистості, тоді як музичний має зворотну можливість - «схоплюючи суть» людини (його емоційну природу і характер), допускає збагачення зоровими асоціаціями. Літературний портрет, займаючи між ними проміжне місце, вміщує інформативний опис і зовнішнього вигляду, і емоційно-характерного «ядра» особистості.

Отже, емоцію містить у собі будь-який портрет, але особливо значуща у портреті музичному. У цьому переконує помітне явище у світовій музичній культурі - мініатюри французького композитора кінця XVII - початку XVIII століть Франсуа Куперена, вигадані для попередника сучасного фортепіано, клавесина. У багатьох із них зображені добре знайомі композитору люди: дружина одного з органістів королівської церкви, Габріеля Гарньє («Ла Гарньє»), дружина композитора Антуана Форкре («Чудова, або Форкре»), наречена Людовіка XV Марія Лещинська («Принцеса Марі») , малолітня дочка принца Монако, Антуана I Гримальді («Принцеса де Шабей, або муза Монако»). Серед «моделей» є і люди, що явно оточували композитора («Манон», «Анжеліка», «Нанет»), і навіть родичі. У будь-якому випадку метод відтворення людської особистості єдиний: через індивідуальну емоцію. Його Манон весела і безтурботна, урочисто-величний постає в парадному портреті Антоніна, більш ліричними тонами пофарбований образ Мімі. І всі вони - наче продовження портретної галереї, зібраної в книзі великого письменника та філософа Жака де Лабрюйєра "Характери, або Норали нинішнього століття".

До докладної характеристики емоційного світу людини розташована оперна арія. Цікаво, що у італійської опері XVII - початку XVIII століть склалася традиція виділяти в арії головну емоцію персонажа, головний афект. Основні емоції дали життя типу арій: арії скорботи, арії гніву, арії жаху, арії-елегії, бравурної арії та іншим. Пізніше композитори намагаються передати не один всеосяжний стан людини, а комплекс властивих йому емоцій і тим самим домагаються більш індивідуальної та глибокої характеристики. Такий, як у каватині (тобто вихідний арії) Людмили з опери «Руслан та Людмила» Глінки. Композитор явно натхненний пушкінським чином:

Вона чутлива, скромна,

Любові подружньої вірна,

Трохи вітряна... то що ж?

Ще миліша тим вона.

Арія Людмили складається із двох розділів. Перший, вступний, - звернення до батька - пройнятий світлим смутком, ліризмом. Широка співуча мелодія, що звучить у повільному темпі, переривається, проте, кокетливими фразами.

У другому, основному розділі ми дізнаємося про основні риси героїні: життєрадісність, безтурботність. Акомпанована аккордами, що «танцюють» польку, мелодія швидко долає складні стрибки і ритмічні «збиви» (синкопи). Дзвінить, переливається високе колоратурне сопрано Людмили.

Ось ще один музичний портрет, «написаний» вже без участі голосу – п'єса «Меркуціо» Сергія Прокоф'єва з фортепіанного циклу «Ромео та Джульєтта». Музика випромінює енергію, що б'є через край. Швидкий темп, пружні ритми, вільні перекидання з нижнього регістру у верхній і навпаки, сміливі інтонаційні злами мелодії «оживляють» образ веселунчика, «зухвалого молодика», який «в одну хвилину більше говорить, ніж за місяць вислухає», балагура, жартівника, не вміє залишатися у бездіяльності.

Таким чином, виходить, що особистість у музиці не просто наділяється якоюсь вигаданою автором емоцією, а неодмінно тією, яка особливо показова для оригіналу (літературного прототипу, якщо такий, зрозуміло, існує). І ще один важливий висновок: розуміючи, що «одна, але полум'яна пристрасть» все ж таки схематизує особистість, «заганяє» її в двовимірне площинне простір, композитор намагається дійти певної кількості емоційних штрихів; багатобарвна ж «палітра» емоцій дозволяє описати як емоційний світ персонажа, але, фактично, щось значно більше - характер.

Портрет у музиці та образотворчому мистецтві

1.Музика у творах образотворчого мистецтва

Часто художники та скульптори у своїх творах зображують музикантів та музичні інструменти, наприклад скрипку. Відомі портрети скрипалів, жанрові сценки з музикантами-скрипачами, натюрморти зі скрипкою. Звучання скрипки дуже виразно. Її голос часто порівнюють із людським. Скрипка може співати, плакати, говорити...

