Малювання на тему пізньої осені підготовчої групи. Конспект НУД з нетрадиційного малювання у підготовчій групі «Осінній ліс. Постановка цілі. Розгляд схем та їх обговорення

Конспект уроку малювання для дітей 5-6 років "Пізня осінь"

Автор: Фірсова Ольга Володимирівна, вихователь місто Москва ГБОУ Гімназія 1569 "Сузір'я" корпус 9 (дитячий садок №1267, місто Москва.
Опис роботи:Пропоную вашій увазі конспект заняття для старшої групи дитячого садка "Малювання з використанням нетрадиційної техніки малювання – кляксографія на тему "Пізня осінь". У цій роботі хлопці познайомляться з нетрадиційною технікою малювання кляксографією та навчаться малювати пейзаж гуашшю без допомоги пензля. Використана вихователями дитячих садків (старший дошкільний вік). Дітям дуже подобається використовувати різні техніки при виконанні творчих робіт.
Освітня область: художня творчість
Інтеграція освітніх галузей: пізнання, комунікація
Ціль: познайомити дітей з кляксографією, викликати інтерес до нетрадиційних технік малювання, розвивати творчість, уяву Закріпити знання про ознаки пізньої осені, розвивати дихальну систему. Активізація мови. Збагачення словника: ляпка, ляптографія.
Матеріали: листи А4 на кожну дитину, простий олівець на кожну дитину, баночки з водою, трубочки для напоїв на кожну дитину, губки на кожну дитину, фарби гуаш, туш або рідко розведена гуаш (для клякс), пластикові ложечки або піпетки, серветки для рук.

Хід роботи:

Діти, скажіть мені, будь ласка, яка пора року у нас за вікном? (Осінь)
- Початок осені чи її кінець?? (Кінець)
- Чому ви так думаєте? Які ознаки осені ми можемо зараз спостерігати? Що змінилося у природі? (Відповіді дітей)
- Отже, ми можемо сказати, що за вікном пізня осінь?
-Ви любите малювати? Чим вам найбільше подобається малювати?
- Зараз я вас навчу як можна намалювати осінь фарбами без допомоги кисті.
- Для початку намалюємо фон (іде одночасно пояснення-керівництво та показ): розташуйте лист так, як вам більше подобається, намалюйте простим олівцем ледь видну лінію горизонту. Подумайте, які кольори є в осінньому небі? Візьміть губку, намочіть її і по черзі наносите фарби губкою горизонтальними мазками вище за лінію горизонту. Тепер уявіть, які кольори можуть бути присутніми на землі нижче горизонтальної лінії. Також горизонтальними мазками наносимо фарби.
- Перевірте, чи не лишилося порожніх місць на ваших малюнках.
- Тепер уважно подивіться як я зображатиму дерево (показ, діти тільки дивляться). Зачерпую ложечкою рідку гуаш і капаю нижче горизонту, вийшла ляпка. Тепер беру трубочку і «видую» з плями стовбур і гілки дерева, спрямовую трубочку знизу-вгору і в сторони про стовбур. Подивіться, що вийшло. Ця техніка малювання називається «кляксографія», тобто малювання ляпками або з ляпок.
-Тепер спробуйте самі. (Допомагати дітям, підказувати як краще).
- Подивіться які різні дерева у вас вийшли!
- Пізньої осені буває сніг? А листя на деревах?
- Правильно, може випасти сніг, на деревах залишаються рідкі засохлі листочки.
- Давайте візьмемо ватяні палички і намалюємо падаючий сніг або засохле листя на гілках. Можна намалювати і те, й інше, а можна щось одне.
Діти малюють. Потім усі малюнки збираються в одному місці (виставка).
- Подивіться, всі малюнки відрізняються один від одного. Хто запам'ятав як називається техніка, в якій ми малювали? (кляксографія) З чого ми малювали дерева? (Клякс). Вам сподобалося малювати ляпками? Ось які чудові малюнки вийшли у нас без допомоги кисті!

