"Кохання безкорислива, самовіддана, не чекає нагороди ..."

Цілі. Розширити і поглибити уявлення учнів про А. І. Купріна - майстра художнього слова, який передав у слові силу рідкісного дару високого кохання, велич пережитого простою людиною; показати, як письменник зображує процес пробудження людини; допомогти порівнювати прочитане зі світом власної душі, замислитися про себе; формувати естетичне сприйняття, використовуючи різні види мистецтва – літературу, музику.

Любов всесильна: немає землі ні горя - вище кари її,
ні щастя - вище насолоди служити їй.
В. Шекспір

Хід уроку

I. Вступ

Під звуки музики Георгія Свиридова вчитель читає напам'ять сонет (130-й) Вільяма Шекспіра.

Її очі на зірки не схожі,
Не можна вуста коралами назвати,
Не біла плечей відкритих шкіра,
І чорним дротом в'ється пасмо.

З дамаською трояндою, червоною або білою,
Не можна порівняти відтінок цих щік.
А тіло пахне так, як пахне тіло,
Не як фіалки ніжна пелюстка.

Ти не знайдеш у ній досконалих ліній,
Особливого світла на чолі.
Не знаю я, як ідуть богині,
Але мила ступає землею.

І все ж вона поступиться тим навряд,
Кого в порівняннях пишних оббрехали.

Вчитель.Ці слова про кохання належать великому Шекспіру. А ось як про це почуття розмірковує Всеволод Різдвяний.

Кохання, кохання - загадкове слово,
Хто міг би до кінця зрозуміти?
Завжди у всьому старо ти чи нове,
Хиб духу ти чи благодать?

Неповоротна собі втрата
Або збагачення без кінця?
Гарячий день, якому немає заходу сонця
Чи ніч, яка спустошила серця?

А може, ти лише нагадування
Про те, що на всіх нас неминуче чекає?
З природою, з безпам'ятством злиття
І вічний світовий кругообіг?

Кохання - одне з найвищих, благородних і прекрасних людських почуттів. Справжня любов завжди безкорислива і самовіддана. "Любити, - писав Л. Н. Толстой, - значить жити життям того, кого любиш". А Аристотель говорив з цього приводу так: "Любити - значить бажати іншому того, що вважаєш благо, і бажати притому не заради себе, але заради того, кого любиш, і намагатися по можливості доставити це благо".

Саме така дивовижна за красою та силою кохання зображена в оповіданні А. І. Купріна «Гранатовий браслет».

ІІ. Розмова щодо змісту оповідання

Про що твір Купріна? Чому воно називається "Гранатовий браслет"?

(У оповіданні «Гранатовий браслет» оспівується безкорисливе святе почуття “маленької людини”, телеграфіста Желткова, до княгини Віри Миколаївни Шеїної. Розповідь названа так тому, що з цією прикрасою пов'язані головні події. Та й гранати в браслеті з їхніми тремтячими всередині “кривавими” ” - символ кохання та трагедії у долі героя.)

Розповідь, що складається з тринадцяти розділів, починається з пейзажної замальовки. Прочитайте її. Як ви вважаєте, чому повість відкривається пейзажем?

(Перший розділ є вступом, готує читача до сприйняття подальших подій. При читанні пейзажу виникає відчуття в'янучого світу. Опис природи нагадує про швидкоплинність життя. Життя йде: літо змінюється восени, молодість - старістю, і найкрасивіші квіти приречені на в'янення та смерть. природі холодне, розсудливе існування героїні оповідання - княгині Віри Миколаївни Шеїної, дружини вождя дворянства.)

Прочитайте опис осіннього саду (другий розділ). Чому воно слідує за описом почуттів Віри до чоловіка? Яку мету ставив автор?

Що ж можна сказати про її душу? Чи не страждає вона від “серцевої недостатності”?

(Не можна сказати, що княгиня безсердечна. Вона любить дітей сестри, хоче мати своїх ... До чоловіка ставиться як до друга - "колишня пристрасна любов давно пішла"; рятує його від повного руйнування.)

Щоб глибше зрозуміти Віру Миколаївну, треба знати оточення княгині. Саме тому Купрін докладно описує її родичів.

Якими зобразив Купрін гостей Віри Миколаївни?

(Учні шукають у тексті "характеристики" гостей: і "товстого, потворно величезного" професора Свешникова; і з "гнилими зубами на обличчі черепа" чоловіка Анни, дурну людину, яка "рівно нічого не робила, але вважалася при якомусь благодійному закладі" ”; і штабного полковника Пономарьова, “передчасно зістарілу, худу, жовчну людину, виснажену непосильною канцелярською роботою”.)

Хто з гостей зображений із симпатією? Чому?

(Це генерал Аносов, друг покійного батька Віри та Ганни. Він справляє приємне враження людини простої, але шляхетної, а головне - мудрої. Його Купрін наділив "російськими, мужицькими рисами": "добродушно-веселим поглядом на життя", "нехитрою, наївною". вірою”… Саме йому належить вбивча характеристика сучасного йому суспільства, в якому обдрібніли, опошліли інтереси, а люди розучилися любити. , у двадцять років пересичені, з курячими тілами і заячими душами, нездатні до сильних бажань, до героїчних вчинків, до ніжності та обожнювання перед любов'ю”. на муки - зовсім не праця, а одна радість”.)

Що ж “щасливо-чудесне” сталося у день іменин княгині Віри?

(Вірі подають подарунок та лист від Желткова.)

Зупинимося на листі Жовткова Вірі. Прочитаємо його. Яку характеристику ми можемо надати його автору? Як же ставитися до Жовткового? Співчувати, шкодувати, захоплюватися чи зневажати, як слабку духом людину?

(Ми можемо ставитися до героя як завгодно, і добре, якщо в житті кожного з нас не станеться подібної трагедії, але нам важливо визначити авторську позицію, виявити ставлення самого автора до свого героя.)

Звернемося до епізоду відвідування Желткова чоловіком та братом княгині Віри Миколаївни. Яким нам представляє Купрін свого героя? Як поводяться учасники сцени? Хто здобуває у цьому протистоянні моральну перемогу? Чому?

(Жовтк. За його нервозністю, сум'яттям криється величезне почуття, вбити яке може тільки смерть. Тугановському не дано ні зрозуміти, ні самому випробувати такі почуття. Навіть князь Шеїн сказав слова, що говорять про чуйність і шляхетність душі Желткова: “Хіба винен він у любові і хіба можна керувати таким почуттям, як любов, - почуттям, яке досі не знайшло собі тлумачення… Мені шкода того чоловіка. )

Знайдіть у словах автора, що малює поведінку Желткова, свідчення того, що його вчинками рухає те саме величезне почуття, яке здатне зробити людину чи безмірно щасливою, чи трагічно нещасною. Яке у вас враження від останнього листа Жовткова?

