Гдз креслення практичне 18 читання складальних креслень. Правила читання складальних креслень, умовності та спрощення. Яка послідовність читання складального креслення

18.08.2015 4689 575 Ануфрієва Олена Юріївна

Тип уроку:урок формування практичних навичок.

Цілі уроку: сформувати уявлення про алгоритм читання складального креслення; навчити читати найпростіші складальні креслення; розвивати просторове мислення; продовжити розвиток критичного мислення, набуття досвіду комунікативної діяльності, уміння шукати необхідну інформацію у різних джерелах. продовжити формування позитивної мотивації учнів до вивчення креслення, виховання толерантності по відношенню до чужої точки зору, відповідальності за вчинки.

Обладнання:"Алгоритм читання складального креслення та наочного зображення складальної одиниці", тестові завдання, картки для групової роботи.

План уроку:

1. Організаційний момент.
2. Введення у тему уроку.
3. Повторення вивченого матеріалу.
4. Формування практичних навичок (практична робота з читання складальних креслень).
5. Закріплення навчального матеріалу.
6. Закінчення уроку.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

ІІ. Введення у тему уроку

Вчитель.Купивши якусь річ, ми часто знайомимося з правилами експлуатації придбаного виробу, перш ніж починаємо використовувати його за призначенням. Багато років тому я купила цю кавомолку і, як кожен власник нової речі, спочатку прочитала посібник з експлуатації. (Демонструється кавомолка, зачитується фрагмент інструкції з її експлуатації, в якому йдеться про спосіб регулювання ступеня помелу кавових зерен за допомогою гвинта, що має назву «Вінт – 7»). Де цей «важливий» гвинт – 7? Відповідь відразу ж було знайдено при погляді на складальний креслення, що супроводжує текст інструкції.
Звичайно, маючи справу з найпростішим механізмом або конструкцією, часто буває достатньо лише уважно подивитися на виріб, щоб розібратися в його пристрої, зробити налагодження або невеликий ремонт. А якщо йдеться про верстат, автомобіль, літак? Або, наприклад, про корпусні меблі, звичайну «стінку»? У цих випадках необхідно вміти працювати із складальним кресленням, треба вміти його читати.
Повідомляється тема уроку та його основне завдання: навчитися читати найпростіші складальні креслення.

ІІІ. Повторення вивченого матеріалу/відповісти так чи ні на затвердження/

1.Складальний креслення необхідний виготовлення деталей складальної одиниці

2. Позиції, кількість, найменування та матеріали деталей, що входять до складу складальної одиниці-відомості, що містяться у специфікації

3.На складальному кресленні номери позицій деталей вказують на лініях-виносках спочатку номери позицій нестандартних деталей, а після стандартних

4. Штрихування в розрізі для двох суміжних деталей виконують лініями різної товщини, різного нахилу, причому відстань між лініями виконується однаковим

5.Вали, шпонки, болти, шпильки, всі не порожнисті тіла, коли їхня січна площина проходить вздовж їхньої осьової лінії називають на кресленні не розсіченими?

6.На складальному кресленні допускається розташовувати лише головний вид і вид праворуч із застосуванням необхідних місцевих розрізів, дотримуючись проекційного зв'язку

7.Перелічіть назву розмірів у порядку послідовності прочитаних визначень

· Розміри, що визначають граничні зовнішні або внутрішні обриси виробу

· Розміри, за якими виріб кріпиться на місці монтажу

· Розміри, за якими виріб кріпиться до інших виробів

Габаритні, настановні, приєднувальні.

8. Ескіз нічим не відрізняється від робочого креслення;

9. Ескіз деталі виконується вокомірному масштабі;

10. Робочий креслення деталі має міститимаксимально можливе число видів;

11. На робочих кресленнях деталітавляются розміри, необхідні виготовлення і контролю виготовлення деталі.

12. У специфікації вказується вага деталей.

13. Чи використовуються спрощення на складальних кресленнях?

14. Для всіх деталей, що входять у складальну одиницю, наносять номери позицій.

15. На складальних кресленнях наносять усе розміри;

16. Кількість зображень деталі на складальному кресленні повинна відповідати кількості зображень деталі на робочому кресленні.

17. Специфікація виконується на форматі А4.

18. Зображення перерізів деталей завтовшки або діаметром 2мм і менше зачорнюють;

19. Креслення, що містять зображення та дані для виготовлення деталей, називаються складальними.

20. З'єднання, що багаторазово зустрічаються в механізмах різних машин, називаються типовими.