Мета: вчити відбивати у малюнках прикмети осені, використовуючи нетрадиційні техніки рисования.Задачи:1. - закріплювати назви осінніх місяців; - вправляти в називанні осінніх прикмет; - вчити зображати явища природи на папері; - вчити малювати дерева; - закріплювати прийоми малювання пензлем (кінцем кисті); стусан).2. Корекційно-розвиваючі: - розвивати координацію рухів, супроводжуючи промовою; - розвивати дрібну моторику рук через пальчикову гру; - вправляти відповідно до іменника однини з прикметником; - розвивати уяву; Корекційно-виховні: - виховувати естетичне сприйняття природи через зображення осінніх прикмет; - виховувати вміння слухати як педагога, так і своїх однолітків; - виховувати любов до природи. синя), вирізані з кольорового картону листя на кожну дитину по дві, тичок з поролону на кожну дитину.Хід заняття:1. - Осінь у гості до нас стукає і кличе нас пограти. Гра з листочками «Осінь» Падає, падає листя-В нашому саду листопад (діти кружляють, піднявши руки вгору, присідають навпочіпки) Жовті, червоні листя За вітром в'ються, летять. (Знову кружляють) (біжать по колу, махають руками) Ось вже остання зграя Крильми махає вдалині. Презентація «Осіння прогулянка». I Слайд: Вересень. Злегка пожовкле листя, сонце мало світить і гріє, йдуть дощі, трава в'яне, птахи відлітають у теплі краї, люди збирають урожай овочів та фруктів, люди одягаються тепліше. Вересень-початок осені. (Діти промовляють прикмети осені, назва місяця, кажуть який він за рахунком). II Слайд: Жовтень. У жовтні сонце світить і гріє менше, дощі йдуть ще частіше, ще холодніше, ніж у вересні. Листя на деревах залишилося мало. У жовтні вся жухла трава, птахи полетіли в теплі краї, вже зібрано врожай овочів і фруктів. У жовтні люди одягаються тепліше, ніж у вересні. Жовтень – середина осені. (Діти промовляють прикмети осені, назва місяця, кажуть який він за рахунком). III Слайд: Листопад. У листопаді сонце світить та гріє ще менше, бувають заморозки, йде перший сніг. Листопад-кінець осені. (Діти промовляють прикмети осені, назва місяця, кажуть який він за рахунком).4. Розгляд зразка. Які прикмети осені зображені? (невеликий сніг, похмуре небо, на деревах немає листя).-Хлопці, ці прикмети можна віднести до якогось періоду осені: до початку, середини, до кінця осені? -Яка ж, це осінь? (Пізня)5. - Подивіться на дерева, яким способом малюватимемо дерева? (Кінцем кисті)-Яку гуаш нам необхідно змішати, щоб зобразити небо? (в білу гуаш додати крапельку чорної) - Як «чарівно» зображений сніг, а як ви хлопці думаєте яким способом ми малюватимемо сніг? (Спосібом тичка)6. Гра на розвиток дрібної моторики рук «Перший сніг». Раз, два, три, чотири Ми з тобою сніжок зліпили! Круглий, міцний, дуже гладкий (діти беруть хустинку за два куточки і пальцями рук збирають хустинку в обидві долоні) солодкий! (Погрожують вказівним пальцем будь-якої руки) Роз-підкинемо! (підкидають хустинку) Двоє-піймаємо! (ловлять хустку обома руками) Три уронім! (Впадають на підлогу) І зламаємо! (загрожують вказівним пальцем будь-якої руки).7. Самостійне малювання.8. Виставка робіт.

  • Конспект заняття з розвитку мови. Тема: Степові загадки
  • Конспект інтегрованої НОД з освітніх областей «Пізнання», «Соціалізація» у підготовчій групі «Країна, в якій ми живемо»
  • "Вже небо восени дихало ..."