(Лист прекрасний, як вірші, переконує нас у щирості та силі його почуття. Для Желткова любити Віру навіть без взаємності - “величезне щастя”. Він вдячний їй за те, що вона вісім років була для нього “єдиною радістю в житті, єдиною втіхою”. , єдиною думкою”. Прощаючись із нею, він пише: “Ідучи, я у захваті говорю: “Нехай святиться ім'я Твоє””.)

ІІІ. Читання напам'ять вірші А. З. Пушкіна «Я вас любил…»

Чим вірш Пушкіна співзвучний розповіді Купріна?

(В обох творах виражені і схиляння перед коханою, і благоговіння, і самопожертву, і біль страждаючого серця.)

Чи можна назвати почуття Желткова до Віри Миколаївни божевіллям? (“Що це: кохання чи божевілля?”.)

(Князь Шеїн: "Я скажу, що він любив тебе, а зовсім не був божевільним".)

Але чому Жовтків кінчає життя самогубством?

(Жовтк любить по-справжньому, любов'ю пристрасною, безкорисливою. Він вдячний тій, яка викликала в його серці це прекрасне почуття, що підняло “маленьку людину”. Він любить, і вже тому щасливий. Тому смерть не лякає героя.)

Переломним моментом для Віри стає прощання з померлим Жовтковим, їхнє єдине побачення. Звернемося до цього епізоду і прочитаємо його зі слів: "У кімнаті пахло ладаном..."

Що відчуває Віра Миколаївна, вдивляючись в обличчя того, хто пішов із життя через неї?

(Дивлячись на його обличчя, Віра згадує той самий умиротворений вираз на масках великих страждальців - Пушкіна і Наполеона.)

Чи випадкова ця деталь? Яким постає маємо Жовтків?

(Жовтк великий своїм стражданням, своєю любов'ю. Це зрозуміла і Віра Миколаївна, згадавши слова генерала Амосова: “Можливо, твій життєвий шлях, Вірочка, перетнула саме таке кохання, про яке мріють жінки і на яку більше не здатні чоловіки”.)

Зазначимо: історія, покладена основою цієї розповіді, багато в чому реальна. Прототипом княгині Шеїною стала Л. І. Любімова, якій закохана в неї людина кілька років писала анонімні листи. Він не мав жодних надій, він розумів: між ним, “маленькою людиною”, і нею - непереборна прірва.

Терпіння аристократичної рідні Людмили Іванівни зникло, коли закоханий наважився надіслати їй у подарунок гранатовий браслет. Обурені чоловік і брат княгині розшукали аноніма, відбулася рішуча розмова. У результаті подарунок було повернуто, а Жовтий (прізвище закоханого) заприсягся більше не писати. Тим усе завершилося.

Чому Купрін інакше осмислив "курйозний випадок" і ввів у свою розповідь трагічний фінал?

(Трагічний фінал справляє велике враження, надає надзвичайної сили та вагомості почуттю Желткова.)

Як ви вважаєте, який момент оповідання є кульмінаційним?

(Епізод із піаністкою: “…Схвильована тим, що вона бачила і чула, Віра кинулася до неї і, цілуючи її великі прекрасні руки, закричала…”)

Велич пережитого простою людиною осягається під звуки бетховенської сонати № 2, що ніби донесла його потрясіння, біль і щастя, і несподівано витісняє з душі Віри все суєтне, дрібне, вселяє у відповідь ушляхетне страждання.

(Звучить соната №2 Бетховена.)

Чому Жовтків “примушує” Віру Миколаївну слухати саме цей бетховенський твір? Чому слова, які складалися в її розумі, виявилися настільки співзвучними настрою, вираженому в бетховенській музиці?

(Слова ніби походять від Желткова. Вони справді збігаються з музикою, справді “це були ніби куплети, які закінчувалися словами: «Нехай святиться ім'я Твоє»”.)

Княгиня Віра переживає духовне єднання з людиною, яка віддала свою душу та життя їй. Як ви вважаєте, чи виникло почуття любові у душі Віри?

(Відчуття у відповідь відбулося, нехай на одну мить, але навіки пробудивши в ній спрагу прекрасного, поклоніння духовній гармонії.)

У чому, на вашу думку, полягає сила любові?

(У перетворенні душі.)

Отже, нещасний Жовтків аж ніяк не жалюгідний, а глибина його почуття, здатність на самопожертву заслуговують не тільки на співчуття, а й на поклоніння.

Чому Купрін, ставлячи на таку висоту свого героя, знайомить нас із ним лише у десятому розділі? Чи відрізняються перші розділи від останніх за стилем?

(Мова початкових розділів некваплива, спокійна, у них більше описів, немає надриву, більше буденності.)

Давайте знайдемо як стильове, а й смислове протиставлення двох частин розповіді.

(Ліричний краєвид, святковий вечір протиставлені “заплюваним сходам будинку, в якому живе Жовтків, убогій обстановці його кімнати, схожій на кают-компанію вантажного пароплава”.)

Засобом протиставлення героїв є і прізвища: незначна і навіть якась принижена "Жовтків" та перебільшено гучна, потрійна "Мірза-Булат-Тугановський". Є в оповіданні і предмети-протиставлення. Які?

(Вишукана записничка, прикрашена “філігранним золотим візерунком рідкісної складності, тонкощі та краси”, і гранатовий браслет із низькопробного золота з погано відшліфованими гранатами.)

Яка ідея оповідання А. І. Купріна? У чому сенс протиставлення першої та другої частин оповідання? Яку традицію російської літератури ХІХ століття продовжив письменник у тому творі?

(Сенс оповідання - показати шляхетність душі простої людини, її здатність до глибоких, піднесених почуттів шляхом протиставлення героя вищому суспільству. Автор показує психологічний контраст: не може сильне, безкорисливе почуття виникнути в тому світі, де цінуються лише добробут, спокій, гарні речі та слова , але зникли такі поняття, як краса душі, духовність, чуйність і щирість.

IV. Висновок

К. Паустовський говорив, що “Купрін плакав над рукописом «Гранатового браслета», плакав сльозами, що полегшують… говорив, що нічого більш цнотливого не писав». Таке ж почуття очищення та просвітління залишає розповідь Купріна і в нас, читачів. Він допомагає зрозуміти, чого ми можемо втратити, якщо вчасно не побачити, не почути, не помітити велике, справжнє у житті.

V. Домашнє завдання(Відповісти письмово)

Як ви розумієте слова Купріна з листа до Ф. Д. Батюшкову (1906): “Не силі, над спритності, над розумі, над таланті, над творчості виражається індивідуальність. Але в коханні!”

Цілі. Розширити та поглибити уявлення учнів про А.І. Купріне - майстра художнього слова, що передав у слові силу рідкісного дару високого кохання, велич пережитого простою людиною; показати, як письменник зображує процес пробудження людини; допомогти порівнювати прочитане зі світом власної душі, замислитися про себе; формувати естетичне сприйняття, використовуючи різні види мистецтва – літературу, музику.

Любов всесильна: немає землі ні горя - вище кари її,
ні щастя - вище насолоди служити їй.