Скрипка уособлює естетику звучання людського голосу і виявляється здатною донести все краще, що є в ньому. Не випадково найвищою похвалою майстерності скрипуча є порівняння його гри з людським голосом:скрипка співає, плаче, тужить. Кожна скрипка, що ожила в руках майстра, що має свій характер.

Скрипка з'явилася Європі наприкінці XV в. Вона була улюбленим інструментом бродячих музикантів, які розважали народ на гуляннях, ярмарках, весіллях, у шинках і кабачках. Як народний інструмент, скрипка збереглася до наших днів у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії.

Звучала скрипка і в аристократичних колах – у палацах, замках, у багатих будинках, – а також у церквах. При французькому дворі було створено ансамблі скрипалів, які грали під час пробудження та трапез короля та, звичайно, виконували танцювальну музику на придворних балах.

Найкращі скрипки були створені італійськими майстрами Аматі, Страдіварі, Гварнері.

Подивися натюрморти зі скрипкою – своєрідні портрети скрипок.

Сандро Боттічеллі (1445-1510 Італія). Ангели





















Рауль Дюфі (1877-1953) Франція.Скрипка

Дмитро Жилінський (1927р.СРСР.) Альтист


Погодься, у кожного від цих картин чолостоліття виникають свої враження. Дивлячись на ці картини, кожен чує різну музику. Який? Особливо чутним голос скрипки стає, коли художник зображує скрипку у руках скрипаля. Єдність інструмента та виконавця народжує високі художніпереживання та думки, які можна назвати натхненням.Це почуття пронизує всі картини.

Послухай, як звучать музичні твори, складені для скрипки композиторами різних часів:

Дай відповідь на питання:

Про що розповіла тобі ця музика? Визнач, який із картин співзвучний той чи інший твір.

Завдання 1.

Послухай ще раз:

1."Чакона" І.-С. Бах.

2. «Мелоді я» П. Чайковський

3. Сопсег t про g го ss № 1 для двох скрипок,клавесина, фортепіано та струнних А. Шнітке. Посилання дивись вище.

Визнач,який із картин співзвучнотой чи інший твір. А тепер давай разом проаналізуємомузик мову творів, прослухавши їх ще раз.

Слухаючи «Чакону» Баха (фінал Партити №2), зверни увагу на те, що цей твір написано композитором для скрипки соло.Цю прапоруту п'єсу, міць якої досягає органного і навіть оркесутрового звучання, один із музикознавців (Ф. Вольфрум) порівнявніл зі «звуковим гігантом, що загрожує зламати ніжне тілоскрипки». Визнач характер п'єси.

Зверніть увагу на те, як у звучанні скрипки мелодія поєднуєється з акордами. Цю багатоголосну фактуру виконує один інструмент – скрипка, а у слухача складається враженняодночасно звучать мелодії та акомпанементи.

Задумайся над тим, чи зберігається емоційний стан головної теми до кінця твору? Ти, звичайно, помітив, що в процесі розвитку музики з'являються різні відтінки почуттів - скорбота, порив, тривога. Декілька мелодій, немов виростаючи з початкових інтонацій, постійно змінюють свій вигляд. Лінію розвитку образу можна порівняти з великими хвилями. Головний принцип розвитку музичної думки у цьому творі – варіювання.

Чакона - спочатку народний танець, відомий в Іспанії з кінця XVI ст., жвавого характеру, супроводжувався співом та грою на кастаньєтах. Згодом чакона поширилася Європою, стала повільним танцем великого характеру. У Франції чакон стає балетним танцем, вводиться у фінали сценічних творів. У XVII-XVIII ст. входить у багаточасткові інструментальні твори (сюїту, партиту). Теми чакони невеликі, із ясною танцювально-метричною основою. Для скрипки Бахом написані твори у різних жанрах – концерти з оркестром, сонати, партити.

«Мелодія» для скрипки та фортепіано П. Чайковського – приклад лірико-драматичного образу. Цей твір має авторський підзаголовок («Спогад про рідне місце»).

Тремтливість, безпосередність ліричного висловлювання-одкровення підкреслюється не тільки повтореннями головної мелодії (поверненням однієї і тієї ж думки), її хвилеподібним рухом, пасажами, що злітають, скрипки, а й синкопованим ритмом акомпанементу на фортепіано.

