Gdz практическо чертане 18 четене на монтажни чертежи. Правила за четене на монтажни чертежи, конвенции и опростявания. Каква е последователността на четене на монтажен чертеж

18.08.2015 4689 575 Ануфриева Елена Юриевна

Тип урок:урок за развиване на практически умения.

Цели на урока: формулира идеи за алгоритъма за четене на монтажен чертеж; научите как да четете прости монтажни чертежи; развиват пространствено мислене; продължават да развиват критично мислене, придобиват опит в комуникативни дейности и способността да търсят необходимата информация в различни източници. продължете да формирате положителна мотивация за учениците да учат рисуване, да възпитават толерантност към гледните точки на другите хора и отговорност за техните действия.

Оборудване:„Алгоритъм за четене на монтажен чертеж и визуално представяне на монтажна единица“, тестови задачи, карти за групова работа.

План на урока:

1. Организационен момент.
2. Въведение в темата на урока.
3. Повторение на изучения материал.
4. Развитие на практически умения (практическа работа по четене на монтажни чертежи).
5. Затвърдяване на учебен материал.
6. Край на урока.

ХОД НА УРОКА

I. Организационен момент

II. Въведение в темата на урока

Учител.След закупуването на който и да е артикул, ние често се запознаваме с правилата за работа на закупения продукт, преди да започнем да го използваме по предназначение. Преди много години купих тази кафемелачка и, като всеки собственик на нещо ново, първо прочетох ръководството за употреба. (Демонстрира се кафемелачка, чете се фрагмент от инструкциите за нейната работа, който говори за това как да регулирате степента на смилане на кафе на зърна с помощта на винт, наречен „Винт - 7“). Къде е този "важен" винт - 7? Отговорът беше открит незабавно при разглеждане на монтажния чертеж, придружаващ текста на инструкциите.
Разбира се, когато се занимаваме с най-простия механизъм или дизайн, често е достатъчно просто да разгледаме внимателно продукта, за да разберем неговата структура, да направим корекции или дребни ремонти. Ами ако говорим за машина, кола, самолет? Или, например, за шкаф мебели, обикновена „стена“? В тези случаи трябва да можете да работите с монтажен чертеж, трябва да можете да го четете.
Отчита се темата на урока и основната му задача: да се научите да четете прости монтажни чертежи.

III. Повторение на изучен материал/отговорете с да или не на твърдението/

1. Монтажният чертеж е необходим за производството на части от монтажна единица

2. Позиции, количество, име и материали на частите, включени в монтажната единица - информация, съдържаща се в спецификацията

3. На монтажния чертеж номерата на позициите на частите са посочени на водещите линии първо, номерата на позициите на нестандартните части и след стандартните

4. Засенчването на напречното сечение за две съседни части се извършва с линии с различна дебелина, различен наклон, като разстоянието между линиите е еднакво

5. Валове, шпонки, болтове, шпилки, всички некухи тела, когато тяхната сечна равнина минава по централната им линия, се наричат ​​неразчленени на чертежа?

6. На монтажния чертеж е разрешено да се поставят само главният изглед и десният изглед, като се използват необходимите локални секции, като се спазва връзката на проекцията

7. Избройте имената на размерите в реда на определенията, които сте прочели

· Размери, които определят максималните външни или вътрешни контури на продукта

· Размери, според които продуктът се монтира на мястото на монтажа

· Размери, чрез които продуктът се закрепва към други продукти

Оразмеряване, монтаж, свързване.

8. Скицата не се различава от работния чертеж;

9. Скицата на частта е направена ввизуален мащаб;

10. Работният чертеж на детайла трябва да съдържамаксимално възможен брой видове;

11. На работни чертежи, части сВъвеждат се размерите необходими за изработка и контрол на изработката на детайла.

12. В спецификацията е посочено теглото на частите.

13. Използват ли се опростявания в монтажните чертежи?

14. За всички части, включени в монтажната единица, се прилагат артикулни номера.

15. На монтажни чертежи вмвсички размери;

16. Броят на изображенията на детайла на монтажния чертеж трябва да съответства на броя на изображенията на детайла на работния чертеж.

17. Спецификацията се извършва на формат А4.

18. Изображенията на части от части с дебелина или диаметър 2 mm или по-малко са почернени;

19. Чертежи, съдържащи изображения и данни за производството на части, се наричат ​​монтажни чертежи.

20. Връзките, които се срещат многократно в механизмите на различни машини, се наричат ​​стандартни.

10-14 – „3” 15-18 – „4” 19-20 – „5”

IV. Формиране на практически умения

А) Запознаване на учениците с алгоритъма за четене на монтажен чертеж и визуално изображение на монтажна единица (с помощта на таблица, направена на хартия или слайд на презентация).