    Цілі: Розширювати уявлення дітей про характерні ознаки осені; вчити знаходити їх у природі; уточнивши уявлення про зміни, що відбуваються восени у житті рослин; продовжувати вчити розрізняти деякі дерева; виховувати пізнавальний інтерес, дбайливе ставлення до природи, чуйність до сприйняття краси осіннього пейзажу. Виховувати уяву, увагу та пам'ять, дружнє ставлення до своїх однолітків, бажання грати разом;Вчити дітей передавати у малюнку враження про осінь; самостійно та творчо відображати свої уявлення про гарні природні явища різними образотворчими виразними засобами. Розвивати відчуття кольору, вміння вдало розташовувати зображення на аркуші. Вправляти в малюванні гуашшю (добре промивати кисть, осушувати її, набирати фарбу на пензель у міру потреби). Виховувати естетичне ставлення до природи. Викликати інтерес до художньої творчості. Продовжувати вчити передавати предмети, явища навколишнього світу у вигляді малювання.

    Інтеграція областей:Комунікація, Сенсорний розвиток, Здоров'я, Соціалізація, Художня творчість.

    Попередня робота:

    • Бесіди про осінь;
    • Читання художніх творів: «Листопадничок» І. Соколов-Микитов, «Ліс восени» А. Твардовський, вірші про осінь А. С. Пушкіна, А. Плещеєва, А. І. Буніна;
    • Розучування віршів та приказок про осінь;
    • Спів пісень про осінь та слухання музики;
    • Розгляд ілюстрацій та фотографій із зображенням осінньої природи;
    • Малювання на заняттях з ІЗО діяльності та самостійної художньої діяльності різних дерев;
    • Робота з пластиліном та нанесення на основу (пластилінографія);
    • Спостереження за деревами на прогулянці;
    • Вироби із природного матеріалу;
    • Заготівля стовбура берези із білого пластиліну.

    Матеріали та обладнання:

    • Ілюстрації із зображенням змішаного лісу.
    • Гуаш, тоновані аркуші паперу, пензлі, склянки для води, серветки.
    • Лялька їжака з лялькового театру.
    • Запис музичного твору П.І.Чайковського цикл «Пори року» (жовтень).

    Хід заняття

    Вихователь: У нас сьогодні незвичайне заняття. Проходьте і сідайте на стільці. Послухайте, як гарно звучить музика. Які слова можна підібрати до цієї музики? (Задумлива, яскрава, чудова) А яку пору року вона вам нагадує? (осінь)

    Слухання (звучить музика)

    Вихователь : Хлопці, давайте пригадаємо, яка зараз пора року? (осінь)

    А які осінні місяці ви знаєте? (вересень жовтень листопад)

    А якою буває осінь? (раніше, пізно, золото)

    Нині яка осінь? (пізня)

    А давайте згадаємо прикмети пізньої осені. Відповідайте на повні пропозиції. Птахи відлітають в теплі краї. Часто йдуть дощі, похмуро, холодно. Люди одягають теплий одяг (чоботи, куртки, шапки). З дерев опадає листя - почався листопад. Яким стає листя? (жовтими, червоними, помаранчевими, коричневими). Восени у садах та городах збирають урожай.

    Вихователь: Молодці хлопці, пам'ятайте. Давайте тепер закриємо очі і уявимо, що ми потрапили до казкового осіннього лісу (звучить музика)

    Сюрпризний момент

    Лунає стукіт: Тук-тук-тук!

    (вихователь на руку одягає лялькового їжачка)

    Вихователь: Здрастуйте! Хлопці хто до нас у гості прийшов такий?

    Їжак: Здрастуйте, хлопці! Я їжачок. Живу в лісі та охороняю його. Я на вас довго чекав, нудно мені в лісі, хочу з вами пограти, проходьте ось на цю галявину.

    Вихователь : Із задоволенням. Ти знаєш, їжачку, щоб не нудно було йти на галявину, хлопці знають дуже багато різних рухів. Та й розім'ятись треба.

    Фізкультхвилинка.

    Раптом закрили небо хмари(Діти встають на шкарпетки, піднімають догори перехрещені руки).

    Почав капати дощ колючий.Стрибки на шкарпетках, тримаючи руки на поясі.

    Довго дощ плакатиме,

    Розведе скрізь сльоту. Присідають, тримаючи руки на поясі.