В.Шекспір

Хід уроку

I. Вступ

Під звуки музики Георгія Свиридова вчитель читає напам'ять сонет (130-й) Вільяма Шекспіра.

Її очі на зірки не схожі,
Не можна вуста коралами назвати,
Не біла плечей відкритих шкіра,
І чорним дротом в'ється пасмо.

З дамаською трояндою, червоною або білою,
Не можна порівняти відтінок цих щік.
А тіло пахне так, як пахне тіло,
Не як фіалки ніжна пелюстка.

Ти не знайдеш у ній досконалих ліній,
Особливого світла на чолі.
Не знаю я, як ідуть богині,
Але мила ступає землею.

І все ж вона поступиться тим навряд,
Кого в порівняннях пишних оббрехали.

Вчитель.Ці слова про кохання належать великому Шекспіру. А ось як про це почуття розмірковує Всеволод Різдвяний.

Кохання, кохання - загадкове слово,
Хто міг би до кінця зрозуміти?
Завжди у всьому старо ти чи нове,
Хиб духу ти чи благодать?

Неповоротна собі втрата
Або збагачення без кінця?
Гарячий день, якому немає заходу сонця
Чи ніч, яка спустошила серця?

А може, ти лише нагадування
Про те, що на всіх нас неминуче чекає?
З природою, з безпам'ятством злиття
І вічний світовий кругообіг?

Кохання - одне з найвищих, благородних і прекрасних людських почуттів. Справжня любов завжди безкорислива і самовіддана. "Любити, - писав Л.Н. Толстой, - значить жити життям того, кого любиш”. А Аристотель говорив з цього приводу так: "Любити - значить бажати іншому того, що вважаєш за благо, і бажати притому не заради себе, але заради того, кого любиш, і намагатись по можливості доставити це благо”.

Саме така дивовижна за красою та силою кохання зображена в оповіданні А.І. Купріна «Гранатовий браслет».

ІІ. Розмова щодо змісту оповідання

Про що твір Купріна? Чому воно називається "Гранатовий браслет"?

(У оповіданні «Гранатовий браслет» оспівується безкорисливе святе почуття "маленької людини", телеграфіста Желткова, до княгини Віри Миколаївни Шеїної. Розповідь названа так тому, що з цією прикрасою пов'язані головні події. Та й гранати в браслеті з їхніми тремтячими всередині "кривавими" ” - символ кохання та трагедії у долі героя.)

Розповідь, що складається з тринадцяти розділів, починається з пейзажної замальовки. Прочитайте її. Як ви вважаєте, чому повість відкривається пейзажем?

(Перший розділ є вступом, готує читача до сприйняття подальших подій. При читанні пейзажу виникає відчуття в'янучого світу. Опис природи нагадує про швидкоплинність життя. Життя йде: літо змінюється восени, молодість - старістю, і найкрасивіші квіти приречені на в'янення та смерть. природі холодне, розсудливе існування героїні оповідання - княгині Віри Миколаївни Шеїної, дружини вождя дворянства.)

Прочитайте опис осіннього саду (другий розділ). Чому воно слідує за описом почуттів Віри до чоловіка? Яку мету ставив автор?

Що ж можна сказати про її душу? Чи не страждає вона від "серцевої недостатності"?

(Не можна сказати, що княгиня безсердечна. Вона любить дітей сестри, хоче мати своїх... До чоловіка ставиться як до друга - "колишнє пристрасне кохання давно пішло"; рятує його від повного руйнування.)

Щоб глибше зрозуміти Віру Миколаївну, треба знати оточення княгині. Саме тому Купрін докладно описує її родичів.

Якими зобразив Купрін гостей Віри Миколаївни?

(Учні відшукують у тексті "характеристики" гостей: і "товстого, потворно величезного" професора Свєшнікова; і з "гнилими зубами на обличчі черепа" чоловіка Анни, дурну людину, яка "рівно нічого не робила, але вважалася при якомусь благодійному закладі ”; і штабного полковника Пономарьова, "передчасно зістарілу, худу, жовчну людину, виснажену непосильною канцелярською роботою”.)

Хто з гостей зображений із симпатією? Чому?

(Це генерал Аносов, друг покійного батька Віри та Ганни. Він справляє приємне враження людини простої, але шляхетної, а головне - мудрої. Його Купрін наділив "російськими, мужицькими рисами": "добродушно-веселим поглядом на життя", "нехитрою, наївною". вірою”… Саме йому належить вбивча характеристика сучасного йому суспільства, в якому обдрібніли, опошліли інтереси, а люди розучилися любити. , в двадцять років пересичені, з курячими тілами і заячими душами, нездатні до сильних бажань, до героїчних вчинків, до ніжності та обожнювання перед любов'ю”. на муки - зовсім не праця, а одна радість”.)

Що ж "щасливо-чудесне" сталося у день іменин княгині Віри?

(Вірі подають подарунок та лист від Желткова.)

Зупинимося на листі Жовткова Вірі. Прочитаємо його. Яку характеристику ми можемо надати його автору? Як же ставитися до Жовткового? Співчувати, шкодувати, захоплюватися чи зневажати, як слабку духом людину?

(Ми можемо ставитися до героя як завгодно, і добре, якщо в житті кожного з нас не станеться подібної трагедії, але нам важливо визначити авторську позицію, виявити ставлення самого автора до свого героя.)

Звернемося до епізоду відвідування Желткова чоловіком та братом княгині Віри Миколаївни. Яким нам представляє Купрін свого героя? Як поводяться учасники сцени? Хто здобуває у цьому протистоянні моральну перемогу? Чому?

(Жовтк. За його нервозністю, сум'яттям криється величезне почуття, вбити яке може тільки смерть. Тугановському не дано ні зрозуміти, ні самому випробувати такі почуття. Навіть князь Шеїн сказав слова, що говорять про чуйність і шляхетність душі Желткова: "... Хіба винен він у любові і хіба можна керувати таким почуттям, як любов, - почуттям, яке досі не знайшло собі тлумачення… Мені шкода того чоловіка. )

Знайдіть у словах автора, що малює поведінку Желткова, свідчення того, що його вчинками рухає те саме величезне почуття, яке здатне зробити людину чи безмірно щасливою, чи трагічно нещасною. Яке у вас враження від останнього листа Жовткова?

(Лист чудово, як вірші, переконує нас у щирості та силі його почуття. Для Желткова любити Віру навіть без взаємності - "величезне щастя". Він вдячний їй за те, що вона вісім років була для нього "єдиною радістю в житті, єдиною втіхою". , єдиною думкою”. Прощаючись з нею, він пише: "Ідучи, я в захваті говорю: «Нехай святиться ім'я Твоє»”.)

ІІІ. Читання напам'ять вірша А.С. Пушкіна "Я вас любив ..."

Чим вірш Пушкіна співзвучний розповіді Купріна?

(В обох творах виражені і схиляння перед коханою, і благоговіння, і самопожертву, і біль страждаючого серця.)

Чи можна назвати почуття Желткова до Віри Миколаївни божевіллям? ("Що це: кохання чи божевілля?”.)