Очевидно, ти почув контраст середньої частини «Мелодії»: прискорюється темп, частішає ритмічний рух, з'являються елементи танцювальності, мелодія нагадує найтонше мереживо (високий регістр, візерунки мелодійного малюнка), виразні підголоски фортепіано ніби доспівують. У кульмінації п'єси – виразної трелі скрипки – фортепіано виконує головну тему, вступаючи у діалог зі скрипкою. Згадай аналогічний діалог солістки та партії фортепіано, який виникав у «Вокалізі» С. Рахманінова.

Певне виразне значення має і постійний протягом усієї п'єси мажорний лад.

Чому композитор, використовуючи тричастинну форму п'єси, залишає без зміни світлий мажорний колорит?

«Мелодію» Чайковського можна порівняти із картиною Д.Жилинського «Альтист».

Чи є спільні риси в музиці та мальовничому полотні?

Що розрізняє ці два художні образи?

3. Зовнішньо gгоssо № 1 Альфреда Шнітке



Сопсег t о g го ss № 1 для двох скрипок,клавесина, фортепіано та струнних Альфреда Шнітке -музика сучасного композитора

Прислухайся до початкових тактів концерту Шнітке, в яких звучать скрипки, а потім порівняй це звучання з головною мелодією «Чакони» Баха. Чи є між ними подібність? Обидві теми схожі одна на одну своєю пристрастю, схвильованістю, енергією, драматизмом. Той самий трагічний мінор, той самий речитативний склад мелодики.

Напевно, ти переконався в тому, що вольової, цілеспрямованої початкової теми (на думку Шнітке, ця тема створювалася їм під впливом стилю А. Вівальді), композитор протиставляє інший світ - злісний, ворожий. Скрипки, що спотворюють звучання чистих тембрів, «напливи» сприймаються слухачами як вторгнення сил, що протистоять активності головної теми.

Що спільного (чи різного) ти знайдеш у порівнянні концерту Шнітке з картиною Пуні «Скрипка»?


Ймовірно, ти помітив, що образний лад двох сучасних творів мистецтва – концерту та мальовничого полотна – різний. Самотність скрипки на світлому фоні, контраст синього, світло-бежевого та зеленого (з малюнком) тонів. Статика, нерухомість картини відрізняється від динамічної, наповненої енергією сучасних інтонацій та ритмів музики.

4. Портрет Нікколи Паганіні в музиці, живописі, скульптурі

Розглянь портрет Нікколи Паганіні (1782 - 1840) - італієць, втілений у скульптурі С. Коненковим (1874-1971 СРСР)


й у живопису Еге. Делакруа(1798-1863) Франція

Незвичайність його зовнішнього вигляду пов'язана з передачею головної якості натури - захопленістю грою на улюбленому музичному інструменті.

Нікколо Паганіні (1782-1840) – ім'я цього італійського композитора та скрипаля-віртуоза XIX в. відомо усьому світу. Його майстерність на скрипці була настільки досконалою і неповторною, що ходили чутки, ніби виконувати найважчі пасажі своїх творів йому допомагає нечиста сила. Не випадково, одна з п'єсПаганіні отримала назву «Диявольські трелі».

Одним із найвідоміших творів Паганіні став Каприс №24. Caprice у перекладі з французької –забаганка, примха.Його мелодію неодноразово повторювали у своїх творах як данину пам'яті скрипалеві – віртуозу різні композитори. Так само як
та «Чакона» Баха, Каприс № 24 написаний Паганіні для скрипки соло. Виразні можливості інструменту у сольному звучанні розкриваються особливо яскраво.
Повторення короткої початкової інтонації з активним малюнком ритмічним дозволяють її швидко запам'ятати.

Ти знайомився із цим твором у початковій школі. Послухай ще раз

Яскраву незвичну особистість Паганіні відобразили у своїх творах художники та скульптори. Музичний портрет Паганіні створив С.Рахманінов, написавши «Варіації на тему Паганіні». На цю музику у Великому театрі у Москві було поставлено балет.