Алгоритъм за четене на монтажен чертеж и визуално представяне на монтажна единица:

1. Определете името на продукта.

2. Задайте броя на имената на частите и тяхното количество.

3. Определете мащаба на изображението.

4. Анализирайте броя и характера на изображенията в чертеж или визуално представяне на монтажна единица.

5. Определете очертанията на всяка част от монтажната единица във всички изображения на чертежа.

6. Анализирайте геометричната форма на всяка част.

7. Определете видовете връзки на частите в тази монтажна единица.

8. Анализирайте и задайте типа размер.

9. Идентифицирайте конвенциите и опростяванията, използвани в монтажен чертеж или във визуално представяне на монтажна единица.

10. Установете последователността на сглобяване на продукта.

V. Консолидиране и определяне на степента на усвояване на учебния материал от учениците

Работа по учебника Фиг. 6.10 и 6.11 стр.80-81

VI. Край на урока

1) Обобщаване на урока. Оценяване на учениците за работата им в клас.
2) Обяснение на домашното: § 6.1-6.4 На формат А4 начертайте челен разрез, като подчертавате със засенчване, където е необходимо, детайлите на монтажната единица.

Изтегляне на материал

Вижте файла за изтегляне за пълния текст на материала.
Страницата съдържа само фрагмент от материала.

Урок, разработен от учителя

Горловка общообразователна

wколаI – II No35

Душкина И. А.

Урок #18 (№ 4 в тема № 13 „Четене и детайлизиране на монтажни чертежи“)

Дата…………

клас 9

Тема: практическа работа по темата „Четене на монтажни чертежи за

план"

Цели на урока:

    Образователни: проверете знанията, уменията и способностите на учениците за четене на монтажни чертежи според дадения план, консолидирайте уменията за четене на монтажни чертежи и писане на бележки с чертожен шрифт.

    Образователни: насърчават старанието, точността и културата на работа.

    Развитие: насърчаване на по-нататъшното развитие на паметта, вниманието, очите; логическо, аналитично и пространствено мислене.

Учебни помагала, инструменти за рисуване, принадлежности и материали.

За учителя:

    учебник “Чертание.8 – 9кл.” редактиран от В.К. Сидоренко

    образователни таблици, съдържащи изображения на монтажни чертежи на прости монтажни единици, писане на чертожен шрифт

    дидактически материали (карти - задачи), редактирани от E.A. Василенко

    маса "Отражение"

    електронна версия на таблици, карти (ако има необходимо оборудване)

За студенти: Формат А4, карирани, карти със задачи, карти за рисуване

принадлежности и инструменти.

Тип урок: контрол и корекция на знания, умения и способности

Напредък на урока

1. Организационен етап:

поздрави

Организиране на работното място на учениците, издаване на карти със задачи, чертожни инструменти, принадлежности и материали от канцеларския фонд за работа в този урок. Проверка на готовността за урока.

Проверка на присъствието на учениците.

Учителят попълва дневник на класа

Обявяване на темата на урока.

2.Актуализиране на опорни знания и проверка на домашните.

    Учителят визуално проверява изпълнението на домашните

3. Мотивация за учебна дейност.

Днес проверяваме вашите знания, умения и способности за четене на монтажни чертежи, като вземем предвид изучените условности и опростявания, които сте получили в предишни класове и при самоподготовка за практическа работа. Надявам се, че това ще ми позволи успешно да завърша днешната практическа работа и да започна да изучавам темата „Детайлиране на монтажни чертежи“ в следващия урок.

Деклариране на целите и задачите на урока:

Днес в клас:

    Студентите трябва самостоятелно да прочетат монтажния чертеж по дадения план.

    Попълнете технически чертеж на частта, посочена в картата със задачи

    Идентифицирайте пропуските и пропуските в знанията, за да ги коригирате и попълните при домашна подготовка за следващите уроци

    В същото време трябва да бъдем внимателни, да мислим, анализираме, да си представяме и да не губим време

    Успех в работата

4. Практическа работа. Формиране на умения и способности.

4.1. Издаване на индивидуални карти - задачи 10 варианта (приложени)

4.2. Отговори на въпроси относно заданието, ако има такива.

4.3. Самостоятелна работа на учениците под визуален контрол на учителя.

5. Обобщаване на урока.

    Учителят дава обща характеристика на учебните дейности в урока;

    Събира произведения

Отражение: продължете изречението:

    Не мислех, че...

    Определено ще…….

    Струваше ми се, че…….

    Не ми хареса………

    Мисля, че ще ми трябва………

6. Домашна работа:

    Повторете материала по темата „Четене на монтажни чертежи“

    По желание на учениците изпълнете творческа задача по изучавания раздел (подгответе електронна презентация, направете кръстословица, ребус - по избор)

Приложение

Вариант #1

Задача 1.

