Дитинство Нікіти товсті сонячний ранок презентації. Інтегрований урок повісті А. Н. Толстого "Дитинство Микити". ІІ. Мовленнєва розминка

План – конспект уроку літературного читання

Олексій Миколайович Толстой «Дитинство Микити»

Мета уроку: аналіз літературного твору з використанням прийому складання кіносценарію.

Завдання уроку:

1. Читання 1 глави, аналіз художніх засобів виразності, розвиток інтересу до читання.

2. Використання прийому складання кіносценарію як способу літературного аналізу твору, порівняння засобів художньої виразності різних видів мистецтва.

3. Розвиток комунікативних УУД при спільній роботі учнів у парі та групі, розвиток вміння будувати розгорнуте мовленнєве висловлювання.

Хід уроку

1. Актуалізація

Сьогодні на уроці ми поговоримо про різні види мистецтва – літературу, живопис, музику, кіно.

Ви любите кіно? Чому?

Слайд:Два тижні тому у Санкт-Петербурзі відбулася зустріч президента Росії з представниками мистецтва. На цій зустрічі відомий російський кінорежисер Карен Шахназаров сказав: «Закінчується цивілізація, яка читає, починається цивілізація, що дивиться, тому що людям легше дивитися кіно, ніж читати книги. Адже коли читаєш книгу, доводиться самому слово автора перетворювати на образ, вигадувати картинку, а коли дивишся кіно, можна бачити образ, який за тебе ж вигадали. Тому кіно дивитися легше.

Ви погоджуєтесь з цією думкою?

А що вам цікавіше – вигадувати свій власний образ чи дивитися придуманий іншою людиною?

Слайд:Вдома ви прочитали уривок із повісті О.М.Толстого «Дитинство Микити»

Чи хотіли б ви придумати свій образ і самі спробувати зняти кіно по цьому уривку?

Чи знаєте ви, як називається текст, підготовлений для зйомки фільму? - кіносценарій.

Якою буде мета нашого сьогоднішнього уроку?

Слайд:


Мета уроку


: створити власний кіносценарій фільму по повісті «Дитинство Микити»

Для того, щоб створити кіносценарій з літературного твору, що нам потрібно зробити?

2. Завдання уроку:

Мовою літературного мистецтва є слово.

Слайд:А мовою мистецтва кіно є кадр.

Фільм складається із кадрів. Кадр– це об'єкт, який знімає камера безперервно, без зупинки.

Отже, що ми маємо виділити у тексті? - слайд

2. Розділити текст на уривки-«кадри».

У кадру є кілька характеристик – засобів виразності мистецтва кіно. Слайд

План –може бути великий, коли знімають близько і крупно якийсь один об'єкт, наприклад, обличчя людини,

Може бути середній, коли камера трохи далі і об'єкт видно цілком, на весь зріст.

Може бути далеким, коли камера ще далі і видно не лише об'єкт, а й те, що його оточує.

У кадру є ракурс- Звідки знімає камера:

Знизу – начебто ми дивимося знизу нагору, всі предмети стають великими, високими.

Зверху - начебто ми дивимося зверху вниз, і всі предмети здаються меншими.

Збоку – ніби ми стоїмо поряд.

Колір– кадр може бути кольоровим або чорно-білим, та світло- Яскравий або приглушений, сутінки, півтони.

Звук– може також бути у кадрі: каже герой, звучить музика чи звуки природи.

Отже, як ми маємо попрацювати з кадром? Слайд

3. Підібрати характеристику кадру (план, ракурс, колір та світло, звук)

Ці характеристики кожногокадру ми будемо фіксувати у таблиці.

Після того, як ми продумаємо кожен кадр, що залишиться нам зробити?

4. Змонтувати фільм, зібравши усі кадри.

2. Робота з текстом.

«Сонячний ранок»

Як називається перший розділ, з якого починається повість?Сонячний ранок) –Слайд - Давайте прочитаємо її?

Який настрій виник у вас, коли ви читали цей розділ?

Від чиєї особи ведеться оповідання?(від імені автора)

Чиїми очима ми бачимо цей ранок? (Очі Микити )

Як ви вважаєте, чому саме з опису цього ранку починається повість «Дитинство Микити»? (У дитинстві всі мріють про щось радісне. Дитинство – час радісних мрій, очікувань, планів)

Давайте, знімаючи кіно, спробуємо побачити цей ранок очима Микити.

Наш фільм буде кольоровим чи чорно-білим? Чому? (Сонце, іскриться сніг, радісний настрій – кольоровий)

Яким ви бачите головного героя, якого актора ви шукатимете? (хлопчик? років, ….)

Слайди:

Я пропоную до вашої уваги кілька варіантів як міг виглядати хлопчик того часу.

Як ви вважаєте, чи може підійти якийсь образ, щоб підібрати костюм для нашого героя в цьому розділі?