10-14 - "3" 15-18 - "4" 19-20 - "5"

IV. Формування практичних навичок

А) Ознайомлення учнів з алгоритмом читання складального креслення та наочного зображення складальної одиниці (за таблицею, виконаною на папері, або слайд презентації).

Алгоритм читання складального креслення та наочного зображення складальної одиниці:

1. Визначити назву виробу.

2. Встановити кількість найменувань деталей та їх кількість.

3. Визначити масштаб зображення.

4. Проаналізувати кількість та характер зображень на кресленні або наочному зображенні складальної одиниці.

5. Визначити контур кожної деталі складальної одиниці на всіх зображеннях креслення.

6. Проаналізувати геометричну форму кожної деталі.

7. Визначити види з'єднання деталей у даній складальній одиниці.

8. Проаналізувати та встановити тип розмірів.

9. Виявити умовності та спрощення, використані на складальному кресленні або наочному зображенні складальної одиниці.

10. Встановити послідовність складання виробу.

V. Закріплення та визначення ступеня засвоєння учнями навчального матеріалу

Робота з підручника рис. 6.10 та 6.11 Стр.80-81

VI. Закінчення уроку

1) Підбиття підсумків уроку. Проставляє учням оцінок роботу на уроці.
2) Пояснення домашнього завдання: § 6.1-6.4 На форматі А4 докреслити фронтальний розріз, виділивши штрихуванням там, де необхідні деталі складальної одиниці.

Завантажити матеріал

Повний текст матеріалу дивіться в файлі, що скачується.
На сторінці наведено лише фрагмент матеріалу.

Урок розроблений вчителем

Горлівська загальноосвітня

школиІ – ІІ № 35

Душкіної І. А.

Урок №18 (№ 4 у темі № 13 «Читання та деталювання складальних креслень»)

Дата …………

Клас 9

Тема: практична робота на тему «Читання складальних креслень з

плану»

Цілі уроку:

    Освітня: перевірити знання, вміння та навички учнів у читанні складальних креслень за наведеним планом, закріпити навички читання складальних креслень та написання записів креслярським шрифтом.

    Виховна: сприяти вихованню працьовитості, акуратності, культури праці.

    Розвиваюча: сприяти подальшому розвитку пам'яті, уваги, окоміру; логічного, аналітичного та просторового мислення.

Навчальні посібники, креслярські інструменти, приладдя та матеріали.

Для вчителя:

    підручник «Креслення.8 – 9кл.» за ред. В.К. Сидоренко

    навчальні таблиці, що містять зображення складальних креслень нескладних складальних одиниць, написання креслярського шрифту

    дидактичні матеріали (картки – завдання) за редакцією Е.А. Василенка

    таблиця «Рефлексія»

    електронний варіант таблиць, карток (за наявності необхідного обладнання)

Для учнів: формат А4 у клітинку, картки із завданнями, креслярські

приладдя та інструменти.

Тип уроку: контролю та корекції знань, умінь та навичок

Хід уроку

1. Організаційний етап:

Вітання

Організація робочого місця учнів, видача карток із завданнями, креслярських інструментів, приладдя та матеріалів із фонду кабінету для роботи на даному занятті. Перевірка готовності до уроку.

Перевірка явки учнів.

Заповнення вчителем класного журналу

Оголошення теми уроку.

2.Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання.

    Вчитель візуально перевіряє виконання домашнього завдання

3. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні ми перевіряємо ваші знання, вміння та навички у читанні складальних креслень з урахуванням вивчених умовностей та спрощень, які ви отримали на попередніх заняттях та при самопідготовці до практичної роботи. Я сподіваюся, що це дозволить успішно виконати сьогоднішню практичну роботу і на наступному уроці розпочати вивчення теми «Деталювання складальних креслень»

Оголошення цілей та завдань уроку:

Сьогодні на уроці:

    Учні самостійно повинні прочитати складальне креслення за наведеним планом

    Виконати технічний малюнок вказаної у картці-завданні деталі

    Виявити недоліки та прогалини у знаннях для їх корекції та поповнення у домашній підготовці до наступних уроків

    При цьому ми повинні бути уважними, мислити, аналізувати, представляти і не марнувати час.

    Успіху у роботі

4. Практична робота. Формування умінь та навичок.

4.1. Видача індивідуальних карток - завдань 10 варіантів (додаються)

4.2. Відповіді на запитання за завданням, якщо виникли.

4.3. Самостійна робота учнів під візуальним контролем вчителя.

5. Підбиття підсумків уроку.

    Вчитель дає загальну характеристику навчальної діяльності під час уроку;

    Збирає роботи

Рефлексія: продовж пропозицію:

    Я не думав(ла), що….

    Я обов'язково…….