Задача 2.

Вариант №2

Задача 1. Прочетете монтажния чертеж по дадения план.

Задача 2. Пълен технически чертеж на част 1.

Вариант No3

Задача 1. Прочетете монтажния чертеж по дадения план.

Задача 2. Пълен технически чертеж на част 1.

Вариант No4

Задача 1. Прочетете монтажния чертеж по дадения план.

Задача 2. Пълен технически чертеж на част 1.

Вариант №5

Задача 1. Прочетете монтажния чертеж по дадения план.

Задача 2 . Пълен технически чертеж на част 3.

Вариант №6

Задача 1. Прочетете монтажния чертеж по дадения план.

Задача 2. Пълен технически чертеж на част 1.

Вариант №7

Задача 1. Прочетете монтажния чертеж по дадения план.

Задача 2.

Вариант No8

Задача 1. Прочетете монтажния чертеж по дадения план.

Задача 2. Пълен технически чертеж на част 8.

Вариант No9

Задача 1. Прочетете монтажния чертеж по дадения план.

Задача 2. Пълен технически чертеж на част 2.

Вариант No10

Задача 1. Прочетете монтажния чертеж по дадения план.

Задача 2. Пълен технически чертеж на част 1.

MBOU "Tagninskaya средно училище"

Заларински район

Иркутска област

Учител по рисуване и технологии

Третякова Елена Николаевна

Урок по рисуване 9 клас

Тема на урока:Практическа работа № 18 „Четене на монтажни чертежи“

Тип урок:Обобщаване и консолидиране на знанията по темата: „Монтажни чертежи“

Цели и задачи на урока:

Оборудване на урока:мултимедиен комплекс, презентация, създадена в програмата MS Power Point, учебник A.D. Botvinnikov, V.N. Виноградов, И.С. Vyshnepolsky *AST * Astrel * Москва * 2009 Таблици 16, 17, 18, 19, геометрични фигури, карти със задачи, образец на завършена работа.

Основни знания на учениците:-чертеж, -монтажен чертеж, -монтажна единица, -видове сечения, -правила за чертане на размери, -правила за чертане на сечения, -правила за чертане на водещи рафтове, -правила за чертане на номера на позиции.

Контрол на урока:учениците говорят на дъската, четат рисунки от плакати, обяснения на екрана, самостоятелна работа с помощта на карти.

Междупредметни връзки:

    Геометрия.

  • технология

Методи и техники на работа:ученически разкази, съпоставка и четене на рисунки, разговор, дискусия, работа с таблици и плакати, работа с учебник, индивидуална (диференцирана работа върху карти).

Прогрес на урока.

1. Организационен момент.

По време на урока ще ни трябват маркери или цветни моливи и инструмент за рисуване.

Подгответе работното си място, като оставите само необходимото.

2.Мотивация за учебна дейност. (слайд 1)

В ерата на развитието на науката и технологиите всеки уважаващ себе си човек трябва да може да разглоби и сглоби прост продукт, да може да го опише в разговор със събеседник и да скицира скица на този продукт върху парче хартия.

(слайд 2)

И за да се справим с практическата работа и да разчетем монтажен чертеж, трябва да знаем основните правила за четене на монтажен чертеж и да отговорим на някои въпроси.

3.Формиране на знания, умения и способности.

    Повторение и засилване

    Каква форма имат тези геометрични фигури? (слайд 3)

Учителят показва на слайд геометрични тела, а учениците трябва да ги изберат от представените модели, да ги назоват и покажат.

(слайд 4)

-отговори на учениците (Всички размери не са показани на монтажните чертежи. Показани са общи, свързващи, аксиални размери)

слайд 5)

- отговори на учениците (Фронтално, хоризонтално, профилно. Пълно, връзка на част от изглед и разрез, връзка на половината от изглед и разрез)

4) Как напречното сечение на монтажен чертеж показва засенчването на различни части

(винт, ключ, болт, шайба, гайка, вал)? (слайд 6)

- отговори на учениците (тези детайли в раздела не се щриховат, ако секателната равнина минава по оста на симетрия)

(слайд 7)

- отговори на учениците (Уточнение. Въведете пълното име на чертежа, който се изпълнява, кой го е проверил, датата на завършване на чертежа, името на продукта, имената на частите в продукта по артикулни номера, материала, от който са изработени частите са направени, размерите на стандартни части, например винт, болт, гайка, мащаб на изображението)

(Слайд 8)

- отговори на учениците (Рафтове на нива. Строго вертикални в ред и строго хоризонтални)

7) Прочетете монтажния чертеж устно ( слайд 9), таблици 16-19

С помощта на таблиците учениците четат монтажни чертежи по плана, предложен в учебника на стр. 185-186, параграф 35.