У «Варіаціях на тему Паганіні» або «Рапсодія на тему Паганіні», С. Рахманінова (твір написаний у 1934 р.), ти почуєш риси такого жанру, як концерт для фортепіано з оркестром. Послухай По-перше, тут явно виділяються два образи. Перший заснований на варіюванні теми Паганіні, яка звучить щоразу в новому вигляді – то легко та граціозно, то наполегливо та грізно. По-друге, виконання цієї теми переходить від оркестру, його окремих груп (скрипки) до фортепіано. Другий образ - ліричний побудований на справді російській, пісенній, рахманіновській темі. Ця тема – образ натхненної світлої лірики – починається спокійно та безтурботно. Ти зможеш самостійно почути її розвиток. Поступово вона набирає сили, звучить пристрасно та урочисто, як світлий гімн Красі, Людині. В кінцізвучання теми ніби виснажує, завмираючи утворюючитричастина побудови. Саме контрастність образів, їх симфонічний розвиток послужили приводом до створення балету для цієї музики.

Фрагмент балету на музику С.В.Рахманінова "Рапсодія на тему Паганіні"



Дай відповідь на питання:

1. У якій формі написано інтерпретацію капрису?

(нар. 1913 р.)

Зверни увагу на подібності та відмінності з головною темою Кариса № 24 Паганіні. Початок «Варіацій» звучить грізно і рішуче, потім композитор використовує різноманітні прийоми розвитку, у яких головна тема то звучить так само, як у Паганіні, то набуває нових рис. Характерною особливістю розвитку теми Каприса № 24 в
У цьому творі є постійна її впізнаваність. Звучання оркестру та солюючого фортепіано дає нам привід припустити, що це жанр концерту для фортепіано з оркестром (як і Рахманінов).

У «Варіаціях» ми чуємо велику драматизацію
образу, вторгнення у звучання активних ритмів, що надають музиці тривожність та суворість, поява нових оркестрових фарб, жорстких звучностей (гармоній).
Ліричні проведення теми Каприса № 24 практично відсутні. Так, композитор Лютославський по-новому «прочитав» знамениту тему Кариса № 24 Паганіні, створивши під впливом свого часу напружених ритмів життя XX ст., ще один варіант
інтерпретації нестаріючої класичної мелодії

Дай відповідь на питання:

2. Які риси теми Паганіні наголошує
композитор у своїх варіаціях?

3. Що вносить нового у її звучання?

Як почув та виконав В. Зінчук шедевр світової музичної класики? Зверни увагу на точне повторення мелодії Каприса № 24 гітарою, що солює. При цьому в рок-обробці посилено безперервний рух, який надає музиці наполегливий, а часто агресивний характер.Емоційному напруженню звучання сприяє швидкий темп, який наприкінці п'єси ще більше пришвидшується. Збуджений характер п'єси підтримується жорстким, пружним ритмом супроводу з виділенням функції ударних.інструментів.

Що ж залишається без зміни порівняно з
Каприсом Паганіні? Форма варіацій. Зверни увагу на останній розділ п'єси - коду. У ній обробник кілька
вкотре підкреслено повторює звучання тоніки, точки. Таке завершення, можливо, має певне значення: класична музика зрозуміла сучасним слухачам!
Невипадково Зінчуком випущено кілька компакт-дисків під назвою
«Неокласика». Нео – означає «нова», класика – «зразкова».

В підсумкуми дійшли поняття -інтерпретація.
Адже вона є творчим освоєнням художніх творів, пов'язаним з його особливим, виборчим прочитанням: в обробках і транскрипціях, у художньому читанні, режисерському сценарії, акторській ролі, музичному виконанні.
Ти сам, коли намагаєшся поринути у задум композитора, художника, теж інтерпретуєш твір.

Інтерпретації, подібні до тих, з якими ти зустрівся на цьому уроці, є перекладом музичного твору (Каприса Паганіні) для інших інструментів:
фортепіано та оркестру, рок-групи – і поєднують у собі триєдність «композитор- виконавець – слухач». Фактично вони є образом-портретом видатного скрипаля М. Паганіні, музику якого почули і відтворили кожен по-своєму композитори різних країн, які є одночасно і виконавцями.

5.Завдання 2

Ти послухав інтерпретації Каприса №24 Н. Паганіні.

Порівняй три інтерпретації Кариса №24 Н.Паганіні.

Дай відповідь на питання:

1. Які риси шедевра М.Паганіні підкреслені композиторами та виконавцями?

2. Яка з трьох інтерпретацій сподобалася тобі найбільше і чому?

6.Завдання 3

Прочитайуривок із оповідання К.Паустовського "Струна".