3. Використання прийому складання кіносценарію

Знайдіть перший кадр у першому розділі, який ми знімаємо камерою, не переводячи її на інший об'єкт. - Слайд

1. кадр -

Давайте обговоримо разом

Алгоритм:

1. Прочитайте текст

2. Виберіть план зйомки, аргументуйте

3. Виберіть ракурс зйомки, аргументуйте

4. Виберіть звук.

Микита зітхнув, прокидаючись, і розплющив очі.

Що нам важливе показати?

План – великий, ракурс – зверху чи збоку

Внесіть дані до таблиці.

2. кадр - Слайд

Знайдіть у тексті ті рядки, які може бути проілюстровані таким кадром.

Крізь морозні візерунки на вікнах, крізь чудово розписані сріблом зірки та лапчасте листя світило сонце. Світло в кімнаті було сніжно-біле. З умивальної чашки ковзнув зайчик і тремтів на стіні.

Якими засобами художньої виразності літератури А. Н. Толстой створив цей образ? Знайдіть ці слова.

А як засобами кіно ми можемо його створити?

Чи знаєте ви, що таке умивальна чашка?

План – великий – вікно з візерунками, поряд на стіні сонячний кролик

Колір – сонячний, теплий, радісний

Спробуйте, заплющивши очі ще раз побачити цей образ, уявити цей кадр.

Звучала музика П.І.Чайковського. (Пауза для створення зорового образу, релаксації)

3. кадр – це спогади Микити - Слайд

Розплющивши очі, Микита згадав, що вчора ввечері тесляр Пахом сказав йому:

- Ось я її змажу та полью гарненько, а ти вранці встанеш, - сідай і їдь.

Вчора надвечір Пахом, кривий і рябий мужик, змайстрував Микиті, на особливе його прохання, лаву. Робилася вона так:

У каретнику, на верстаті, серед кільцем закручених, пахучих стружок Пахом вистрогав дві дошки та чотири ніжки; нижня дошка з переднього краю – з носа – зрізана, щоб не заїдалася у сніг; ніжки точені; у верхній дошці зроблено два вирізи для ніг, щоб спритніше сидіти. Нижня дошка обмазувалась коров'ячим гноєм і три рази поливалася водою на морозі, після чого вона робилася, як дзеркало, до верхньої дошки прив'язувалася мотузочка - возити лаву, і коли їдеш з гори, то правити.

Зараз лава, звичайно, вже готова і стоїть біля ганку. Пахом така людина: "Якщо, каже, що я сказав - закон, зроблю".

Коли відбуваються ці події?

Чи потрібно показати у фільмі спогади Микити? Чому? - Микита згадав і мріє про цю лаву, про те, як він кататиметься.

Як показати, що це спогади? Який прийом кіномистецтв допоможе це зробити?

СлайдА як ви зрозуміли, про яку лаву йдеться?

Приклад дитячих санок 19 століття є й у Російському етнографічному музеї, що у Петербурзі. Але якщо немає можливості відвідати музей, можна скористатися його віртуальними екскурсіями та каталогами. - слайд

Чи зустрілися вам застарілі чи незрозумілі слова?

Де ми можемо дізнатися про ці слова?

СлайдЯ можу запропонувати вам і інтернет-ресурс, в якому зібрані найперевіреніші тлумачні та орфографічні словники.

Робота в парі

Попрацюйте будь ласка у парі та знайдіть значення слів, використаних у тексті.

Що таке каретник? Верстак?

Як описаний Пахом? Що означає кривій? рябий?

На картинах митців ми можемо бачити, як виглядав чоловік цього стану в 19 столітті. Подивіться на репродукцію. Ви беріть ту, яка на вашу думку близька до образу Пахома, який створив автор і створюємо ми.

Спробуйте самостійно внести до таблиці характеристики кадру.

Погляньмо, як цей кадр збудував у своєму фільмі режисер Андрій Зеленов.

Фільм(уривок із художнього фільму «Дитинство Микити» сцена в каретнику)

Як у нашому фільмі ми можемо його показати? (Лагідно дивиться, може бути прийняв)

Чи є такі рядки, які Микита міг би говорити вголос, ніби розмовляючи сам із собою? Зараз лава, звичайно, вже готова і стоїть біля ганку. Пахом така людина: "Якщо, каже, що я сказав - закон, зроблю".)

Яким тоном Микита може говорити про Пахома? ( шанобливо, з любов'ю)

4. кадр - Слайд

Микита сів на край ліжка і прислухався - у хаті було тихо, ніхто ще, мабуть, не встав. Якщо одягнутися в хвилину, без жодного, звичайно, миття та чищення зубів, то через чорний хід можна втекти на подвір'я, а з двору – на річку. Там на крутих берегах намело кучугури, - сідай і лети...

