Шкільна програма вивчення правил дорожнього руху. Робоча програма з пдд

Ігрова програмаза правилами дорожнього руху(ПДР)

"Я, крокую вулицею" для 1-4 класів

Цілі: закріпити у хлопців знання правил дорожнього руху;поглиблювати знання учнів щодо правил дорожнього руху; формувати уявлення молодших школярівпро безпеку дорожнього руху при пересуванні вулицями та дорогами; виховувати навички виконання основних правил поведінки учнів на вулиці, дорозі, з метою попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму.

Обладнання: дорожні знаки, світлофорики, малюнки.

Учасники гри: дві команди (1-4 класи).

План гри:

1.Розминка

2.Вікторина "Зелений знак"

3.Гра "Три вогники світлофора"

5. Конкурс – капітанів “Естафета водіїв”

6.Гра "Намалюй знаки"

7.Гра з глядачами "Перекресток загадок"

8.Гра "Збери знаки"

9.Гра "Веселий світлофор"

10.Гра "Велосипедист"

11.Підбиття підсумків

12. Нагородження

ХІД ЗАНЯТТЯ

Ведучий:Діти, сьогодні ми зібралися тут згадати правила дорожнього руху. Закон вулиць та доріг – суворий. Він не прощає, якщо пішохід йде вулицею, як йому заманеться, не дотримуючись правил. Але цей закон водночас і дуже добрий: він зберігає людей від страшного нещастя, береже їхнє життя. Тому лише відмінне знання правил дозволяє нам впевнено переходити вулицю. Сьогодні ми покажемо, як знаємо ці правила.
А щоб із вас ніхто не втомився, ми наше заняття проведемо у формі гри. Для цього вам треба розділитись на дві команди, придумати назву та вибрати капітана команди. За кожну правильну відповідь команда отримує жетон. За порушення дисципліни один жетон знімається. У когось жетонів залишиться більше, той і виграє.

1. Розминка

Зараз я перевірю, які ви уважні пішоходи і чи готові ви до гри. Я вам запитую, а ви відповідаєте «так» чи «ні».

Що хочете – кажіть, у морі Солодка вода? (Ні)
- Що хочете – кажете, червоне світло – проїзду немає? (Так)
- Що хочете - кажіть, щоразу, йдучи додому, граємо ми на бруківці? (Ні)
- Що хочете – кажіть, але якщо дуже ви поспішаєте, то перед транспортом біжіть? (Ні)
- Що хочете – кажіть, ми завжди йдемо вперед тільки там, де перехід? (Так)
- Що хочете – кажіть, ми біжимо вперед так скоро, що не бачимо світлофора? (Ні)
- Що хочете – кажіть, на знаку «тут проїзду немає» намальована людина? (Ні)
- Що хочете - кажіть, на круглих знакахчервоний колір означає "тут заборона"? (Так)

2.Вікторина "Зелений вогник"

- Як називається доріжка для пішоходів?

Що означає червоний, жовтий, зелений сигнал світлофора?

Що потрібно зробити, перш ніж почати переходити вулицю?

Де можна перейти вулицю?

Чи можна грати на бруківці?

Як треба йти тротуаром?

Чому забороняється чіплятися за вантажні машини та їх причепи?

Де має зупинятися пішохід, який не встиг закінчити перехід?

Де можна кататися велосипедом?

Покажіть знаки дорожнього руху, які дозволяють та забороняють проїзд велосипедом.

3.ГраТри вогники світлофора

Командам лунають саморобні світлофорики.

Ви знаєте, як виконувати команди світлофора? Нині це й перевіримо. Я читатиму вам вірші з “Абетки безпеки” Олега Бедарєва, а ви своїми світлофориками показуйте потрібне світло.

1. Є сигнали світлофора,

Підкоряйтеся їм без суперечки.

Вирує в русі бруківка-

Біжать авто, поспішають трамваї.

Скажіть правильну відповідь:

Яке для пішохода світло?

Правильно! Червоне світло нам каже:

Стій! Небезпечно! Шлях закритий.

2. Особливе світло – попередження!

Сигналу чекайте на рух.

Скажіть правильну відповідь:

Яке при цьому горить світло?

Правильно! Жовте світло – попередження!

Чекай сигналу для руху.

3. Іди вперед! Порядок знаєш,

На бруківці не постраждаєш.

Скажіть правильну відповідь:

Яке для пішоходів світло?

Правильно! Зелене світловідкрив дорогу:

Переходити хлопці можуть.

4.Гра "Дозволяється - забороняється"

Грати на бруківці ... (забороняється)

Переходити вулиці при зеленому сигналі світлофора ... (дозволяється)

Перебігати вулицю перед транспортом, що близько йде ... (забороняється)

Іти натовпом по тротуару ... (дозволяється)

Перейти вулицю по підземному переходу…(дозволяється)

Переходити вулицю при жовтому сигналі світлофора ... (забороняється)

Допомагати старим і стареньким переходити вулицю ... (дозволяється)

Велосипедистам чіплятися за проїжджі машини…(забороняється)

Обходити стоїть біля тротуару транспорт спереду ... (забороняється)

Йти тротуаром зліва…(забороняється)

Вибігати на проїжджу частинудороги ... (забороняється)

Кататися на велосипеді, не тримаючись за кермо...(забороняється)

Болтати і голосно сміятися в транспорті ... (забороняється)

Поважати правила дорожнього руху ... (дозволяється)

5. Конкурс – капітанів “Естафета-водіїв”

Капітани команд повинні подолати перешкоди (розставлені на підлозі кеглі), ведучи дитячу машинку на мотузці.

Умова:хто швидше і без аварій дістанеться фінішу.

6.Намалюй знаки

Гравцям пропонується за певний час намалювати знаки дорожнього руху.

Виграє та команда, яка не лише правильно намалює за певний час знаки, а й пояснить їх.

7.Гра з глядачами (вболівальниками) "Перекресток загадок"

Цей кінь не їсть вівса,

Замість ніг – два колеса.

Сядь верхи і мчи на ньому.

Тільки краще керуй кермом.

(Велосипед)

Що за диво цей будинок!

Пасажирів багато у ньому.

Взуття носить гуму

І харчується бензином.

(Автобус)

Мчить і стріляє,

Бурчить скоромовкою.

Трамваю не наздогнати

За цією тараторкою.

(Мотоцикл)

Не літає, не дзижчить -
Жук вулицею біжить.
І горять в очах жука
Два блискучі вогники.
(Автомобіль)

Щоб тобі допомогти, друже,
Шлях пройти небезпечний,
День і ніч горять вогні.
Зелений, жовтий, червоний.
(Світлофор)

Який кінь землю оре,
А сіна не їсть?
(Трактор)

Вдалину біжить - не тужить,З ніжками дружить.

(Вулиця)

Для збирання врожаю

На поля я виїжджаю

І за кілька машин

Там працюю один.

(Комбайн)

Чотири братики біжать -
Один одного не наздоженуть.
(Колеса)

Тихо їхати нас зобов'яже,
Поворот зблизька покаже
І нагадає, що і як,
Вам у дорозі…

(Дорожній знак).

Що за "зебра" на дорозі?
Всі стоять, роззявивши рота.
Чекають, коли блимне зелений,
Значить це…

(перехід).

Автомульті

Питання з мультфільмів та казок, у яких згадуються транспортні засоби.

На чому їхав Ємеля до царя до палацу?

(На пічці)

Улюблений двоколісний вид транспорту кота Леопольда?

(Велосипед)

Чим змащував свій моторчик Карлсон, який мешкає на даху?

(Варінням)

Який подарунок зробили батьки дядька Федора листоноші Печкіну?

(Велосипед)

На що перетворила добра феягарбуз для Попелюшки?