Уламок снаряда порвав струни на скрипці. Залишилася лише одна, остання. Запасних струн музикант Єгоров не мав, і дістати їх було ніде, бо справа відбувалася восени 1941 року на обложеному острові в Балтійському морі, де воїни відбивали безперервні атаки німців.

Війна застала в Езелі кількох акторів - чоловіків та жінок. Вдень чоловіки разом із бійцями рили окопи та відбивали німецькі атаки, а жінки перев'язували поранених та прали бійцям білизну. Вночі, якщо не було бою, актори влаштовували концерти та спектаклі на маленьких галявинах у лісі.

Добре, - скажете ви, - звичайно, у темряві можна
слухати музику, але незрозуміло, як актори примудрялися розігрувати спектаклі у нічному лісі. Що в цій темряві могли побачити глядачі? ...Щойно розпочиналася вистава, глядачі наводили на акторів вузькі промені кишенькових електричних ліхтариків. Промені ці весь час перелітали, як маленькі вогняні птахи, з одного обличчя на інше.

На Єгорова глядачі ніколи не наводили промені ліхтариків. Він завжди грав у темряві, і єдиною точкою світла, яку він часто бачив перед собою, була велика зірка. Вона лежала на краю моря, мов забутий маяк.

Струни на скрипці були порвані, і Єгоров більше не міг грати. На першому ж нічному концерті він сказав про це невидимим глядачам. Несподівано з лісової темряви чийсь молодий голос невпевнено відповів:

А Паганіні грав і на одній струні...

Паганіні! Хіба Єгоров міг рівнятися з ним, з великим музикантом!

Все ж таки він повільно підняв скрипку до плеча. Зірка спокійно горіла на краю затоки. Світло її мерехтіло, а не переливалося, як завжди. Єгоров заграв. І несподівано одна струна заспівала з такою ж силою та ніжністю, як могли б співати всі струни.

Відразу спалахнули електричні ліхтарики. Вперше їх промені вдарили Єгорову в обличчя, і він заплющив очі. Грати було легко, мов сухі, легкі пальці Паганіні водили смичком по понівеченій скрипці.

У короткому антракті війни, у глухому лісі, де пахло вересом і гаром, дзвеніла і росла мелодія Чайковського, і від її тяжкого співу, здавалося, розірветься, не витримає серце. І остання струна справді не витримала сили звуків та порвалася. Відразу ж світло ліхтариків перелетіло з Єгорова на скрипку. Скрипка замовкла надовго. І світло ліхтариків згасло. Натовп слухачів лише зітхнув.

Єгорову не було на чому грати. Він став звичайним бійцем у звичайному загоні. І під час одного нічного бою віддав своє життя за Батьківщину. Його поховали у грубій піщаній землі. Скрипку Єгорова бійці передали льотчику, який відлітав до Ленінграда. ...Льотчик відніс скрипку до відомого диригента. Той узяв її двома пальцями, зважив у повітрі і посміхнувся: це була італійська скрипка, яка втратила вагу від старості та багаторічного співу.

Я передам її найкращому скрипалеві нашого оркестру, - сказав льотчику диригент.

Де тепер ця скрипка – я не знаю. Але де б вона не була, вона грає прекрасні мелодії, знайомі нам і улюблені нами, як кожне слово Пушкіна, Шекспіра та Гейне. Вона грає мелодії Чайковського, змушуючи серця слухачів тремтіти від гордості за геній своєї країни, за геній людини.

Дай відповідь на питання:

1. Яка мелодія зі знайомих тобі творів П. Чайковського могла звучати на нічному концерті?

2. Що ти знаєш про італійського скрипача Паганіні?
3. Який із його відомих творів ти слухав?

4. Згадай літературні твори, в яких музика – одна з головних дійових осіб.

Музичний портрет

Цікаво зіставити особливості відтворення образу людини у літературі, образотворчому мистецтві, музиці.

У музиці не може бути схожості з конкретною особою, але в той же час

не випадково говориться, що «в інтонації захована людина». Так як музика мистецтво тимчасово ое (вона розгортається, розвивається у часі), їй, як і ліричної поезії, підвладне втілення емоційних станів, переживань людини з усіма їх змінами.