    Мені здалося, що…….

    Мені не сподобалося………

    Думаю, що мені знадобиться………

6. Домашнє завдання:

    Повторити матеріал на тему «Читання складальних креслень»

    За бажанням учнів виконати творче завдання з вивченого розділу (підготувати електронну презентацію, скласти кросворд, ребус – на вибір)

Додаток

Варіант №1

Завдання 1.

Завдання 2.

Варіант №2

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 1.

Варіант №3

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 1.

Варіант №4

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 1.

Варіант №5

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2 . Виконайте технічний рисунок деталі 3.

Варіант №6

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 1.

Варіант №7

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2.

Варіант №8

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 8.

Варіант №9

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 2.

Варіант №10

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 1.

МБОУ «Тагнінська ЗОШ»

Заларинського району

Іркутської області

Вчитель креслення та технології

Третьякова Олена Миколаївна

Урок креслення 9 клас

Тема уроку:Практична робота № 18 «Читання складальних креслень»

Тип уроку:Узагальнення та закріплення знань на тему: «Складальні креслення»

Цілі та завдання уроку:

Обладнання уроку:мультимедійний комплекс, презентація, створена у програмі МS Power Point, підручник О. Д. Ботвінніков, В.М. Виноградов, І.С. Вишнепольський *АСТ*Астрель* Москва*2009 р. Таблиці 16, 17, 18, 19, геометричні фігури, картки – завдання, зразок виконаної роботи.

Базові знання учнів:-креслення, -складальний креслення, -складальна одиниця, -види розрізів, -правила нанесення розмірів, -правила нанесення розрізів, -правила креслення полиць виносок, -правила нанесення номерів позицій.

Поурочний контроль:виступ учнів біля дошки, читання креслень з плакатів, пояснення по екрану, самостійна робота за картками.

Міжпредметні зв'язки:

    Геометрія.

  • технологія

Методи та прийоми роботи:оповідання учнів, порівняння та читання креслень, бесіда, дискусія, робота з таблицями та плакатами, робота з підручником, індивідуальна (диференційована робота за картками).

Хід уроку.

1.Організаційний момент.

На уроці нам знадобиться фламастери чи кольорові олівці, креслярський інструмент.

Приготуйте ваше робоче місце, залиште лише потрібне.

2. Мотивація навчальної діяльності. (слайд 1)

У століття розвитку науки і техніки будь-яка людина, що поважає себе, повинна вміти розібрати і зібрати не складний виріб, вміти описати його в розмові з співрозмовником, накидати ескіз цього виробу на аркуші паперу.

(слайд 2)

І щоб впоратися з практичною роботою та прочитати складальне креслення, нам потрібно знати основні правила читання складального креслення та відповісти на деякі питання.

3.Формування знань, умінь та навичок.

    Повторення та закріплення

    Яку форму мають ці геометричні фігури? (Слайд 3)

Вчитель показує геометричні тіла на слайді, а учні повинні вибрати їх із представлених моделей, назвати та показати.

(слайд 4)

-відповіді учнів (Всі розміри на складальних кресленнях не показують. Показують габаритні, приєднувальні, осьові)

слайд 5)

-відповіді учнів (Фронтальний, горизонтальний, профільний. Повний, з'єднання частини виду та розрізу, з'єднання половини виду та розрізу)

4) Як у розрізі складального креслення показується штрихування різних деталей

(Гвинт, шпонка, болт, шайба, гайка, вал)? (слайд 6)

-відповіді учнів (Ці деталі в розрізі не штрихуються, якщо січна площина пройшла вздовж осі симетрії)

(Слайд 7)

-відповіді учнів (Специфікація. Вписується Ф.І. креслення, що перевірив, дата виконання креслення, назва виробу, назви деталей у виробі за номерами позицій, матеріал, з якого виконані деталі, розміри стандартних деталей, наприклад гвинта, болта, гайки, масштаб зображення)

(Слайд 8)

-відповіді учнів (Полиці виноски. Строго вертикально по порядку та строго горизонтально)

7) Прочитаємо усно складальний креслення ( слайд 9), таблиці 16-19

За таблицями учні читають складальні креслення за планом запропонованим у підручнику на стор.185-186 параграф 35.

4. Практична робота № 18

Зараз я вам нагадаю, як виконати завдання, яке вам буде надано для практичної роботи (показую картку) і (слайди 10-12)

Картки різні за складністю - найлегші, за успішного виконання, оцінюються на «4» і найскладніші оцінюватимуться на «5»

У картці 4 завдання

План – схема на дошці (слайд 13)

    Нанести розмірні лінії.