(У карету)

На чому літав старий Хоттабич? (На килимі – літаком)

Особистий транспорт Баби – Яги?

(Ступа)

На чому поїхала до Ленінграда людина розсіяна з вулиці Басейної?

(Потяг)

Чим літав Барон Мюнхгаузен?

(На ядрі)

На чому катався Кай? (На санчатах)

Глядачі (вболівальники) можуть віддати зароблені жетони команді, за яку вболівають.

8.Гра "Склади знак"

Дуже часто порушники ПДР псують дорожні знаки, і зараз ми маємо відремонтувати деякі з них. Вам необхідно із запропонованих складових зібрати дорожній знак та правильно назвати його.

9.Гра "Веселий світлофор"

Я очима моргаю

Невтомно день і ніч

І машинам допомагаю,

І тобі хочу допомогти.

Світлофор.

Команди граючих розташовуються одна одною. Діти по одному підходять до лінії (5 кроків), беруть у руки м'яч і намагаються потрапити в одне з очей світлофора. Вдалий кидок, якщо м'яч потрапляє в центр якогось кружечка, оцінюються так:

Зелений – 1 очко;

Жовтий – 2 очки;

Червоний – 3 очки.

Перемагає та команда, яка має більшу кількість очок.

10.ГраВелосипедист

Бере участь дві команди. Кожна команда має ігрове поле3 х 3, розділене на 9 пронумерованих секторів. Команди по черзі обирають сектор і отримують від ведучого питання щодо правил їзди на велосипеді. Якщо дано правильну відповідь, то сектор перевертається, а на зворотній стороніполя намальовано велосипедиста (тобто при правильній відповіді з'являється частина малюнка). Перемагає та команда, яка швидше на ігровому полі збере велосипедиста.

Варіанти питань:

З якого віку можна їздити велосипедом на проїжджу частину?(З 14 років)

Що треба перевірити у велосипеда перед поїздкою на велосипеді?

(гальма)

На якій відстані від узбіччя можна їхати велосипедом проїжджою частиною?

(1м)

Гравцям показується знак "Велосипедна доріжка", вони мають назвати знак і пояснити, що він означає.

Чи можна перевозити велосипедом пасажира? (лише маленьких дітей, за наявності спеціального додаткового сидіння).

Який знак забороняє рух велосипеда?

Чи повинен велосипедист зупинятися біля знаку "Проїзд без зупинки заборонено"?(Так)

Як велосипедист повинен попереджати про здійснення повороту праворуч?(Витягнутою правою рукоюабо зігнутою в лікті лівою)

Чи повинен велосипедист зупинитись на перехресті на червоне світло, якщо немає транспортних засобів, і він не створює аварійної ситуації?(Так)

Чи належить велосипед до гужового транспорту?(Ні)

Чому в темний час доби велосипедом можна їхати без увімкненого ліхтаря? (Питання з каверзою, не можна їздити в темний час доби без ліхтаря, навіть на велосипеді).

11.Підбиття підсумків

12. Нагородження

1-4 класи

Знайомство учнів з вулицями села. Дорога в загальноосвітня установата додому. Небезпеки, що чатують на вулицях і дорогах. Світлофор та його сигнали. Правила поведінки на тротуарі, пішохідній доріжці, узбіччі. Значення дорожніх знаків для пішоходів та водіїв. Види доріг: з одностороннім та двостороннім рухом, з трамвайними коліями, заміська дорога.
Перехрестя та правила його переходу. Регульовані та нерегульовані переходипроїжджої частини дороги. Правила переходу проїжджої частини дороги. Зупинний та гальмівний шлях автомобіля.
Правила переходу залізниці. Правила їзди велосипедом. Правила поведінки на посадкових майданчиках та у транспорті.

Навчальніповинні знати:
правила переходу вулиць за сигналами світлофора;
правила переходу вулиць та доріг пішохідними переходами;
правила переходу проїжджої частини за відсутності пішохідних переходів та світлофорів у зоні видимості;
правила руху індивідуально, групами та в колонах.
правила їзди на велосипеді.
Учні повинні вміти:

безпечно поводитися по сусідству з житловим будинком (на подвір'ї, у житловій зоні, на тротуарі);
пересуватися у групі;

визначати самостійно небезпечні та безпечні ділянки дороги.

5 – 7 класи

Причини та умови, що сприяють виникненню ДТП. Від шкідливих звичокдо трагедії на дорозі. Поведінка учасників та очевидців ДТП.
Основні поняття та терміни Правил дорожнього руху. Елементи дороги. Дороги в місті та сільській місцевості. Дорожні знаки та знаки додаткової інформації. Дорожня розмітка проїжджої частини доріг та вулиць. Двосторонній та односторонній рух.
Перехрестя та їх види. Сигнали світлофора із додатковою секцією. Правила руху пішоходів та безпечної поведінки на проїжджій частині дороги.
Рух транспортних засобів. Рух сільськими дорогами.
Влаштування велосипеда та мопеда. Рух на велосипеді та мопеді. Правила перевезення пасажирів на мотоциклі та мопеді.
Рух пішоходів індивідуальний, групами та в колонах. Правила перевезення дітей та підлітків на транспортних засобах.
Правила поведінки на залізниці. Правила поведінки на посадкових майданчиках та транспорті.
Надання першої медичної допомоги за ДТП (при кровотечах, опіках, переломах та інших видах травм).

Навчальніповинні знати:
дорожні знаки;
правила руху по тротуару та пішохідним доріжкам;
правила руху індивідуально, групами та в колонах;
правила їзди на велосипеді та мопеді;
правила перевезення пасажирів на мотоциклах та мопеді;

Навчальніповинні вміти:
переходити вулиці та дороги за сигналами світлофора та пішохідними переходами, а також проїжджу частину дороги;
дисципліновано поводитися в громадському транспорті;
орієнтуватися в дорожній обстановці, не виходити через перешкоди (машин, споруд, будівель), не стояти близько від кутів перехрестя та краю проїжджої частини та спиною до неї;
надати першу медичну допомогу при ДТП (при кровотечах, опіках, переломах та інших видах травм).

8 – 11 класи

У старших класах доцільно проведення профілактичних бесід та лекцій із повторенням основних положень Правил дорожнього руху для пішоходів, водіїв, пасажирів.

Історія створення правил дорожнього руху та дорожніх знаків. Історія автотранспорту та заходи щодо забезпечення технічної безпеки. Призначення розпізнавальних знаків та написів на транспортних засобах. Пристрій велосипеда з підвісним двигуном та мопеда. Рух на велосипеді групи. Велоестафета.
Рух пішоходів групами та у колонах. Правила поведінки учасників дорожнього руху Дорожня етика. Правила перевезення пасажирів на автотранспорті, мотоциклі та моторолері. Правила перевезення вантажів Рух у темний час доби та у складних погодних умовах.
Надання першої медичної допомоги при кровотечах, опіках, черепно-мозкових травмах, переломах.
Відповідальність за порушення правил дорожнього руху.

Навчальніповинні знати:
дорожні знаки та знаки додаткової інформації;
правила переходу вулиць за сигналами світлофора та проїжджої частини дороги за відсутності пішохідних переходів та світлофорів у зоні видимості;
правила руху по тротуару та пішохідним доріжкам;
правила поведінки учасників дорожнього руху;
будову велосипеда, мопеда;
правила перевезення пасажирів на автотранспорті, мотоциклі та моторолері;
правила перевезення вантажу;
правові норми та заходи відповідальності за їх порушення: розміри штрафів, запобіжні заходи, виховно – примусові заходи впливу.