Слово «портрет» стосовно музичного мистецтва, особливо інструментальної не програмної музики, - метафора. Водночас звукопис, а також синтез музики зі словом, сценічною дією та позамузичними асоціаціями розширюють її можливості. Висловлюючи почуття, настрої людини, втілюючи різні його стану, характер руху, музика може викликати зорові аналогії, дозволяють уявити, що з людина маємо.

М.Реріх. Російський художник (1874-1947) Ескіз декорації опери «Князь Ігор»

Персонаж, ліричний герой, оповідач, оповідач - ці поняття важливі у літературному творі, а й у музичному. Вони необхідні розуміння змісту програмної музики, музики для театру - оперної, балетної, і навіть інструментально-симфонічної.

Інтонація персонажа яскравіше відтворює зовнішні прикмети, прояви людини у житті: вік, стать, темперамент, характер, неповторну манеру говорити, рухатися, національні особливості. Все це втілюється в музиці, і ми ніби бачимо людину.

Музика може допомогти зустрітися з людьми іншої доби. Інструментальні твори створюють образи різних персонажів.

Ф. Гайдн зізнавався, що завжди писав музику, маючи на увазі характерні типи людини. «Моцартівські теми подібні до виразної особи…

Можна написати цілу книгу про жіночі образи в інструментальній музиці Моцарта» (В. Медушевський).

Портрет композитора в літературі та кіно

Портрет будь-якого діяча культури та мистецтва створюють насамперед його твори: музика, картини, скульптури та ін., - а також його листи, спогади сучасників та художні твори про нього, що виникли у наступні епохи.

«Всесвіт Моцарта» (Ірина Якушина) так називається одна з книг про життя та творчість Вольфганга Амадея Моцарта(1756-1799), австрійського композитора, автора безсмертних музичних творів - Симфонії № 40, "Маленької нічної серенади", "Рондо в турецькому стилі", "Реквієму".

ПЧому музика Моцарта порівнюється з Всесвітом? Мабуть, тому, що в ній різноманітно і глибоко розкриваються різні явища життя, його вічні теми: добро і зло, любов і ненависть, життя і смерть, прекрасне і потворне. Контрасти образів, ситуацій складають головну рушійну силу його музики, яка допомагає слухачам зрозуміти його життєве кредо: «На улюбленій землі незрівнянно прекрасне життя!»

Трагічна смерть Моцарта у віці 35 років породила безліч припущень про смерть композитора, що у розквіті творчих сил. Одне - отруєння Моцарта його сучасником, визнаним у суспільстві придворним композитором Антоніо Сальєрі (1750 -1825), лягло основою маленької трагедії А. Пушкіна «Моцарт і Сальєрі», опери М. Римського-Корсакова, сучасних кінофільмів і драма.

Інше трактування взаємовідносин двох композиторів дає глядачам кінорежисер М. Форман – творець фільму «Амадей»,удостоєного п'яти премій «Оскар» Американської кіноакадемії: божевільний старий Сальєрі, якого рятують після спроби самогубства, на сповіді розповідає священикові про свої почуття та переживання, які він відчував, спостерігаючи за розквітом таланту Моцарта. У заключній частині фільму відображені моменти постановки опери «Чарівна флейта» та створення «Реквієму».

Прочитайте маленьку трагедію

А.С.Пушкін. Моцарт та Сальєрі. Слухати Тут.

Розгляньте ілюстрації М. Врубеля.

Перегляньте фрагменти фільму «Амадей». Які особливості характерів Моцарта та Сальєрі розкривають перед вами ці твори?

Який досвід взаємин між людьми ви набуваєте в результаті знайомства з витворами мистецтва?

Послухайте фрагменти знайомих творів Моцарта.

Моцарт Арія Фігаро із опери "Весілля Фігаро". Слухати Тут.

Які почуття, виражені музикою Моцарта, співзвучні почуттям сучасного слухача?

Послухайте сучасну обробку одного із творів Моцарта. Чому відомі виконавці звертаються до творчої інтерпретації музики Моцарта?

Моцарт симфонія №40 у сучасній обробці. Слухати Тут.

Прочитайте літературні твори, в яких намальовано образ-портрет композитора (уривки з роману Д. Вейса «Піднесене та земне» Слухати Тут, вірші Л. Болеславського, В. Бокова та ін.).

Ю.Воронов Моцарт. Слухати Тут.

Моцарт Фантазія ре мінор.

Моцарт Фантазія ре мінор літера. Слухати Тут.

Лев Болеславський. Реквієм. Слухати Тут