З цим кадром я пропоную вам попрацювати у своїй знімальній групі, об'єднавшись у четвірки.

Візьміть до рук алгоритм роботи групи. Прочитайте його.

Будьте уважні та шанобливі до думки кожного.

План – середній, ракурс – збоку

Чи є рядки, які можуть бути думками Микити, сказаними вголос? ( Якщо одягнутися в хвилину, без жодного, звичайно, миття та чищення зубів, то через чорний хід можна втекти на подвір'я, а з двору – на річку. Там на крутих берегах намело кучугури,- сідай і лети...)

Звук – Микита тихенько говорить сам із собою.

А чи можуть ці рядки бути мрією, чином, що Микита малює у своїй уяві? Який настрій у цей момент у Микити? Тоді яким засобом мистецтва кіно ми можемо їх показати?

5. Підсумок уроку, рефлексія

СлайдПовернімося до мети і завдань сьогоднішнього уроку.

Чи вдалося вам, складаючи кіносценарій, відчути цей настрій і побачити ранок очима Микити?

Чи не було у вас моменту, коли ви уявляли себе на місці Микити?

Використовуючи цей прийом, ми відкрили цю повість. Цей прийом, як ключик, може допомогти вам прочитати її глави або всю повністю.

А чи вдалося Микиті здійснити свої плани, ви покажете у наступних кадрах цього розділу, над якими попрацюєте вдома самостійно.

Яке домашнє завдання вам захотілося виконати?

Слайд варіативне Д/з

Оцінка вчителя

Я хочу оцінити роботу ……..

Відзначити виразність читання.

Аргументацію……

Продовжіть пропозицію…..

Я дякую знімальній групі за роботу.

М.б тут – Стоп. Знято!

Мета уроку:через аналіз характерів героїв оповідання, визначити, які риси характеру є основними.

Завдання уроку:

  • Вчити визначати навчальне завдання;
  • Вчити планувати виконання навчальної задачі;
  • Створити сприятливий емоційний настрій;
  • Згадати зміст оповідання;
  • Дати характеристику героям оповідання;
  • Формувати вміння працювати з текстом;
  • проаналізувати риси свого характеру;
  • Продовжити роботу з розвитку промови, пам'яті, критичного мислення;
  • Формувати вміння працювати у групі.

Перелік обладнання до уроку:

  • Літературне читання. 4 клас. Навч. для загальноосвіт. організацій у комплекті з аудіприл. на електрон. носії. О 2ч. Ч.1/Л.Ф. Кліманова, Л.А. Виноградська, М.В. Бойкіна; Ріс. акад. наук, Ріс. акад. освіти, вид-во «Освіта». - 4-те вид. – К.: Просвітництво, 2014. – 158 с. : іл. - (Академічний шкільний підручник) (Перспектива);
  • Літературне читання. 4 клас. Творчий зошит для загальноосвіт. організацій/Т.Ю. Коти; Ріс. акад. наук, Ріс. акад. освіти, вид-во «Освіта». - 3-тє вид. – К.: Просвітництво, 2013. – 79 с. : іл. - (Перспектива);
  • Мультимедійне обладнання для показу презентації, комп'ютер;
  • Фонограма пісні «Острів дитинства» у виконанні М. Боярського;
  • Робочі зошити у клітку з літературного читання;
  • Смужки фраз з тексту для роботи в групах (за кількістю груп).
  • Листочки для написання синквейну.

Заплановані результати

Предметні:

  • Визначати який настрій створюють прочитані твори.
  • Давати характеристику літературним героям на основі прочитаного твору.

Метапредметні:

  • Визначати навчальне завдання уроку.
  • Планувати виконання навчальних дій відповідно до поставленого навчального завдання.
  • Здійснювати логічну дію аналіз із виділенням суттєвих та несуттєвих ознак.
  • Здійснювати логічну дію порівняння за заданими та самостійно обраними критеріями.
  • Здійснювати логічну дію узагальнення.
  • Доносити свою позицію до інших, аргументуючи її.

Особистісні:

  • Порівнювати свої риси характеру із рисами характеру літературних героїв;
  • оцінювати риси свого характеру;
  • Визначати, які риси є головними та визначальними;
  • мотивувати до навчальної діяльності;
  • Розвивати навички співробітництва у різних ситуаціях.

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

Перевіряє готовність до уроку.

Перевіряють свою готовність до уроку.

2. Мотивація до активної навчально-пізнавальної діяльності (емоційний настрій).

Дошка. Додаток 1

Прочитайте вірш С.Я.Маршака.
- Дозвольте, я Вам прочитаю цей вірш.

Про яку країну йдеться? Чому так вирішили?
- хто чув вираз «острів дитинства»?
- Як розумієте його?
- Закрийте очі, сядьте зручніше. Я запрошую Вас у подорож до «острова дитинства».
Звучить 1 куплет та приспів пісні «Острів дитинства» у виконанні М. Боярського.
- Які у Вас виникли емоції?
- Чому саме цю пісню я запропонувала Вам послухати?