Навчальніповинні вміти:
переходити вулиці та дороги за сигналами світлофора та пішохідними переходами, а також проїжджу частину дороги;
пересуватися у групі, колоні;
дисципліновано поводитися у громадському транспорті;
орієнтуватися у дорожній обстановці;
визначати самостійно небезпечні та безпечні ділянки дороги;
надати першу медичну допомогу при ДТП (при кровотечах, опіках, черепно-мозкових травмах, переломах)

Тематичне планування


1 клас

1. Дорога до школи та додому
2. Наша вулиця. Село, село, де ми живемо
3. Рух пішоходів вулицями та дорогами
4. Загальні правилапереходу вулиць та доріг
5. Дорожні знаки
6. Де можна грати?
7. Ми – пасажири
8. Сигнали (жести) регулювальника.
9. Чи знаєш ти, що таке колір-сигнал?
10. Розв'язання задач з ПДР

2 клас

1. Основні правила поведінки учнів надворі, дорозі. Повторення правил дорожнього руху
2. Наземний транспорт
3. Обов'язки пасажирів. Громадський транспорт
4. Елементи вулиць та доріг
5. Рух пішоходів вулицями та дорогами
7. Дорожні знаки
8. Регулювання дорожнього руху.

9. Відповідальність пішоходів за порушення правил дорожнього руху

10. Розв'язання задач з ПДР

3 клас

1. Введення. Причини дорожньо-транспортного травматизму
2. Перехрестя та їх види. Дорожня розмітка
3. Сигнали регулювання дорожнього руху. Сигнали світлофорів та їх значення
4. Сигнали регулювання дорожнього руху. Сигнали регулювальника та їх значення
5. Дорожні знаки та їх групи
6. Правила переходу вулиць та доріг
7. Гальмівний шлях транспортних засобів
8. Правила їзди велосипедом
9. Як поводитися на вулиці та заміському шосе
10. Розв'язання задач з ПДР

4 клас

1. Правила безпечної поведінки на вулицях та дорогах
2. Світлофор та дорожні знаки
3. Типи перехресть 1
4. Правила переходу проїжджої частини дороги
5. Зупинний та гальмівний шлях автомобіля
6. Правила переходу залізниці
7. Правила їзди велосипедом
8. Правила поведінки на посадкових майданчиках та у транспорті
9. Екскурсія «Я – пішохід»
10. Розв'язання задач з ПДР

5 клас

1. Вулиці рух у нашому селі
3. Правила користування транспортом
4. Основні поняття та терміни ПДР
5. Елементи вулиць та доріг
6. Від «побутової» звички – до трагедії на дорозі
7. Практичне заняття. Перехрестя та правила його переходу. Регульовані та нерегульовані переходи проїжджої частини дороги
8. Де можна і де не можна грати. Ми – пасажири. Правила їзди велосипедом
9. Типові небезпечні ситуації на дорогах із пішоходами
10. Розв'язання задач з ПДР

6 клас

1. Правила дорожнього руху та їх історія
2. Причини ДТП. Прихована небезпека на дорогах. «Дорожні пастки»
4. Дорога, елементи дороги. Перехрестя
5. Знаки для пішоходів та водіїв
6. Праця водія
7. Правила дорожнього руху для велосипедистів

8. Надання першої медичної допомоги при ДТП (переломи та інші види травм)
9. Культура транспортної поведінки та відповідальність за порушення ПДР.
10. Розв'язання задач з ПДР

7 клас
1.Автомобільний транспорт у Росії

2. Форми регулювання руху. Сигнали світлофора. Сигнали регулювальника. Дорожня розмітка.

3. Дорожні знаки.

4. На заміських дорогах. Правила переходу вулиць, доріг, перехресть.

5. Причини ДТП. Надання постраждалим першої долікарської допомоги.

6. Правила поведінки за ДТП. Надання постраждалим першої долікарської допомоги (практичне заняття).

7. Залізниця-джерело підвищеної небезпеки.

8. Додаткові вимогидо руху велосипедистів.

9. Відповідальність порушення правил дорожнього руху.

10. Розв'язання задач з ПДР

8 клас

1. Вулиці та рух у населеному пункті
2. Дорожні знаки та додаткові коштиінформації
3. загальні положення, основні поняття та терміни, прийняті в ПДР
4. Обов'язки пішоходів
5. Елементи вулиць та доріг
6. Пішохідні переходи
7. Пріоритет руху транспортних засобів
8. Правила перевезення людей.
9. Проїзд залізничних переїздів.
10. Надання першої долікарської допомоги
при дорожньо-транспортній пригоді

9 клас

1. Загальні положення, основні поняття та терміни, прийняті в ПДР

2. Небезпечні ситуації щодо вини водіїв.
4. Дорога, елементи дороги. Перехрестя. Знаки для пішоходів та водіїв. Розмітка проїжджої частини вулиць та доріг
5. Рух пішоходів індивідуально, групами та в колонах.
7. Причини ДТП. Прихована небезпека на дорогах. «Дорожні пастки»
9. По вулицях міста. Практичне заняття із співробітниками ДПС
10. Розв'язання задач з ПДР

10 клас

1. Історія дорожніх знаків
3. Відповідальність порушення ПДР
5. Обладнання автомобілів та мотоциклів спеціальними сигналами
6. Правила поведінки учасників дорожнього руху. Дорожня етика. Попереджувальні знакиводіїв.
8. Поведінка учасників та очевидців ДТП. Надання першої медичної допомоги за ДТП
9. Правила користування громадським транспортом. Культура поведінки.
10. Розв'язання задач з ПДР

11 клас
1. Історія дорожніх знаків
2. Історія автомототранспорту та вживані заходи щодо забезпечення безпеки дорожнього руху
3. Відповідальність порушення ПДР
4. Призначення розпізнавальних знаків та написів на транспортних засобах
5. Обладнання автомобілів та мотоциклів спеціальними сигналами.
6. Правила поведінки учасників дорожнього руху. Дорожня етика. Попереджувальні знаки водіїв.
7. Правила перевезення пасажирів на автотранспорті, мотоциклі та моторолері. Правила перевезення вантажів Рух у темний час доби та у складних погодних умовах.
8. Поведінка учасників та очевидців ДТП. Надання першої медичної допомоги за ДТП
9. Правила безпечної поведінки під час пожежі у громадському транспорті.
10. Розв'язання задач з ПДР

Додаток 1

Зразковий планроботи класного керівника

з профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму

Заходи

Відповідальні

Проведення уроків вивчення Правил дорожнього руху згідно з програмою

Щомісяця

Класний керівник

Проведення на батьківських зборахбесіди “Будьте прикладом для дітей у правильній поведінціна дорозі"

1 раз на півріччя

Класний керівник

Організація практичних занятьна шкільному майданчику, у дитячому автомістечку

Вересень.

Класний керівник

Організація конкурсів на найкращий малюнок, оповідання, виконання вірша з безпеки руху

Протягом року

Класний керівник,

Проведення бесід-хвилин з профілактики нещасних випадків з дітьми на дорозі (у початкових класах щодня на останньому уроці)

Протягом року

Класний керівник

Участь у проведенні Тижня безпеки (за планом школи)

Вересень,

Класний керівник,

Порада загону

Додаток 2

Література

Для учнів:

Для вчителя:
1. Правила дорожнього руху Російської Федерації
2. Кір'янова В.М. Профілактика дитячого дорожньо-транспортного травматизму. Методичний посібник- М: Видавничий Дім Третій Рим, 2007
3. Методичні рекомендації: для органів управління освіти та освітніх установ - М.: Видавничий Дім Третій Рим, 2007.
4. Орівенко Л.П. Уроки з Правил дорожнього руху, Єкатеринбург: "Калан", 2000.
5. Рибін А.Л.Дорожній рух. Безпека пішоходів, пасажирів, водіїв, М: «Освіта»,2008.
6. Довідник класного керівника: позакласна роботау школі вивчення правил дорожнього руху, М: «Глобус».