4. Практическа работа № 18

Сега ще ви напомня как да изпълните задачата, която ще ви бъде дадена за практическа работа (показвам картата) и (слайдове 10-12)

Картите се различават по трудност - най-лесните, ако бъдат изпълнени успешно, се оценяват с "4", а най-трудните ще бъдат с оценка "5"

В картата има 4 задачи

План – схема на дъската (слайд 13)

    Начертайте оразмерителни линии.

    Покажете секцията правилно (приложете засенчване).

    Правилно покажете броя на частите в чертежа, като използвате рафтове - надписи и правилно поставете номерата на елементите.

Повторете задачата (за разбиране на работата, която се извършва)

А ето и картите с изпълнената задача.

5) Практическа работа на учениците.

6) Проверка и събиране на карти, самотест.

БЛАГОДАРИМ ВИ ЗА ВАШИЯ ТРУД! (Слайд 14)

Литература: Учебник A.D. Botvinnikov, V.N. Виноградов, И.С. Вишнеполски *АСТ*Астрел* Москва*2009г

Вижте съдържанието на презентацията
"Четене на монтажни чертежи"

MBOU "Tagninskaya средно училище"

Заларински район

Иркутска област

Учител по рисуване и технологии

Третякова Елена Николаевна

Урок по рисуване в 9 клас Тема: Практическа работа № 18 „Четене на монтажни чертежи“


  • Цели и задачи на урока:
  • Да развият знания за предназначението и дизайна на монтажните чертежи.
  • Научете се да сравнявате и четете работни и монтажни чертежи, четете спецификации.
  • Развивайте пространственото мислене и паметта като условие за подготовка за работа и творческа дейност.
  • Култивирайте желанието за съвестно и рационално изпълнение на образователни задачи, развиване на познавателен интерес и логическо мислене.
  • Запознайте се с най-важните правила, обозначения, използвани в техническото чертане, и тяхното значение в съвременната наука и производство.
  • Насърчаване на развитието на култура на работа на учениците, умения за правилна организация на работното място, рационални методи за работа с чертожни инструменти, точност и прецизност в работата.











  • Оцветете всеки детайл със свой цвят.
  • Нанесете оразмерителни линии
  • Показване на секцията правилно (прилагане на засенчване)
  • Правилно покажете броя на частите в чертежа, като използвате рафтове - надписи и правилно поставете номерата на артикулите


Литература

Учебник A.D. Botvinnikov, V.N. Виноградов, И.С. Вишнеполски *АСТ*Астрел* Москва*2009г

  • В програмата за 9-ти клас изображенията на връзките на части непосредствено предхождат прехода към изучаването на монтажни чертежи.

  • Това се обяснява с тематичното сходство на тези раздели. Чертежът за свързване на части може да се разглежда като опростена версия на монтажен чертеж.

  • Като цяло обаче и двата вида изображения не са идентични по съдържание. Чертежи на разглобяеми и постоянни връзки на части могат да се разглеждат като фрагменти от монтажни чертежи.

Компетентност.ЗНАНИЕ. Познаване на типични съединения: болтови, винтови, щифтови, шпонкови, щифтови, заварени, нитовани и др. УМЕНИЯ. Способността да ги различавате и разпознавате в чертежи, като примери за най-простите монтажни чертежи.

  • Използвайте репродуктивния метод под формата на игра (светофар).

  • Демонстрация на знания от учениците, придобити в предишни уроци.

  • (Учителят показва подбрани чертежи на типични връзки на части, докато прави грешки, а учениците трябва да потвърдят с цветен жетон: червеното не е правилно,

  • зелено - правилно.


Учене на нов материал

  • Поставяме проблема на учениците (Какви въпроси бихте задали по темата „Четене на монтажен чертеж?“

  • Въпроси от студенти.

  • Какво имаме предвид под четене на монтажен чертеж?

  • Каква е последователността на четене на монтажен чертеж?

  • Какви трудности възникват при четене на монтажни чертежи?

  • Анализът на тези проблеми показва, че най-общо те могат да бъдат разделени на три основни групи.

  • Въпроси от геометричен и проекционен характер;

  • Въпроси, свързани със специални конвенции и опростявания, използвани в монтажните чертежи;

  • Въпроси от конструктивен характер, свързани с проектирането на монтажна единица, конструкцията на нейните части, предназначение, действие, процедури за разглобяване и сглобяване.


Въведете понятието монтажен чертеж; условности и опростявания в монтажните чертежи; дайте понятието „спецификация“, „номера на артикулите“.

  • знание

  • Понятие и дефиниция на “монтажен чертеж”, “част”, “продукт”, “спецификация”.