Читають вірш С.Маршака самостійно.
- Слухають читання вірша вчителем.
- висловлюють думки, про яку країну йтиметься, пояснюючи свій вибір.

Пояснюють сенс вираження «острів дитинства».
- прослуховують фонограму; висловлюють, які емоції виникли.
– пояснюють, чому пролунала саме ця пісня.

3. Повідомлення теми та формулювання цілей уроку.

Сьогодні ми продовжуємо розмову про твір О. Толстого «Дітинство Микити». Спробуйте сформулювати цілі уроку.

Знайомляться із темою уроку.
- формулюють цілі уроку: аналізуючи твір обговорити та порівняти характери героїв твору А. Толстого «Дитинство Микити».

4. Актуалізація знань.

Прочитайте…
- Що можете сказати?
- Яке може бути завдання?
- Хто не зрозумів завдання?
- Хто може пояснити?
У 4-х розкладіть смужки в потрібному порядку.

Перевірка(допущена помилка) Додаток 3

Перевірте себе. Хто не згоден? Чому?
- Навіщо ми виконали це завдання?

Читають вголос по одній фразі на дошці.
- роблять висновок, що це фрази з тексту.
- пропонують варіанти завдань, зупиняються у тому, що треба поставити ці фрази у порядку, як вони зустрічаються у тексті.
- утворюють четвірки, повторюють правила роботи групи і розкладають смужки з фразами у порядку.

Звіряють свою роботу із зразком на дошці.
- Помічають на дошці помилку, доводять свою думку.
- підсумовують виконану роботу: згадати зміст тексту і послідовність подій.

5. Перевірка домашнього завдання

Що треба було зробити вдома?
- відкриваємо робочі зошити, стор. 45, таблиця
- Як звати головного героя?
- Чому автор обрав саме це ім'я, Микито?
- Які риси характеру Ви побачили у Микити?
- чи він схожий на Вас? Чим?
- На ваших друзів? Чим?
- Хто такий Пахом?
- Якою він був людиною?
- Якою цінною якістю, на думку автора, він мав? Доведіть текст.
- Хто такий Аркадій Іванович?
- Знайдіть у тексті опис його зовнішності. Прочитайте.
- Яким він показаний у цьому творі?
- як він ставиться до головного героя?
- що означає вираз "тримати вухо гостро"?
- Чому Микиті доводилося «тримати вухо гостро»?
- Якого героя немає у цій таблиці?
- Якою вона показана в цьому творі?
- Як Ви це зрозуміли?

Відкривають робочі зошити на стор.45. Перевіряють заповнення таблиці. Доповнюють таблицю. Знаходять у тексті відповіді питання, закріплюючи вміння працювати з текстом, звертаючи увагу до деталі.
- Згадують, що твір автор присвятив синові Микиті.
- Називають риси характеру Микити.
- Порівнюють себе і своїх друзів з Микитою.
- Згадують, що Пахом - тесляр. Називають риси характеру Пахома. Спираючись на цитати з тексту, доводять яку цінну якість, на думку автора, мав Пах (підручник, стор 99).
- Знаходять у тексті опис зовнішності Аркадія Івановича (підручник, стор.100).
- Обговорюють ставлення Аркадія Івановича до головного героя: змушував виявляти терпіння, пояснював, жартував, домагався послуху без примусу.
– пояснюють значення фразеологізму «тримати вухо гостро» – остерігатися. З'ясовують, чому Микиті доводилося так поводитися.
- дають характеристику мамі головного героя, пояснюють, що дозволило зробити такий висновок.

6. Фізмінутка

7. Організація пізнавальної діяльності

Робота в робочому зошиті, стор.46-47
- Прочитайте опорні слова. Що таке?
- прочитайте завдання на стор.47. хто не зрозумів завдання? Хто може пояснити?
- Виконайте його. Хто зможе – продовжіть ряд самостійно.
Обговорення:
- Які риси характеру для Вас є основними? Чому?
- Хто вважає по-іншому? Поясніть свою думку.
Йде обговорення.

Відкривають робочі зошити на стор.46-47.
- Читають вголос опорні слова, роблять висновок про те, що це різноманітні риси характеру людини.
- самостійно знайомляться із завданням на стор. 47. Осмислюють його та виконують.
- учні, які виконають завдання раніше, продовжують самостійно перераховувати інші відомі їм риси характеру.
- Висловлюють свою думку, які риси характеру для них є головними і чому.
- Висловлюються різні думки, обов'язково з доказом вибору.

8. Домашнє завдання

Працюємо у тонких зошитах з літератури. Записуємо число.
- Нижче заголовок: твір-міркування, нижче тема «Які риси характеру я ціную в людях».
- що відрізняє текст – міркування від інших типів тексту?
Це буде домашнє завдання. Відкрийте щоденники. Запишіть.