    Правильно показати розріз (нанести штрихування).

    Правильно показати кількість деталей на кресленні за допомогою полиць – виносок та правильно розставити номери позицій.

Повторити завдання (Для осмислення виконуваної роботи)

А ось картки із виконаним завданням.

5) Практична робота учнів.

6) Перевірка та збір карток, самоперевірка.

ДЯКУЮ ЗА РОБОТУ! (Слайд 14)

Література: Підручник А. Д. Ботвінніков, В.М. Виноградов, І.С. Вишнепільський *АСТ*Астрель* Москва*2009 р.

Перегляд вмісту презентації
«Читання складальних креслень»

МБОУ «Тагнінська ЗОШ»

Заларинського району

Іркутської області

Вчитель креслення та технології

Третьякова Олена Миколаївна

Урок креслення у 9 класі Тема: Практична робота № 18 «Читання складальних креслень»


  • Цілі та завдання уроку:
  • Формувати знання про призначення, оформлення складальних креслень.
  • Вчити порівнювати та читати робочі та складальні креслення, читати специфікацію.
  • Розвивати просторове мислення та пам'ять, як умову підготовки до праці та творчої діяльності.
  • Виховувати прагнення сумлінно та раціонально виконувати навчальні завдання, розвивати пізнавальний інтерес та логічне мислення.
  • Ознайомити з найважливішими правилами, позначеннями, що застосовуються у технічному кресленні, та їх значенням у сучасній науці та виробництві.
  • Сприяти розвитку учнів культури праці, навичок правильної організації робочого місця, раціональних прийомів роботи креслярським інструментом акуратності та точності в роботі.











  • Розфарбувати кожну деталь своїм кольором.
  • Нанести розмірні лінії
  • Правильно показати розріз (нанести штрихування)
  • Правильно показати кількість деталей на кресленні за допомогою полиць – виносок та правильно розставити номери позицій


Література

Підручник А. Д. Ботвінніков, В.М. Виноградов, І.С. Вишнепільський *АСТ*Астрель* Москва*2009 р.

  • У програмі 9 класу зображення з'єднань деталей безпосередньо передують переходу до вивчення складальних креслень.

  • Це тематичної близькістю цих розділів. Креслення з'єднання деталей можна розглядати як спрощений різновид складального креслення.

  • Проте загалом обидва види зображень є за своїм змістом тотожними. Креслення роз'ємних і нероз'ємних з'єднань деталей можна розцінювати як фрагменти складальних креслень.

компетенція.ЗНАННЯ. Знання типових з'єднань: болтове, гвинтове, шпилькове, шпонкове, штифтове, зварювальне, заклепувальне і т. д. ВМІННЯ. Вміння розрізняти їх і впізнавати на кресленнях як прикладів найпростіших складальних креслень.

  • Використовувати репродуктивний метод, у формі гри. (Світлофор)

  • Демонстрація знань учнями, отриманих на попередніх уроках.

  • (Вчитель показує вибірково креслення типових з'єднань деталей при цьому припускаючи помилок, а учням необхідно підтвердити колірним жетоном: червоний - не правильно,

  • зелений – правильно.


Вивчення нового матеріалу

  • Ставимо проблему перед учнями. (Які б ви поставили питання на тему «Читання складального креслення?»

  • Запитання учнів.

  • Що ми розуміємо під читанням складального креслення?

  • Яка послідовність читання складального креслення?

  • Які виникають труднощі під час читання складальних креслень?

  • Аналіз подібних питань показує, що вони можуть бути розділені на три основні групи.

  • Питання геометричного та проекційного характеру;

  • Питання, що стосуються спеціальних умовностей і спрощень, що застосовуються на складальних кресленнях;

  • Питання конструктивного характеру, що стосуються пристрою складальної одиниці, конструкції її деталей, призначення, дії, порядку розбирання та складання.


Ознайомити з поняттям складального креслення; умовностями та спрощеннями на складальних кресленнях; дати поняття "специфікація", "номера позицій".

  • Знання

  • Поняття та визначення «складального креслення», «деталь», «виріб», «специфікація».

  • Практичне застосування складальних креслень, використання в професійної діяльності.

  • Розташування видів на складальних кресленнях, додаткові та місцеві види; розрізи та перерізи, номери позицій, лінії винесення, полиці, нанесення розмірів.

  • Алгоритм читання складального креслення.


Складальний креслення, призначення складального креслення


Прочитати складальне креслення - це означає уявити форму і конструкцію виробу, зрозуміти його призначення, принцип роботи, порядок складання, а також виявити форму кожної деталі в цій складальній одиниці. (Метод репродуктивний, частково-пошуковий. Форма фронтальна, індивідуальна)

  • Алгоритм читання складального креслення

  • 1. Вивчити зміст основного напису, з'ясувавши назву складальної одиниці та масштаб її зображення.