Додаток 3

Питання підсумкового контролю знань учнів 1 класу
1. Назви учасників дорожнього руху.
2. Назви частини дороги.
3. Як називається місце, де перетинаються вулиці.
4. Які бувають пішохідні переходи?
5. Розкажи свій шлях «Дім – школа».
6. Перерахуй обов'язки пішоходів (пасажирів).
7. Що таке зебра?
8. Якими знаками позначаються пішохідні переходи?
9. Як перейти вулицю, де немає пішохідного переходу?
10. Як знайти та визначити найближчий безпечний перехідвулиці, дороги?
11. Чому не можна перебігати дорогу перед транспортом, що близько йде?
12. Назви дорожні знаки, що їх можна побачити на переходах?
13. Де мають ходити пішоходи?
14. Які дорожні знаки відомі тобі?
15. Що впливає на вибір безпечного шляху до друга, в магазин, кінотеатр, бібліотеку, спортивний майданчик

Питання підсумкового контролю знань учнів 2 класу
1. Переліч машини, які можна віднести до громадського транспорту.
2. Назви частини дороги.
3. Продовжи пропозицію: «Вулиця з двостороннім рухом – це вулиця, якою...»
4. Як називають місце, де перетинаються вулиці?
5. Назви типи перехресть.
6. Які бувають пішохідні переходи?
7. Розкажи свій шлях «Дім - школа».
8. Перерахуй обов'язки пішоходів (пасажирів).
9. Де слід очікувати на громадський транспорт?
10. Розкажи про правила посадки у громадський транспорт.
11. Розкажи про правила виходу із громадського транспорту.
12. Де безпечніше переходити дорогу після виходу з автобуса (тролейбуса, трамвая)?
13. Що таке "зебра"?
14. Що таке «острівець безпеки»?
15. Якими знаками позначаються пішохідні переходи?
16. Як перейти вулицю, де немає пішохідного переходу?
17. Як знайти та визначити найближчий безпечний перехід вулиці (дороги)?
18. Чому не можна перебігати дорогу перед транспортом, що близько йде?
19. Де мають ходити пішоходи?
20. Назви дорожні знаки, які можна побачити на переходах.
21. Які дорожні знаки відомі тобі?
22. Що впливає на вибір безпечного шляху до друга, в магазин, кінотеатр, бібліотеку, на спортивний майданчик?

Питання підсумкового контролю знань учнів 3 класу
1. Чому не можна виходити на дорогу чи вулицю через машину, кущі, які стоять, якісь споруди?
2. У якій послідовності знаходяться сигнали світлофора?
3. Що зображено на пішохідному світлофорі?
4. що таке регульоване та нерегульоване перехрестя?
5. На який світлофор треба дивитися під час переходу перехрестя?
6. Яка небезпека можлива, якщо стояти на повороті перехрестя біля краю проїжджої частини дороги?
7. Куди треба дивитися під час переходу проїжджої частини дороги?
8. Що таке зупинний та гальмівний шлях7
9. Від чого залежить довжина гальмівного шляху?
10. Навіщо потрібний шлагбаум на залізничному переїзді?
11. Як правильно переходити залізничний переїзд?
12. До якого віку велосипедист не повинен виїжджати на вулиці та дороги?
13. Чого не можна робити катаючись на велосипеді?
14. Як правильно переходити дорогу після висадки з маршрутного транспорту?
15. З якого віку дитина може сидіти на передньому сидінні автомобіля?
16. Чи може водій одразу зупинити автомобіль, побачивши на своєму шляху пішохода?
17. Що таке культура поведінки на вулицях, дорогах, у транспорті?

Вимоги до рівня підготовки учнів, які закінчують початкову школу.
В результаті вивчення правил дорожнього руху учень повинен знати/розуміти:
1. Де мають ходити пішоходи?
2. Чому не можна ходити на проїжджій частині.
3. Частини вулиць та доріг.
4. Як треба переходити вулицю.
5. Що таке перехрестя. Які бувають перехрестя.
6. Призначення світлофорів, сигнали транспортного та пішохідного світлофорів.
7. Як треба перетинати перехрестя.
8. Свій шлях до школи та назад.
9. Про перехід вулиці групою.
10. Місця очікування громадського транспорту.
11. Правила поведінки у громадському транспорті.
12. Як обходити автобус, тролейбус, трамвай.
13. Яка небезпека підстерігає дітей під час проведення ігор на проїжджій частині вулиці.
14. Правила катання на велосипедах, самокатах, санчатах, ковзанах.
15. Для чого служить пішохідна доріжка.
16. Правила руху пішоходів на заміській дорозі.
17. Особливості руху на вулиці в зимовий та весняний час.
18. Сигнали регулювальника.
19. Навіщо служать дорожні знаки.
20. Групи дорожніх знаків.
21. Що таке гальмівний шлях транспорту. Від чого залежить гальмівний шлях транспорту?
22. Чому не можна розмовляти з водієм під час руху транспорту?
Вміти.
1. Користуватися елементарними правилами поведінки у громадських місцях, на транспорті.
2. Намалювати свій шлях до школи. Дорожні знаки зустрічаються на цьому шляху.
3. Розрізняти сигнали транспортних засобів (поворот, гальмування).
4. Застосовувати практично отримані знання.

Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа середня загальноосвітня школа№1 м.Миколаївська-на-Амурі Хабаровського краю

Робоча програма

кружка

«Юні інспектори дорожнього руху»

Розробила:

вчитель початкових класів:

Яковлєва Л.В.

2013 рік

Пояснювальна записка

Програма курсу «Юні інспектори дорожнього руху» розроблена для учнів 3-4 класу на основі зразкової програми позаурочної діяльностіпочаткової та середньої освіти «Юні інспектори руху» за редакцією В.А.Горського, Москва, «Освіта», 2011р.

Розвиток мережі доріг, різке зростання кількості транспорту породило низку проблем. У Останніми рокамив Росії спостерігається значна кількість дітей та підлітків, які стають причиною дорожньо-транспортних пригод. Для попередження зростання дитячого дорожньо-транспортного травматизму необхідне навчання дітей молодшого шкільного вікуправилам безпечної поведінки на вулиці та формування у них спеціальних навичок. Якщо дорослий може контролювати свою поведінку на вулиці, то для дитини це дуже проблематично. Для дітей шкільного віку характерний синкретизм сприйняття, тобто не дитина контролює ситуацію, а ситуація захоплює дитину на стільки, що вона не помічає навколишній дійсності і часто наражається на небезпеку. Це підтверджується даними статистики. Основною причиною подій протягом ряду років є перехід дороги до невстановленому місціперед транспортом, що близько йде. Потраплення дитини в дорожньо-транспортну пригоду - це трагедія: навіть якщо дитина залишилася живою і не отримала дорожньої травми; адже те морально-психологічне потрясіння, яке він зазнав, травмує його на все життя. Одним із методів вирішення проблеми дитячого дорожньо-транспортного травматизму є робота освітніх установ у даному напрямку.

Вже з раннього вікуу дітей необхідно виховувати свідоме ставлення до Правил дорожнього руху (ПДР), які мають стати нормою поведінки кожного культурної людини. Правила дорожнього руху є важливим засобом трудового регулювання у сфері дорожнього руху, виховання його учасників на кшталт дисципліни, відповідальності, взаємної передбачливості, уважності. Виконання всіх вимог Правил дорожнього руху створює передумови чіткого та безпечного руху транспортних засобів та пішоходів вулицями та дорогами.

Заняття з цієї програми проводяться педагогом початкових класів, із залученням вчителя ОБЖ і фізичної культури, співробітників ДІБДР, медичного працівника школи.