Відкривають тонкі зошити з літератури.
- записують число, тему твору
- пояснюють, що у тексті - міркуванні спочатку висловлюється думка, твердження, та був вона доводиться, дається пояснення, чому так.
- відкривають щоденники та записують домашнє завдання.

9. Рефлексія

Спробуємо написати синквейн. Що таке? Які правила написання? Яку запропонуйте тему?
- Хто хоче прочитати?

Згадують, що синквейн - це п'ятивірш та правила його написання
- Пропонують свої теми, пояснюючи свій вибір.
- пишуть самостійно синквейн на тему ХАРАКТЕР, зачитують за бажанням, обговорюють, що краще вдалося.

10. Підбиття підсумків

Підсумовуючи урок, закінчіть фрази:
«Працюючи над цим твором, я зрозумів…», «Головний герой Микита…»

Підбивають підсумок уроку, закінчують запропоновані фрази.

11. Самооцінка.

Подумайте, яку оцінку за урок ви могли собі поставити, поставте цю оцінку на звороті листка. Здайте листочки із синквейном.

Кожен сам оцінює свою роботу і результат записує на листочку. Це може бути як звичайний бал, так і кількість «бонусів», які фіксуються та накопичуються в окремому журналі вчителя. Листочки здають вчителю

12. Емоційна рефлексія.

Уявіть себе художником. Які фарби ви могли б використовувати для зображення дитинства? Які кольори переважали? Чому?
- крім обов'язкового домашнього завдання я пропоную завдання за бажанням:
1. Зобразити своє дитинство у кольорі.

2. Написати синквейн


М.Т.Махамбеталієв

Саздинська середня школа м.Актобе

вчитель російської мови та літератури у казахській школі

Короткостроковий план з літератури 7 клас

Тиждень 1

День 16.03.201 5

Заняття 1

Тема заняття:

А. Н. Толстой «Дитинство Микити»

Загальні цілі:

Знайомство з особистістю та творчістю письменника,розвивати вміння та навички літературознавчого аналізу художнього твору, виховувати любов до життя

Результати навчання:

    Засвоїти теоретичні знання з літератури знати, що таке «автобіографія».

    Розвивати мовлення, збагачуючи словниковий запас учнів – знати значення нових слів і вміти застосовувати у мові.

    Розвивати творчу уяву – вміти цінувати яскраві моменти дитинства.

    Викликати інтерес до творчості письменника та словесності.

    Вміти давати характеристику героям та персонажам.

Ключові ідеї:

Образи дітей у літературі, автобіографія, дитинство, аналіз

Оргмомент

Психологічний настрой.

Запис у зошитах

Вивчення нової теми:

    Знайомство з письменником

    Знайомство з повістю «Дитинство Микити»

    Словникова робота

Індивідуальна робота

Бесіда

Творче завдання

Рефлексія

Здрастуйте, хлопці!Сьогодні, хлопці, ми з Вами почнемо знайомство з новим розділом у літературі, яка називається «Образи дітей у літературі». Ми познайомимося з новими цікавими особистостями – письменниками, які розкажуть про себе, про своє дитинство, їхніх героїв, вивчимо з твору. Уроки будуть цікаві тим, що на них ми говоритимемо про таких же дітей, як Ви, дітей вашого віку та мислення.

Давайте ж посміхнемося один одному з побажаннями всього хорошого.

Епіграф уроку: « У серці письменника жила «пам'ять дитинства», і він намагався передати думки та почуття десятирічного хлопчика, який росте та пізнає навколишній світ».

Теорія литературы. Поняття про «Автобіографію»

Автобіографія – це опис свого життя.

Слово вчителя:

Життя та творчість письменника А. Н. Толстого

    Роки життя: 1882-1945

    м. Миколаївськ

    Прозаїк, публіцист, драматург

    Військовий кореспондент

    Казка «Золотий ключик чи пригоди Буратіно»

    Трилогія «Ходіння по муках»

    «Петро 1» - історичний роман

    Засновник наукової фантастики

    Збагатив російську літературу

Розвиток мови:

- читання уривків за абзацами

Правильна постановка наголосу в словах

Відпрацювання навичок виразного читання

Запитання до прочитаних уривків

Обговорення вчинків героя

Характеристика героя

«Про ъ яснялки»

Втекти -

Руда –

Насолода –

Наскочити -

Боязко -

Комора –

Спідлоба –

Поспішно –

Стлатися –

Невідомий -

Зачарований –

Сніп -

Наповнення кластера – характеристика головного героя

Микита

- Як ви вважаєте, чи варто писати про своє дитинство твори?

- Чому?

- Що б Ви написали про своє дитинство?