  • 2. Розглянути на складальному кресленні види, розрізи, перерізи та подати форму та розміри зображеного на ньому виробу.

  • 3. Використовуючи специфікацію, визначити, з яких деталей складається виріб, з'ясувати назву кожної з них і матеріал, з якого вони виготовлені.

  • 4. Визначити форму кожної деталі, розглянувши їх зображення на складальному кресленні.

  • 5. Виявити види з'єднань деталей, використані у виробі. Виділити стандартизовані деталі, на які не виконують креслення.

  • 6. Встановити принцип роботи та послідовність складання виробу.


Розміри, що наносяться на складальних кресленнях

  • До них відносяться:

  • 1. Габаритні розміри, тобто найбільші зовнішні розміри виробу за трьома вимірами (висота, довжина, ширина).

  • 2. Настановні розміри, тобто розміри, які необхідні для встановлення складальної одиниці за місцем використання.

  • Це розміри, що визначають правильність встановлення виробу при монтажі: відстань між центрами отворів для встановлення болтів, гвинтів, шпильок і т.д.

  • 3. Приєднувальні розміри, тобто розміри елементів деталі, вироби, що забезпечують можливість приєднання їх до іншого виробу

  • 4. Монтажні розміри, тобто розміри, необхідні для правильної установки деталей щодо один одного, наприклад, розміри між центровими та осьовими лініями.

  • 5. Довідкові розміри проставляються лише у разі, якщо це необхідно. Іноді на складальних креслення всі розміри можуть бути довідковими. Найчастіше на складальних кресленнях габаритні розміри є довідковими.


Специфікація складального креслення

  • Кожне складальне креслення супроводжується специфікацією.

  • Специфікація - це текстовий конструкторський документ, що визначає склад складальної одиниці, комплексу чи комплекту.

  • Опис специфікації дається у ГОСТ 2.108-68, ГОСТ 2.105-79 та ГОСТ 2.113-73. Вона виконується на аркуші формату А4, який оформляється внутрішньою рамкою та містить основний напис креслення. Над основним написом розміщуються графи специфікації.

  • Допускається специфікацію складальної одиниці поєднувати з кресленням, якщо він виконаний на аркуші формату А4.

  • На навчальних кресленнях складальних одиниць дозволяється зменшувати розміри основного напису та заповнювати специфікацію у скороченому вигляді.


Умовності та спрощення на складальних кресленнях


Формування умінь та навичок читання складального креслення.

  • ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ОТРИМАНИХ НА УРОКУ

  • Методи

  • За джерелом знань: практичний, наочний.

  • За характером пізнавальної діяльності: частково-пошуковий.

  • Читання креслення (проблема):

  • Уявіть, що в магазині купили виріб, який потрібно зібрати самостійно. Які ваші перші дії?

  • Форми

  • Робота у парі.

  • Індивідуальна.


Закріплення знань здобутих на уроці

  • ПРАКТИЧНА РОБОТА № 18 Читання складальних креслень

  • 1. На рисунках 244-248 наведено складальні креслення п'яти різних виробів, а на малюнку 249 - наочні зображення шести виробів. Деякі з них дано на малюнках 244-248, але не всі. Визначте, на яких наочних зображеннях, позначених літерами, представлені саме вироби, які містяться і на складальних кресленнях. Запишіть у робочому зошиті, на якому з наочних зображень який виріб представлений. Форма запису: «На наочному зображенні А викреслено...» (назва виробу взяти зі складального креслення).

  • Не забудьте, що не до всіх складальних креслень дані наочні зображення.

  • Подібного роду завдання розвивають увагу та логічне мислення


Читання креслення нескладної складальної одиниці Завдання містить метод "мозкового штурму" на логічне мислення. Вчить аналізувати форму виробу та його призначення.

  • На кресленні водопровідного крана допущено помилку.

  • подати форму та конструкцію виробу;

  • зрозуміти його призначення, принцип роботи;


Метод «вир проблем і рішень»

  • Для цього методу необхідно розділити групу учнів на підгрупи по 2-3 людина.

  • Кожній групі лунає завдання та кольорові маркери (що б кожна група мала свій індивідуальний колір)

  • Кожній групі за жеребом дістається складальне креслення, яке необхідно прочитати та відповіді зафіксувати письмово. (5хв.)