Програма розрахована на 2 години на тиждень (68 годин на рік). Протягом періоду навчання учні знайомляться із Правилами дорожнього руху у доступній ігровій формі.

Ціль програми:

    створення умов для саморозвитку та самореалізації особистості;

    забезпечення захисту прав здоров'я та життя дітей у рамках безпечного освітнього процесу.

Завдання програми:

    залучення школярів до активної пропаганди Правил дорожнього руху;

    залучення їх у діяльність із профілактики дитячого дорожнього травматизму.

НОРМАТИВНО-ПРАВОВОЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ

Конституція РФ

Конвенція "Про права дитини"

Правила дорожнього руху

Статут освітньої установи

Положення про загін юних інспекторів руху

НАУКОВО-МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Державний освітній стандарт

Навчальний план та навчальні програмишколи

Підручники з ОБЖ, ПДР

Методичні розробки для батьків, учнів та педагогів

Програма передбачає групову та колективну роботу учнів, спільну діяльністьучнів та батьків, закріплення отримуваних знань під час практичних занять та заходів щодо безпеки дорожнього руху.

Основними напрямками роботи юних інспекторів руху слід вважати виховання на героїчних, трудових традиціях юних інспекторів руху в дусі гуманного ставлення до людей, поглиблене вивчення Правил дорожнього руху, оволодіння методами попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму та навичками надання першої допомоги постраждалим при дорожньо-транспортних засобах. знайомство з оперативно-технічними засобами регулювання дорожнього руху;

Навчання школярів культурі поведінки надворі тісно пов'язані з розвитком в дітей віком орієнтування у просторі. Крім того, кожен педагог має пам'ятати, що не можна виховати дисциплінованого пішохода, якщо з дитинства не прищеплювати такі важливі якостіяк увагу, зібраність, відповідальність, обережність, впевненість. Адже найчастіше саме відсутність цих якостей стає причиною дорожніх пригод.

На заняттях за програмою «Юні інспектори дорожнього руху» використовуються нетрадиційні форми: КВК, ігри-подорожі та інші, особливо ефективні відео-уроки щодо дотримання правил дорожнього руху, проходять конкурси малюнків, плакатів «Ми по місту йдемо», «Ти і дорога» .

Одним із важливих напрямків роботи слід вважати формування

у батьків, які навчаються, стійкий інтерес до безпеки та здоров'я дітей як учасників дорожнього руху.

Структура курсу

Відмінними рисамиданої програми слід вважати безперервність навчання молодших школярів правильним діямна вулицях та дорогах протягом усього періоду навчання у початковій школі; взаємодія з соціальним середовищем, облік вікових та індивідуальних особливостейучнів. Програма розрахована на 2 роки. З урахуванням вікових особливостей учнів початкових класів курс поділено на 2 напрями: теорія та практика.

Основні вимоги до рівня знань та вмінь учнів

Формування універсальних навчальних дій

Особистісні

    прийняття образу «добрий пішохід, добрий пасажир»;

    самостійність та особиста відповідальність за свої вчинки, встановлення на здоровий образжиття;

    шанобливе ставлення до інших учасників дорожнього руху;

    усвідомлення відповідальності людини за загальний добробут;

    етичні почуття, насамперед доброзичливість та емоційно-моральна чуйність;

    позитивна мотивація та пізнавальний інтересдо занять за програмою «Юні інспектори дорожнього руху»;

    здатність до самооцінки;

    початкові навички співробітництва у різних ситуаціях.

Метапредметні

    навички контролю та самооцінки процесу та результату діяльності;

    вміння ставити та формулювати проблеми;

    навички усвідомленої та довільної побудови повідомлення в усній формі, у тому числі творчого характеру;

    встановлення причинно-наслідкових зв'язків;

Регулятивні

    використання мови для регулювання своєї дії;

    адекватне сприйняття пропозицій вчителів, товаришів, батьків та інших людей щодо виправлення допущених помилок;

    вміння виділяти та формулювати те, що вже засвоєно і що ще треба засвоїти;

    вміння співвідносити правильність вибору, планування, виконання та результату дії з вимогами конкретного завдання;

Комунікативні

У процесі навчання діти навчаються:

    працювати у групі, враховувати думки партнерів, відмінні від власних;

    ставити питання;

    звертатися за допомогою;

    формулювати свої труднощі;

    пропонувати допомогу та співпрацю;

    слухати співрозмовника;

    домовлятися та приходити до загального рішення;

    формулювати власну думкута позицію;

    здійснювати взаємний контроль;

    адекватно оцінювати власну поведінку та поведінку оточуючих.

Зміст програми.

Тема 1.

Введення в освітню програму гуртка.

Теорія

Цілі, завдання гуртка ЮІД. Затвердження програми. Організаційні питання (структура загону, становище, обов'язки). Оформлення куточка "Дорога, транспорт, пішохід".

практика.

Оформлення куточка "Дорога, транспорт, пішохід".

Тема 2.

Історія правил дорожнього руху

Теорія.

Історія та розвиток Правил дорожнього руху. Інформація про перший світлофор, автотранспорт, велосипед, дорожні знаки…

практика.

Упорядкування вікторини з історії ПДР в куточок для класів.

Тема 3

Вивчення правил дорожнього руху.

Теорія.

Правила дорожнього руху у Росії. Загальні положення. Обов'язки пішоходів, водіїв, велосипедистів та пасажирів. Проблеми безпеки руху, причини дорожньо-транспортних пригод.

ПДР для пішоходів – правобічний рух, правила переходу дороги, місця переходу проїжджої частини дороги. Обхід транспорту біля узбіччя. Рух піших груп та колон. Регульовані та нерегульовані перехрестя. Засоби регулювання руху. Знаки.

ПДР для пасажирів – види громадського транспорту, посадкові майданчики та дорожні знаки, правила поведінки у салоні транспорту, перевезення вантажів. Взаємочемні стосунки пасажирів та водія.

ПДР для велосипедистів – дорожні знаки, технічний стан велосипеда, рух груп велосипедистів. Розмітка проїжджої частини дороги. Зупинка та стоянка транспортних засобів. Вплив погодних умов руху транспортних засобів. Гальмівний та зупинковий шляхи.

Дорожні знаки та їх групи: попереджувальні, забороняючі, наказні, інформаційно-вказівні, сервісу, пріоритету, додаткової інформації. Значення окремих дорожніх знаків.

практика.

Розв'язання задач, карток з правил дорожнього руху, запропоновані газетою «Добра Дорога Дитинства».

Зустрічі з інспектором ДІБДР з практичних питань.

Розробка вікторини з ПДР у куточок.

Проведення заняття у початковій школі «Абетка дороги», «Самі не бачать, а іншим кажуть».

Допомога початковим класаму створенні схеми «Безпечний шлях Дім-школа-дім».

Участь у конкурсах за правилами ДД.

Тема 4

Основи надання першої медичної долікарської допомоги.

Теорія.

Перша допомога за ДТП. Інформація, яку має повідомити свідок ДТП. Аптечка автомобіля та її вміст.

Рани, їхні види, перша допомога.

Вивихи та надання першої медичної допомоги.

Види кровотечі та надання першої медичної допомоги.

Переломи, їхні види. Надання першої допомоги постраждалому.

Опіки, ступеня опіків. Надання першої допомоги.

Види пов'язок та способи їх накладання.

Непритомність, надання допомоги.

Правила надання першої допомоги при сонячному та тепловому ударах.

Надання першої медичної допомоги при струсі мозку.

Транспортування потерпілого, іммобілізація.

Обмороження. Надання першої допомоги.

Серцевий напад, перша допомога.

практика.