Міні-твір «Пам'ятні дні дитинства»

- Що нового Ви сьогодні дізналися на уроці?

- Який фрагмент уроку Вам найбільше сподобався?

- Що хотіли б дізнатися ще?

Джерела:

Підручник «Літературне читання» 7 клас, додатковий матеріал

Ресурси:

Інтерактивна дошка, ілюстрації, робочі зошити

Подальше читання:

    Написати твір на тему «Найяскравіші спогади з мого дитинства»

    Скласти кросворд з життя та творчості А.Н.Толстого (парне завдання)

    Міні-проект «Життя та творчість М. Горького»

Методична розробка

уроку російського літературного читання у 4 класі

О.М. Толстой «Дитинство Микити»

(глава «Аркадій Іванович»)

Розробила

Бєляєва Жанна Михайлівна,

вчитель початкових класів

Предмет. Російське літературне читання.

Клас 4

Тема: О.М. Толстой «Дитинство Микити» (глава «Аркадій Іванович» з повісті)

Ціль:

  • створити умови для формування вміння складати характеристику героя з використанням цитат із тексту, навички виразного читання;
  • сприяти розвитку навичок вибіркового читання, відтворення та аналізу тексту, творчих здібностей учнів;
  • сприяти вихованню дисциплінованості, старанності та послуху.

Обладнання: мультимедійна презентація, картки для складання цитатної характеристики, картки для робіт у групах та диференційованої роботи, НОТ учня, тлумачні словники, гонг, картки-опори («аукціон», «емоція», «пантоміміка»), кольорові сигнали, кольорові квадрати, аудіозаписи дитячих пісень («Посмішка», «Дружба», шум моря), портрет О.М.Толстого, книга «Золотий ключик чи пригоди Буратіно».

1. Організаційно-мотиваційний етап

Слово вчителя.

Дружно за руки візьмемося

І один одному усміхнемося,

А потім ми скажемо разом:

«Привіт, вітаю, новий день!»

Який сьогодні день: похмурий, похмурий, світлий чи сонячний?

Який настрій викликає у вас така погода?

Звучить пісня:

Від посмішки похмурий день світліший.

Від усмішки в небі веселка прокинеться.

І вона до тебе ще не раз повернеться.

2. Етап актуалізації знань.

Слово вчителя. Коли ще так щиро посміхатися, як не в дитинстві. На попередніх уроках ми познайомилися з дивовижною людиною, яка написала біографічну повість про свого сина Микиту…(«Дитинство Микити»). Ім'я письменника ... (Олексій Миколайович Толстой).

Що ж вам відомо про життя та творчість цієї людини?

Виставляємо його біографію на аукціон (з'являється картка).

Хто з вас знає, що такеаукціон ? Заглянемо до тлумачного словника:

АУКЦІОН – публічний продаж, за якого покупцем стає той, хто запропонує найвищу ціну.

Отже, для продажу буде виставлено твір Олексія Миколайовича Толстого. Його зможе купити той, хто заплатить знаннями про життя та творчість письменника.

Звучить гонг:

Починаємо. Олексій Миколайович Толстой народився ... (1883-1945)

3. Дихальна, артикуляційна гімнастика.

  • Вправа «Пісенька «Алфавіт»»

Давайте заспіваємо алфавіт у супроводі знайомої мелодії з пісні «Дітинство»:

А Б В Г Д Е Є Ж З

І Й К Л М Н О П Р

З Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ

Ь Ы Ь Е Ю Я!

  • Вправа «Сніжинки»

Уявіть, що ви на вулиці йде сніг, і сніжинки опускаються прямо у ваші долоні. Піднесіть долоні на обличчі на відстані 10-15 см, плавно видихайте, намагайтеся, щоб сніжинки розтанули. А тепер навпаки подуйте на сніжинки так, щоб вони злетіли якомога вище.

4. Етап перевірки домашнього завдання.

  • Гра «Чи вірите ви, що…»

Слово вчителя. Згадаймо зміст розділу «Сонячний ранок». Я ставитиму запитання, а ви, відповідаючи на них, знайдете підтвердження в тексті. Взяли сигнали.

Чи вірите ви, що дії, описані у розділі, відбуваються в зимовий період?

Чи вірите ви, що Пахом це конюх?

Чи вірите ви, що Пахом змайстрував санчата?

Чи вірите ви, що Микита мріяв пограти в сніжки після того, як прокинеться?

Чи ви вірите, що Микита збирався попросити дозволу піти покататися на санчатах?

Чи вірите ви, що хлопчику вдалося здійснити свій план?

  • Рольове читання

ЕМОЦІЯ – у перекладі з латинської – збуджувати, хвилювати.

За допомогою емоцій чи почуттів ми висловлюємо свій настрій, переживання, ставлення до подій та героїв.

За допомогою чого передаються емоції?

ПАНТОМІМІКА – міміка, слова, виразні рухи.