(Князь Шеїн: "Я скажу, що він любив тебе, а зовсім не був божевільним".)

Але чому Жовтків кінчає життя самогубством?

(Жовтк любить по-справжньому, любов'ю пристрасною, безкорисливою. Він вдячний тій, яка викликала в його серці це прекрасне почуття, що підняло "маленьку людину". Він любить, і вже тому щасливий. Тому смерть не лякає героя.)

Переломним моментом для Віри стає прощання з померлим Жовтковим, їхнє єдине побачення. Звернемося до цього епізоду і прочитаємо його зі слів: "У кімнаті пахло ладаном..."

Що відчуває Віра Миколаївна, вдивляючись в обличчя того, хто пішов із життя через неї?

(Дивлячись на його обличчя, Віра згадує той самий умиротворений вираз на масках великих страждальців - Пушкіна і Наполеона.)

Чи випадкова ця деталь? Яким постає маємо Жовтків?

(Жовтк великий своїм стражданням, своєю любов'ю. Це зрозуміла і Віра Миколаївна, згадавши слова генерала Амосова: "Можливо, твій життєвий шлях, Вірочка, перетнула саме таке кохання, про яке мріють жінки і на яку більше не здатні чоловіки".)

Зазначимо: історія, покладена основою цієї розповіді, багато в чому реальна. Прототипом княгині Шеїна стала Л.І. Любімова, якою закохана в неї людина кілька років писала анонімні листи. Він не мав жодних надій, він розумів: між ним, "маленькою людиною", і нею - непереборна прірва.

Терпіння аристократичної рідні Людмили Іванівни зникло, коли закоханий наважився надіслати їй у подарунок гранатовий браслет. Обурені чоловік і брат княгині розшукали аноніма, відбулася рішуча розмова. У результаті подарунок було повернуто, а Жовтий (прізвище закоханого) заприсягся більше не писати. Тим усе завершилося.

Чому Купрін інакше осмислив "курйозний випадок" і ввів у свою розповідь трагічний фінал?

(Трагічний фінал справляє велике враження, надає надзвичайної сили та вагомості почуттю Желткова.)

Як ви вважаєте, який момент оповідання є кульмінаційним?

(Епізод із піаністкою: "…Схвильована тим, що вона бачила і чула, Віра кинулася до неї і, цілуючи її великі прекрасні руки, закричала…”)

Велич пережитого простою людиною осягається під звуки бетховенської сонати № 2, що ніби донесла його потрясіння, біль і щастя, і несподівано витісняє з душі Віри все суєтне, дрібне, вселяє у відповідь ушляхетне страждання.

(Звучить соната №2 Бетховена.)

Чому Жовтков "примушує" Віру Миколаївну слухати саме цей бетховенський твір?

(Слова ніби походять від Желткова. Вони справді збігаються з музикою, справді "це були ніби куплети, які закінчувалися словами: «Хай святиться ім'я Твоє»”.)

Княгиня Віра переживає духовне єднання з людиною, яка віддала свою душу та життя їй. Як ви вважаєте, чи виникло почуття любові у душі Віри?

(Відчуття у відповідь відбулося, нехай на одну мить, але навіки пробудивши в ній спрагу прекрасного, поклоніння духовній гармонії.)

У чому, на вашу думку, полягає сила любові?

(У перетворенні душі.)

Отже, нещасний Жовтків аж ніяк не жалюгідний, а глибина його почуття, здатність на самопожертву заслуговують не тільки на співчуття, а й на поклоніння.

Чому Купрін, ставлячи на таку висоту свого героя, знайомить нас із ним лише у десятому розділі? Чи відрізняються перші розділи від останніх за стилем?

(Мова початкових розділів некваплива, спокійна, у них більше описів, немає надриву, більше буденності.)

Давайте знайдемо як стильове, а й смислове протиставлення двох частин розповіді.

(Ліричний пейзаж, святковий вечір протиставлені "заплеваним сходам будинку, в якому живе Жовтків, убогій обстановці його кімнати, схожій на кают-компанію вантажного пароплава”.)

Засобом протиставлення героїв є і прізвища: незначне і навіть якесь принижене "Жовтків" і перебільшено гучне, потрійне "Мірза-Булат-Тугановський". Є в оповіданні і предмети-протиставлення. Які?

(Вишукана записничка, прикрашена "філігранним золотим візерунком рідкісної складності, тонкощі та краси", і гранатовий браслет із низькопробного золота з погано відшліфованими гранатами.)

Яка ідея оповідання А.І. Купріна? У чому сенс протиставлення першої та другої частин оповідання? Яку традицію російської літератури ХІХ століття продовжив письменник у тому творі?

(Сенс оповідання - показати шляхетність душі простої людини, її здатність до глибоких, піднесених почуттів шляхом протиставлення героя вищому суспільству. Автор показує психологічний контраст: не може сильне, безкорисливе почуття виникнути в тому світі, де цінуються лише добробут, спокій, гарні речі та слова , але зникли такі поняття, як краса душі, духовність, чуйність і щирість.

IV. Висновок

К.Паустовський говорив, що "Купрін плакав над рукописом «Гранатового браслета», плакав сльозами, що полегшують… говорив, що нічого цнотливішого не писав”. Таке ж почуття очищення і просвітлення залишає розповідь Купріна і в нас, читачів. Він допомагає зрозуміти, чого ми можемо втратити, якщо вчасно не побачити, не почути, не помітити велике, справжнє у житті.

V. Домашнє завдання(відповісти письмово)

Як ви розумієте слова Купріна з листа до Ф.Д. Батюшкову (1906): "Не силі, над спритності, над розумі, над таланті, над творчості виражається індивідуальність. Але у коханні!"

Тема кохання в оповіданні А. І. Купріна «Гранатовий браслет»

(«Хвороба кохання невиліковна…»)

Любов… сильніша за смерть і страх смерті. Тільки нею, лише коханням тримається і рухається життя.

І.С.Тургенєв.

Любов… Слово, що означає найтрепетніше, ніжне, романтичне та натхненне почуття, властиве людині. Проте люди часто плутають кохання із закоханістю. Справжнє ж почуття опановує всю істоту людини, надає руху всі її сили, надихає на найнеймовірніші вчинки, викликає найкращі спонукання, розбурхує творчу уяву. Але любов - це завжди радість, взаємне почуття, щастя, дане двом. Це ще й розчарування від нерозділеного кохання. Людина не може розлюбити за бажанням.

Кожен великий художник присвятив чимало сторінок цій «вічній» темі. Не оминув її і А. І. Куприн. Письменник протягом усього своєї творчості виявляв величезний інтерес до всього прекрасного, сильного, щирого і природного. До великих радощів життя він відносив любов. Його повісті та оповідання «Олеся», «Суламіф», «Гранатовий браслет» оповідають про ідеальне кохання, чисте, безмежне, прекрасне і могутнє.