  • Практическо приложение на монтажни чертежи, използването им в професионални дейности.

  • Разположение на изгледи на монтажни чертежи, допълнителни и локални изгледи; разфасовки и секции, артикулни номера, водещи линии, рафтове, нанасяне на размери.

  • Алгоритъм за четене на монтажен чертеж.


Монтажен чертеж, предназначение на монтажния чертеж


Четенето на монтажен чертеж означава да си представите формата и дизайна на продукта, да разберете неговата цел, принцип на работа, ред на сглобяване, както и да идентифицирате формата на всяка част в дадена монтажна единица. (Начинът е репродуктивен, частично търсещ. Формата е фронтална, индивидуална)

  • Алгоритъм за четене на монтажен чертеж

  • 1. Проучете съдържанието на основния надпис, като разберете името на монтажната единица и мащаба на нейното изображение.

  • 2. Разгледайте видовете, секциите, разрезите на монтажния чертеж и си представете формата и размерите на продукта, изобразен върху него.

  • 3. Използвайки спецификацията, определете от колко части се състои продуктът, разберете името на всяка от тях и материала, от който са направени.

  • 4. Определете формата на всяка част, като погледнете техните изображения на монтажния чертеж.

  • 5. Идентифицирайте типовете връзки на частите, използвани в продукта. Изберете стандартизирани части, за които не се правят чертежи.

  • 6. Установете принципа на работа и последователността на сглобяване на продукта.


Размери на монтажни чертежи

  • Те включват:

  • 1. Габаритни размери, т.е. най-големите външни размери на продукта в три измерения (височина, дължина, ширина).

  • 2. Монтажни размери, т.е. размерите, които са необходими за инсталиране на монтажната единица на мястото на употреба.

  • Това са размери, които определят правилното монтиране на продукта по време на монтаж: разстоянието между центровете на отворите за монтиране на болтове, винтове, шпилки и др.

  • 3. Свързващи размери, т.е. размерите на елементите на част, продукт, осигуряващи възможност за свързването им с друг продукт

  • 4. Монтажни размери, т.е. размери, необходими за правилното монтиране на частите една спрямо друга, например размери между централната и аксиалната линия.

  • 5. Референтните размери се предоставят само ако е необходимо. Понякога на монтажните чертежи всички размери могат да бъдат за справка. Най-често общите размери на монтажните чертежи са за справка.


Спецификация на монтажния чертеж

  • Всеки монтажен чертеж е придружен от спецификация.

  • Спецификацията е текстов документ за проектиране, който определя състава на монтажна единица, комплекс или комплект.

  • Описанието на спецификацията е дадено в GOST 2.108-68, GOST 2.105-79 и GOST 2.113-73. Изпълнява се на лист А4, който е рамкиран с вътрешна рамка и съдържа основния надпис на чертежа. Над основния надпис се поставят колони със спецификации.

  • Разрешено е да се комбинира спецификацията на монтажна единица с чертеж, ако е направен на лист А4.

  • На учебни чертежи на монтажни единици е разрешено да се намали размерът на основния надпис и да се попълни спецификацията в съкратена форма.


Условности и опростявания в монтажните чертежи


Формиране на умения и умения за четене на монтажни чертежи.

  • ЗАТВЪРДВАНЕ НА ЗНАНИЯТА, ПОЛУЧЕНИ В УРОКА

  • Методи

  • По източник на знания: практично, визуално.

  • По естеството на когнитивната дейност: частично търсене.

  • Четене на чертежа (проблем):

  • Представете си, че сте закупили продукт в магазин, който трябва да сглобите сами. Какви са първите ти стъпки?

  • формуляри

  • Работете по двойки.

  • Индивидуален.


Затвърдяване на знанията, придобити в клас

  • ПРАКТИЧЕСКА РАБОТА № 18 Разчитане на монтажни чертежи

  • 1. Фигури 244-248 показват монтажни чертежи на пет различни продукта, а Фигура 249 показва визуални изображения на шест продукта. Някои от тях са дадени на фигури 244-248, но не всички. Определете кои визуални изображения, обозначени с букви, показват точно тези продукти, които се съдържат и в монтажните чертежи. Запишете в работната си тетрадка кое от визуалните изображения кой продукт показва. Форма за запис: „На визуалното изображение е начертано А...“ (вземете името на продукта от монтажния чертеж).

  • Не забравяйте, че не всички монтажни чертежи включват визуални изображения.

  • Този тип задачи развиват вниманието и логическото мислене.


Разчитане на чертеж на проста монтажна единица Задачата съдържа брейнсторминг метод за логическо мислене. Учи ви да анализирате формата на продукта и неговото предназначение.

  • Имаше грешка в чертежа на крана за вода.