Зустрічі з медичним працівником із практичних питань.

Накладення різних видівпов'язок. Надання першої допомоги при кровотечі. Надання першої допомоги при забитих місцях, вивихах, опіках, обмороженні, переломах, непритомності, серцевому нападі.

Транспортування постраждалого.

Відповіді на запитання квитків та виконання практичного завдання.

Тема 5.

Фігурне ведення велосипеда.

Теорія.

Вивчення схеми розташування перешкод автогородку. Вивчення кожної перешкоди окремо.

Перешкоди:

Змійка;

Вісімка;

Гойдалки;

Перестановка предмета

Слалом;

Рейки «Жолоб»;

Ворота з рухомими стійками;

Стрибок;

Коридор із коротких дощок.

практика.

Проходження окремих перешкод велосипедом.

Фігурне водіння велосипеда в автомістечку загалом.

Тема 6.

Питання страхування.

Теорія.

Поняття "страхування", "страхувальник", "страховий випадок", "страховик".

Види, форми, галузі страхування. Великі страхові компанії. Страховий поліс. Договір із страхування. Страхування від нещасних випадків. Страхування автоцивільної відповідальності.

практика.

Рішення білетів для закріплення отриманих знань.

Тема 7

Традиційно-масові заходи.

практика.

Підготовка та проведення гри «Зелений вогник» у початкових класах.

Підготовка та проведення «Тижня безпеки» (за особливим планом).

Підготовка та проведення ігор з ПДР у класах.

Підготовка та проведення змагання «Безпечне колесо» у школі.

Виступ у класах із пропаганди ПДР.

Підготовка та участь у конкурсі агітбригад з ПДР.

Підготовка та участь у районному конкурсі «Безпечне колесо».

Участь у різних конкурсах з ПДР (конкурси малюнків, плакатів, віршів, газет, творів…)

Методичне забезпечення програми Кружка «ЮІД».

Діяльність гуртка «ЮІД» будується за методикою колективної творчої діяльності(КТД).

Конкретні методи, які використовуються при реалізації програми:

    у навчанні – практичний (практична робота в бібліотеках, практична робота при наданні першої медичної допомоги, водіння велосипеда); наочний (вивчення правил ДД, демонстрація дорожніх знаків, таблиць надання першої допомоги, аптечки ...); словесний (як ведучий-інструктаж, бесіди, роз'яснення); робота з книгою (читання, вивчення, складання плану, пошук відповіді питання); відеометод (перегляд, навчання).

    у вихованні – (за Г. І. Щукіною) – методи формування свідомості особистості, створені задля формування стійких переконань (оповідання, дискусія, етична розмова, приклад); методи організації діяльності та формування досвіду суспільної поведінки(що виховує ситуація, привчання, вправи); методи стимулювання поведінки та діяльності (змагання, заохочення).

У практичної роботиз реалізації програми можна використовувати такі форми діяльності:

1. Вікторина «Олімпіада автоерудитів (з історії ПДР).

2. Створення ситуації вибору (розбір дорожньо-транспортних пригод).

3. Уроки творчості (складання вікторин, написання листів водію, віршів з правил дорожнього руху, малювання малюнків, плакатів, виступ з агітбригадами)

4. Змагання, змагання (з керування велосипедом, з надання першої медичної допомоги потерпілому в ДТП).

5. Година питань та відповідей (зустрічі з інспектором ДІБДР, медсестрою, робота в групах).

6. Вікторини, конкурси, кросворди.

7. Гра «Так – ні» (при перевірці знань за правилами ДД).

8. Проведення «хвилин» щодо профілактики нещасних випадків на дорозі у групі, у своїх класах.

9. Упорядкування схеми «Безпечний маршрут Будинок – школа – будинок» у початкових класах.

10. Різні методичні розробки ігор, заходів, конкурсів, вікторин з правил дорожнього руху.

Підбиття підсумків здійснюється шляхом конкурсних зустрічей, що проводяться за спеціальним планом на основі положення про Російський огляд «Безпечне колесо».

Критеріями виконання програми є: активність участі дітей у пропаганді, у конкурсах, у заходах даної спрямованості, прояв творчості, самостійності.

Список літератури.

1. Авдєєва Н.М, Князєва О.Л., Стеркіна Р.Б. Безпека на вулицях та дорогах, 1997р.

2. Атлас медичних знань

3. Бабіна Р.П. Про що свідчить дорожній алфавіт. Мет. Допомога. М: Видавництво АСТ-ЛТД, 1997р.

4. Бабіна Р.П. Безпека на вулицях та дорогах. Мет. посібник 1-4 кл. М: ТОВ «Видавництво АСТ-ЛТД», 1997р.

5. Бабіна Р.П. Захоплююче дорожня подорож. Навчальний посібникдля учнів початкової школи, 1997.

6. Бабіна Р.П. Поради Дядька Степи, 4 кл., 1997.

7. Бабіна Р.П. Уроки Світлофорика, 2 кл., 1997.

8. Газета « Добра дорогадитинства» 2005, 2006, 2008р.

9. Ізвєкова Н.А. Правила дорожнього руху. Навчальний посібник для 3 кл., М: Просвітництво, 1975р.

10. Інструкції особам, які працюють з дітьми та забезпечують безпеку на дорозі.2004р.

11 Косий Ю.М. Про дороги та вулиці, 1986г.

12. Кузьміна Т.А., Шумілова В.В. Профілактика дитячого дорожньо-транспортного травматизму, Волгоград, Видавництво «Учитель», 2007.

14.Програма вивчення ПДР «Правила дорожнього руху 1-9 класи»

15. Правила дорожнього руху Російської Федерації, М: Ексмо, 2007.

16. Рублях В.Е., Овчаренко Л.М. Вивчення правил дорожнього руху у школі. Посібник для вчителів М.: Просвітництво, 1981.

17. Смушкевич Є.С., Якупов А.М. Ми йдемо вулицею. Збірник матеріалів та мет. Рекомендацій до вивчення правил безпечного руху на 1кл., 1997.

18. Смушкевич Є.С., Якупов А.М. Ми йдемо вулицею. Збірник матеріалів та мет. Рекомендацій до вивчення правил безпечного руху на 2кл., 1997.

19. Смушкевич Є.С., Якупов А.М. Ми йдемо вулицею. Збірник матеріалів та мет. Рекомендацій до вивчення правил безпечного руху на 3 кл., 1997.

Тетяна Журавльова
Пізнавально-ігрова програма з правил дорожнього руху для дітей підготовчої групи

Пізнавально-ігрова вікторина

Що? Де? Коли?

по правилам дорожнього руху

Розробник: соціальний педагог СП « Дитячий садок № 53 «Тополяк»- МБОУ «Благовіщенська ЗОШ №5»-

Журавльова Тетяна Миколаївна

Ціль: закріпити знання дітей за правилами дорожнього рухута безпечної поведінки на дорозі, на вулиці, у транспорті.

Завдання:

Освітні:

Закріпити знання дітей про правила дорожнього руху, про дорожніх знаках, про правила поведінки на вулиці, на дорогах, у транспорті.

Виховні:

Виховувати вміння домовлятися у грі.

Розвиваючі:

Розвивати логічне мислення, увага, зосередженість.

Здоров'язберігаючі:

Виховувати вміння дітей жити за правилами, які зберігають їм життя та здоров'я.

Методичні прийоми: бесіда, дидактична гра, гра з правиламичитання художньої літературита загадок, наочність, використання ІКТ.

Правила гри: грають дві команди по шість осіб За допомогою дзиги зі стрілкою вибирається конверт із завданням. Ведучий зачитує і після цього дає час на обмірковування та обговорення. За кожен правильнийвідповідь команді знавців присуджується одне очко чи бал. Підсумки підбиває журі.