  • За годинниковою стрілкою групи обмінюються складальними кресленнями і зазначає проти кожного пункту:

  • «+» - згодні з цією відповіддю;

  • «-» - не згодні з цією відповіддю;

  • "?" - ця відповідь вимагає пояснення авторів.

  • Таким чином, лист із відповідями групи проходить через усі групи у класі, і кожна група залишає коментарі. Завдяки тому, що кожна команда має свій колір маркерів, це полегшує ідентифікацію маркування. Після здійснення повного кола лист повертається до групи. Команді пропонується ознайомитись з пропозиціями та доповненнями інших груп. Учні представляють свою позицію та відповідають на уточнюючі питання учасників. На виступ та відповіді кожній команді дається по -5 хвилин.

  • Виконання такого завдання можливе як індивідуально, так і в малих групах.


Тип уроку:урок формування практичних навичок.

Обладнання:будь-який предмет побутової техніки з інструкцією щодо його експлуатації; таблиці: «Деталі та складальні одиниці», «Алгоритм читання складального креслення та наочного зображення складальної одиниці», «Складальний креслення іграшки “Собачка”», «Складальний креслення іграшки “Трактор”», «Підп'ятник», «Підшипник» (виконуються вчителем) ; роздавальні матеріали: роздруківки креслення «Трактор», аркуші кальки, аркуші роздавальних матеріалів із незакінченими зображеннями технічних малюнків деталей, аркуші роздавальних матеріалів з питаннями до тестової перевірочної роботи та варіантами відповідей на них, листи для вказівки відповідей на запитання тестової роботи; проектор «Пеленг» для показу слайдів або комп'ютер, проектор та інтерактивна дошка; слайди на тему «Види з'єднань» або презентація Power Point, що включає всю інформацію, що міститься в дидактичних таблицях, слайдах та роздаткових матеріалах; інформаційний стенд із матеріалами на тему «Види з'єднань».

План уроку:

1. Організаційний момент – 1-2 хв.
2. Введення у тему уроку – 5-6 хв.
3. Повторення вивченого матеріалу – 8-10 хв.
4. Формування практичних навичок (практична робота з читання складальних креслень) – 18-20 хв.
5. Закріплення навчального матеріалу – 5-7 хв
6. Закінчення уроку – 3-4 хв.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Вчитель вітає учнів, перевіряє їхню готовність до уроку.

ІІ. Введення у тему уроку

Вчитель.Купивши якусь річ, ми часто знайомимося з правилами експлуатації придбаного виробу, перш ніж починаємо використовувати його за призначенням. Багато років тому я купила цю кавомолку і, як кожен власник нової речі, спочатку прочитала посібник з експлуатації. (Демонструється кавомолка, зачитується фрагмент інструкції з її експлуатації, в якому йдеться про спосіб регулювання ступеня помелу кавових зерен за допомогою гвинта, що має назву «Вінт – 7»). Де цей «важливий» гвинт – 7? Відповідь відразу ж було знайдено при погляді на складальний креслення, що супроводжує текст інструкції.
Звичайно, маючи справу з найпростішим механізмом або конструкцією, часто буває достатньо лише уважно подивитися на виріб, щоб розібратися в його пристрої, зробити налагодження або невеликий ремонт. А якщо йдеться про верстат, автомобіль, літак? Або, наприклад, про корпусні меблі, звичайну «стінку»? У цих випадках необхідно вміти працювати із складальним кресленням, треба вміти його читати.
Під час розмови вчитель підводить дев'ятикласників до думки, що практичні вміння, пов'язані з читанням складального креслення, як розвивають просторове мислення, а й допомагають людині у його повсякденному житті.
Повідомляється тема уроку та його основне завдання: навчитися читати найпростіші складальні креслення.

ІІІ. Повторення вивченого матеріалу

А) Опитування на теми попередніх уроків

Вчитель.Працюючи з кресленням ми повинні чітко уявляти, що у ньому зображено. На машинобудівних кресленнях зображують різноманітні вироби.

- Згадайте, що означає термін "виріб"? (Виробом називається будь-який предмет чи набір предметів виробництва, виготовлений цьому підприємстві.)

– Креслення якого виробу: деталі чи складальної одиниці, ми називаємо складальним? (Складальним називають креслення складальної одиниці, що складається з декількох деталей.)

Б) Виконання усної вправи щодо визначення належності зображеного на таблиці «Деталі та складальні одиниці» (або на слайді презентації Power Point) предмета до групи деталей або складальних одиниць.<Рисунок 1 >.

На запитання вчителя:«Це деталь чи складальна одиниця?», – діти дають односкладові відповіді на кшталт: «Деталь», «Складальна одиниця».