У російській літературі, мабуть, немає сильнішого за емоційним впливом на читача твори, ніж «Гранатовий браслет». Купрін торкається теми любові цнотливо, благоговійно і в той же час нервово. Та інакше до неї і не можна торкатися.

Іноді здається, що про кохання у світовій літературі сказано все. Хіба можна говорити про кохання після «Тристана та Ізольди», після сонетів Петрарки та «Ромео і Джульєтти» Шекспіра, після пушкінського вірша «Для берегів вітчизни дальньої», лермонтовського «Не смійся над моєю пророчою тугою», після «Анни Кареніної» Тол чеховській «Дами з собачкою»? Але в коханні тисячі аспектів, і в кожному з них - своє світло, своя радість, своє щастя, свій смуток і біль і своє пахощі.

Розповідь «Гранатовий браслет» є одним із найсумніших творів про кохання. Купрін зізнався, що він плакав над рукописом. А якщо твір змушує автора та читача плакати, то це говорить про глибоку життєвість того, що створено письменником та про його великий талант. У Купріна є багато творів про кохання, про очікування кохання, про зворушливі її наслідки, про її поезію, тугу і вічної юності. Він завжди і всюди благословляв кохання. Тема оповідання «Гранатовий браслет» – любов до самознищення, до самозречення. Але цікаво те, що кохання вражає людину звичайнісінького - канцелярського чиновника Желткова. Таке кохання, мені здається, було дароване йому як нагорода за безрадісне існування. Герой оповідання вже не молодий, і його любов до княгині Віри Шеїна надала сенсу його життя, наповнила її натхненням і радістю. Кохання це було сенсом і щастям лише Желткова. Княгиня Віра вважала його божевільним. Вона не знала його прізвища і жодного разу не бачила цієї людини. Він лише надсилав їй вітальні листівки та писав листи, підписуючись Г. С. Ж.

Але одного дня, в день іменин княгині, Жовтков зважився на зухвалість: він надіслав їй у подарунок браслет старовинної роботи з чудовими гранатами. Побоюючись, що її ім'я може бути скомпрометовано, брат Віри наполягає на поверненні браслета власнику, а чоловік та Віра погоджуються.

У пориві нервового збудження Жовтків зізнається князеві Шеїну в любові до його дружини. Це визнання торкається до глибини душі: «Я знаю, що не можу розлюбити її ніколи. Що ви зробили у тому, щоб обірвати це почуття? Вислати мене до іншого міста? Все одно і там так само я любитиму Віру Миколаївну, як тут. Ув'язнити мене у в'язницю? Але і там я знайду спосіб дати їй знати моє існування. Залишається тільки одне – смерть…» Любов за довгі роки стала хворобою, невиліковною хворобою. Вона поглинула всю його суть без залишку. Жовтків жив тільки цією любов'ю. Нехай княгиня Віра і не знала його, нехай він не міг відкрити їй свої почуття, не міг мати її... Це не головне. Головне - він любив її піднесеною, платонічною, чистою любов'ю. Йому досить було просто бачити її іноді і знати, що вона все добре.

Останні слова любові до тієї, що була сенсом його життя довгі роки, Жовтков написав у своєму передсмертному листі. Неможливо без важкого душевного хвилювання читати цей лист, у якому надривно і дивовижно звучить рефрен: «Нехай святиться твоє ім'я!» Особливої ​​сили розповіді надає те, що любов постає в ньому як несподіваний подарунок долі, опоетизований і осяяє життя. Любов Желткова як промінь світла серед повсякденності, серед тверезої реальності та усталеного побуту. Від такого кохання немає ліків, воно невиліковне. Звільненням може бути лише смерть. Це кохання замкнене в одній людині і несе руйнівну силу. «Сталося так, що мене не цікавить у житті ніщо: ні політика, ні наука, ні філософія, ні турботи про майбутнє щастя людей, – пише Желтков у листі, – для мене все життя полягає у вас». Це відчуття витісняє й інші помисли зі свідомості героя.

Особливої ​​сили і гіркоти розповіді надає і осінній пейзаж, безмовне море, порожні дачі, трав'янистий запах останніх квітів.

Любов по Купріну, - це пристрасть, це сильне і справжнє почуття, що підносить людину, що пробуджує кращі якості його душі; це правдивість та чесність у відносинах. Свої думки про кохання письменник вклав у вуста генерала Аносова: «Кохання має бути трагедією. Найбільшою таємницею у світі. Жодні життєві зручності, розрахунки та компроміси не повинні її стосуватися».

Мені здається, що сьогодні практично неможливо зустріти таке кохання. Любов Желткова – романтичне поклоніння жінці, лицарське служіння їй. Княгиня Віра зрозуміла, що справжнє кохання, яке дається людині лише раз у житті і про яке мріє кожна жінка пройшла повз неї.

Тема: «Кохання безкорислива, самовіддана, не чекає нагороди…»

Тема кохання у творчості А.І.Купріна (за оповіданням «Гранатовий браслет»)

(Урок літератури в 11 класі)

Цілі: розширити та поглибити уявлення учнів про А.І.Купріна – майстра

художнього слова;

показати рідкісний дар високого кохання, велич пережитого простою людиною;

показати, як письменник зображує процес пробудження людини;

допомогти порівнювати прочитане зі світом власної душі, замислитися про себе;

формувати естетичне сприйняття, використовуючи різні види мистецтва:

літературу, музику.
Кохання всесильне: немає на землі ні горя -

вище кари її, ні щастя - вище насолода.

ня служити їй.

В.Шекспір
Хід уроку

I Актуалізація знань
Під звуки музики Свиридова вчитель читає напам'ять сонет (130) Вільяма Шекспіра.
Її очі на зірки не схожі,

Не можна вуста коралами назвати,

Не біла плечей відкритих шкіра,

І чорним дротом в'ється пасмо.
З дамаською трояндою, червоною або білою,

Не можна порівняти відтінок цих щік.

А тіло пахне так, як пахне тіло,

Не як фіалки ніжна пелюстка.
Ти не знайдеш у ній досконалих ліній,

Особливого світла на чолі.

Не знаю я, як ідуть богині,

Але мила ступає землею.
І все ж вона поступиться тим навряд чи,

Кого в порівняннях пишних оббрехали.
Вчитель.

Ці слова про кохання належать великому Шекспіру. А ось як про це почуття розмірковує Всеволод Різдвяний.
Кохання, кохання – загадкове слово,

Хто міг би до кінця зрозуміти?

Завжди у всьому старо ти чи нове,

Хиб духу ти чи благодать?
Неповоротна собі втрата

Або збагачення без кінця?

Гарячий день, якому немає заходу сонця

Чи ніч, яка спустошила серця?
А може, ти лише нагадування

Про те, що на всіх нас неминуче чекає?