Дидактичний та практичний матеріалКабіна: емблеми, дзига зі стрілкою, конверти з питаннями, чорна скринька (коробка, іграшка – світлофор, жезл, гра - пазли « Дорожні знаки» , дидактична гра шнурівка «Світлофор», макети дорожніх знаків.

Гра-вікторина складається з 10 раундів:

1. Розумники та розумниці (використання ІКТ).

2. Літературна вікторина.

3. Тренінг-змагання.

4. Перехрестя віршів і загадок.

5. Автомульті.

6. Пальчикова пауза.

7. Знаки, що говорять.

8. Чорний ящик.

9. Бліц-опитування.

10. Підступне питання.

11. Музична пауза /участь агітбригади – учні 3 класу/

Регламент: 35 хвилин

Хід гри:

Ведучий. Добридень дорогі хлопці, шановні дорослі, гості та журі нашої програми! Сьогодні відбудеться незвичайна гра, гра-вікторина, та назва гри Що? Де? Коли?. У ній беруть участь знавці. А ви знаєте, хто такі знавці?

/Відповіді дітей/

Ведучий. Правильно, знавці – це люди, які мають знання в чомусь, вони можуть швидко відповісти на запитання.

Ведучий. Питання перше до вас, дорогі хлопці. А ви знаєте правила дорожнього руху?

/Відповіді дітей/

Ведучий. Ось зараз ми й перевіримо. Прошу зайняти місця за ігровим столом команду знавців учнів першого класу та команду знавців дітей підготовчої групи.

під музику знавці займають місця

Гості та вболівальники вітають гравців.

Ведучий: Гра наш друг - великий і розумний,

Не дасть нудьгувати і сумувати,

Затіє суперечка, весела, галаслива,

Допоможе нове дізнатися.

Ведучий: проти вас грає Мудра Сова Її завдання заховані в конвертах і допоможе нам знайти дзига зі стрілкою. Рішення на задане питанняобговорює вся команда знавців, але на запитання дає один гравець. Якщо відповідь правильнийкоманда отримує бал. Відповіді команд оцінює журі.

Ведучий представляє членів журі.

Ведучий: Увага! Гра починається перший раунд. Обертаємо дзигу /звучить музика з передачі Що? Де? Коли?/

Після того як дзига зупинився біля конверта,

ведучий читає назву раунду та завдання.

1."Розумники та розумниці" (ІКТ, додаток №1)

Шановні знавці! Ваше завдання правильно відповісти на запитання. Увага!

1. Як називається та частина вулиці, якою йдуть пішоходи?

Мостова

Тротуар

2. По якій частині вулиці рухається транспорт?

По проїжджій

Тротуаром

Як хоче

3. Як повинен поводитися пасажир на зупинці, чекаючи на транспорт?

Виходити на проїжджу частину та дивитися, чи не їде автобус

Грати в м'яч

Спокійно чекати на автобус, не виходячи на проїжджу частину

4. Що таке світлофор?

- дорожній знак, що забороняє рух транспорту

Прилад для регулювання руху машин та пішоходів

5. Навіщо служить червоний сигнал світлофора?

Він дозволяє рух

Він забороняє рух

6. Де повинен рухатися пішохід поза населеним пунктом?

Ліворуч проїжджої частини назустріч руху автомобілів

за правомукраю проїжджої частини по ходу руху транспорту

Не має значення

7. Як потрібно оминати автобус?

Спереду

Почекати, поки він від'їде

8. Чи можна висуватись з вікна автомобіля, автобуса, тролейбуса?

9. Де можна грати дитині, коли вона виходить з дому на прогулянку?

У дворі

На пішохідному переході

10. Який сигнал світлофора можна переходити вулицю?

На червоний

на жовтий

На зелений

11. Як повинен поводитися пасажир у транспорті?

Бігати салоном

Сидіти спокійно та кидати фантики

Спокійно і не штовхатися

12. Де можна їздити на велосипеді дитині?

На проїжджій частині

На дитячому майданчику.

2. «Літературна вікторина»

Хлопці ви знаєте багато творів та віршів К. Чуковського, С. Маршака, С. Михалкова. Увага, завдання: вгадати з якого твору ці рядки:

1. Ай, ай! Мій зайчик

Потрапив під трамвай!

Мій зайчик, мій хлопчик,

Потрапив під трамвай

Він біг по доріжці,

І йому перерізало ніжки,

І тепер він хворий і кульгавий,

Маленький заінь мій! Доктор Айболит. (К. Чуковський)

2. Підкотився під ворота,

Добіг до повороту.

Там потрапив під колесо,

Лопнув, ляснув – от і все! М'яч (С. Маршак)

3. Я скажу вам по секрету,

Що в міліції служу

Тому, що цю службу

Дуже важливою знаходжу!

Хто з жезлом та пістолетом

На посту взимку та влітку?

Міліцейський постовий:

Це – той самий вартовий. Дядя Степа міліціонер. (Михалков)

4. На двох колесах я гойдаю,

Двома педалями верчу,

За кермо тримаюсь, дивлюся вперед,

Я знаю – незабаром поворот. Велосипедист (С. Михалков)

5. Ніхто на світі так не може,

Одним рухом руки

Зупинити потік перехожих

І пропустити вантажівки. Моя вулиця (С. Михалков)

6. У сніг та дощ,

У грозу та бурю

Я на вулиці чергую.

Мчать тисячі машин-

ЗІСи, ЗИМИ, М-один,. Міліціонер (С. Маршак)

3. «Тренінг-змагання»

Шановні знавці, за одну хвилину необхідно зібрати пазли « дорожні знаки» .

4. «Перекресток загадок»

Шановні знавці, ваше завдання вислухати загадку та відгадати відповідний дорожній знак.

Увага!

Цей знак такого роду:

Він на варті пішохода.

Переходимо з лялькою разом

Ми дорогу в цьому місці. (Пішохідний перехід)

У круглій залі "людина"

Перекреслено червоним –

Значить бігати прямо

Дуже тут небезпечно. (Рух пішоходів заборонено)

Школярка та школяр забігли до трикутника.

Усі водії на світі

Розуміють – це діти. (Діти)

Круглий знак, а в ньому віконце.

Не поспішай тут згаряча,

А подумай трохи.

Що тут звалище цегли? (В'їзд заборонений)

Якщо їдеш ти нею,

Усіх стаєш головнішим,

І тобі, наче богу,

Поступаються всі дорогу! (головна дорога)

Якщо потрібно вам лікуватися,

Знак підкаже, де лікарня.

Сто серйозних лікарів

Там вам скажуть: «Будь здоровий (лікарня)

Якщо в бруді капот і шини,

Треба терміново мити машину.

Ну, якщо треба, значить треба.

Ось вам знак, що мийка поряд! (мийка)

Якщо потрібно додзвонитися

Хоч додому, хоч закордон,

Знак допоможе, скаже він,

Де шукати телефон! (телефон)

Коли вам потрібна їжа,

То завітайте сюди.

Гей, шофере, увага!

Незабаром пункт харчування! (Пункт харчування)

Якщо бачиш цей знак,

Знай, що він не так.

Щоб не було проблем,

Поступися дорогу всім! (Поступися дорогу)

Ти, шофер, не поспішай,

Бачиш знак, зупинись!

Перш ніж продовжив шлях,

Озирнутися не забудь. (рухбез зупинки заборонено)

Не доїдеш без бензину

До кафе та магазину.

Цей знак вам скаже дзвінко:

«Поряд бензоколонка!» (автозаправна станція)

Видно будуватимуть будинок –

Цегла висить навколо.