Знайдіть слова Пахома та людину, яка заглянула в кімнату до хлопчика. Визначте почуття та мови героїв. Спробуйте ці емоції висловити під час читання.

5. Цілепокладання.

Сьогодні на уроці ми познайомимося з новим розділом з повісті, який називається «Аркадій Іванович».

Яку мету поставимо на цей урок?

6. Підготовка до сприйняття тексту. Прогнозування.

Як ви вважаєте хто такий Аркадій Іванович?

Чи зустрічалися ми вже з ним на сторінках повісті?

Як він виглядав? Знайдіть опис у тексті.

Яким вам видається вчитель Микита?

7. Робота з текстом глави

  • Словникова робота

ВЕРСТАК

БАШЛИК

Сюртук

Кому знайоме значення цих слів?

Давайте звернемося за тлумаченням на стор. 121 і тлумачному словнику.

Як ви вважаєте, про що йтиметься у цьому розділі?

  • Первинне сприйняття(дзижке читання)

Чи виправдався наш прогноз?

Хвилина відпочинку (Тренінг м'язового розслаблення).

(Поза спокою – сісти на край стільця і ​​відкинутися на спинку. Руки вільно лежать на колінах, ноги трохи розставлені).

Цікава Варвара

Дивиться вліво,

Дивиться вправо,

А потім знову вперед -

Тут трохи відпочине.

Шия не напружена,

А розслаблена вона.

А Варвара дивиться нагору!

Повертаємось назад!

Розслаблення приємне!

Шия не напружена.

А розслаблена вона.

А тепер подивимося вниз –

М'язи шиї напружилися.

Повертаємось назад –

Розслаблення приємне!

Шия не напружена,

А розслаблена вона.

  • Вторинне сприйняття (вчитель і вчитель, що добре читає).

Чому Микиті не вдалося «втекти» на вулицю?

Що змусив зробити Микиту вчитель? Зачитайте.

Як поводився Аркадій Іванович? Зачитайте.

Розкажіть, як Микита займався математикою. Прочитайте, як він представив умову завдання.

(З опорою на слайд пояснюємо значення слів «купецька крамниця», «сукно».)

Чому хлопчик не міг зосередитись?

Як Микита скористався зміною? Зачитайте.

  • Упорядкування характеристики героя. Робота у парах.

Заповніть таблицю. У лівій частині розміщені цитати з тексту, у правій – зробіть свій висновок – визначте риси характеру та зовнішності героя.

Портрет Аркадія Івановича

Його портрет на ваші очі

«…голова в окулярах з рудими бровами, що стирчать, з яскраво-рудою борідкою», «довгим, як олівець пальцем…»

Висока, худорлява людина в окулярах з рудими бровами, що стирчать, з яскраво-рудою борідкою.

Поведінка Аркадія Івановича

Як воно характеризує вчителі

«Напрочуд спритний і хитрий», на думку Микити… був нестерпний чоловік, завжди веселився, завжди підморгував, не говорив ніколи прямо, а так, що серце екало».

«…не скаржився ніколи…»

Людина добра, весела, кмітлива, кмітлива, хитра, не скаржилася на Микиту. Він добре розумів хлопчика, знав про його витівки та хитрощі, але не видавав його.

(звіт роботи пар)

8. Закріплення вивченого. Хвилина творчості.

  • Ігрове завдання «Збери прислів'я».

У вас на партах лежать картки зі словами. Ваше завдання об'єднається в групи за кольорами карток і, зібравши прислів'я, пояснити її зміст.

1. Вчись доброму, так худе на розум не піде.

2. Добре вчити того, хто слухає.

3. Праця при вченні нудна, та плід від вчення смачний.

4. Вчення – світло, а невче – темрява.

  • Диференційована робота у групах.

Зараз у нас працюватимуть дві команди – творчі гурти.

«ВЧИТЕЛЬ» (хлопчики).

Проаналізуйте поведінку Микити. Яку пораду ви дасте йому?

«ЛІТЕРАТОРИ» (дівчата).

Придумайте продовження цього розділу.

9. Підбиття підсумків. Рефлексія.

Добре діти попрацювали

І чого ж навчилися?

Чого ви не знали, а зараз знаєте – це для вас нове?

Який урок ви зробили з цього розділу?

Хто задоволений своєю роботою та спілкуванням із товаришами – потисніть сусідові руку. Хто втомився, покладіть голову на плече.

10. Домашнє завдання.

Вдома перечитайте розділ і складіть характеристику Микити (1 варіант), Аркадія Івановича (2 варіант).

Вчитель. А на прощання пропоную зав'язати вузлик на згадку:

Пам'ятайте!

Хто нічого не вивчає,

Той вічно пхикає і нудьгує.

Будьте чомусь!