  • представят формата и дизайна на продукта;

  • разбират неговата цел, принцип на работа;


Методът „водовъртеж от проблеми и решения”.

  • За прилагането на този метод е необходимо групата ученици да се раздели на подгрупи от 2-3 души.

  • Всяка група получава задача и цветни маркери (така че всяка група да има свой индивидуален цвят)

  • Всяка група получава монтажен чертеж чрез жребий, който трябва да бъде прочетен и отговорите да бъдат записани писмено. (5 мин.)

  • По посока на часовниковата стрелка групите разменят монтажни чертежи и отбелязват срещу всяка точка:

  • “+” - съгласен с този отговор;

  • “-” - не съм съгласен с този отговор;

  • "?" - този отговор изисква уточнение от авторите.

  • Така че листът за групови отговори преминава през всички групи в класа и всяка група оставя коментари. Поради факта, че всеки отбор има различен цвят на маркерите, това улеснява идентифицирането на маркировките. След завършване на пълен кръг, листът се връща в групата. Екипът е поканен да се запознае с предложенията и допълненията на други групи. Студентите представят своята позиция и отговарят на уточняващи въпроси на участниците. На всеки отбор се дават -5 минути за изказване и отговор.

  • Тази задача може да бъде изпълнена индивидуално или в малки групи.


Тип урок:урок за развиване на практически умения.

Оборудване:всеки домакински уред с инструкции за експлоатацията му; таблици: „Части и монтажни единици“, „Алгоритъм за четене на монтажен чертеж и визуално изображение на монтажна единица“, „Сборен чертеж на играчка „Куче““, „Сборен чертеж на играчка „Трактор““, „Тяга“ лагер”, „Опора” (извършва се от учителя) ;

раздавателни материали: разпечатки на чертежа „Трактор“, листове паус, листове за раздаване с незавършени изображения на технически чертежи на части, листове за раздаване с въпроси за тестовата работа и възможни отговори към тях, листове за посочване на отговорите на въпросите на тестовата работа; Проектор “Пеленг” за демонстрация на диапозитиви или компютър, проектор и интерактивна дъска; слайдове по темата „Видове връзки“ или презентация на Power Point, включително цялата информация, съдържаща се в учебните таблици, слайдове и листовки; информационен щанд с материали по темата „Видове връзки“.

План на урока:
1. Организационен момент – 1-2 минути.
2. Въведение в темата на урока – 5-6 мин.
3. Повторение на изучения материал – 8-10 минути.
4. Развитие на практически умения (практическа работа по четене на монтажни чертежи) – 18-20 мин.
5. Затвърдяване на учебен материал – 5-7 минути

6. Край на урока – 3-4 минути.

I. Организационен момент

ХОД НА УРОКА

II. Въведение в темата на урока

Учителят приветства учениците и проверява готовността им за урока.След закупуването на който и да е артикул, ние често се запознаваме с правилата за работа на закупения продукт, преди да започнем да го използваме по предназначение. Преди много години купих тази кафемелачка и, като всеки собственик на нещо ново, първо прочетох ръководството за употреба. (Демонстрира се кафемелачка, чете се фрагмент от инструкциите за нейната работа, който говори за това как да регулирате степента на смилане на кафе на зърна с помощта на винт, наречен „Винт - 7“). Къде е този "важен" винт - 7? Отговорът беше открит незабавно при разглеждане на монтажния чертеж, придружаващ текста на инструкциите.
Разбира се, когато се занимаваме с най-простия механизъм или дизайн, често е достатъчно просто да разгледаме внимателно продукта, за да разберем неговата структура, да направим корекции или дребни ремонти. Ами ако говорим за машина, кола, самолет? Или, например, за шкаф мебели, обикновена „стена“? В тези случаи трябва да можете да работите с монтажен чертеж, трябва да можете да го четете.
По време на разговора учителят навежда деветокласниците на идеята, че практическите умения, свързани с четенето на монтажен чертеж, не само развиват пространственото мислене, но и помагат на човек в ежедневието му.
Отчита се темата на урока и основната му задача: да се научите да четете прости монтажни чертежи.

III. Повторение на изучения материал

А) Анкета по теми от предишни уроци

Учителят приветства учениците и проверява готовността им за урока.Когато работим с чертеж, трябва ясно да разберем какво е показано на него. Чертежите на машиностроенето изобразяват различни продукти.

– Помните ли какво означава понятието „продукт“? (Продукт е всеки артикул или набор от производствени артикули, произведени в дадено предприятие.)

– Какъв чертеж на продукта: част или монтажна единица, наричаме монтажен чертеж? (Монтажният чертеж е чертеж на монтажна единица, състояща се от няколко части.)