З природою, з безпам'ятством злиття

І вічний світовий кругообіг?
Кохання – одне з найпіднесеніших, найблагородніших і найпрекрасніших людських почуттів. Вона неповторна та вічна, як життя. Справжня любов завжди безкорислива і самовіддана. «Любити, - писав Л.Н.Толстой, - отже жити життям того, кого любиш». А Аристотель говорив з цього приводу так: "Любити - значить бажати іншому того, що вважаєш за благо, і бажати притому не заради себе, але заради того, кого любиш, і намагатися по можливості доставити це благо".

Саме така дивовижна за красою та силою любов зображена в оповіданні А.І.Купріна «Гранатовий браслет»
II Розмова щодо змісту оповідання
- Про що твір Купріна? Чому воно називається "Гранатовий браслет"?

(У оповіданні «Гранатовий браслет» оспівується безкорисливе святе почуття «маленької людини», телеграфіста Желткова до княгині Віри Миколаївни Шеїної. Розповідь названа так тому, що з цією окрасою пов'язані головні події. Та й гранати в браслеті з їхніми тремтячими всередині «кривавими вогнями» - символ кохання та трагедії у долі героя.)
- Розповідь, що складається з 13 розділів, починається з пейзажної замальовки. Прочитайте її. Як ви вважаєте, чому повість відкривається пейзажем?

(1 розділ є вступом, готує читача до сприйняття подальших подій. При читанні пейзажу виникає відчуття в'янучого світу. Опис природи нагадує про швидкоплинність життя. Життя йде: літо змінюється восени, молодість – старістю, і найкрасивіші квіти приречені на в'янення та смерть. природі холодне, розсудливе існування героїні оповідання – княгині Віри Миколаївни Шеїної, дружини вождя дворянства.)

(Автор проводить паралель між внутрішнім станом Віри та описом осіннього саду)
- Прочитайте опис осіннього саду (2 розділи). Чому воно слідує за описом почуттів Віри до чоловіка? Яку мету ставив автор?

(Автор показує, що душа Віри перебуває у стані дрімоти. Манери її відрізняються холодною люб'язністю, незалежністю та царським спокоєм)
- Що ж можна сказати про її душу? Чи не страждає вона від «серцевої недостатності»?

(Не можна сказати, що княгиня безсердечна. Вона любить дітей сестри, хоче мати своїх... До чоловіка ставиться як до друга, «колишнє пристрасне кохання давно пішло», рятує його від повного руйнування)
Щоб глибше зрозуміти Віру Миколаївну, треба знати оточення княгині. Саме тому Купрін докладно описує її родичів.

Якими зобразив Купрін гостей Віри Миколаївни?

(Учні відшукують у тексті «характеристики» гостей: і «товстого, потворно величезного» професора Свєшнікова; і з «гнилими зубами на обличчі черепа» чоловіка Анни, дурну людину, яка «рівно нічого не робила, але вважалася за якоїсь благодійної установи »; і штабного полковника Пономарьова, «передчасно постарілої, худої, жовчної людини, виснаженої непосильною канцелярською роботою»)
- Хто з гостей зображений із симпатією? Чому?

(Це генерал Аносов, друг покійного батька Віри та Ганни. Він справляє приємне враження людини простої, але шляхетної, а головне – мудрої. Його Купрін наділив «російськими, мужицькими рисами»: «добродушно-веселим поглядом на життя», «нехитрою, наївною». вірою»… Саме йому належить вбивча характеристика сучасного йому суспільства, в якому здрібніли, опошліли інтереси, а люди розучилися любити. , у двадцять років пересичені, з курячими тілами і заячими душами, нездатні до сильних бажань, до героїчних вчинків, до ніжності та обожнення перед любов'ю». на муки – зовсім не праця, а одна радість»)
- Що ж "щасливо-чудесне" сталося в день іменин княгині Віри?

(Вірі подають подарунок та лист від Желткова)
- Зупинимося на листі Жовткова Вірі. Прочитаємо його. Яку характеристику ми можемо надати Жовткову? Як же ставитися до Жовткового? Співчувати, шкодувати, захоплюватися чи зневажати, як слабку духом людину?

(Ми можемо ставитися до героя як завгодно, і добре, якщо в житті кожного з нас не станеться подібної трагедії, але нам важливо визначити авторську позицію, виявити ставлення самого автора до свого героя)
- Звернемося до епізоду відвідин Желткова чоловіком та братом княгині Віри Миколаївни. Яким нам представляє Купрін свого героя?
- Як поводяться учасники сцени?
- Хто здобуває у цьому протистоянні моральну перемогу? Чому?

(Жовтк. За його нервозністю, сум'яттям криється величезне почуття, вбити яке може тільки смерть. Тугановському не дано ні зрозуміти, ні самому випробувати такі почуття. Навіть князь Шеїн вимовив слова, що говорять про чуйність і шляхетність душі Желткова: «…хіба винен він у любові і хіба можна керувати таким почуттям, як любов, - почуттям, яке досі не знайшло собі тлумачення ... Мені шкода того чоловіка. )
- Знайдіть у словах автора, який малює поведінку Желткова, свідчення того, що його вчинками рухає те саме величезне почуття, яке здатне зробити людину чи безмірно щасливою, чи трагічно нещасною.
- Яке у вас враження від останнього листа Жовткова?

(Лист чудово, як вірші, переконує нас у щирості та силі його почуття. Для Желткова любити Віру навіть без взаємності – «величезне щастя». Він вдячний їй за те, що вона 8 років була для нього «єдиною радістю в житті, єдиною втіхою». , єдиною думкою». Прощаючись з нею, він пише: «Ідучи, я в захваті говорю: «Нехай святиться ім'я Твоє»).

IIIЧитання напам'ять вірша А.С.Пушкіна «Я любив вас…»

Чим вірш Пушкіна співзвучний розповіді Купріна?

(В обох творах виражені і схиляння перед коханою, і благоговіння, і самопожертва, і біль серця, що страждає)
- Чи можна назвати почуття Желткова до Віри Миколаївни божевіллям? «Що це: кохання чи божевілля?»

(Князь Шеїн: «Я скажу, що він любив тебе, а зовсім не був божевільним»)
- Чому ж Жовтків кінчає життя самогубством?

(Жовтков любить по-справжньому, любов'ю пристрасною, безкорисливою. Він вдячний тій, яка викликала в його серці це прекрасне почуття, що підняло «маленьку людину». Він любить, і вже тому щасливий. Тому смерть не лякає героя)
Переломним моментом для Віри стає прощання з померлим Жовтковим, їхнє єдине побачення. Звернемося до цього епізоду і прочитаємо його зі слів: «У кімнаті пахло ладаном…»

Що відчуває Віра Миколаївна, вдивляючись в обличчя того, хто пішов із життя через неї?

(Дивлячись на його обличчя, Віра згадує той самий умиротворений вираз на масках великих страждальців – Пушкіна та Наполеона)
- Чи випадкова ця деталь? Чи великий Жовтків?