    Бруд і калюжі на дорозі,Ідуть по колу, високо піднімаючи коліна.).

    Піднімай вище ноги.

    Їжак: Сідайте (діти сідають на килимок). У мене в лісі багато дерев. А ви знаєте як вони називаються?

    Гра "Назви дерева"

    Їжак: Чим дерева схожі між собою? (у всіх дерев є стовбур, корінь, гілки)

    А чим відрізняються один від одного? (У одних дерев є листочки, їх називають листяними, а в інших голочки хвойні, а ще вони відрізняються за кольором кори (береза).

    Їжак: Хлопці, а ви загадки любите відгадувати? У мене тут припасовані деякі.

    Загадки

    1. Лежала між ялинками подушечка з голками.

    Тихонечко лежала, потім раптом втекла. (їжак)

    2. Хто на гілці шишку гриз і кидав недоїдки вниз.
    Хто по ялинках спритно скаче та злітає на дуби?
    Хто в дуплі горіхи ховає, сушить гриби на зиму? (білка)

    3. Він у барлозі спить взимку під величезною сосною.
    А коли прийде весна, прокидається зі сну. (ведмідь)

    4. Вгадай, що за шапка, хутра цілий оберемок.
    Шапка бігає в бору, у стволів гризе кору? (заєць)

    Їжак: Молодці хлопці! Усіх звірів у лісі знаєте. Мені сподобалося грати з вами.

    Вихователь: їжачок, у лісі зараз осінь, давай покажемо хлопцям як художники зображують осінь. Діти, давайте розглянемо репродукції картин про осінь

    Розгляд репродукцій.

    Ця робота називається "Золота осінь". Подивіться, як художник змалював красу природи. Які фарби він використав? (Жовта, блакитна і т.д.) Зверніть увагу, як розташовуються деталі зображення: на передньому плані дерева і річка зображені більш і чіткіше, ніж те, що ми бачимо на задньому плані. Ми розуміємо, що це сонячний день, т.к. впаде тінь від дерев, небо чисте. А ось на іншій картині ми бачимо зовсім іншу осінь. Дерева стоять майже голі, дощ мрячить, дме вітер. Небо сіре. Ось такий різний побачив і показав нам художник осінь. І ми з вами сьогодні теж будемо художниками і теж «писатимемо картини». Так-так, саме писати, а не малювати. Адже правильно треба казати «писати картини».

    Орг. Момент. Звучить музика.

    Хлопці, ви чуєте музику П.І. Чайковського «Пори року». Який настрій передає ця музика: веселий, сумний, задумливий і т.д.?

    За допомогою музики композитор передав нам свій осінній настрій. А ось Олександр Сергійович Пушкін дуже любив цю пору року та писав про нього багато віршів. Ось послухайте:

    Небо вже восени дихало,

    Вже рідше сонечко блищало.

    Коротше ставав день.

    Лісова таємнича покрова

    З сумним шумом оголювалася.

    Гусей крикливих караван

    Тягнув на південь. Наближалася

    Досить нудна пора.

    Стояв листопад уже біля двору.

    Який за характером цей вірш? (Відповіді дітей)

    Розмова після читання.

    Про яку пору року йдеться у цьому вірші? (Про осінь)

    Про який період осені тут йдеться (Пізня осінь)

    Знайдіть слова, які підтверджують вашу думку.

    (Наближалася досить нудна пора; Стояв листопад уже біля двору).

    Який місяць належить до пізньої осені? (Листопад)

    Який ще період осені? (Ранній)

    Які місяці належать до ранньої осені? (Вересень жовтень)

    Які ознаки осені згадує поет?

    Як ви розумієте слова

    «Лісова таємнича шата з сумним шумом оголювалася…»

    (Листя облітають з дерев, і стає сумно та сумно).

    Що означає слово «караван»?

    (Рухаюча низка - один за одним)

    Хто рухався караваном? (Гусі)

    Куди вони йшли? (Літали на південь)

    Які ще птахи відлітають на південь зимувати? Чому на південь?