B) Изпълнение на устно упражнение, за да се определи дали обект, показан в таблицата „Части и монтажни единици“ (или на презентационен слайд на Power Point), принадлежи към група части или монтажни единици.<Рисунок 1 >.

На въпроса на учителя:„Това част или монтажна единица?“ - децата дават едносрични отговори като: „Част“, ​​„Сглобяема единица“.

Б) Продължаване на анкетата

- Момчета, сега всеки от вас може по-съзнателно да отговори на въпроса: „Какво наричаме детайл?“ (Част е продукт, изработен от хомогенен материал без използване на операции по сглобяване.)

– Какво е монтажна единица? (Монтажна единица е продукт, чиито компоненти трябва да бъдат свързани помежду си в производствения завод чрез монтажни операции: завинтване, занитване, заваряване, запояване, залепване и др.)

Г) Определяне на имената на видовете връзки на частите и включените в тях крепежни елементи според чертежите. (Покажете слайдове по темата „Видове връзки“ с помощта на проектора „Peleng“ или демонстрирайте презентация на Power Point, включително слайдове с изображения на чертежи на болтови, шпилкови, щифтови и други типични връзки, като използвате компютър и мултимедиен проектор).

Виждайки този или онзи чертеж, учениците произнасят името на типа връзка, изобразен върху него, и крепежните елементи, включени в него.

Учителят приветства учениците и проверява готовността им за урока.Така че ние знаем не само имената на монтажните операции (нитване, заваряване и т.н.), но и как изглеждат различните видове връзки на части, получени в резултат на тези операции, на чертежите. В повечето случаи ние лесно определяме вида на връзката, защото знаем как са показани различните крепежни елементи на чертежа. Информацията, публикувана на щанда, ще ви помогне да разширите разбирането си за разнообразието от крепежни елементи и видове връзки.

Обърнете вниманието на учениците към щанда, където преди урока трябва да бъде поставена информация за видовете връзки, включително тези, които не са обхванати по време на слайдшоуто. Тази информация трябва да бъде взета от работната книга „Чертежи на типични връзки на части“ от Т. В. Кучукова, редактирана от професор Н. Г. Преображенская. Обърнете специално внимание на винтовата връзка и обяснете значението на термина „винт“. Не е препоръчително да замените работата с материали на щанда с преглед на слайдове, съдържащи подобна информация, тъй като щандът в кабинета работи постоянно и дидактическият материал по темата „Видове връзки“ може да бъде в зрителното поле на учениците в продължение на няколко седмици. Това ще им позволи визуално да запомнят изображения на необходимия брой видове връзки на части без много усилия, което ще улесни по-нататъшната работа с монтажни чертежи.

IV. Формиране на практически умения

А) Запознаване на учениците с алгоритъма за четене на монтажен чертеж и визуално изображение на монтажна единица (с помощта на таблица, направена на хартия или слайд на презентация).

Б) Формиране на практически умения за четене на прости монтажни чертежи по примера на рисунки на играчки: „Куче“ и „Трактор“.<Рисунок 2 >, <Рисунок 3 >.

Алтернативно устно четене на рисунки според алгоритъма (виж по-долу) под формата на дидактически разговор между учителя и учениците. Работата се извършва с помощта на хартиени маси или презентационни листове с изображения на рисунки на играчки. Ако темпото на урока не е достатъчно бързо, трябва да се ограничите до четене само на монтажния чертеж на играчката. „Трактор“.

(Работата по етапи „А” и „Б” се извършва едновременно).

Алгоритъм за четене на монтажен чертеж и визуално представяне на монтажна единица:

  1. Определете името на продукта.
  2. Задайте броя на имената на частите и тяхното количество.
  3. Определете мащаба на изображението.
  4. Анализирайте броя и характера на изображенията в чертеж или визуално представяне на монтажна единица.
  5. Определете очертанията на всяка част от монтажната единица във всички изображения на чертежа.
  6. Анализирайте геометричната форма на всяка част.
  7. Определете видовете връзки на частите в тази монтажна единица.
  8. Анализирайте и задайте типа размер.
  9. Идентифицирайте конвенциите и опростяванията, използвани в монтажен чертеж или във визуално представяне на монтажна единица.
  10. Установете последователността на сглобяване на продукта.