Ціль : сприяти розвитку емоційної сфери дітей через аналіз

художнього тексту; розглянути твір через літературно-історичний аспект; виховувати допитливого

та уважного читача, що вміє бачити та цінувати красу рідну

землі

Устаткування : словник В.Даля підручники, роздруковані групові завдання; реквізит для інсценування; записи на дошці; клей маркери

Хід уроку:

1.Оргмомент

Учні визначають цілі роботи на уроці із запису на дошці

Проаналізувати…

Розглянути…

Працювати…

Учень читає вірші С.Маршака

У тій дивовижній Країні

Де я побачив світло,

Як багатьом, виконувалося мені

І п'ять, і десять років.

У країні фантазій та проказ

І пустотливих витівок

Колись кожен був із нас

Одним із тих дітей.

Про яку країну йдеться у віршах?

(учні відповідають)

Вчитель:

Сьогодні завершальний урок за твором О.Толстого «Дитинство Микити». Найуважніші наприкінці уроку зможуть продовжити думку

* Працюючи над розповіддю, я зрозумів…

* Головний герой Микита ...

2. Перевірка домашнього завдання .

Учні інсценують главу «Аркадія Івановича»

3. Підготовка до сприйняття тексту.

Скоромовка:

Два щенята, щока до щоки,

Щиплють щітку у куточку.

(Проходить смисловий аналіз. Після учні працюють у парах - промовляють скоромовку по одному, удвох, усім класом.)

Словникова підготовка . Гра «Піраміда»

МИС

ВІТЛА

ЖУРАВЛЬ

ПЕЧЕРА

СОСНОВКА

(Учні запам'ятовують порядок слів, відтворюють. Зі словника В.Даля

вчителем зачитується лексичне значення слів МИС, ВІТЛА)

Яке слово під словом «ЖУРАВЛЬ»?

Яке слово над словом СОСНОВКА?

МУЗИЧНА ФІЗМИНУТКА

4.Робота над текстом

Читає учень, зупиняється абзацами. З питань вчителя відбувається аналіз тексту.

Який настрій у Микити? Що створює йому такий настрій?

Чи хотів Микита обдурити вчителя?

Чому Микита побачив так багато на вулиці? Чи любить він свою рідну землю?

З яким настроєм відчував Микита лаву? Які слова використав автор для посилення вражень? Зачитайте.

Чи катаються з гірки на санках, лижах ваші батьки?

Чому Микита підіймається під самий мисі копає печеру? (ГРА)

Якого листа чекали всією сім'єю? Назвіть свої припущення.

Пофантазуйте вдома та продовжіть розповідь.

5. Робота у групах

1група. Відновити послідовність подій. Впорядкувати

план. Він знадобиться під час підготовки домашнього завдання.

* Повітря защипало в носі

* По хрумких сходах

*Снігові миси над Чагрою

* Лавка сама пішла з гори

* Фігурка Аркадія Івановича

* Снігова печера

* Діалог вчителя та Микити

2 група . З розрізнених речень скласти уривок тексту.

(Запропоновано шостий абзац)

3 група . Знайшовши текст речення зі словами з «Піраміди»

4група. Згадати і записати якнайбільше зимових забав.

Капітани команд вивішують свої завдання та коментують.

6. Гра «День – ніч»

Для гри використовується уривокіз досліджуваного оповідання О.Толстого

«Ялинка»:

Діти зіскочили з дивану. У вітальні від підлоги до стелі сяяла ялинка

безліччю, безліччю свічок. Вона стояла, як вогняне дерево, переливалася золотом, іскрами, довгими променями. Світло від неї йшло

густий, теплий, що пахне своєю.

Учні читають, відповідають на запитання:

Учні запам'ятовують текст протягом декількох секунд. Зі словами «ніч» вони відвертаються, вчитель витирає кілька слів. Зі словами «день» учні обертаються і по пам'яті відтворюють

текст.

7. Рефлексія.

Повернемося до цілей. Ми їх досягли? (учні аналізують)

Хто зможе продовжити думку:

«Працюючи над оповіданням О.Толстого я зрозумів…» (відповідають охочі)

«Головний герой Микита…»

8. Домашнє завдання.

Диференційоване

* спираючись на план, переказати розділ «Сугроби»

* придумати продовження глави

* Виконати малюнок

9. Підсумок уроку.

Уявіть себе художником. Які фарби ви використовували для зображення дитинства? Які б кольори переважали (Учні відповідають)

Дякую за роботу. Дозвольте закінчити наш урок віршами.

У дитинства багато різних фарб

Ти з них свою знайди.

На білому аркуші паперу

Свою мрію зобрази.

Проходить дитинство непомітно,

Чи не повертається назад.

І лише фарбами нагадає

Вам про веселі ті роки.

Адже життя воно буває різним,

Похмурий, нудний, одноманітний.

Але ти крізь роки пронеси

З дитинства яскраві мрії.