    Діти, але не тільки композитори та письменники присвячували свої твори осені, але також і відомі художники писали картини, зображуючи красу цієї пори року. Давайте і ми намалюємо пізню осінь.

    Практична робота.

    Займаємо свої місця. Перш, ніж приступити до роботи, трохи подумайте, що саме ви хочете зобразити на своєму аркуші паперу, як ви будете мати свій задум. Які фарби вам знадобляться. Якщо потрібно змішати фарби, щоб отримати інші відтінки, ви маєте палітру.

    Діти малюють.

    Розгляд робіт.

    Після закінчення роботи малюнки вивішуються на стенді, діти їх розглядають, оцінюють, діляться враженнями.


    Майстер-клас із ознайомлення дітей старшого дошкільного віку (6 – 7 років) з пуантилізмом «Золота осінь»

    Пропонований майстер-клас з малювання із ознайомлення з пуантилізмом «Золота осінь» призначений для педагогів дошкільної освіти у роботі з дітьми старшого дошкільного віку (6 – 7 років).

    Призначення композиції:«Золота осінь» стане чудовою окрасою стін дитячої кімнати, подарунком для рідних та близьких, виразною композицією у будь-якій виставці дитячих робіт.

    Представлена ​​композиція є цікавим варіантом для педагогів для використання в спільній діяльності або індивідуальній роботі з обдарованими дошкільниками, що захоплюються живописом. Створення зображення з допомогою точок сприяє як розвитку в дітей віком дрібної моторики, посидючості, а й розвитку уяви, мислення, фантазії.

    Мета майстер-класу: познайомити з особливостями створення зображення у техніці «пуантилізм» за допомогою акварельних фарб.

    Завдання у роботі з дітьми:

    Ознайомити старших дошкільнят з нетрадиційною течією у живописі – «пуантилізмом»;

    Навчати створення композиції «Золота осінь» у техніці «пуантилізм»;

    Розвивати уяву, моторику, творче мислення в дітей віком старшого дошкільного віку (6 - 7 років);

    Виховувати посидючість у роботі, естетичне сприйняття.

    Шановні колеги. Представлений майстер-клас є складнішим варіантом використання пуантилізму у творчості дошкільнят, ніж запропонований мною майстер-клас «Золота рибка», виконаний фломастерами. Дозвольте Вам кілька слів нагадати особливості техніки «пуантилізм».

    Опис техніки "пуантилізм".

    Назва течії у живопису пуантилізм походить від французького слова pointiller, що означає «писати крапками». Художники, які працювали в стилі пуантилізм, наносили на полотно чисті, не змішані попередньо на палітрі фарби. Оптичне змішання фарб відбувалося на етапі сприйняття картини глядачем.

    «Золота осінь» у техніці «Пуантилізм»

    На одній із зустрічей я познайомила дошкільнят із кількома картинами художників, виконаних у техніці «пуантилізм».

    Діти були дуже здивовані ефектом від побачених картин, особливо їм сподобалося розглядати їх здалеку. Звичайно, я не могла не запропонувати їм спробувати зобразити власні композиції у цій техніці акварельними фарбами. Дозвольте представити Вашій увазі невеликий майстер-клас, який допоможе створити осінню композицію.

    Матеріали, необхідні для створення композиції:

    1. Папір для креслення А3

    2. Простий олівець

    3. Пральна гумка

    4. Акварельні фарби

    5. Стаканчик для води

    6. Рамка для оформлення роботи

    Пропонуємо розпочати перший етап - створення ескізу майбутньої композиції. Лист необхідно простим олівцем розділити горизонтальною лінією на дві площини: небо та земля. Уздовж лінії горизонту розташовуємо дерева, на задньому плані – гори, на передньому – річка.

    Ескіз готовий, тепер саме час розпочати другий етап - фарбування нашої композиції кольоровими точками. Роботу необхідно починати із заднього плану – гір. Наносимо крапки коричневого кольору.

    Трохи додамо сірої та чорної фарби, щоб підкреслити контур кожної вершини схилу.