(Жовтк великий своїм стражданням, своєю любов'ю. Це зрозуміла і Віра Миколаївна, згадавши слова генерала Амосова: «Можливо, твій життєвий шлях, Вірочка, перетнула саме таке кохання, про яке мріють жінки і на яке більше не здатні чоловіки»)

Вам буде, напевно, цікаво дізнатися, що історія, покладена в основу цієї розповіді, багато в чому є реальною. Прототипом княгині Шеїною стала Л.И.Любимова, якій закоханий у неї людина кілька років писав анонімні листи. Він не мав жодних надій, тобто він розумів: між ним, «маленькою людиною», і Нею непереборна прірва.

Терпіння аристократичної рідні Людмили Іванівни зникло, коли закоханий наважився надіслати їй у подарунок гранатовий браслет. Обурені чоловік та брат княгині розшукали аноніма, відбулася рішуча розмова. У результаті подарунок повернули, а Жовтий (прізвище закоханого) поклявся більше не писати. Тим усе й завершилось.
- Чому Купрін по-іншому осмислив «курйозний випадок» і ввів у свою розповідь трагічний фінал?

(Трагічний фінал справляє велике враження, надає надзвичайної сили та вагомості почуттю Желткова)
- Як ви вважаєте, який момент оповідання є кульмінаційним?

(Епізод із піаністкою: «…схвильована тим, що вона бачила і чула, Віра кинулася до неї і, цілуючи її великі прекрасні руки, закричала….)
Велич пережитого простою людиною осягається під звуки бетховенської сонати № 2, що ніби донесла його потрясіння, біль і щастя, і несподівано витісняє з душі Віри все суєтне, дрібне, вселяє відповідне страждання, що ушляхетнює.

(Звучить соната №2 Бетховена)
- Чому Жовтків «примушує» Віру Миколаївну слухати саме цей бетховенський твір?
- Чому слова, які складалися в її розумі, виявилися настільки співзвучними настрою, вираженому в бетховенській музиці?

(Слова ніби походять від Желткова. Вони справді збігаються з музикою, справді «це були ніби куплети, які закінчувалися словами: «Нехай святиться ім'я Твоє»)
- Віра переживає духовне єднання з людиною, яка віддала свою душу і життя їй. Як ви вважаєте, чи відбулося почуття любові у душі Віри?

(Відчуття у відповідь відбулося, нехай на одну мить, але навіки пробудивши в ній спрагу прекрасного, поклоніння духовній гармонії)
- У чому, на вашу думку, полягає сила кохання?

(У перетворенні душі)
Отже, нещасний Жовтків аж ніяк не жалюгідний, а глибина його почуття, здатність на самопожертву заслуговують не тільки на співчуття, а й на поклоніння
- Чому Купрін, ставлячи на таку висоту свого героя, знайомить нас із ним лише у 10 розділі? Чи відрізняються перші розділи від останніх за стилем?

(Мова цих розділів некваплива, спокійна, у них більше описів, немає надриву, більше буденності)
- Давайте знайдемо не лише стильове, а й смислове протиставлення двох частин оповідання.

(Ліричний пейзаж, святковий вечір протиставлені «запльованим сходам будинку, в якому живе Жовтків, убогій обстановці його кімнати, схожій на кают-компанію вантажного пароплава»)
- Засобом протиставлення героїв є і прізвища: незначна і навіть принижена Жовтків і перебільшено гучна, потрійна Мірза-Булат-Тугановський. Є в оповіданні і предмети-протиставлення. Які?

(Вишукана записничка, прикрашена «філігранним золотим візерунком рідкісної складності, тонкощі та краси» та гранатовий браслет із низькопробного золота з погано відшліфованими гранатами)
- Яка ідея оповідання А.І.Купріна? У чому сенс протиставлення першої та другої частин оповідання? Яку традицію російської літератури 19 століття продовжив письменник у тому творі?

(Сенс оповідання – показати шляхетність душі простої людини, її здатність до глибоких, піднесених почуттів шляхом протиставлення героя вищому суспільству. Автор показує психологічний контраст: не може сильне, безкорисливе почуття виникнути в тому світі, де цінуються лише добробут, спокій, гарні речі та слова , але зникли такі поняття, як краса душі, духовність, чуйність і щирість.

IV Висновок

К.Паустовський говорив, що «Купрін плакав над рукописом «Гранатового браслета», плакав сльозами, що полегшують…, казав, що нічого більш цнотливого не писав». Таке ж почуття очищення та просвітління залишає розповідь Купріна і в нас, читачів. Він допомагає зрозуміти, чого ми можемо втратити, якщо вчасно не побачити, не почути, не помітити велике, справжнє у житті.
VДомашнє завдання: як ви розумієте слова Купріна з листа до Ф.Д. Батюшкову (1906): «Не силі, над спритності, над розумі, над таланті, над творчості виражається індивідуальність. Але в коханні!» (відповісти письмово)

А. І. Купріна, чудового майстра художнього слова, гуманіста та правдошукача, з не меншою підставою можна назвати і співаком піднесеного кохання, що подарував читачам три повісті – «Гранатовий браслет», «Олеся» та «Суламіф», – об'єднані прекрасною темою. Протестуючи проти вульгарності та цинізму буржуазного суспільства, продажних почуттів, «зоологічних» проявів інстинктів, письменник створює дивовижні за красою та силою приклади ідеального кохання, вирушаючи для цього в глибину століть («Суламіф»), забираючись у лісову глушину.

Волинській губернії («Олеся»), заглядаючи в комірчину закоханого самітника, останнього романтика у жорстокому та розважливому світі («Гранатовий браслет»).

Дрібний чиновник, самотній і боязкий мрійник, закохується в молоду світську даму, представницю так званого «вищого стану». Вісім років триває нерозділене і безнадійне кохання. Листи закоханого є предметом глузувань і знущань членів сімейного клану князів Шеїних та Булат-Тугановських. Не сприймає їх всерйоз і княгиня Віра Миколаївна, адресат цих одкровень. Надісланий невідомим закоханим подарунок - гранатовий.

Браслет - викликає обурення брата княгині, товариша прокурора Булат-Тугановського. Він готовий розтоптати, знищити «плебея», який наважився надавати знаки уваги спадковій дворянці. Близькі княгині люди вважають бідолашного телеграфіста ненормальним, маніяком, і лише старий генерал Аносов, з яким любить одвертатись княгиня, здогадується про справжні мотиви настільки ризикованих вчинків невідомого закоханого: «А почем знать?». Можливо, твій життєвий шлях, Вірочка, перетнула саме таке кохання, про яке мріють жінки і на яке більше нездатні чоловіки». Кохання «маленької людини» закінчується трагічно. Не витримавши зіткнення зі світом жорстокості та байдужості, з озлобленістю очерствілих душ, герой повісті гине.

Вірш австрійського поета першої половини ХІХ ст. Миколи Лінау має зв'язок із змістом повісті «Гранатовий браслет»:

Мовчати і гинути… Але миліше, Чим життя, чарівні пута! Свій найкращий сон в очах у неї Шукати, не промовивши ні слова! - Як світло сором'язливий лампад Тремтить перед обличчям Мадонни І, вмираючи, ловить погляд, Небесний погляд її бездонний!