В) Продовження опитування

- Хлопці, тепер кожен з вас більш усвідомлено може дати відповідь на запитання: "Що ж ми називаємо деталлю?" (Деталь – це виріб, виготовлений з однорідного матеріалу без застосування складальних операцій.)

– А що таке збірна одиниця? (Складальна одиниця – це виріб, складові якого підлягають з'єднанню між собою на підприємстві-виробнику за допомогою складальних операцій: свинчування, клепки, зварювання, паяння, склеювання і т. д.)

Г) Визначення назв видів з'єднань деталей і кріпильних деталей, що входять до них, за кресленнями. (Показ слайдів на тему «Види з'єднань» за допомогою проектора «Пеленг» або демонстрація презентації Power Point, що включає слайди із зображеннями креслень болтового, шпилькового, штифтового та інших типових з'єднань за допомогою комп'ютера та мультимедіа-проектора).

Бачачи той чи інший креслення, учні вимовляють назву зображеного у ньому виду з'єднання і кріпильних деталей, які у нього.

Вчитель.Отже, ми знаємо як назви складальних операцій (клепка, зварювання тощо. буд.), а й те, як виглядають на кресленнях різні види сполук деталей, які у результаті виконання цих операцій. Найчастіше ми легко визначаємо вид з'єднання оскільки знаємо, як у кресленні зображуються різноманітні кріпильні деталі. Розширити уявлення про різноманітність кріпильних деталей та видів з'єднань вам допоможе інформація, розміщена на стенді.

Звернути увагу учнів на стенд, де до уроку слід помістити інформацію про види з'єднань, у тому числі і слайдів, що не розглядаються в ході показу. Цю інформацію слід взяти з робочого зошита «Креслення типових сполук деталей» Т. В. Кучукової за редакцією професора Н. Г. Преображенської. Особливу увагу звернути на гвинтове з'єднання та пояснити значення терміна «шуруп». Недоцільно замінювати роботу з матеріалами стенду переглядом слайдів, що містять аналогічну інформацію, оскільки стенд у кабінеті функціонує постійно, і дидактичний матеріал на тему «Види з'єднань» протягом кількох тижнів може перебувати в полі зору учнів. Це дозволить їм без особливих зусиль візуально запам'ятати зображення необхідної кількості видів з'єднань деталей, що полегшить подальшу роботу зі складальними кресленнями.

IV. Формування практичних навичок

А) Ознайомлення учнів з алгоритмом читання складального креслення та наочного зображення складальної одиниці (за таблицею, виконаною на папері, або слайд презентації).

Б) Формування практичних навичок читання найпростіших складальних креслень з прикладу креслень іграшок: «Собачка» і «Трактор».<Рисунок 2 >, <Рисунок 3 >.

Почергове усне читання креслень з алгоритму (див. нижче) у вигляді дидактичної розмови вчителя з учнями. Робота виконується з використанням паперових таблиць або сладів презентації із зображеннями креслень іграшок. При недостатньо високому темпі уроку слід обмежитися читанням лише складального креслення іграшки. "Трактор".

(Робота за етапами «А» та «В» виконується одночасно).

Алгоритм читання складального креслення та наочного зображення складальної одиниці:

  1. Визначити назву виробу.
  2. Встановити кількість найменувань деталей та їх кількість.
  3. Визначити масштаб зображення.
  4. Проаналізувати кількість та характер зображень на кресленні або наочному зображенні складальної одиниці.
  5. Визначити контур кожної деталі складальної одиниці на всіх зображеннях креслення.
  6. Проаналізувати геометричну форму кожної деталі.
  7. Визначити види з'єднання деталей у даній складальній одиниці.
  8. Проаналізувати та встановити тип розмірів.
  9. Виявити умовності та спрощення, використані на складальному кресленні або наочному зображенні складальної одиниці.
  10. Встановити послідовність складання виробу.

При роботі над 5 і 6 пунктами плану читання креслень слід докладно зупинитися на визначенні контурів та аналізі геометричної форми 1-2 деталей (наприклад, деталей поз. 3 та поз. 4 у кресленні трактора). Виділити зображення цих деталей на інтерактивній дошці за допомогою стілусу, застосовуючи для обведення проекцій кожної деталі певний хроматичний колірний тон. При цьому слід викреслювати контури проекцій деталей і в місцях, де вони закриті зображеннями інших деталей іграшки. Працюючи з паперовою таблицею контури проекцій деталей вчитель показує за допомогою вказівки. Потім учням слід виконати технічні малюнки деталей поз.3 та поз.4 іграшки «Трактор» за варіантами. Працювати на аркушах кальки, перекладаючи на них незакінчені зображення технічних малюнків деталей з роздаткових матеріалів (<Рисунок 4 >, <Рисунок 5 >) та завершуючи ці зображення. Після закінчення роботи, кальки з технічними малюнками вклеюються учнями у робочі зошити. За відсутності інтерактивної дошки попереднє виділення у складальному кресленні проекцій однієї деталі кожен учень, що зіткнувся із труднощами під час роботи над завданням, може виконати з допомогою кальки і роздруківки креслення «Трактор», отриманих від вчителя.
Зміст завдання вчитель чітко говорить або, працюючи з комп'ютерною презентацією, виводить текст із завданням на екран.