    Тепер переходимо до середнього плану композиції – дерев: забарвлюємо крапками коричневого кольору стовбури та гілочки.

    Далі необхідно «одягти» дерева в осіннє листя. Дерева, розташовані ближче до гор, краще пофарбувати жовтим кольором, щоб вони не зливалися зі схилами, колір інших дерев ви можете варіювати на свій розсуд (ми скористалися помаранчевим, червоним та пурпуровим квітами).

    Уздовж берегів річки нанесемо відтінок зеленого кольору – це трава, яка зберегла свіжість біля води. Можна додати жовтий колір – річковий пісок.

    Приступаємо до створення осіннього покривала для землі. Під деревами на окремих ділянках наносимо темно-зелений відтінок трави.

    Потім розширюємо ділянки, що фарбуються, використовуючи світліший відтінок зеленого кольору.

    Ділянки землі, що залишилися, заповнюємо охрою.

    Приступимо до фарбування небозводу. Для цього скористаємося блакитною (або світло-синьою) фарбою. При заповненні верхньої частини листа можна залишити незафарбовані ділянки – хмари.

    Цілі:вивчати бачити красу природи через засоби образотворчої діяльності.

    Програмний зміст:познайомити дітей із нетрадиційною технікою малювання – відбитки листя дерев, закріпити вміння дітей акуратно використовувати фарби під час роботи, розвивати творчі здібності, виховувати інтерес до процесу малювання.

    Матеріал:аркуші паперу для малювання, пензля, гуаш, ватяні палички, баночки з водою, вологі серветки, листя дерев.

    Інтеграція освітніх галузей:"художня творчість", "комунікація", "музика", "пізнання".

    Хід заняття:

    Вихователь: діти, яка зараз пора року?

    Діти: осінь.

    Вихователь: Так. Одна з найкрасивіших пір року. Багато поетів, письменників і художників у своїх творах зображували осінь.

    Діти розглядають репродукцію картини І.І.Левітана «Золота осінь».

    Що зображено на картині?

    Які почуття хотів висловити художник?

    Чому картина називається "Золота осінь"?

    Які фарби використав митець, щоб показати «золото» осені?

    Що може статися з таким чудовим краєвидом за два тижні, місяць?

    Вихователь: читає вірші про осінь («Осінь» О.Пушкіна, «Ліс, точно терем розписний» І.Бунін).

    Вихователь ставить питання: як поети описали пору року «осінь»? Відповіді дітей.

    Вихователь: молодці, а тепер трошки відпочинемо (проводиться фізхвилинка «Листики)»:

    Ми листя осіннє, на гілках ми сидимо (діти присідають)

    Дунув вітер - полетіли (піднімають руки вгору, хитають ними)

    Ми летіли, ми летіли (легкий біг по колу)

    І на землю тихо сіли (діти присідають)

    Вітер сильно набіг (піднімаючи руки, хитають ними)

    І листочки все підняв (легкий біг по колу)

    Закружляли, полетіли (діти кружляють)

    І на землю тихо сіли (діти присідають).

    Вихователь: молодці, а який осінній пейзаж ви хотіли б зобразити, якби були художниками? які фарби б використали? Вихователь пропонує дітям намалювати осінь за допомогою листя від дерев (діти зібрали їх на прогулянці). Пофарбуємо листок гуашшю і зробимо його відбиток на аркуші папері, промалюємо стовбур дерева пензлем, а ватними паличками намалюємо багато осінніх листків, що летять. Що ще можна намалювати до краєвиду?

    Діти: небо, сонце, річка.

    Практична частина.

    Самостійна робота.

    Рефлексія:

    Вихователь: діти, чим ми сьогодні займалися?

    Діти малювали осінній краєвид.

    Вихователь: як ми малювали осінні дерева?

    Діти: відбитками листя дерев.

    Вихователь: молодці, які гарні осінні малюнки ви отримали, хлопці. Нехай ці осінні краєвиди порадують вас і піднімуть настрій.

    У висновку діти слухають уривок із твору П.І.Чайковського «Жовтень. Осіння пісня».