Когато работите по точки 5 и 6 от плана за четене на чертежи, трябва да се спрете подробно на определянето на очертанията и анализа на геометричната форма на 1-2 части (например части поз. 3 и поз. 4 в чертежа на трактора) . Изберете изображения на тези части на интерактивната бяла дъска с помощта на стилус, като използвате определен хроматичен цветен тон, за да очертаете проекциите на всяка част. В този случай трябва да начертаете контурите на проекциите на частите на онези места, където те са покрити от изображения на други части на играчката. Когато работите с хартиена маса, учителят показва контурите на проекциите на части с помощта на показалец. След това учениците трябва да попълнят технически чертежи на части поз. 4 на играчката „Трактор“. Работете върху листове проследяваща хартия, прехвърляйки върху тях незавършени изображения на технически чертежи на части от раздавателни материали (<Рисунок 4 >, <Рисунок 5 >) и завършване на тези изображения. В края на работата учениците залепват паус с технически чертежи в работните си тетрадки. При липса на интерактивна дъска, всеки ученик, който среща затруднения при работа по задача, може също да извърши предварителен избор на проекции на една част от монтажния чертеж с помощта на паус и разпечатка на чертежа „Трактор“, получена от учителя.
Учителят ясно излага съдържанието на задачата или, работейки с компютърна презентация, извежда текста със задачата на екрана.

Учителят приветства учениците и проверява готовността им за урока.Прехвърлете изображението на незавършения технически чертеж на частта от раздавателния лист върху паус. Въз основа на изображенията на ортогонални проекции на тази част, попълнете нейния технически чертеж.
При наличие на интерактивна дъска, за проверка на правилността на графичното упражнение от учениците в класа, върху нея се изпълняват технически чертежи последователно от двамата ученици, които са усвоили най-задълбочено темата „Техническо чертане“ и бързо са завършили тази задача. За да направите това, фигури 4 и 5 се показват последователно на екрана.
Описанието на формата на останалите части на продукта се извършва бързо от самия учител, като по тяхно желание учениците се включват в тази работа.
По-нататъшната работа се извършва съгласно алгоритъма под формата на разговор. При определяне на видовете връзки е достатъчно да се разгледат 2-3 примера.

V. Консолидиране и определяне на степента на усвояване на учебния материал от учениците

Учениците, според опциите, изпълняват тестова работа, свързана с въпроси за четене на монтажен чертеж и сравняване на аксонометричния и ортогоналния чертеж на продукта. Работата се извършва с карти, получени от учителя.<Рисунок 6 >. (Показва карти с технически чертежи за изпълнение на I и II вариант на работата). Децата получават и карти с въпроси и варианти за отговор на въпросите от теста. (<Рисунок 7 >– трудова карта вариант I;<Рисунок 8 >– работна карта вариант II). Отбелязвайки със звезди верните варианти за отговор в таблиците, получени от учителя, учениците демонстрират нивото на усвояване на учебния материал по темите: „Разрези“, „Анализ на геометричната форма на обект“, „Размери на монтажни чертежи“ и т.н.

Показват се презентационни слайдове или листовки, с помощта на които учителят изяснява съдържанието на контролната работа.<Рисунок 6 >.
Учител. Аксонометричният чертеж на опорния лагер ще бъде прочетен от момчетата, изпълняващи задачата на първия вариант. Съответно разчитането на чертежа на лагера е задачата на втория вариант. Внимателно разгледайте чертежа на вашата опция. Прочетете го устно според алгоритъма за четене на монтажен чертеж (демонстрация на дидактическа таблица или слайд на презентация с алгоритъм). Работете с листовки, които съдържат визуални изображения на опорния лагер и лагера.
След това се показват карти (втори листове с раздаване) с въпроси за монтажните аксонометрични и ортогонални чертежи на опорния лагер и лагера и възможните отговори на тези въпроси (можете също да покажете слайд на презентацията). Вариант I –<Рисунок 7>; Вариант II –<Рисунок 8 >.

Учителят приветства учениците и проверява готовността им за урока.Всеки ученик трябва да изпълни задачите, посочени на картата (втори лист с раздавателни материали). Отбележете верните отговори със звездичка на третия лист с раздавателни материали. (Виж по-долу)

(I опция)

Трети лист с раздавателни материали(II вариант)

Отговори на задачи

Вариант I

(При работа по 1 въпрос (задача № 3) напомнете на учениците, че говорим само за външната форма на предмета).

Вариант II

(Когато работите върху задача II, насочете вниманието на учениците към избора на подходящ разрез, който подчертава характеристиките на формата на обекта, ако изборът е паднал върху изображение с разрез).

Г) Събиране на карти с изпълнени задачи.

VI. Край на урока

1) Обобщаване на урока. Оценяване на учениците за работата им в клас.
2) Обяснение на домашното: § 35 - научете, задача № 69 (с. 188) попълнете устно, § 34 - повторете.

Литература:

  1. А. Д. Ботвинников, В. Н. Виноградов, И. С. Вишнеполски. рисуване. М., "Астрел", 2008 г.
  2. Н.Г. Преображенская, И.Ю. Преображенская.
  3. рисуване. Четене и детайлизиране на монтажни чертежи. М., "Вентана-Граф", 2000г.Т.В. Кучукова.