Але біля нашого двору

Будмайданчик не видно. (В'їзд заборонений)

А під цим знаком

Ні за що на світі

Не катайтеся, діти,

На велосипеді. (Рухна велосипеді заборонено)

5. «Автомульти»

Завдання: пропонується відповісти на запитання щодо мультфільмів та казок, в яких згадується "транспортний засіб".

На чому їхав Ємеля до царя до палацу? (На пічці).

Улюблений двоколісний вид транспорту кота Леопольда? (Велосипед).

За допомогою чого літав Карлсон, який мешкає на даху? (Моторчик).

Який подарунок зробили листоноші Печкіну батьки дядька Федора? (Велосипед).

На що перетворила добра фея гарбуз для Попелюшки (У карету).

На чому літав старий Хоттабич? (на килимі - літаку).

Особистий транспорт Баби - Яги? (Ступа).

На чому поїхала до Ленінграда людина розсіяна з вулиці Басейної? (На поїзді).

На чому летіли комарики? Коли їхали ведмеді велосипедом? (На повітряній кульці).

Хто мандрував у мультфільмі "Чунга Чанга"? (Кораблик).

На чому каталися Кай та Герда? (На санчатах).

У чому переплавлялися морем цариця зі своїм немовлям у казці «Про царя Салтана»? (У бочці).

6. Пальчикова пауза

Дітям пропонується гра-шнурівка «Світлофор»

(Три кола однакового розміру, колір-

червоний, жовтий, зелений з дірочками)

Завдання: зібрати світлофор за допомогою шнурка.

і дати поняття, що означає кожен колір.

7. «Знаки, що говорять»

Дорогі хлопці. На вулицях багато різних дорожніх знаків. Дорожнізнаки – кращі друзіводіїв та пішоходів. Кожен знак має свою назву та призначення.

Я вам надсилаю дорожні знаки(Макети). Розділіть їх на групи за загальною ознакою(Знаки: попереджувальні, заборонні та вказівні (Пріоритету)та знаки сервісу).

8. Чорний ящик

Ведучий піднімає покривало, під ним –

"чорний ящик".

Шановні знавці, ви повинні за

одну хвилину відгадати предмет, який

знаходиться в «чорній скриньці».

Для команди №1:

Друг пішохода

Він стоїть біля переходу.

Він сигнали подає

Чекати чи йти вперед.

(світлофор)

Для команди №2:

Цей предмет тримає в руках людина, яка стоїть на перехресті та керує рухом машин.

Що за предмет захований у чорній скриньці? (Жезл регулювальника).

9. Бліц-опитування

Я хочу дізнатися, які ви пасажири, чи правильно ви ведетесебе у громадському транспорті. Ось питання:

1. Можна розмовляти під час рухи з водієм? Чому? / Не можна, водій відволікається. /

2. А чи можна висовуватися з вікна? Чому? / Не можна, це небезпечно. Можна отримати травму/.

3. Чи можна голосно розмовляти автобусом? Чому? /Ні, це заважає іншим пасажирам/.

4. Чи можна балуватися на зупинці в очікуванні транспорту? /Ні, можна створити дорожньо- Транспортна пригода/.

5. Для кого призначено передні місця? /Для мам з маленькими дітьми, для людей похилого віку, для інвалідів/.

6. Що ти робиш, коли заходить літня людинаі у салоні вільних місць немає? /Поступаюсь своє місце/.

7. Чи можна заходити у транспорт із морозивом, гризти насіння? /Ні, тому що можна забруднити пасажирів, насмітити в салоні/.

8. Чи потрібно поступатись пасажирам при виході, якщо підійшов транспорт і вам треба в нього зайти? /Так, спочатку виходять треба пропустити, а потім спокійно всередину заходити/.

10. Підступне питання

Завдання виконується за хвилину.

Увага!

Завдання команді №1: необхідно вказати, під яким номером показано підземний перехід.

Завдання команді №2: вказати, під яким номером показано регулювальник.

Ведучий: Хлопці, ми на всі запитання відповіли. Мудрої Совіі вона задоволена вашими відповідями. А скільки ви набрали балів, нам оголосить журі після підрахунку.

Поки журі підбиває підсумки, ведучий пропонує вимовити урочисту клятву.

Ведучий: Я прошу всіх встати і вимовляти слово. «Клянусь»після кожного пропозиції:

Клянусь переходити вулицю лише на зелене світло!

Клянуся сумлінно дотримуватися правила дорожнього руху!

Клянуся не грати на проїжджій частині!

Слово журі та нагородження команд.

Ведучий:

Містом, вулицею не ходять просто так,

Коли не знаєш правилалегко потрапити в халепу.

Весь час будь уважним і пам'ятай наперед:

Свої мають правила шофер та пішохід.

Ми прощаємось із вами. І будь ласка, завжди пам'ятайте та дотримуйтесь правила дорожнього руху(кожному учаснику та вболівальнику в подарунок про гру вручається пам'ятка).

Додаток 1

Пам'ятка для дітей

Дошкільник має знати!

1. Навіщо служить тротуар (для руху пішоходів) .

2. Як слід ходити вулицею (спокійним кроком, дотримуючись правої сторони тротуарущоб не заважати руху зустрічних пішоходів).

3. Чому не можна ходити проїжджою частиною вулиці (вона призначена для руху машин) .

4. Чи може машина зупинитися миттєво (ні, навіть якщо водій натисне на гальмо, вона ще кілька метрів по інерції рухатиметься по дорозі).

5. Як і на який сигнал світлофора можна переходити дорогу(або наземним переходом на зелений сигнал світлофора, або підземним переходом, попередньо необхідно переконатися в безпеці, не можна переходити вулицю на роликах, скейтбордах, самокатах і т. д.).

6. Як слід рухатися у разі відсутності тротуару (назустріч рухутранспорту узбіччям або краєм дороги, в цьому випадку не тільки водій бачить тебе здалеку, але і ти бачиш машину, що наближається).

Бережіть себе та своїх близьких!

Додаток 2

ПАМ'ЯТКА ДЛЯ БАТЬКИ З НАВЧАННЯ ДІТЕЙ ЗА ПРАВИЛАМИ ДОРОЖНОГО РУХУ

1. Привчіть дитину переходити дорогу розміреним кроком, дитина повинна твердо знати, що бігти через дорогу небезпечно.

2. Вчіть дитину дивитися. У дитини має бути вироблений твердий навик: перш ніж зробити перший крок з тротуару, необхідно оглянути дорогу у всіх напрямках. Це має бути доведено до автоматизму.

3. Привчіть дитину, що під час переходу дорогине можна відволікатися сторонні речі, розмови.

4. Поясніть дитині, що дорогупереходити можна лише у встановлених місцях: на пішохідному переході або перехресті. Якщо пішохідний перехідрегульований, то, як і червоний, жовтий сигнал світлофора є заборонним, тому що водії можуть закінчувати рух.

5. Вчіть дитину спостерігати за обстановкою на дорозі: показуйте йому машини, які готуються повертати, їдуть із великою швидкістю тощо.

6. Поясніть дитині, що виходити на проїжджу частину через кущі, кучугури, машини дуже небезпечно. Попередньо необхідно оглянути дорогу, а ще краще перейти її там, де вона добре проглядається в обидві сторони.

7. Привчіть дитину, що з транспортного засобудорослий завжди виходить першим, з автомашини – лише у бік тротуару чи узбіччя.

8. Не дозволяйте дитині грати на проїжджій частині та поблизу неї.

9. Іди тротуаром краще, якщо з боку проїжджої частини буде дорослий. Маленьких дітейтреба міцно тримати за руку, і бути готовим утримати при спробі вирватися – це досить часто причина ДТПза участю дошкільнят.

10. Поясніть дитині, що у дворі теж можуть бути машини, тож вибігати з під'їзду небезпечно.