«Мовчати і гинути» - ось духовна обітниця закоханого телеграфіста. І все-таки він порушує його, нагадуючи про себе єдиною і недоступною Мадонні. Це підтримує у душі надію, дає йому силу переносити страждання любові. Кохання пристрасного, що випікає, яке він готовий забрати з собою в потойбічний світ. Смерть не лякає героя. Любов сильніша за смерть. Він вдячний тій, яка викликала у його серці це чудове почуття. Саме тому, залишаючи життя, він благословляє свою кохану: «Нехай святиться ім'я Твоє». Так що ж кохання? У повісті Купріна старий-генерал Аносов бореться за сильне кохання, яке «укладає весь сенс життя - весь всесвіт!» Кохання не може бути ізольованим. Вона проявляється у всьому спектрі людської життєдіяльності. Справжня любов, на думку Купріна, є основою всього земного. І не лише земного. Можливо тому закохані часто звертають свої погляди до зоряного неба. Великий італійський поет Данте Аліг'єрі не випадково заключним віршем кожної з трьох частин «Божественної комедії» зробив слова: «Кохання, що рушить сонцем та іншими зірками».

Письменник розглядає кохання як глибоке морально-психологічне почуття. Вустами генерала Аносова він каже, що це почуття не повинно бути ні легковажним, ні примітивним, ні, тим більше, ґрунтуватися на вигоді та користі: «Кохання має бути трагедією. Найбільшою таємницею у світі! Жодні життєві зручності, розрахунки та компроміси не повинні її стосуватися». Любов, за Купріном, має ґрунтуватися на високих, піднесених почуттях, на взаємній повазі, симпатії, довірі, вірності, щирості, чесності та правдивості. Вона має прагнути ідеалу. «Ви бачили коли-небудь таке кохання, дідусю?» – тихо спитала Віра. Відповідь старого була негативною. Таким чином, ми говоримо про любов, яку треба нести в собі все життя, слідувати їй, не вдаючись до швидкоплинних пристрастей і захоплень, про які, до речі, і згадував генерал. Купрін розкрив духовну обмеженість представників «вищого стану», що виявляється перед чистою, безкорисливою любові.

Повість "Гранатовий браслет" - підтвердження того, що Купрін шукає в реальному житті людей, "одержимих" високим почуттям любові, здатних піднятися над навколишнім вульгарністю і бездуховністю, готових віддати все, не вимагаючи нічого натомість. Письменник оспівує піднесену любов, протиставляючи її ненависті, ворожнечі, недовірі, антипатії, байдужості. Він стверджує: «Кохання - це найяскравіший і найзрозуміліше відтворення мого Я. Не силі, над спритності, над розумі, над таланті…, над творчості виявляється індивідуальність. Але в коханні». Ця думка письменника отримала втілення в іншій його повісті - Олеся (1898).

Написана повість відразу після знаменитого «Молоха», у якому Купрін показав жорстокий світ капіталу з його жахами і пороками. Події, зображені в ній, відбуваються у Волинській губернії, на околиці Полісся, куди, здавалося б, не мали проникнути злість і обман, від яких біжить герой повісті - Іван Тимофійович, російський дворянин та інтелігент. Тут, у лісовій глушині, відбувається його знайомство з «дочкою природи» – поліською дівчиною Олесею. Краса «великих, блискучих темних очей, яким тонкі, надламані посередині брови надавали невловимого відтінку лукавства, владності та наївності», «гнучкий, рухливий розум», «первісна і яскрава уява» Олесі підкорили серце Івана Тимофійовича.

Чи все так безхмарно у повісті? Невігластво, користолюбство, брехня встигли звити гніздо і в цьому поліському селі. Вільна, смілива Олеся не до вподоби забобонним поселянам, які вважають її чаклункою. Вони ненавидять її та переслідують. Протистояння очевидне. У полярних відносинах, незважаючи на взаємне кохання, знаходяться, крім усього, Олеся та Іван Тимофійович. Його характеристику Купрін подає вустами героїні повісті. Під час ворожіння Олеся каже Івану Тимофійовичу: «Людина ви хоч і добра, але тільки слабка… Доброта ваша не хороша, не сердечна. Слову ви своєму не пан. Над людьми любите брати верх, а самі їм хоч і не хочете, а підкоряєтеся».

Іван Тимофійович, який виріс у «царстві жорстокого Молоха», отруєний його порочним диханням. Він неспроможна зруйнувати стіну, розділяє духовний світ «дочки природи» та її власний. Він розуміє неможливість спільного щастя. Розуміє це, а точніше, здогадується і Олеся. «Наївна, чарівна казка» кохання закінчується розлукою. І виною тому, як уже говорилося, не лише неосвічені селяни, а й Іван Тимофійович. Що хотів сказати Купрін, що запропонувати, від чого застерегти? Тільки далеко від цивілізації, від капіталістичного міста можна знайти людину, здатну любити безкорисливо, віддано. Тільки в єднанні з природою, у збереженні природності людина здатна досягти духовної чистоти та шляхетності. Завершується повість дивовижно. Іван Тимофійович після поспішного зникнення Олесі та її бабки знаходить у спорожнілій хаті залишену йому на згадку нитку червоних намистів. Цей простий, нехитрий подарунок не стільки пам'ять про «ніжну, великодушну любов» Олесі, скільки символ її чистого, природного почуття, символ її любові, що не згасає. Кожна бусинка, як вогник цього кохання. Є щось спільне між Олесиними «коралами» та гранатовим браслетом, подарованим телеграфістом Жовтковим княгині Вірі. Природне почуття любові оспіване Купріним ще однієї повісті - «Суламіф» (1908), створеної за мотивами біблійної книжки «Пісня пісень».

У ній розповідається про взаємне кохання Суламіт і царя Соломона. Прекрасна Суламіф - втілення чистого і жертовного кохання - протиставлена ​​злій і заздрісній цариці Астіс, відкинутій Соломоном. Цар-мудрець підкорений чистим коханням безрідної дівчини. Гарячі та ніжні почуття не принесли щастя коханим: кохання закінчується трагічно. Меч убивці позбавляє життя Суламіф. Але навіть смерть не може перемогти її кохання. Вражена мечем Еліава, якого підіслала підступна Астіс, Суламіф каже своєму коханому: «Дякую тобі, мій царю, за все: за твою любов, за твою красу, за твою мудрість, до якої ти дозволив мені припасти вустами, як до солодкого джерела… Ніколи не було і не буде жінки щасливішою за мене». Ці слова нагадують сказане чиновником Жовтковим у «Гранатовому браслеті»: «Хай святиться ім'я Твоє».

Так, зв'язок між повістями «Гранатовий браслет» та «Суламіф» очевидний. Всі разом вони – гімн жіночої краси та любові, гімн жінці, духовної та мудрої, гімн піднесеному первозданному почуттю. Усі три повісті мають глибоко загальнолюдський характер, порушують проблеми, які вічно хвилюватимуть людство.

(1 votes, average: 5.00 out of 5)