Вчитель.Перевести на кальку зображення незакінченого технічного малюнка деталі з листа матеріалу. Маючи зображення ортогональних проекцій даної деталі, закінчити її технічний малюнок.
За наявності інтерактивної дошки для перевірки правильності виконання графічної вправи учнями класу технічні малюнки виконуються на ній по черзі двома учнями, що найбільш якісно засвоїли тему «Технічний малюнок» і швидко виконали дане завдання. Для цього на екран по черзі виводяться малюнки 4 та 5.
Опис форми інших деталей вироби швидко проводить сам учитель, залучаючи до цієї роботи учнів за бажанням.
Далі робота ведеться за алгоритмом у формі бесіди. При визначенні видів сполук досить розглянути 2-3 приклади.

V. Закріплення та визначення ступеня засвоєння учнями навчального матеріалу

Учні за варіантами виконують тестову роботу, пов'язану з питаннями читання складального креслення та зіставлення аксонометричного та ортогонального креслення виробу. Робота виконується за картками, отриманими від учителя.<Рисунок 6 >. (На ньому показані картки з технічними малюнками для виконання і І, і ІІ варіанта роботи). Також діти отримують картки з питаннями та варіантами відповідей на запитання тестової роботи. (<Рисунок 7 >- Картка I варіанта роботи;<Рисунок 8 >- Картка II варіанта роботи). Відзначаючи зірочками правильні варіанти відповідей у ​​таблицях, отриманих від вчителя, учні демонструють рівень засвоєння навчального матеріалу на теми: «Розрізи», «Аналіз геометричної форми предмета», «Розміри на складальних кресленнях» та інших.

Демонструються слайди презентації чи роздаткові матеріали, за допомогою яких вчитель уточнює зміст перевірочної роботи.<Рисунок 6 >.
Вчитель. Аксонометричний креслення підп'ятника прочитають хлопці, які виконують завдання першого варіанта. Відповідно, читання креслення підшипника – завдання другого варіанта. Уважно розгляньте креслення вашого варіанту. Прочитайте його усно за алгоритмом читання складального креслення (демонстрація дидактичної таблиці чи слайду презентації з алгоритмом). Працюйте з роздатковими матеріалами, на яких містяться наочні зображення підп'ятника та підшипника.
Потім демонструються карти (другі аркуші роздаткових матеріалів) з питаннями до складальних аксонометричних та ортогональних креслень підп'ятника та підшипника та варіантами відповідей на ці питання (можна продемонструвати і слайд презентації). I варіант -<Рисунок 7>; ІІ варіант –<Рисунок 8 >.

Вчитель.Кожному учневі слід виконати завдання, зазначені в карті (другий аркуш із роздатковими матеріалами). Правильні відповіді відзначити зірочкою у третьому аркуші роздаткових матеріалів. (Див. нижче)

(І варіант)

Третій лист роздаткових матеріалів(ІІ варіант)

Відповіді до завдань

I варіант

(Під час роботи над 1 питанням (завдання №3) нагадати уч-ся у тому, що йдеться лише про зовнішньої формі предмета).

II варіант

(Під час роботи над II завданням звернути увагу учнів на вибір доцільного розрізу, що підкреслює особливості форми предмета, якщо вибір упав на зображення з розрізом).

Г) Збір карток із виконаними завданнями.

VI. Закінчення уроку

1) Підбиття підсумків уроку. Проставляє учням оцінок роботу на уроці.
2) Пояснення домашнього завдання: § 35 – вивчати, завдання №69 (с. 188) виконати усно, §34 – повторити.

Література:

  1. А. Д. Ботвінніков, В. Н. Виноградов, І. С. Вишнепольський. Креслення. М., "Астрель", 2008.
  2. Н.Г. Преображенська, І.Ю. Преображенська. Креслення. Читання та деталювання складальних креслень. М., "Вентана-Граф", 2000.
  3. Т.В. Кучукова.Креслення. Креслення типових з'єднань деталей. М., "Вентана-Граф", 2001.